FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 12:09 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: 07 października 2012, 22:53 - ndz 

Rejestracja: 16 października 2011, 22:24 - ndz
Posty: 1453
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
adriannos pisze:
MB33, Prawda, że trochę zachodu przy nich potrafi być, ale jak ktoś ma małą pasiekę, tak do 20-30 pni, to mocarze może trzymać (łączone). Potem po dużym pożytku dzieli rodzinę na dwie części, albo ją przestawia i robi nalot na pusty ul. Pasieka mu się rozrasta, po to, aby końcem lata, początkiem jesieni z powrotem połączyć.


I zawsze wychodzisz na zero z ilościa rodzin ,a czasami stratny, nie daj boze żeby cos sie stało złego z pszczołami ,ani miodu ani kasy i bankrut ,a tak to zawsze w zanadrzu jeszcze 2 pasieki są i mozna sie odkuć jeszcze w tym samym sezonie, własnie z takich 5 ramkowych rodzin .
Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 października 2012, 23:59 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6444
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
kudlaty pisze:
jak się trafi tydzień deszczu to nie wiadomo do czego ręce włożyć żeby zdążyć przeglądnąć takie rodziny, ja jestem weckendowym pszczelarzem i nie moge pozwolić sobie na coś takiego dlatego je osłabiam i robie odkłady w trakcie sezonu bywa czasem że i 3 tygonie nie zaglądam do uli bo weckend w weckend leje dlatego lepiej mieć średniaki i troche miejsca w ulu "na zaś"


To nie "nakazuj " łączyć teraz"słabiutkie rodziny na 5 ramkach " albo rybki albo akwarium .

Ludzie pszczelarzycie od lat paru , a doradzacie jak starzy pszczelarze .
Piszcie w profilach ile lat macie pszczoły i ile macie uli i od ilu lat . Bo wasze gdybanie roznosi się w sieci jako wiedza .

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 października 2012, 05:18 - pn 
baru0 pisze:
Ludzie pszczelarzycie od lat paru , a doradzacie jak starzy pszczelarze .
Piszcie w profilach ile lat macie pszczoły i ile macie uli i od ilu lat


Ilość uli nie świadczy o wiedzy - lata pszczelarzenia, własnych doświadczeń owszem, te przekładają się na to co każdy z nas tutaj napisze a oceniają to inni co również mają za sobą lata doświadczeń, ci co nie mają jeszcze wiedzy i własnych doświadczeń tylko czytają i uczą się. :wink:

Ps. W twoim profilu jakoś nie widzę byś miał napisane ile masz uli (choć to znaczenia nie ma) i ile lat pszczelarzysz (za tym przemawia doświadczenie i wiedza choć też nie zawsze) . :wink:


Na górę
  
 
Post: 08 października 2012, 11:25 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Cordovan pisze:
Ps. W twoim profilu jakoś nie widzę byś miał napisane ile masz uli (choć to znaczenia nie ma) i ile lat pszczelarzysz (za tym przemawia doświadczenie i wiedza choć też nie zawsze) .

Odrobinę checi i można wejść na stronę baru0 , tam zobaczysz nie tylko piękna pasiekę , którą prowadzi od lat wraz z ojcem ale poznasz jego pasje i artystyczną duszę .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 października 2012, 19:53 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
Cordovan, [b]w twoim też nie ma, walnij nam pod avatarami dodatkowe rubryczki, ile uli kto ma i ile lat pszczelarzy. wiele się wyjaśni ilu tu jest "mędrców" no na prawe czytać czasem tych "mądrych porad" nie idzie.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 października 2012, 21:28 - pn 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6444
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Cordovan pisze:
i ile lat pszczelarzysz

Od małego ojciec mnie brał do pszczół ,z większą czy mniejszą ochotą szedłem mu pomóc i tak jest do teraz :wink: .
Od paru lat próbuje "nowości" na swojej pasiece położonej w innym miejscu.
A wracając do tematu postu ,ojciec od zawsze zimował rodziny na 5-6 ramkach wz .Taki ma system i jego już nie przekona.

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 października 2012, 21:40 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
baru0 pisze:
To nie "nakazuj " łączyć teraz"słabiutkie rodziny na 5 ramkach " albo rybki albo akwarium .


gościu czy ja komuś coś nakazuje? jak ktos chce to może i weselne zimować, tylko się później wiosną czyta tematy mam rodzine na 3 ramkach co z nią zrobić etc...
powiedz mi co da umieszczanie swojego stażu pod profilem oraz ilości rodzin? znam wiele przypadków na to że staż ani wielkośc prowadzonej pasieki ma się nijak do umiejętności przykład z lipca byłem u gościa ktory prowadzi pasieke ok 50 pni od wielu lat patrze przed ule a tam króluje grzybica otwieram ula słabizna totalna czarne plastry a czerw rozstrzelony,
nie jest to żaden skrajny przypadek bo znam takich co pasieki prowadzą po kilkadziesiąt lat a matki nie potrafią wymienić czy odkładu zrobić tylko czekają na roje...
wyrazić swoją opinie każdy może, ja jestem takim idiotą że nie zimuje rodzin słabszych niż 7 ramek i wolno mi... z 46 rodzin zrobiłem ok 36 tylko po to żeby mieć święty spokój na wiosne bo wole mieć mniej a konkretnych; może i niepotrzebnie się tak upieram przy swoim ale młodość swoje prawa ma :mrgreen:

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 października 2012, 22:02 - pn 
kudlaty pisze:
nie jest to żaden skrajny przypadek bo znam takich co pasieki prowadzą po kilkadziesiąt lat a matki nie potrafią wymienić czy odkładu zrobić tylko czekają na roje...

Święta prawda i gdyby to byli pszczelarze o lasce to bym się nie dziwił, ale i ja spotkałem takich 30-to, 40-to latków - "wytrawnych" pszczelarzy którzy są zdecydowani na użycie pod moim adresem epitetu z rozporka gdy ich chcę wpewnych rzeczach uświadomić.


Na górę
  
 
Post: 08 października 2012, 22:10 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 października 2011, 20:19 - śr
Posty: 236
Lokalizacja: Węgorzyno
kolopik pisze:
kudlaty pisze:
nie jest to żaden skrajny przypadek bo znam takich co pasieki prowadzą po kilkadziesiąt lat a matki nie potrafią wymienić czy odkładu zrobić tylko czekają na roje...

Święta prawda i gdyby to byli pszczelarze o lasce to bym się nie dziwił, ale i ja spotkałem takich 30-to, 40-to latków - "wytrawnych" pszczelarzy którzy są zdecydowani na użycie pod moim adresem epitetu z rozporka gdy ich chcę wpewnych rzeczach uświadomić.


kolopik niestety duma niektórych tak rozpiera, że nawet jeśli wiedzą, że masz rację to Ci jej nie przyznają. Nie potrafią zrobić prostej czynności. tylko nie wiem czy zauważyłeś często są to ci pszczelarze co od ,, tych z laską '' się uczyli i ich przekaz jako ,, pismo święte potraktowali '' a do książek czy internetu zajrzeć to już ciężko było. Ponadto no jak to możliwe tu piszą,, takie herezje a ,, Pan Zdzisio czy wujek Franiu mi mówił, że tak czy tak trzeba lub nie wolno'', kwestia ciekawości i otwartości ludzkiej.

Pozdrawiam SL


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 października 2012, 22:18 - pn 
fb01667 pisze:
tylko nie wiem czy zauważyłeś często są to ci pszczelarze co od ,, tych z laską '' się uczyli i ich przekaz jako ,, pismo święte potraktowali '' a do książek czy internetu zajrzeć to już ciężko było.

Rzecz w tym,że szkół trochę liznęli i pecety podłączone do Neta też im nie obce.
A prawdę mówiąc to ci "laskowi" bardziej na nowe są otwarci z czystej przynajmniej ciekawości. Jak ja, choć laski jeszcze nie używam.


Na górę
  
 
Post: 08 października 2012, 22:26 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 października 2011, 20:19 - śr
Posty: 236
Lokalizacja: Węgorzyno
kolopik pisze:
fb01667 pisze:
tylko nie wiem czy zauważyłeś często są to ci pszczelarze co od ,, tych z laską '' się uczyli i ich przekaz jako ,, pismo święte potraktowali '' a do książek czy internetu zajrzeć to już ciężko było.

Rzecz w tym,że szkół trochę liznęli i pecety podłączone do Neta też im nie obce.


Nie tylko szkoła lecz przede wszystkim praktyka połączona z edukacją daje efekty. Ja mam jednego znajomego. Ma on swoje lata ale jest przykładem do naśladowania i od niego się uczę do tego wnikliwie śledzę prasę i różne fora. Ale mniejsza z tym do czego dążę, Mój znajomy też z dobrym sercem nie jednemu chciał podpowiedzieć jak on pewne rzeczy zrobił, że mu wychodzi . TZN - bierze największą ilość miodu ze wszystkich w naszym kole. I o co mi chodzi spotkał się raz czy drugi z głupimi uśmiechami i przestał się wypowiadać bo uznał, że nie warto. Tak więc jak widzisz duma i zadufanie wychodzi z co niektórych.

Pozdrawiam SL


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 października 2012, 22:32 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2012, 20:51 - pn
Posty: 2203
Lokalizacja: Lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: warszawski, ostrowskiej
kolopik, coś w tym jest. Jak rozmawiam z wujem to chętnie wysłucha tego czy tamtego. Nigdy mi nie powiedział tak nie rób bo to źle. Najwyżej powie kiedyś się to inaczej robiło, ale czasy się zmieniają i że on już nowinek wprowadzał nie będzie. Choć zdarza mi się go namówić na jakąś nowinkę.
A co do tych młodych i ich szkół - nie mam zamiaru nikogo obrażać i proszę mnie źle nie odebrać ale te obecne szkoły to o kant d... potłuc - zwłaszcza te prywatne. Państwowe jeszcze jako tako


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 października 2012, 22:59 - pn 

Rejestracja: 25 sierpnia 2011, 22:29 - czw
Posty: 1029
Lokalizacja: Włodawa
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 12r
Podstawą jest chęć nauki, jak jest chęć i ciekawość danego tematu to można wszystko przyswoić. Na swoim przykładzie widzę, że czytanie książek, gazet, forów dużo daje, bo ten coś powie tamten się czymś pochwali i zawsze coś w głowie zostaje, pomimo tego, że już jestem prawie MISTRZEM otwarty jestem na wszelkie uwagi :haha: :mrgreen:

_________________
Cezary256


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 października 2012, 23:03 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2012, 20:51 - pn
Posty: 2203
Lokalizacja: Lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: warszawski, ostrowskiej
No tak Czarek, człowiek uczy się całe życie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 października 2012, 23:12 - pn 
dudi pisze:
No tak Czarek, człowiek uczy się całe życie

To jest niestety prawda. Im jesteś starszy tym więcej pragniesz wiedzieć. Zrozumiecie to młodzi i będziecie mieć z tego powodu moralnego kaca - miałem q..wa możliwości a mi się nie chciało-.


Na górę
  
 
Post: 09 października 2012, 08:26 - wt 
Pawełek, pytanie czy jak dodam takowe rubryczki wszyscy je pouzupełniają, zresztą pisałem na forum nie ilość uli świadczy o wiedzy więc może dodam póki co rubrykę "Moje lata pszczelarstwa" czy jakąś inną krótszą nazwę nadać podpowiedzcie. :wink:


Na górę
  
 
Post: 09 października 2012, 09:58 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 stycznia 2012, 19:54 - wt
Posty: 55
Lokalizacja: podlasie- Białystok
Ule na jakich gospodaruję: wp
Dodanie rubryki 'moje lata pszczelarstwa ' - bądź 'Doświadczenie - lat' jest dobrym pomysłem to może nauczy szacunku młodych adeptów sztuki do niektórych wypowiedzi, zaś ilość uli można by dodać do rodzaj ula i szt ...

_________________
www.bartnikbiebrzanski.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 października 2012, 11:13 - wt 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
kudlaty pisze:
znam wiele przypadków na to że staż ani wielkośc prowadzonej pasieki ma się nijak do umiejętności przykład z lipca byłem u gościa ktory prowadzi pasieke ok 50 pni od wielu lat patrze przed ule a tam króluje grzybica otwieram ula słabizna totalna czarne plastry a czerw rozstrzelony,

I tu masz racje, po sąsiedzku mam gościa który wstawia czasami 1-2 plastry węzy do ula, jak mu powiedziałem, że to zdecydowanie za mało i że ja wymieniam 8 - 10 a zdarza się, że i 12 ramek z węzą to...wyśmiać mnie nie wyśmiał tak wprost, ale ironia na ustach nie zeszła mu do końca wizyty w jego pasiece :roll:

Cordovan pisze:
może dodam póki co rubrykę "Moje lata pszczelarstwa"

dobry pomysł bo oddaje w jakiś sposób stopień "zapatrzenia" w pszczoły, natomiast ilość uli już niekoniecznie...można być dobrym lub mniej dobrym mając i 5 i 105 uli (choć i wiek tego nie gwarantuje :wink: )

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 października 2012, 19:35 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Rob pisze:
można być dobrym lub mniej dobrym mając i 5 i 105 uli

ale taki co ma 100 jest bardziej w temacie niż taki co posiada 5, ma większe doświadcznie oraz obycie bo posiada większą pasieke pod swoją opieką, w sezonie poddaje kilkadziesiąt matek to i może się wypowiadac obiektywnie na temat jakiejś lini

myśle że liczba rodzin może odzwierciedlać stan wiedzy pszczelarza bo do stanu kilkudziesięciu czy kilkuset pni nie dochodzi się w jeden sezon do tego roczne zapotrzebowanie na węze i matki :)

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 października 2012, 19:41 - wt 

Rejestracja: 18 grudnia 2011, 08:52 - ndz
Posty: 1881
Lokalizacja: dolny slask
Ule na jakich gospodaruję: 360x210
O czym piszecie gdzie to prawda znam takiego ma cos kolo 200 rodzin i jakos jemu to nie idzie ani z wiedza ni z praktyka jak kupuje matki to tak zeby na dwa razy poddawac .Moim zdaniem nie ilosc rodzin swiadczy o umiejetnosciach co nie swiadczy ze ci przczelarze co maja wiecej rodzin nie maja wiedzy napewnomusza cos wiedziec aby prowadzic pasieke i nie dac d...y bo z tego zyja.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 października 2012, 20:09 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2011, 08:53 - ndz
Posty: 405
Lokalizacja: Stalowa Wola
Ule na jakich gospodaruję: wuzetki nadstawkowe i dadanty
temat jest o zimowaniu słabych rodzin a wy se tu kółko wzajemnej adoracji urządzacie :lol:

te pięć ramek jak jest uczciwych to spokojnie przetrwa zimę i wiosną się bujnie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 października 2012, 20:45 - wt 

Rejestracja: 18 grudnia 2011, 08:52 - ndz
Posty: 1881
Lokalizacja: dolny slask
Ule na jakich gospodaruję: 360x210
tikcop pisze:
temat jest o zimowaniu słabych rodzin a wy se tu kółko wzajemnej adoracji urządzacie :lol:

te pięć ramek jak jest uczciwych to spokojnie przetrwa zimę i wiosną się bujnie


To po co od razu robisz raban jak te piec ramek .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 października 2012, 22:12 - wt 

Rejestracja: 30 marca 2011, 12:44 - śr
Posty: 126
Lokalizacja: Błonie - Bieniewice
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski, WZ
Mi w tym sezonie rodzinka zimowana na pięciu ramkach poszła tak na wiosnę, że jeszcze przed rzepakiem musiałem dzielić bo im rojenie było w głowie.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 października 2012, 23:38 - pt 

Rejestracja: 05 lutego 2010, 16:10 - pt
Posty: 776
Lokalizacja: Warszawa i Płońsk
Ule na jakich gospodaruję: Warszawki posz. i wielkopolski
Satellite - ja zimuję silne rodziny na 6 ramkach i bardzo silne na 7 - zależy jaki typ w moim przypadku warszawska posz.
Oczywiście ramki są od góry prawie do dołu zasklepione.
W wielkopolskich zimuję na 8ramkach też na maksa zalanych.

Jak była słaba rodzinka, ale zaleczona i zimowała na 5 ramkach pełnych pokarmu (mam na myśli warszawiaki) - to właśnie na tylu ramkach powinna zimować i inaczej skrajne ramki popleśnieją.

_________________
kamyk


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji