FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 06:29 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 30 ] 
Autor Wiadomość
Post: 17 sierpnia 2021, 06:54 - wt 

Rejestracja: 08 maja 2011, 12:27 - ndz
Posty: 566
Lokalizacja: Poznań
Witam
Poczytajcie artykuł i proszę się zgłaszać kto w sezonie ma 100 litrów z jednego ula. Tylko się za bardzo nie pchać.
https://www.money.pl/gospodarka/zlodzie ... 1856a.html

Tego typu artykuły tylko zachęcają do kradzieży.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 sierpnia 2021, 07:23 - wt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Ręce opadają ,100 liter i jeszcze po 5 dych ,masakra jaki optymista .

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 sierpnia 2021, 08:03 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 sierpnia 2007, 18:10 - czw
Posty: 937
Lokalizacja: Poznań
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Ogłosiłem ostatnio trochę rodzina na sprzedaż.
Oprócz kilku telefonów od prawdziwych pszczelarzy to reszta osób kontaktujących się ze mną to istna masakra.

Dzwoni babka, że straciła prace w biedronce, mieszka na podlasiu i pyta czy z tych 9 rodzin da się w miarę przeżyć.

Dzwoni facet, że oglądał wczoraj w TV, że pszczoły giną i chciałbym im pomóc i chętnie kupi. Mógłby przyjechać za tydzień, bo zamówił książkę o pszczelarstwie na allegro i musi zdążyć dojść.

I podobnych telefonów od osób - które chcą kupić pszczoły mając 0 pojęcie i wielkie nadzieje było mnóstwo. :thank: :thank:

_________________
Pura Vida


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 sierpnia 2021, 09:13 - wt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
_barti_ pisze:
I podobnych telefonów od osób - które chcą kupić pszczoły mając 0 pojęcie i wielkie nadzieje było mnóstwo. :thank:

W niedzielę miałem okazję powiedzieć do mikrofonu parę słów , więc wplotłem też wzmiankę o pszczołach .
I zawarłem to w krótkim zdaniu. Że pszczołom zagrażają najbardziej dwie rzeczy ,
niewiedza i niefrasobliwość. (inaczej tego nie mogłem nazwać publicznie ;) ) .

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 sierpnia 2021, 10:02 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
_barti_ pisze:
Ogłosiłem ostatnio trochę rodzina na sprzedaż.
Oprócz kilku telefonów od prawdziwych pszczelarzy to reszta osób kontaktujących się ze mną to istna masakra.

Dzwoni babka, że straciła prace w biedronce, mieszka na podlasiu i pyta czy z tych 9 rodzin da się w miarę przeżyć.

Dzwoni facet, że oglądał wczoraj w TV, że pszczoły giną i chciałbym im pomóc i chętnie kupi. Mógłby przyjechać za tydzień, bo zamówił książkę o pszczelarstwie na allegro i musi zdążyć dojść.

I podobnych telefonów od osób - które chcą kupić pszczoły mając 0 pojęcie i wielkie nadzieje było mnóstwo. :thank: :thank:


witaj w moim świecie :haha: , zaczniesz sprzedawać matki to się bardzo szybko dowiesz o istnieniu ludzi którzy mają pszczoły po naście lat lub dziesiąt i niewiedzą jak matka wygląda albo co z tym się robi. bardzo szybko zaczniesz im też opowiadać ze matki wychodzą z takiego kokona który możesz im sprzedać :haha: :haha: :haha:
ostatnio słyszałem od znajomego jak dzwonił koleś teraz w sprawie kupna odkładów i dopytywał ile miodu z nich zbierze w tym roku :lol:no słabo gazowany po hiszpańsku :roll:

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 sierpnia 2021, 08:08 - czw 

Rejestracja: 08 maja 2011, 12:27 - ndz
Posty: 566
Lokalizacja: Poznań
Czyli nikt nie zbiera po 100 litrów z ula? Jak to?

Ja też co roku na wiosnę sprzedaję rodziny i różne osoby przyjeżdżają i kupują część osób myśli, że to taka skrzynka z której sie tylko wybiera miód i niewiele trzeba robić.

_barti_, udało się sprzedać?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 sierpnia 2021, 16:02 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
brachol pisze:
Czyli nikt nie zbiera po 100 litrów z ula? Jak to?


a dla kogo ten wywiad ?? - dla dziennika telewizyjnego... - a "to bez kozery" powiem że ni mniej niż "pińcet" :P


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 sierpnia 2021, 17:09 - czw 

Rejestracja: 05 lipca 2021, 08:31 - pn
Posty: 334
Ule na jakich gospodaruję: Jeszcze nie wybrałem
Miejscowość z jakiej piszesz: Virginia/ Leesburg
Nie spotkalem sie by u nas kradli ule, w rejonach gdzie bywam. Pytalem kolege co siedzi w pszczolach cale zycie i on tez nie slyszal. Znam kilka farm pszczelarskich w Wisconsin, co wywoza pszczoly nawet do Californii ( choc nie rozumiem po co, bo tu tez sa dobre tereny, moim zdaniem juz lepiej na prerie, bo one wiosna i jesienia sa pokryte kwiatami ), i oni ustawiaja pszczoly przy drodze na zaladunek na przyczepy od trucks, a uli maja setki jak nie tysiace, i tez im nikt nic nie ukradl. My stawiamy w lasach, to kradna tylko niedzwiedzie i niszcza ule, jakby przeszlo tornado. Dlatego dajemy ogrodzenie elektryczne. Ceny miodu w USA sa wysokie ( chyba - nie mam porownania ), ale przed kradzieza chronia moze przepisy dot. handlu ( nie latwo sprzedac miod bez zarejstrowanej pasieki i trzeba by miod spelnial wymogi przepisow ), a handel taki poza obrotem komercyjnym - legalnym, to tylko na zasadzie znajomy znajomemu, co tez jest legalne zwyczajowo, ale w malych ilosciach. Zreszta amerykanski miod komerycjny jest inny od takiego zwyczajnego miodu, stad wielu ludzi, szczegolnie z Europy, ma zaprzyjaznionych pszczelarzy, od ktorych 2 razy w roku biora miod. Cena miodu za niecaly sloik 1 litrowy -$20-25, choc pewnie poszedlby za $40 sloik, bo tu ludzie lubia organic i miod z pewnego zrodla, a to ma odbicie w cenie, no ale to hobby i nikt znajomych nie czesze na kase ( z regulu zamowienia sa juz na caly miod przed wirowaniem ) . A miod w sklepie komercyjny to gdzies za polowe ceny mozna kupic, ale jest on podgrzewany, taka butelka 375 ml ( 12oz ) w Walmart to $3. No oczywiscie zalezy tez jaki miod. Ostatnio dalem w prezencie za free miod takiemu choremu na raka od palenia papierosow Cubanczykowi, to jego zona mowila, ze taki sloik miodu pewnie kosztuje ze $100 wedlug jej rozeznania. No nie wiem, takich cen nie widzialem nigdzie, ale ona tak mowila. Nasz miod to stoi daleko w lasach, polanach, tak ze conajmniej 3 mile od drog i od farm gdzie sa opryski. Wisconsin jest bardzo malo zaludnionym stanem, i jest duzo natury, przestrzeni.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 sierpnia 2021, 17:28 - czw 

Rejestracja: 05 lipca 2021, 08:31 - pn
Posty: 334
Ule na jakich gospodaruję: Jeszcze nie wybrałem
Miejscowość z jakiej piszesz: Virginia/ Leesburg
Co do ilosci miodu z ula, to na prerii bedzie z 100 funtow pewnie, czyli jakies 45 kg, ale bywa tez mniej, z racji hobbystycznego podejscia i bedzie gdzies ze 25- 30 kg. O 100 kg z ula nie slyszalem, moze w Polsce tak jest, tego nie wiem, choc watpie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 sierpnia 2021, 19:25 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
Theodor pisze:
Co do ilosci miodu z ula, to na prerii bedzie z 100 funtow pewnie, czyli jakies 45 kg, ale bywa tez mniej, z racji hobbystycznego podejscia i bedzie gdzies ze 25- 30 kg. O 100 kg z ula nie slyszalem, moze w Polsce tak jest, tego nie wiem, choc watpie.


A ja słyszałem i widziałem ! Były taki spadziowe lata na Roztoczu .

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 sierpnia 2021, 21:28 - pt 

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 21:23 - sob
Posty: 1178
Lokalizacja: Beskid Wyspowy
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Ile lat temu?

_________________
http://www.beskidzkabarc.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 sierpnia 2021, 01:14 - sob 

Rejestracja: 05 lipca 2021, 08:31 - pn
Posty: 334
Ule na jakich gospodaruję: Jeszcze nie wybrałem
Miejscowość z jakiej piszesz: Virginia/ Leesburg
Dzisiaj gadalem jeszcze z jednym pszczelarzem i powiedzial, ze te 100 kg to moze bylo z ulem, a nie samego miodu. Jakby byly dobre jodly to moze ....
Henio mowil, ze nigdy nie mial tyle, ponad 50 kg bywalo .... ale 100 kg nie mial. Ciekawe co powie StefanS z USA, cos sie nie wypowiada?
Za tydzien bede krecil miod, to podjade na ferme pszczela, co woza do California i zapytam z ciekawosci, czy mieli tak duze zbiory miodu z ula. Ciekawe zagadnienie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 sierpnia 2021, 09:58 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
Lenin pisze:
Ile lat temu?


Więcej jak 30 lat

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 sierpnia 2021, 17:30 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 sierpnia 2007, 18:10 - czw
Posty: 937
Lokalizacja: Poznań
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Jest możliwe ponad 100kg z ula wędrując. Dlaczego uważacie że nie? Oczywiście raczej jako wynik z rekordowych uli a nie średnia.

_________________
Pura Vida


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 sierpnia 2021, 17:39 - sob 

Rejestracja: 14 czerwca 2016, 08:15 - wt
Posty: 842
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
No właśnie chodzi o to żeby znaleźć tego fachowca, który miał 100 kg miodu a nie miał możliwość. Możliwości to nawet ja mam że ho, ho a może i więcej. Bo że mają po 100 kilo to wiadomo a jeżeli odpowiednio poprowadzony wywiad to i o lepszym wyniku słychać ale czy widać? :) konkretnie kto miał tonę miodu z 10 uli.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 sierpnia 2021, 18:40 - sob 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
Theodor pisze:
ponad 50 kg bywalo .... ale 100 kg nie mial.

Na forum jest taki , co to zbierał po 50 kg , ale chytrus, sprowadził pszczoły , co to miały nosić po 100 kg , z tego co teraz pisze nie miał miodu od 6 lat i przerzucił się na produkcję odkładów. :haha: :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 sierpnia 2021, 14:08 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 stycznia 2013, 19:18 - ndz
Posty: 672
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Panowie hobbyści.
Są pszczelarze zawodowi, którzy mają miód.
Wędrówki od kwietnia do września.

Ps jestem hobbystą

_________________
"Pszczoły mają w sobie coś mistycznego. Rzucają urok na każdego, kto się nimi bliżej zajmie."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sierpnia 2021, 07:30 - pn 

Rejestracja: 08 maja 2011, 12:27 - ndz
Posty: 566
Lokalizacja: Poznań
Nawet przy wędrówkach nie jest łatwo uzbierać 100 kg średnio z ula. W okolicy Poznania pożytki zaczynają się zazwyczaj rzepakiem - cały maj, potem akacja do 20 czerwca, potem lipa do 15 lipca i w sumie na tym się kończy zabawa. Jak ktoś ma pole to może mieć jeszcze facelię i potem wywieźć na nawłoć/wrzos, ale to już dalej trzeba jechać, a o miejsce bezkonfliktowe nie jest łatwo.
Piszecie, że zawodowcy maja po 100 kg z ula jak wędrują, ale oni najczęściej sprzedają część miodu do skupu, czyli sporo taniej niż bezpośrednio. Wykorzystanie pola pod facelię czy inne rośliny też kosztuje i obniża dochodowość.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sierpnia 2021, 19:00 - pn 

Rejestracja: 30 marca 2021, 14:09 - wt
Posty: 85
Lokalizacja: Wolbrom - małopolska
Ule na jakich gospodaruję: Wlp. Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Wolbrom
Spotkałem handlowca na targu, co miał z jednej pasieki ponad dziesięć gatunków miodu. Praktycznie ze wszystkich miododajnych roślin. Taki to i 300 kg wyciągnie z ula :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sierpnia 2021, 21:02 - pn 

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 21:23 - sob
Posty: 1178
Lokalizacja: Beskid Wyspowy
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
W Australii są takie wydajności i większe , ale sezon trwa 10 miesięcy. Z tego co się orientuję to raczej w Polsce nawet zawodowcy nie osiągają takich wyników. Może się zdarzyć taki jeden rok w życiu ale raczej nie więcej. Osobiście znam takie dwie osoby i mogę ręczyć że mówią prawdę. Gospodarują na terenach spadziowych ale taka sytuacja miała miejsce prawie 20lat temu. Dzisiaj tak się popierniczyło ze spadzią że to jest raczej nie możliwe, a na innych pożytkach raczej niewykonalne.

_________________
http://www.beskidzkabarc.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 sierpnia 2021, 10:14 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Witam
Wędruje z pszczołami od końca kwietnia do końca sierpnia
Rzepak,facelia,, gryka i nawłoć jako przygotowanie rodzin do zimowli
Rójki stanowią ok 10 % stanu pasiek, także myślę że rodziny są prowadzone przez cały sezon w sile
70 % matki BCF
30% matki krainka
Podobny stosunek jeśli chodzi o utrzymywanie w pasiece matek jednorocznych i dwuletnich.
Optymalna wydajność kształtuje się w przedziale 40-60 kg z rodziny.
100 kg z rodziny? W ciągu 20 lat pracy z pszczołami zdążyło się może 2-3 krotnie.
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 sierpnia 2021, 10:19 - sob 

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 20:17 - wt
Posty: 564
Lokalizacja: lubelskie
mendalinho pisze:
Optymalna wydajność kształtuje się w przedziale 40-60 kg z rodziny

Chyba przeciętna, a nie optymalna. Optymalna nie ma górnej granicy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 sierpnia 2021, 15:53 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 sierpnia 2007, 18:10 - czw
Posty: 937
Lokalizacja: Poznań
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Mendalinho. Jesteś dobrym przykładem młodego człowieka który ostro rozwinął/rozwija swoją pasiekę. I wychodzi na to, że się opłaca :) Mam rację?

_________________
Pura Vida


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sierpnia 2021, 09:35 - ndz 

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 21:23 - sob
Posty: 1178
Lokalizacja: Beskid Wyspowy
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Czy się opłaca czy nie to zależy przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji do wykonywania danego zawodu przez konkretna osobę + wiele innych czynników. Dla przykładu w mojej wsi jest sklep przez kilkanaście lat prowadziło go kilka osób i żadnej się nie opłacało aż trafiła się wreszcie osoba która rozkręciła interes i świetnie prosperuje. Z każdym zawodem jest tak samo pszczoły tutaj nie stanowią wyjątku.

_________________
http://www.beskidzkabarc.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 sierpnia 2021, 11:00 - pn 

Rejestracja: 08 maja 2011, 12:27 - ndz
Posty: 566
Lokalizacja: Poznań
Przy pszczołach sporo zależy od sposobu sprzedaży miodu.

Ale chyba 100 kg średnio nie wyszło z pasieki w tych 2-3 latach?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 sierpnia 2021, 13:43 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
brachol pisze:
Przy pszczołach sporo zależy od sposobu sprzedaży miodu.

Ale chyba 100 kg średnio nie wyszło z pasieki w tych 2-3 latach?


no i od tego kto za ile kupuje :haha: :haha: więc albo polega się na własnych pożytkach albo na przedsiębiorczym podejściu tj dobrych zakupach czy kreatywności stwarzania pożytku :pala:
jestem zniesmaczony iloscią badziewia spowadzanego ze wszystkich stron europy która trafia do słoików i nazywa się miodem do tego jest sprzedawana jako własny przez naszych przedsiębiorczych kolegów po fachu za kasę rynkową lub poniżej jej psując przy okazji cenę miodu

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 sierpnia 2021, 10:24 - wt 

Rejestracja: 08 maja 2011, 12:27 - ndz
Posty: 566
Lokalizacja: Poznań
Ostatnio słyszałem o podszywaniu się pod innych pszczelarzy, kopiowaniu ich etykiet, i sprzedawaniu miodu na targu niewiadomego pochodzenia, kreatywność wzrasta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 sierpnia 2021, 11:00 - wt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
brachol pisze:
Ostatnio słyszałem o podszywaniu się pod innych pszczelarzy, kopiowaniu ich etykiet, i sprzedawaniu miodu na targu niewiadomego pochodzenia, kreatywność wzrasta.

Ostatnio byliśmy w kieleckim , w okolicy Bałtowa , pszczelarz trzyma na przydomowym ogródku 130 uli , wszystkie z matkami BFami [primorki] i twierdzi , że pożytki w zasięgu lotu , zupełnie wystarczają , aby w pasiece zbiory były obfite . Okolica pasieki , tak na oko , nie wyglądała zbyt ciekawe , ot , jak to w kieleckim , wąskie pola ze zbożem , poprzecinane czasami gryką . Pasieka raczej nowa , bo i cały sprzęt jeszcze nie rozpakowany.
U mnie , nawet przy oszczędnych krainkach , nie ma takich terenów , na rzepaku mogę ustawić z 50 uli w jednym miejscu , na akacji z 30 a na lipie najwyżej 20 . :thank:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 sierpnia 2021, 16:12 - wt 

Rejestracja: 20 kwietnia 2014, 10:48 - ndz
Posty: 34
Ule na jakich gospodaruję: WP
Miejscowość z jakiej piszesz: Klobuck
Szkoda pszczół i pszczelarza.
Lepiej niech jeszcze rozwiezie na nawłoc, na poplony gryki, gryki z gorczyca, to mu pszczoły ładnie na tłusto się do zimy przygotują.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 sierpnia 2021, 17:40 - wt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Siła reklamy fb, 15 pniowa upadająca pasieka to kłopot, a co dopiero tyle.

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 30 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji