FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 01:02 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Post: 29 stycznia 2012, 20:49 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 maja 2011, 19:55 - pt
Posty: 1540
Lokalizacja: Tomice
Ule na jakich gospodaruję: klasyczny wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tomice/Wadowice
Witam
Chciałem przedstawić swój sposób rozmnażania roślin z nasion a szczególnie tych które wymagają pikowania i rozsadzania do pojedynczych pojemników. Metodę tą stosuje już od kilku lat. Nasiona nie wysiewam do skrzynek ani do doniczek z ziemią. Przygotowuje plastikowe pojemniki po lodach( o pojemności 1 l) lub po śledziach okrągłe i wykładam je papierowym ręcznikiem. Następnie zwilżam go wodą i na takie podłoże wysiewam nasiona. Pudełka szczelnie zamykam i umieszczam w miejscu gdzie jest stale ciepło i są najmniejsze wahania temperatury. W moim przypadku jest to szafka w łazience, która wisi na ścianie sąsiadująca z przewodem kominowym CO. W momencie gdy nasiona zaczynają kiełkować (korzonek ma 2-3 mm) przygotowuje kuwety komorowe (wielodoniczki) z ziemią. Do każdej komory przekładam ostrożnie po jednym skiełkowanym nasionku i przykrywam ziemią (nie ugniatać) i podlewam wodą i na parapet okna. Rośliny bardzo szybko wschodzą.
Zalety tej metody;
-szybkie kiełkowanie nasion,
-pomija się żmudne pikowanie,
-oszczędność nasion, wysiewam tyle nasion ile faktycznie potrzebuje roślin (dokładam zawsze 10%)
-podkiełkowane nasiona wcześniej wschodzą niż nasiona chwastów,
-mam wgląd do partii nasion co do jakości,
-paczka nasion starcza mi na dwa trzy lata, aspekt ekonomiczny,
-rośliny nie mają uszkodzonego systemu korzeniowego, brak zakażenia wtórnego wirusami

Wysiewam w taki sposób wszystkie rośliny szklarniowe (pomidory, papryka, oberżyna i inne) jak i wysadzane w drugiej połowie maja do gruntu (ogórki, selery, pory)

Może komuś się przyda taka metoda


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lutego 2012, 16:12 - sob 
Właśnie mam zamiar wysiać nasionka Lofantu by je potem wysadzić w pole w maju
A może znacie lepsze sposoby :wink:


Na górę
  
 
Post: 03 marca 2012, 22:08 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 maja 2011, 19:55 - pt
Posty: 1540
Lokalizacja: Tomice
Ule na jakich gospodaruję: klasyczny wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tomice/Wadowice
Witam

Bogdan możesz zlecić firmie która posiada o to taki sprzęt



To taki żarcik ale umieściłem to jako ciekawostkę. Widziałem parę taki linii technologicznych i z stamtąd zaciągnąłem powyżej opisany sposób wysiewania nasion. W zeszły piątek wysiałem nasina kleoma i po przełożeniu skiełkowanych nasion do wielodoniczek, dziś wyglądają tak po 8 dniach.zdjęcie pierwsze.
W czwartek wysiałem nasiona pomidorów i dzisiaj poprzekładałem je również do doniczek z ziemią. zdjęcie drugie

Mogę doradzić jeszcze tak że wysiej po parę nasion do każdej doniczki. Jak wykiełkują rośliny to pozostaw jedną najmocniejszą. Przynajmniej ominie Cię żmudne pikowanie.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

_________________
Pozdrawiam! Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 marca 2012, 22:42 - wt 

Rejestracja: 22 marca 2011, 11:20 - wt
Posty: 427
Lokalizacja: Ponidzie
BoCiAnK nie trać sił na to g.... . roboty z siewem sporo ,potem z sadzeniem a po 2-3 latach zostanie na polu co 10 roślina(max). Milczeniem pomijam fakt że jakimś trafem jest on znakomicie oblatywany przez....trzmiele- pszczoły nie stanowią nawet 20% owadów które oblatują tą roślinę :|


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 marca 2017, 09:52 - wt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 marca 2017, 11:57 - śr
Posty: 2
Lokalizacja: Jelenia Góra
Ule na jakich gospodaruję: Słowian
Miejscowość z jakiej piszesz: Jelenia Góra
Cześć:)
Poniżej parę słów na temat wysiewu Lawendy :)

Lawendę sialiśmy późnym latem (zimą w ogrzewanej szklarni), ale można też w lutym i później. Ziemię warto zastosować specjalnie przeznaczoną do siewek - odgrzybiona, bez bakterii - czasem z zawartością perlitu :)

Obrazek

Można ją kupić w marketach budowlanych - są tez innych producentów. Ważne żeby była do siewek. Nie Torf!
Do ziemi można dodać perlitu dla lepszego dotlenienia ziemi w dolnych warstwach. Niektóre ziemie już go zawierają.
Skrzynki można dostać za darmo np. Kauflandu - są po owocach :)
Odciskamy rzędy co 4-5 cm - można wyłamać rączkę ze skrzynki i nimi odcisnąć w ziemi "rynienki" na nasiona. Przed tym procesem ziemię mocno podlewamy.
Po wysianiu przykrywamy nasiona wilgotnymi drobnymi kamyczkami - np. ze strumyka, chodnika itp ;)

Obrazek

Staramy się utrzymać wilgotną ziemię, temperatura standardowa około 20-25 stopni. Więcej też można, tylko żeby jej nie przesuszyć.

Obrazek

Warto też rozmnażać lawendę wegetatywnie :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 marca 2017, 13:37 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Lawendę można siać wprost do gruntu . Najlepszy jest siew jesienny w miesiącach IX - X , bo nie trzeba wtedy przeprowadzać stratyfikacji nasion . Jeżeli chcemy zasiać ją wiosną ( III - IV ) , musimy nasiona schłodzić w temperaturze około 0* . Wystarczy zmieszane z wilgotnym piaskiem w jakimś plastikowym pudełku , przetrzymać od 2 - 4 tygodni w lodówce , potem wysiewać z piaskiem w rzędach . Jest to gorszy sposób rozmnażania .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 marca 2017, 22:35 - czw 

Rejestracja: 22 września 2016, 11:43 - czw
Posty: 369
Lokalizacja: woj. mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Witam postanowiłem posiać nasiona akacji z powodu że w mojej okolicy nie znalazłem młodych siewek jedynie kilka dużych drzew. W lutym zebrałem nasiona i suszyłem w domu na kaloryferze kilka tygodni. 10 Marca po zalaniu nasion wrzątkiem napęczniałe nasiona wysiałem prosto do gleby.
Czy dobrze zrobiłem siejąc nasiona prosto do gleby? Mają one szanse na wykiełkowanie?

Pozdrawiam
Misiek 123

_________________
Pozdrawiam
Misiek123


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 marca 2017, 15:35 - pt 
http://www.swiatkwiatow.pl/poradnik-ogr ... id745.html


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji