FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 10:23 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ] 
Autor Wiadomość
Post: 29 grudnia 2008, 23:09 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Witam,
zetknąłem, się ze zwyczajem, że pszczół nigdy sie nie oddaje za darmo. Musi być choćby przysłowiowa złotówka.
Czy zetkneliście się z tym zwyczajem?? Skąd on się wziął??

Pozdrawiam
CYNIG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 grudnia 2008, 09:50 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
U mnie tak się robi z kwiatami tzn. do sadzenia, zwierzętami.

u mnie się mówi, że jak się nie weźmie przymajmiej przysłowiowej złotówki, to się hodowla nie bedzie wiodła.

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 grudnia 2008, 13:08 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 grudnia 2007, 19:53 - śr
Posty: 1078
Lokalizacja: Kielce/Chmielnik
Ule na jakich gospodaruję: WZ, WP, wlkp
krzysglo pisze:
U mnie tak się robi z kwiatami tzn. do sadzenia, zwierzętami.

u mnie się mówi, że jak się nie weźmie przymajmiej przysłowiowej złotówki, to się hodowla nie bedzie wiodła.


U mnie to samo. Tzn jak mi wujek zawiózł ula z pszczołami to fajnie pięknie. A przysłowiowego zyla wtedy nie miałem i mama stwierdziła że sie te pszczoły nie bedą wiodły. Wręcz przeciwnie wieść się wiodły ale nie raz i nie dwa wiodły dodatko meserszmitowskim blaskiem żądeł. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Pozdrawiam Psepscółek. :)

_________________
Pszczelarstwo jest jak narkotyk... jak zaczniesz to nie możesz skończyć... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 stycznia 2009, 13:21 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Panowie, nie przesadzajcie!
Jesteście w tak młodym wieku,że nie wypada nawet czytać takich bzdur,a co dopiero pisać.Znów prowokujecie do dyskusji,która może rozpalić niezdrowe emocje i narobicie sobie wrogów.Twierdzenie,że jak się pszczoły odda bez przysłowiowej złotówki,to coś tam, toś tam.No-chyba ,że się ma przysłowiowego pecha - "wtedy nawet palec w d...e można sobie złamać!".
Puki co,wolę Wam złożyć Szczęśliwego Nowego Roku!

Z poważaniem - Janusz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 stycznia 2009, 13:58 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
przecież chyba wszyscy (a na pewno zdecydowana większość) traktują tematy z kategorii "mity i fikcje..." z lekkim przymrużeniem oka.

Nikt nie mówi że są to prawdy objawione, natomiast dość ciekawe jest dochodzenie do źródeł mitów i przesądów - często może okazać sie że u ich podstaw leżą racjonalne podstawy

Pozdrawiam z Nowym Rokiem
CYNIG

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 stycznia 2009, 14:39 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 października 2008, 11:25 - pt
Posty: 130
Lokalizacja: małopolska
mnie znowu pszczelarz od ktorego kupilem pierwsze 2 ule powiedział że nie mowi sie o tym że pszczoła padła bo za każdym razem jakaś padnie. ja w to nie wieże a jak mają paść to i tak padną, jak o nie niedbasz to muszą paść.

_________________
Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń,
lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 stycznia 2009, 16:28 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Dwa lata temu w moim kole pszczelarskim duzo pszczelarzy straciło pszczoły i nasz prezes dał hasło zeby reszta pszczelarzy podarowała odkłady tym co stracili pszczoły. Odzew był bardzo pozytywny i zaden pszczelarz nie płacił za te odkłady. Poprostu sprawa honorowa jak jestes w potrzebie to pszczelarz pszczelarzowi pomoze bez honorarjum. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 stycznia 2009, 16:44 - pt 

Rejestracja: 15 września 2008, 20:33 - pn
Posty: 284
Lokalizacja: Kraków
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Pierwsze pszczoły kupiłem. Gość powiedział cenę za ule, miodarkę i trochę innego sprzętu pasiecznego, zapłaciłem, rączka i do widzenia.
Ale ze zwyczajem tym spotkałem się kiedy brałem szczeniaka, doradzano żeby nie brać darmo, jakieś symboliczne 5-10 zł. zapłacić żeby lepiej się chował.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 stycznia 2009, 21:21 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
kriss,
Cytuj:
jakieś symboliczne 5-10 zł. zapłacić żeby lepiej się chował.

i jestem bardzo ciekaw przed kim sie lepiej chował- przed toba- czy pszczołami :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
gdzieś słyszałem że" wiara czyni códa"- ktoś wierzył, że dasz piataka lub dychę i dałeś- pies miał sie lepiej chować i chował :lol: :lol: :lol:
To teraz z mego podwórka:
Moja żona bardzo lubi kwiaty i od czasu do czasu gdzieś jak to miedzy sąsiadkami ,dostała od Luby kwiatek -cieszyła sie( ja też bo nektarodajny) ale po jakimś czasie rozmawiała z druga sąsiadką i chwali sie że dostała ładną Cebulice a sąsiadka nato z szyderczym uśmiechem "
i co nie przyjeło sie- i ciągnie dalej -bo Lubka ma takie oczy :shock: "- ale żona taktownie przerwała i mówi że wręcz przeciwnie przyjeła się szczepka i cebulkę puściła.....nato sąsiadka" TO PEWNIE MASZ GORSZE OCZY OD NIEJ :twisted: :roll: :shock: ".Śmiałem sie z tego ze trzy dni ,ale ona w to wierzyła - tak jak niektórzy koledzy - w przysłowiowy"JEDEN GROSZ" czy ma to podstawy każdy sam osądzi.
Pozdrowienia dla wszystkich ze szczerego serca za darmo Szczupak :mrgreen: (zielony ze śmiechu)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 stycznia 2009, 22:03 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
No to też coś podobnego.
Działo się to za okupacji Niemieckiej.
Jakiś wysiedlony pszczelarz trzymał w ogrodzie u moich rodziców pszczoły.
Podczas jednego przeglądu uli przez tego pszczelarza pszczoły tak się rozzłościły ze atakowały kury ,psy i ludzi.Krowy i konie zostały wypędzone wieczorem.Psy wróciły na drugi dzień.
Pszczelarz wytłumaczył że wszystkiemu winna była jakaś baba która przechodząc koło płotu przystanęła i popatrzyła się na niego i pszczoły.Tym sposobem został usprawiedliwiony.

Ja znam przypadek za żądlenia krowy .Przyczyną jednak było uwiązanie krowy około 50m. od 100 pniowej pasieki i to jeszcze na lini lotu do pola z gryką kwitnącą.

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 stycznia 2009, 22:25 - pt 

Rejestracja: 06 czerwca 2008, 23:01 - pt
Posty: 1139
Lokalizacja: Stargard Szczec.
Ule na jakich gospodaruję: wlkp/wlkp 18cm
U mnie za kwiatki się nie dziękuje mówiąc "nie dziękuje" ja się z tego śmieje ale mamuśka woli powiedzieć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 stycznia 2009, 22:47 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sierpnia 2008, 23:08 - pn
Posty: 305
Lokalizacja: lubsko
Nie wiem jak się ma sprawa z pszczołami, ale przed kilkoma laty dałem gościowi kilka krzaków mali. Od tej pory moje zrobiły sie słabe i dwa razy już musiałem dosadzać. Od tej pory jak daję komuś krzaki lub jakieś kwiaty to żądam zapłaty 1 zet lub robię wymianę. Może to śmieszne ale tak jakoś wyszło. Ten gość od malin okazuje się być bardzo zawistnym, chytrym i nieprzychylnym innym człowiekiem. Jakoś w okolicy nie jest lubiany. Spotkałem się wielokrotnie, że ludzie nie lubią jak ktoś chwali ich rośliny lub zwierzęta, kwiatów wręcz nie chcą dać. Spotkałem się też z tym, że ktoś nie chce mi dać jakiejś rośliny a mówi,żebym ją ukradł. Przygotowują paczuszkę i odwracają oczy. Na dzisiaj to chyba więcej dla śmiechu ale kiedyś były takie zababony. Zawsze był we wsi jakiś człowiek ze złymi oczami i jak spojrzał w chlewie na świnię to nie chciała się tuczyć.

_________________
A wy , pszczółki pracowite ,
Robotniczki boże ,
Zbierajcie wy miody z kwiatów ,
Ledwo błysną zorze !A wy , pszczółki , robotniczki ,
Chciałbym ja wam sprostać ,
Rano wstawać i pracować ,
Byle miodu dostać !


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 stycznia 2009, 23:16 - pt 

Rejestracja: 10 listopada 2007, 20:49 - sob
Posty: 189
Lokalizacja: laskowa
z tym wzrokiem to jest jednak coś do nas kiedyś (jakieś 8-9 lat) przyszła sąsiadka w zimie kupić ziemniaków a że mamy piwnice pod stodoła i trzeba wchodzić przez stajnie zatrzymała się obok 2 byków i takim chytrym głosem powiedziała-'' ale macie duże byki i ile pieniędzy za nie będzie'' tej samej nocny jeden byk się urwał a drugi wyrwał sobie nogę przednia w stawie tak że już tylko tracił masę i wnet trza było go sprzedać bo nie jadł. a przy pszczołach mój sąsiad tak miał ojciec tez kiedyś razem z ojcem tak samo jak sąsiad przyszedł. trochę to śmieszne i na pewno większość nie uwierzy ale tak było!!!!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 stycznia 2009, 23:16 - pt 
dewu pisze:
Nie wiem jak się ma sprawa z pszczołami, ale przed kilkoma laty dałem gościowi kilka krzaków mali. Od tej pory moje zrobiły sie słabe i dwa razy już musiałem dosadzać. Od tej pory jak daję komuś krzaki lub jakieś kwiaty to żądam zapłaty 1 zet lub robię wymianę. Może to śmieszne ale tak jakoś wyszło.


Abyś mnie źle nie zrozumiał

Po Śmierci mojego ojca przyszedł do mnie kolega mojego Ojca gośc w podeszłym wieku i mnie pyta
Czy Byłem na pasiece powiedzieć pszczołą że ich właściciel zmarł i że ja będę nowym właścicielem
Trochę mnie to rozśmieszyło a On na to Abym się nie śmiał bo pszczoły zawsze idą za właścicielem zadałem mu pytanie Czyli Gdzie idą usłyszałem odpowiedz Że Padają do roku
Nie chcąc mu robić przykrości bo był to życzliwy człowiek ,Ale miałem mu powiedzieć że pszczołami trza się uczciwie zająć to nie padną


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 stycznia 2009, 23:59 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
Cytuj:
bo pszczoły zawsze idą za właścicielem

będzie już z 15 lat jak w mojej wsi zmarł pszczelarz, też wielu mówiło że pszczoły poszły za nim, bo faktycznie w rok po jego śmierci ule zioneły pustkami :shock: .
Kiedy sam zaczołem przygode z pszczołami, poszedłem do sąsiadki szukajac sprzetu do mojej pasieki , spytałem czy nie zostało cos po meżu, odparła że nie, że ule spalił wnuk a sprzęty rozdał lub wyrzucił- znam młodego to pytam a Arek niechciał pszczelarzyć? Sąsiadka podnisła oczy ku górze i powiedziała jakby w zamyśleniu" jakby chciał- to stary by zimą daszków nie pozrzucał,a tak nerwy i żałość wielka go wzieła i rozwalił wszystkie - zdemolował "
No cóż ja wiem jak było :? - ale na wsi gadają- że" :shock: pszczoły poszły za nim :shock: -jak zmarł - roku nie wytrzymały :shock: "
Z krainy Niewiedzy (ciemno-grodu ) pozdrawia Szczupak :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 stycznia 2009, 00:06 - sob 

Rejestracja: 25 września 2008, 11:18 - czw
Posty: 590
Lokalizacja: Wymysłów
A dziś przy warrozie i innym dziadostwie to dopiero jest aktualny ten przesąd he he
Pozdrawiam Mariusz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 stycznia 2009, 02:24 - sob 

Rejestracja: 15 września 2008, 20:33 - pn
Posty: 284
Lokalizacja: Kraków
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Szczupak pisze:
i jestem bardzo ciekaw przed kim sie lepiej chował- przed toba- czy pszczołami :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
(zielony ze śmiechu)


Nie wiem czy Kolega chciał mnie obrazić ?
Ciekawe czy jak żona lub dzieci w czasie wakacji, na wycieczce wrzucają złotówkę do zamkowej studni lub miejskiej fontanny to też biorą od Kolegi po uszach za "Ciemnogród" i zacofanie?
Może to płacenie za zwierzę bierze początek w zamierzchłych czasach z zabobonu i obaw przed "złym okiem". Może, ale wydaje mi się że nie.
Dzisiaj marketingowcy i psycholodzy doskonale znają zjawisko "potrzeby zrewanżowania się". Dlatego rozdają tysiące gadżetów, długopisów itp. bo obdarowany (nawet takim gó.nem) człowiek automatycznie chce się odwdzięczyć i wydaje wielokrotnie więcej.
Czytałem o tym procederze na przykładzie ruchu Hare-Krisna, na lotnisku dają Ci kwiatek a za chwilę do obdarowanego podchodzą z puszką i interes nieźle się kręci.
Prosta psychologia. Pewnie nasi dziadowie zorientowali się o tym w Sredniowieczu czy wcześniej i dając symbolicznego talara, zabezpieczali się przed jakimiś dalszymi roszczeniami.
Każdemu "ciemnogrodzianinowi" podejrzewam zdarza się pomóc sąsiadom, znajomym w jakieś drobnej sprawie i nie wypada "po robocie " brać pieniędzy. Ja zeby nie obrażać nikogo odmową, poprzestaję "to 10zł na dobre piwo". Ja mam satysfakcję że pomogłem, bo wiadomo że za dychę nikt dziś z domu nie wychodzi, a osoba której wyśwadczyłem przysługę nie ma wobec mnie "długu wdzięczności" bo już zapłaciła.
Jak takie wytłumaczenie PSZCZÓŁ ZA DARMO podoba się Koleżeństwu? :)
Pozdrawiam!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 stycznia 2009, 02:30 - sob 

Rejestracja: 15 września 2008, 20:33 - pn
Posty: 284
Lokalizacja: Kraków
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
A wersja krótsza i bardziej obrazowa jest taka:
Weźmiesz pszczoły czy cokolwiek za darmo, a potem co chwila będzie Ci gość przychodził i "... pomóż płot naprawić, podwieź samochodem, pożycz coś tam itd.". A tak wziął jakąś symboliczną kasę, to jesteśmy kwita!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 stycznia 2009, 20:38 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
kriss,
nie bięrz tego tak do siebie- pisząc te słowa wyobraziłem sobię tą sytuacje - a że chumor miałem - to rozbawił mnie ten obraz jaki sobie wyobraziłem :roll: jak się pies przed tobą chowa i dla śmiechu zadałem to pytanko
Cytuj:
i jestem bardzo ciekaw przed kim sie lepiej chował- przed toba- czy pszczołami

Wybacz proszę jeśli poczułeś sie dotknięty staram sie szanować karzdego człowieka -tymbardziej kolegę z fajnego forum
PRZEPRASZAM Szczupak
:oops: ( w innym kolorze)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 stycznia 2009, 21:33 - sob 

Rejestracja: 15 września 2008, 20:33 - pn
Posty: 284
Lokalizacja: Kraków
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Szczupak pisze:
kriss,
nie bięrz tego tak do siebie


Nie biorę :) , też pomyślałem o tym skojarzeniu z chowaniem się przed właścicielem :)
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 stycznia 2009, 19:46 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 sierpnia 2007, 09:21 - pn
Posty: 1610
Lokalizacja: Wawa
Ja nie wierzę w zababony odnośnie dawania złotówek , obsadziłem znajomemu dwie rodziny ......od serca . Co wiedziałem przekazałem a przede wszystkim zimowli ,WENTYLACJI !!!!!! przezimowały pięknie . :P
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 stycznia 2009, 20:01 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
przecież to nie chodzi o to żeby wierzy, ale nie ciekawi Cię jakie są źródła takich zwyczajów (przesądów)?? Toż to częśc szeroko rozumianej etnografii

Pozdrawiam
CYNIG

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 lutego 2010, 19:22 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 stycznia 2010, 12:22 - sob
Posty: 317
Lokalizacja: dolnośląskie
Ja za słoik miodu też nie biore pieniędzy tylko mówie że dla zasady żeby poszedł na zdrowie to symboliczne 25 złotych :lol:

_________________
Za każdy dzień pracy przy pszczołach Pan Bóg dodaje pszczelarzowi jeden dzień życia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji