FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 18:03 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ] 
Autor Wiadomość
Post: 24 grudnia 2010, 19:39 - pt 
Witam, jak myślicie co by zasiać w pasiece żeby było ładnie i się dobrze kosiło i żeby pszczoły miały z tego, ja myślałem nad wymieszaniem trawy koniczyny białej i czerwonej.


Na górę
  
 
Post: 24 grudnia 2010, 22:29 - pt 
Tazon pisze:
Witam, jak myślicie co by zasiać w pasiece żeby było ładnie i się dobrze kosiło i żeby pszczoły miały z tego, ja myślałem nad wymieszaniem trawy koniczyny białej i czerwonej.


Czerwona odpada chyba że bedziesz miał kałkazy, a biała wszem jest bardzo chetnie odwiedzana przez pszczoły. A może lepiej było by jakieś drzewko wsadzic


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 grudnia 2010, 09:18 - sob 

Rejestracja: 30 grudnia 2009, 15:14 - śr
Posty: 43
Lokalizacja: dolnośląskie
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Przy koniczynie lepiej kosić regularnie bo jak przerośnie to kosiarką jest problem (dużo mokrej biomasy) ,chyba żeby kosa to wtedy tak.
Kosząc kosą to i można kosić rzadziej czekając na przekwitnięcie większości kwiatów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 grudnia 2010, 09:28 - sob 
marim71 pisze:
Przy koniczynie lepiej kosić regularnie bo jak przerośnie to kosiarką jest problem (dużo mokrej biomasy) ,chyba żeby kosa to wtedy tak.
Kosząc kosą to i można kosić rzadziej czekając na przekwitnięcie większości kwiatów.


Ale jaką kosą zwykłą czy spalinowa po ja mam koło domu koniczynę i się bardzo dobrze kosi kosą spalinową i też zwykłą. Ale co do sieczenia regularnego to nie będę czekał na siano i potraw :leży_uśmiech: tylko kosił np : co 3-4tygodnie zależy jak będzie rosła. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 grudnia 2010, 09:33 - sob 
Najpierw trzeba by zapytać jeszcze czy twoje pszczółki potrzebują wczesnego pożytku czy startują później? ;-) Na obrzeżach działki możesz sobie posiać Esparcetę a przed nią ogórecznik zaś jeśli idzie o koniczynę to wymieszaj sobie białą z białoróżową i do tego dodaj mniszek. ;-) Espercety nie koś ale ogórecznik i koniczyny możesz śmiało podkaszać po pierwszych 4-10 dniach kwitnienia. Podkaszana koniczyna zagęszcza się silniej w podłożu i daje obfitsze kwitnienie po każdym koszeniu.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 grudnia 2010, 10:09 - sob 
Cordovan pisze:
Najpierw trzeba by zapytać jeszcze czy twoje pszczółki potrzebują wczesnego pożytku czy startują później? ;-) Na obrzeżach działki możesz sobie posiać Esparcetę a przed nią ogórecznik zaś jeśli idzie o koniczynę to wymieszaj sobie białą z białoróżową i do tego dodaj mniszek. ;-) Espercety nie koś ale ogórecznik i koniczyny możesz śmiało podkaszać po pierwszych 4-10 dniach kwitnienia. Podkaszana koniczyna zagęszcza się silniej w podłożu i daje obfitsze kwitnienie po każdym koszeniu.


Pszczółki nic nie mają do tego zdania po nie będzie tego hektar żeby je zaspokoić. Chodzi mi o to po za stodołą mam ok 10ar zaoranego fajnego kawałka gdzie na wiosnę mogę zasiać coś i będzie ładnie wyglądać a nie będą chaszcze rosły :uśmiech:
Obrazek


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 grudnia 2010, 10:56 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Ze względu na wysoką wydajność miodowo- pyłkową , radziłbym wczesny siew facelii błękitnej.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 grudnia 2010, 19:26 - sob 
Wygląd pasieki zawsze powinien być ładny ule pomalowane jakieś kwiaty drzewka ozdobne wykoszona trawa porządek to wszystko świadczy o pszczelarzu jest tu na forum pasieka której właściciel nawet nożyczkami przycinał trawę obok podstawek i tak powinno być bo to świadczy o jego podejściu do pszczół produktów jakie one mu przynoszą i ich czystości
jest takie stare przysłowie " Z brudnego wiadra to nawet koń wody pił nie będzie "
z" Zadbanej pasieki nawet miód ma prawdziwy smak "


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 stycznia 2011, 21:08 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 stycznia 2011, 19:25 - pn
Posty: 43
Lokalizacja: Świętokrzyskie,Staszów
Ule na jakich gospodaruję: WZ+nads
Tazon pisze:
Witam, jak myślicie co by zasiać w pasiece żeby było ładnie i się dobrze kosiło i żeby pszczoły miały z tego, ja myślałem nad wymieszaniem trawy koniczyny białej i czerwonej.

Wokół uli trawa niska odmiana a dalej obok uli najlepsza facelia błękitna na przemian siana z gorczycą.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 stycznia 2011, 11:30 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 grudnia 2009, 18:21 - pt
Posty: 241
Lokalizacja: Nowy Sącz
radekj, jeżeli masz dużo terenu proponuję posiać niecierpek Roylego, zapewnia dużą ilość nektaru jego wydajność miodowa wynosi ok. 700 kg/ha a pyłkowa do 400 kg/ha. Kwitnie od lipca do pierwszych przymrozków. W początkowej fazie kwitnienia odwiedzają go głównie trzmiele a później przeważają już pszczoły. Sam się wysiewa i rośnie praktycznie w każdej ziemi. Pozdrawiam

_________________
Wacław Białogłowicz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 stycznia 2011, 16:33 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 stycznia 2011, 19:25 - pn
Posty: 43
Lokalizacja: Świętokrzyskie,Staszów
Ule na jakich gospodaruję: WZ+nads
Obelnik pisze:
jeżeli masz dużo terenu proponuję posiać niecierpek Roylego, zapewnia dużą ilość nektaru jego wydajność miodowa wynosi ok. 700 kg/ha a pyłkowa do 400 kg/ha. Kwitnie od lipca do pierwszych przymrozków. W początkowej fazie kwitnienia odwiedzają go głównie trzmiele a później przeważają już pszczoły. Sam się wysiewa i rośnie praktycznie w każdej ziemi. Pozdrawiam

Mam dużo terenu pod uprawę, wiem że niecierpek Roylego ma dużą wydajność. U mnie chyba się nie nadaje gleba 5-6klasa, ale jeśli często przechodzą deszcze wszystko jest ok a jeśli nie i jest susza to facelie mam tylko na 20-30cm.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 stycznia 2011, 19:09 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Na takich glebach doskonale rosną nostrzyki , żmijowce , przegorzany , pszczelnik mołdawski , chaber nadreński , drakiewnik , farbownik lekarski , lebiodka pospolita / oregano / czy mikołajek płaskolistny . Wszystkie o dużej wydajności miodowej i większość z nich to rośliny wieloletnie , warte zachodu . Nasiona dostępne u ogrodnika Morawskiego .Wypróbowałbym również siew ogórecznika. Masz naprawdę duże możliwości .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 stycznia 2011, 20:19 - sob 

Rejestracja: 20 sierpnia 2009, 21:39 - czw
Posty: 110
Lokalizacja: kraków
mnie się marzy kwieta łąka tylko cena ale za jakość trzeba płacić http://www.luczaj.com/chwasty.htm


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 stycznia 2011, 22:05 - sob 

Rejestracja: 10 lipca 2010, 19:30 - sob
Posty: 109
Lokalizacja: Kolo
Ule na jakich gospodaruję: wielkpolski
Łukaszu, w tej mieszance roślin o której piszesz, rumian polny, kąkol są roślinami miododajnymi?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 stycznia 2011, 23:13 - ndz 

Rejestracja: 20 sierpnia 2009, 21:39 - czw
Posty: 110
Lokalizacja: kraków
nie nie są ale jakie to ma znaczenie ? rumian polny zwalcza owady a kąkol jest toksyczny rumian można wyrwać a kąkol zaparzyć i zewnętrznie na rany i ukąszenia jak znalazł :rolf:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 stycznia 2011, 23:19 - ndz 

Rejestracja: 20 sierpnia 2009, 21:39 - czw
Posty: 110
Lokalizacja: kraków
a poza tym wolę oglądać kwiaty polne jak pokrzywy więc podsieję sąsiada bo nie kosi działeczki i będzie jak znalazł próbowałem w tamtym roku z facelią ale pokrzywy ją zagłuszyły więc teraz pora na chwasty :uśmiech:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 stycznia 2011, 22:08 - wt 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
ja proponuję zacząć od ogórecznika. bądź facelia z czymś (np. nostrzykiem) bądź przegorzan, ale siać w sierpniu itd....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 kwietnia 2011, 20:54 - ndz 

Rejestracja: 11 lutego 2010, 22:39 - czw
Posty: 189
Lokalizacja: kocierz
Panowie co posiać w zbożu aby facet już nie zasiał go na następny rok. Mam taka france , która co roku sieje na 20 arach zboże i co najmniej 4 razy go pryska herbicydami. Od tego pszczoły moje chodzą po wylotku jak pijane. Tłumacze , tłumaczę i nic jakbym mu posiał w tym ozimym zbożu coś to by się zastanowił czy się opłaca. On albo ja, od tych oprysków na jesień muszę łączyć min. 2 ule a przez cały sezon z nich nic nie mam. Już mu oferowałem 300 zł. za to aby na swoim polu posiał facelie , którą kupie i 2 słoiki miodu. Jednak nie , jak tradycja to tradycja. :bije:
Ponadto proszę o poradę czy taki zestaw traw można zasiać na łąkach i czy będą rosły wzbogacając trawy i pożytki dla pszczół.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 kwietnia 2011, 21:32 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
zasiej- rozsiej owsik ( tak u mnie to zwą) oset lub kąkol ( tak zwą :)) tego w zboży żaden rolnik nie lubi ...

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 kwietnia 2011, 21:37 - ndz 
singer pisze:
Panowie co posiać w zbożu aby facet już nie zasiał go na następny rok.


Nocą dobrą dawkę roundupu. :leży_uśmiech: :leży_uśmiech: :leży_uśmiech:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 kwietnia 2011, 21:39 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
jeśli 4 razy pryska to i to też weźmie na wszystko są opryski tylko na ludzką wiedzę nie ma

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 kwietnia 2011, 13:53 - wt 

Rejestracja: 05 lutego 2010, 16:10 - pt
Posty: 776
Lokalizacja: Warszawa i Płońsk
Ule na jakich gospodaruję: Warszawki posz. i wielkopolski
jak co roku sieje zboże to nie jest tak źle bo pszczoły nie latają na zboże. Oczywiście, ze dobrze byłoby, aby zasiać coś miododajnego. to że pryska zboże to pies go ganiał.

_________________
kamyk


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 kwietnia 2011, 20:54 - wt 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
no tutaj się mylisz kolego - nawet opryskiem na pszenice można wykończyć pszczoły.
Kilka lat temu był artykuł w którejś gazecie pszczelarskiej. Rolnik popryskał zboże jakimś opryskiem, który miał intensywny zapach. Pszczoły gdzieś dalej latały nad tym polem i przesyciły się obcym zapachem i wracając do własnego ula uznawane były za intruza i własna rodzina je wycinała.

_________________
Internetowy pszczelarz z kilkoma wirtualnymi rodzinami + kolejne cztery w pokrzywach za stodołą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 kwietnia 2011, 21:34 - wt 

Rejestracja: 21 stycznia 2011, 21:17 - pt
Posty: 98
Lokalizacja: Przemyśla
pewex, Podobnie było u znajomego w pasiece pszczoły poleciały do sadu a gość pryskał drzewka i jak wracały do swoich uli to na wylotkach był armagedon
:D :pala:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 kwietnia 2011, 20:42 - wt 
Zakupiłem koniczynę perską(białoróżową) i białą. I nie wiem czy to razem wymieszać czy nie za siać samej białej po babcia mi sama mówi jak pomieszasz to ci ta perska zabije tą białą po szybko rośnie. Co wy na to siał ktoś tak ? :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 19 kwietnia 2011, 20:57 - wt 
U mnie sama się rozrosła przez częste koszenie ale jak babcia tak mówi widocznie ma rację więc posiej pół pasieki takiej a pół takiej ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 19 kwietnia 2011, 21:11 - wt 
BoCiAnK, Zawsze się koniczyna rozrasta jak się kosi i sam z babcią też uzgodniłem ze z jednej biała z drugiej perska. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 19 kwietnia 2011, 21:19 - wt 
Siej osobno, perska zawali białą. ;-)


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji