FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 08:45 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: 28 października 2012, 14:30 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 września 2012, 23:34 - czw
Posty: 47
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie ,langstroth3/4
Witam wszystkich na tym forum.
Parę dni temu, podczas wizyty w swojej pasiece zauważyłem, że z jednego z uli wychodziło mnóstwo trutni.Jak się orientuję, to o tej porze nie powinno ich być w ulu. Wniosek nasunął mi się sam, nie ma matki tylko jest trutówka.Proszę o poradę, co o tej porze można z tym zrobić .Miałem strzepać te pszczoły do jednego ze słabszych uli, ale boję się, że zabiją mi matkę w tym ulu.Matka ta nie jest znakowana,a nie jest to lato, żeby godzinami znęcać się nad tym ulem w celu jej odnalezienia.Ul z trutówka jest dość silny, ale czy przetrwa do momentu włożenia nowej matki wiosną? Proszę o pomoc.

Pozdrawiam:
Krzysiek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 października 2012, 15:41 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 października 2012, 22:17 - pt
Posty: 8
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
O tej porze to już raczej nic z tym nie zrobisz musisz czekać do wiosny jeśli rój jest silny to powinien przetrwać zimę, a na wiosne jak najwcześniej poddać matkę lub połączyć.

A co do matki w ulu to tak jak pisałeś mogą być trutówki, ale może być i matka tylko, że mogła strutowieć lub jest w złej kondyćji albo nie zapłodniła się tak jak powinna i dlatego masz trutnie w ulu. Miałem podobny przypadek 2 lata temu w dwóch rodzunach i na wiosnę okazało się, że w jednej nie było matki, a w drugim matka strutowaiła i rodzinki poszły do połączenia.

Pozdrawiam Michał.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 października 2012, 16:44 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Mam pytanie czy podczas przeglądu jeśennego tego nie zauważyłeś że tam jest dużo czerwiu trutowego pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 października 2012, 16:54 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Jeszcze ma być pare dni ciepłych to zajzyj do nich. Jak są trutówki to znosili jaja na normalnym pszczelim suszu i te trutnie są mniejsze od trutni z matki zapłodnionej.A jak matka z trutowiała i znosi jaja tylko na trutnie ale też w pszczelim suszu i tez one sa mniejsze. Jak byś rozebrał rodzine jak bendzie tak około 10*to byś zobaczył ze pszczoły nadbudowuja komurki pszczele dla trutni. Jak są pszczoły trutówki kture znoszą jaja na trutnie to możesz połonczyc z normalną rodziną i te trutówki bendą zabite przez pszczoły co maja matkie. Ale jak matka ztrutowiała to musisz odnalesć matkie i dopiero na drugi dzień połonczyc bo matka ztrutowiała moze zabic matkie czerwioncą. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 października 2012, 17:23 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 września 2012, 23:34 - czw
Posty: 47
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie ,langstroth3/4
Pawel pisze:
Mam pytanie czy podczas przeglądu jeśennego tego nie zauważyłeś że tam jest dużo czerwiu trutowego pawel


Widziałem , ale to mój pierwszy sezon przygody z pszczołami. Nie miałem znikąd żadnej pomocy ,i sam uczyłem się na własnych błędach. Co do błędów to popełniłem ich masę, ale ponoć najlepiej uczyć się na własnych błędach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 października 2012, 17:40 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
jurnee pisze:
Pawel pisze:
Mam pytanie czy podczas przeglądu jeśennego tego nie zauważyłeś że tam jest dużo czerwiu trutowego pawel


Widziałem , ale to mój pierwszy sezon przygody z pszczołami. Nie miałem znikąd żadnej pomocy ,i sam uczyłem się na własnych błędach. Co do błędów to popełniłem ich masę, ale ponoć najlepiej uczyć się na własnych błędach.
masz racje że na błędach się pszczelarz uczy .przyszły sezon będzie lepszy . pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji