FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW
http://forum.pasiekaambrozja.pl/

Jaśminowiec
http://forum.pasiekaambrozja.pl/viewtopic.php?f=37&t=1170
Strona 1 z 1

Autor:  olek_podhale [ 04 grudnia 2008, 11:39 - czw ]
Tytuł:  Jaśminowiec

JAŚMINOWIEC (Philadelphus)- uprawa i zastosowanie
Jaśminowiec to bardzo pospolity, łatwy w uprawie i wytrzymały krzew, kwitnący w czerwcu i lipcu, w zależności od odmiany. Wyrasta na wysokość od 1 do 3 m.
Opis rośliny
Jaśminowce to krzewy silnie rozrastające się i rozłożyste. Kwiaty kremowo-biale, pojedyńcze lub pełne, zebrane w groniaste kwiatostany o pieknym, dość silnym zapachu.
Liście ciemnozielone, owalne i szorstkie, o ząbkowanych brzegach, na końcach zaostrzone.
Uprawa
Roślina nawet dla zupełnych amatorów; mało wymagająca, może rosnąć nawet w ubogiej glebie o ile nie jest zbyt sucha, w miejscach nasłonecznionych i w półcieniu (ale wtedy słabiej kwitnie). Krzewy jaśminowca są wytrzymałe na mróz i nie wymagają okrywania na zimę. Dobrze znoszą cięcie ale trzeba pamietać, że kwiaty wyrastają na prawie całej długości jednorocznych pędów i dlatego najlepiej przycinać jaśminowce po przekwitnięciu, usuwając przede wszystkim starsze pędy.
Rozmnażanie
Jesienią lub na wiosnę, z odrostów korzeniowych, których wytwarza dość dużo.
Zastosowanie
Najbardziej nadaje się do dużych ogrodów podmiejskich lub ogrodów wiejskich ale wyhodowano również odmiany karłowe odpowiednie do niewielkich ogródków.
Krzewy jaśminowca można sadzić w grupach lub pojedńczo, w szpalerach lub zastosować go na żywopłoty. Kwitnące gałązki można wykorzystać jako kwiat cięty.
Odmiany
Najbardziej popularny jest jaśminowiec wonny osiągający do 3 m wysokości o kwiatach czteropłatkowych o średnicy 3 cm wydzielających silny zapach.
Mniejsze rozmiary osiąga jaśminowiec Lemoine'a o drobniejszych kwiatach ale za to obficie kwitnący.
Jaśminowiec panieński wyrasta do 2,5 m i kwitnie później, bo od połowy czerwca do połowy lipca, kwiaty pełne.
Inną ciekawą odmianą jest jaśminowiec plamisty o karminowej plamie u nasady płatków kwiatowych i zapachu przypominajacym owoce truskawki. źródło: http://ogrod-amat.webpark.pl/jasminowiec.php


Mogę miec obok swojej pasieki na wiosne duże ilości jaśminowca wonnego ale niewiem czy ta roslina jest odpowiednia dla naszych podopiecznych. Jeśli ktoś miał doswiadczenia z tą rośliną to prosze o rozwiniecie tematu.

Autor:  niki48 [ 04 grudnia 2008, 13:48 - czw ]
Tytuł: 

Witam
Niestety pszczoły omijają go z daleka. Gdzieś nawet czytałem ze olejek jaśminowy działa odstraszająco na pszczoły, podobnie jak goździkowy. Jednak nie jestem przekonany na 100% co do olejku. Sam krzew mam w ogródku i to pokaźny, obserwowałem dokładnie. Pszczoły omijają z daleka.

pozdrawiam
Włodek

Autor:  olek_podhale [ 04 grudnia 2008, 13:53 - czw ]
Tytuł: 

Cytuj:
Witam
Niestety pszczoły omijają go z daleka. Gdzieś nawet czytałem ze olejek jaśminowy działa odstraszająco na pszczoły, podobnie jak goździkowy. Jednak nie jestem przekonany na 100% co do olejku. Sam krzew mam w ogródku i to pokaźny, obserwowałem dokładnie. Pszczoły omijają z daleka.

Jeśli tak jest to temat uważam za zamkniety i dziękuje za odpowiedź.

Autor:  olek_podhale [ 04 grudnia 2008, 14:38 - czw ]
Tytuł: 

jestem ciekawy co mial na myśli autor tego artykulu podając taki tytuł.(jaśminowiec wonny)

Autor:  olek_podhale [ 04 grudnia 2008, 14:47 - czw ]
Tytuł: 

Ponownie otwieram temat proszę o opinie na temat tego krzewu.
tutaj znalazłem kilka informacji
http://ogrodniczy.blogspot.com/2007/06/ ... lphus.html
http://sie.org.pl/wirydarz.html
na tej liscie tez jest http://www.pozytki.pl/infopage.php?id=207

Autor:  niki48 [ 04 grudnia 2008, 18:13 - czw ]
Tytuł: 

Witam
Wiele jest wspaniale pachnących kwiatów, których nie koniecznie odwiedzają pszczółki. Chociażby bez lilak i jaśminowiec. Oba mam na działce i zwłaszcza lubi je żona. Piękne też są bukiety.
Dodatkowo powszechnie wiadomym, że kolor kwiatu jest zwłaszcza niezbędny jako zachęta dla zapylaczy (pszczółek) u roślin owadopylnych. Jest to wręcz konieczne dla zachowania gatunku. Ale zawsze są wyjątki, chociażby łubiny. zarówno kolor jak i zapach łubinu zwłaszcza żółtego jest niesamowity. Jednak są to rośliny samopylne, i pszczółek nie potrzebują.

pozdrawiam

Włodek

Autor:  Mirek40 [ 07 grudnia 2008, 12:01 - ndz ]
Tytuł: 

Mam przy domu jaśmin kwitnie na początku czerwca ale pszczoły go nie lubią nigdy niewidzialem nanim żadnej pszczoły,może to o inny krzew chodzi.

Autor:  SKapiko [ 07 grudnia 2008, 21:24 - ndz ]
Tytuł: 

Pszczoły prawie w ogóle się nim nie interesują choć widziałem pojedyncze ale najwięcej było trzmieli, może dlatego że jaśmin ma za bardzo ostry zapach, jak dla mnie to na dworze mi nie przeszkadza ale w pomieszczeniu to aż głowa boli.

Autor:  Kodi [ 24 stycznia 2012, 14:16 - wt ]
Tytuł:  Re: Jaśminowiec

Jaśminowiec jak i Bez mają właściwości trujące w olejkach eterycznych.
Dlatego też należy uważać, żeby w zamkniętych pomieszczeniach domowych
nie wystawiać dużych bukietów.. no może teściowej ;)

Autor:  pawel. [ 24 stycznia 2012, 17:01 - wt ]
Tytuł:  Re: Jaśminowiec

Ja nie jestem znawcą tego krzewu mam 2 krzaki jeden jest odwiedzany przez pszczoły a na tego drugiego nawet nie spojrzą każdy z tych krzewów pochodzi z innego miejsca a zresztą rosną i zapach jest przyjemny gdy kwitną .pawel

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/