FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 21:35 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
Post: 06 lipca 2021, 19:57 - wt 
Czytam kolegów wypowiedzi i czasami się dziwię i nie pojmuje. Jeden z kolegów pisze że nie chce buckfastów bo ta jest za silna na jego pożytki a kilka wątków dalej pisze że pszczoły dziś są inne i 15 ramek dadanta na gniazdo to Ok. Pisze co prawda o dadancie 1/2 ale do czerwienia matki i żelaznego zapasu to to samo. Przetestowałem trochę buckfastów ale 15 ramek w rodni to jakaś abstrakcja!


Na górę
  
 
Post: 06 lipca 2021, 20:57 - wt 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
robertf pisze:
Przetestowałem trochę buckfastów ale 15 ramek w rodni to jakaś abstrakcja!

Co znaczy abstrakcja ? Za dużo czy za mało ? Wedle moich doświadczeń ( nie pytaj ile lat bo dziadostwo mnie ściga ) 15 ramek w leżaku to za mało bo miałem takie Dadanty ( te kombinowane po których tak jedziesz) i warszawiaki poszerzane bo takie było moje dziedzictwo , a wcześniej nauka pszczelarstwa jak u Ostrowskiej bo innych książek nie znałem. Pszczoły też były miejscowe , mazurskie czy augustowskie.
W ulu korpusowym ta sama powierzchnia ramek , ale w pionie jest dużo lepiej zagospodarowana ( każda ramka zabudowana do końca i cała zagospodarowana) i jest to w moich warunkach i przy moich pszczołach optymalna wielkość gniazda , tyle że 3x10r 1/2D .
Można z powodzeniem prowadzić gospodarkę 2x10x1/2 , ale wymaga to więcej uwagi , przeglądów i miąchania ramkami co przeczy idei gospodarki korpusowej.
W tej chwili gniazdo 3x10 jest za duże - czego dowodem jest zalanie górnego korpusu gniazdowego miodem. To czas na jego wycofanie i odwirowanie. Do karmienia dam znowu trzeci korpus samej węzy. Odbudują go migiem i zaleją syropem, a ja będę miał nowy korpus na wiosenne czerwienie.
Tak więc moim zdaniem 15 ramek to w sam raz na początek sezonu bo wtedy dużo ramek jest zabitych pyłkiem i to główna przyczyna rójek.
Pszczoła taka czy inna , to kwestia umowna i marketingowa. Wyjątkiem jest pszczoła augustowska , która tworzy małe rodziny i tam 10 ramek gniazda to dużo i będzie luz, jak 15 to nadstawka zbędna . Srainka czy buc - bez znaczenia - są podobnie plenne ,z wyjątkami "mięsnymi" , które omijam z daleka.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lipca 2021, 08:02 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2018, 09:33 - pt
Posty: 360
Lokalizacja: Północne Lubuskie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: SŁUBICE
Ja generalnie mam gniazda 10 x 1/1 Dadant ( Bf oraz Krainka) rasa nie ma różnicy

Testowo w tym sezonie w kilku BF oraz Karinek zrobiłem gniazda 10 x 1/1 D + 10 x 1/2 D

NIedługo bedę miał 3 wirowanie to podsumuje liczbowo - ale na szybko wnioski już mam mianowcie w gniazdach 10 x 1/1 - trzeba mocniej pilnować , natomiast w gniazdach 10 x 1/1 + 10 x 1/2 D kompletnie nie trzeba pilnować - ale jest spora różnica w ilości miodu . W moim teście wychodzi na tą chwilę , że z rodzin z gniazdami 10 x 1/1 mam więcej miodu niż z wersji testowych są to już mocno zauważalne różnice

Myśle że w kolejnych latach spóbuje cześć pasieki prznieść na 1/2 D i wtedy testować bo docelowo chciałbym jeden wymiar ramki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lipca 2021, 14:08 - czw 
ivi584 pisze:
Ja generalnie mam gniazda 10 x 1/1 Dadant ( Bf oraz Krainka) rasa nie ma różnicy

Testowo w tym sezonie w kilku BF oraz Karinek zrobiłem gniazda 10 x 1/1 D + 10 x 1/2 D

NIedługo bedę miał 3 wirowanie to podsumuje liczbowo - ale na szybko wnioski już mam mianowcie w gniazdach 10 x 1/1 - trzeba mocniej pilnować , natomiast w gniazdach 10 x 1/1 + 10 x 1/2 D kompletnie nie trzeba pilnować - ale jest spora różnica w ilości miodu . W moim teście wychodzi na tą chwilę , że z rodzin z gniazdami 10 x 1/1 mam więcej miodu niż z wersji testowych są to już mocno zauważalne różnice

Myśle że w kolejnych latach spóbuje cześć pasieki prznieść na 1/2 D i wtedy testować bo docelowo chciałbym jeden wymiar ramki



Bardzo trafnie to opisałeś. Mam podobne doświadczenia tylko ze mam dadanty 12 ramkowe i powiększanie gniazda powyżej 10 ramek u mnie 9 ze względu na rozmiar komórki , przynosi jedynie straty ( w założeniu że ramek z rodni nie wiruję ) a taka jest zasada ula dadanta.


Na górę
  
 
Post: 08 lipca 2021, 15:09 - czw 
maniu
Po nastu latach z poszerzanymi ramkami w miodni , czas je zostawić na lepsze czasy. Trzy lata miód nie zasklepiony a pod zasklepem około 20 % wilgotności na granicy.

Ps. śmietnik ostatnio , super poczytny. :D sam się dziwie czytając :oops:


Na górę
  
 
Post: 08 lipca 2021, 16:19 - czw 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
robertf pisze:
maniu
Po nastu latach z poszerzanymi ramkami w miodni , czas je zostawić na lepsze czasy. Trzy lata miód nie zasklepiony a pod zasklepem około 20 % wilgotności na granicy.

Ps. śmietnik ostatnio , super poczytny. :D sam się dziwie czytając :oops:

A to jak u kogo . U mnie ramki poszyte i poszerzone ,że nożem do wełny odsklepiałem. Wody nie badałem , ale nie durne i nie sklepią po całości jak woda jest .
Szerokie ramki mam ze 20 lat i nie wrócę do 25 mm.
Spróbuj pozwolić im na ramki z węzą trutową w miodni. U mnie to doskonale działa. No ale jak nie ma czego przynieść i jeden starożytny Żyd mówił ,że z próżnego nie naleje. Wtedy ramka winna ?
Śmietnik nieraz ciekawszy psychologicznie niż forum. Czasem widać co kogo boli. Ale jak z kobietami , lepiej z nimi nie dyskutować bo człowiek nawet jak wygra to jest przegrany :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lipca 2021, 19:06 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
ivi584 pisze:
Myśle że w kolejnych latach spóbuje cześć pasieki prznieść na 1/2 D i wtedy testować bo docelowo chciałbym jeden wymiar ramki
ta sama ilość pszczół na niskiej ramce ma dynamiczniejszy start wiosną, pod warunkiem że pokarm mają dołem, a czewią pod powałką. Dzieki temu w maju mam wiecej pszczół zbieraczek. Później operacja tylko z korpusami, można czerw nad kratę, weze pod gniazdo gdzie mamy naturalne zailozowanie matki :thank: A miód wyciągałem znadstawek i z wezy z pod gniazda :thank:, a że słodki i po $$zł - moje niezadowolenie nie trwało długo.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 lipca 2021, 18:12 - ndz 
manio pisze:
robertf pisze:
maniu
Po nastu latach z poszerzanymi ramkami w miodni , czas je zostawić na lepsze czasy. Trzy lata miód nie zasklepiony a pod zasklepem około 20 % wilgotności na granicy.

Ps. śmietnik ostatnio , super poczytny. :D sam się dziwie czytając :oops:

A to jak u kogo . U mnie ramki poszyte i poszerzone ,że nożem do wełny odsklepiałem. Wody nie badałem , ale nie durne i nie sklepią po całości jak woda jest .
Szerokie ramki mam ze 20 lat i nie wrócę do 25 mm.
Spróbuj pozwolić im na ramki z węzą trutową w miodni. U mnie to doskonale działa. No ale jak nie ma czego przynieść i jeden starożytny Żyd mówił ,że z próżnego nie naleje. Wtedy ramka winna ?
Śmietnik nieraz ciekawszy psychologicznie niż forum. Czasem widać co kogo boli. Ale jak z kobietami , lepiej z nimi nie dyskutować bo człowiek nawet jak wygra to jest przegrany :haha:


Nie wiem czy ramka winna? Z powodu że czasem pomagam Tacie 80, lat ( czasem bo by mnie zajechał swymi teoriami , ciasno i ciepło , koce , kołdry , poduszki i rójki).
Wymieszały się ramki, bo pracownia wspólna. Trafiły mi się normalne , nawet nie hofmanowskie.
18 % wilgotności, poszerzane 20,5 pod zasklepem , w 85 % nie mają zasklepione.
Definitywnie żegnam się z poszerzanymi ramkami w miodni w dadancie. Choć zakupiłem je w 2008 roku i do trzech lat wstecz nie było problemów.Widać coś się zmieniło.


Na górę
  
 
Post: 11 lipca 2021, 21:15 - ndz 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
robertf pisze:
18 % wilgotności, poszerzane 20,5 pod zasklepem , w 85 % nie mają zasklepione.

jak badasz w 85% nieposklepione to czego oczekujesz ? W ulu warszawskim leżaku same sobie poszerzają ramki gniazdowe u góry prawie się stykają. Uważasz ,że pszczoły nie wiedzą co robią? Ja nie mam w ogóle "zwykłych" ramek w miodni i też jestem zadowolony. Póki co na jeszcze wolny kraj :) i każdy może robić jak chce. Nie przechowuję ani jednej ranki gniazdowej , same dziewice z miodni - żadnej chemii i nie mam problemu z barciakiem bo jego jajek i larw nie ma w miodni. To dla mnie też ważny argument.
Każdy robi jak chce i widzi co chce widzieć. :shock:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lipca 2021, 18:51 - śr 
manio pisze:
robertf pisze:
18 % wilgotności, poszerzane 20,5 pod zasklepem , w 85 % nie mają zasklepione.

jak badasz w 85% nieposklepione to czego oczekujesz ? W ulu warszawskim leżaku same sobie poszerzają ramki gniazdowe u góry prawie się stykają. Uważasz ,że pszczoły nie wiedzą co robią? Ja nie mam w ogóle "zwykłych" ramek w miodni i też jestem zadowolony. Póki co na jeszcze wolny kraj :) i każdy może robić jak chce. Nie przechowuję ani jednej ranki gniazdowej , same dziewice z miodni - żadnej chemii i nie mam problemu z barciakiem bo jego jajek i larw nie ma w miodni. To dla mnie też ważny argument.
Każdy robi jak chce i widzi co chce widzieć. :shock:

maniu
masz mnie za idiotę? No proszę , przestań. Bywają inne warunki, których nie znasz.


Na górę
  
 
Post: 14 lipca 2021, 21:35 - śr 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
robertf pisze:
Bywają inne warunki, których nie znasz.

i nie chcę poznać , jaki był sens Twojego pisania ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lipca 2021, 16:29 - czw 
manio pisze:
jak badasz w 85% nieposklepione to czego oczekujesz

Taki.


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji