FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 kwietnia 2024, 07:24 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: 08 marca 2010, 04:34 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
Niektorzy pszczelarze sa zdania, ze nostrzyk zolty, a szczegolnie jego pylek jest trujacy dla zwierzat i dla ludzi, a to za sprawa kumaryny jaka ta roslina zawiera.
Innym znanym faktem jest to, ze wiele trucizn moze miec dzialanie lecznicze.

Olejek cynamonowy jest jednym z przykladow niezbicie potwierdzajacych te prawde.
Wiele tu o nim bylo dyskusji na Forum.

A czy sam cynamon jest trujacy?


Szkodliwy cynamon

W cynamonie oraz produktach z jego zawartością zakupionych w polskich sklepach wykryto groźną dla zdrowia kumarynę. „Świat Konsumenta” zlecił akredytowanemu laboratorium zmierzenie zawartości kumaryny w produktach z polskiego rynku: w czterech markach cynamonu oraz w siedmiu produktach z jego zawartością, takich jak herbaty, płatki śniadaniowe, deser dla dzieci i guma do żucia.

Co to jest kumaryna?
Kumaryna to naturalna substancja zapachowa. Występuje w niektórych roślinach, głównie trawach, a także w cynamonie – w największych ilościach w cynamonie gatunku cassia (Cinnamomum cassia). Jest on tańszy i uznawany za gorszy odcynamonu cejlońskiego (Cinnamomum zeylanicum), w którym znajduje się znacznie mniej kumaryny. To kumaryna odpowiada za przyjemny zapach świeżego siana. Jednak spożywana w zbyt dużych ilościach może uszkadzać wątrobę. Zgodnie z unijnym prawem, obowiązującym również w Polsce, w produktach spożywczych maksymalna dopuszczalna zawartość kumaryny wynosi 2 mg/kg produktu.

Jedynie w przypadku cynamonu jako przyprawynie ma regulacji prawnych odnośnie limitu kumaryny. Mimo to wykryte ilości kumaryny w badanym cynamonie są alarmujące. Naukowcy wyliczyli bowiem maksymalną bezpieczną dawkę kumaryny, jaką możemy dziennie spożyć, czyli TDI (tolerable daily intake). Jest to 0,1 mg na kilogram masy ciała. Czyli osoba ważąca 60 kg może bezpiecznie zjeść 6 mg kumaryny w ciągu dnia. Z badań „Świata Konsumenta” wynika, że dawkę tę łatwo przekroczyć, tym bardziej, że kumaryna trafia do organizmu z różnych źródeł, w tym i z kosmetyków.

Co wykazały badania?
Badania wykonane na zlecenie „Świata Konsumenta” wykazały, że w każdej testowanej próbce znajdowała się kumaryna. W przypadku herbat badaniu poddano produkt suchy przed zaparzeniem. 
Oto zawartości kumaryny wykryte przez laboratorium (w mg/kg):
Cynamon mielony Appetita: 3710
Cynamon mielony Kamis: 2510
Cynamon mielony Kotanyi: 2370
Cynamon mielony Prymat: 2280
Mus jabłkowy BoboVita Szarlotka z cynamonem: 0,6 (w tym przypadku zawartość kumaryny znajdowała się poniżej dozwolonego limitu)
Lipton Morocco mięta z przyprawami: 752
Tetley herbata z jabłkiem i cynamonem: 122
Herbapol herbata cynamonowa: 121
Płatki śniadaniowe Cini Minis: 15,8
Pierniki Anna’s: 12,9
Guma do żucia Big Red Cinnamon: 5,1 (mieści się w normie, ponieważ górna dopuszczalna granica zawartości kumaryny w gumach jest wyższa niż w pozostałych produktach i wynosi 50 mg/kg)
Wyniki dotyczą badanych partii produktów.

Eksperci radzą, by ze względu na zawartość kumaryny cynamon jeść nie częściej niż jedną porcję raz w tygodniu. 


To radza 'eksperci' - zartobliwie sie o nich czasem mowi, ze 'EKSPERT' to czlowiek, ktory nie mysli, ale wszystko wie.

Ja, wcale nie jako 'ekspert' wiem, ze kawa z dodatkiem cynamonu i galki muszkatolowej [psssss ... tez 'cos' zawiera] stawia na nogi!!!

Tylko, aby nie za duzo!



:blee: :blee:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 marca 2010, 12:05 - pn 
Jerzy pisze:
Niektorzy pszczelarze sa zdania, ze nostrzyk zolty, a szczegolnie jego pylek jest trujacy dla zwierzat i dla ludzi, a to za sprawa kumaryny jaka ta roslina zawiera.
Innym znanym faktem jest to, ze wiele trucizn moze miec dzialanie lecznicze.

Olejek cynamonowy jest jednym z przykladow niezbicie potwierdzajacych te prawde.
Wiele tu o nim bylo dyskusji na Forum.

A czy sam cynamon jest trujacy?



Gdyby Nostrzyk był trujący nie był by zalecany jako roślina pszczela
Cynamon to też roślina nie tylko używana w kuchni o specyficznym zapachu i działaniu
Lubisz Szarlotkę :?: zapewne każdy lubi lecz była by nie smaczna gdyby nie zawierała Cynamonu
Ze względu na ostry zapach nikt cynamonu nie je łyżkami i nigdzie nie spotkałem się ze stwierdzeniem że Cynamon to trucizna a wręcz przeciwnie wspaniały Aromat przypraw
Olejek Cynamonowy jako jedyny właśnie przez swą zjadliwość niszczy bakterie Zgnilca Złośliwego i jest wykorzystywany do celów leczniczych nie tylko w pszczelarstwie
Ma działania tez nie pożądane nie ostrożne stosowanie a przede wszystkim zabrudzenie oka olejkiem może wywołać oparzenie ( ale myślę że nikt twarzy nie naciera bez jego odpowiedniego spreparowania by ładnie pachnąć )

Olejek Cynamonowy Działa antyseptyczne, przeciwbólowe, rozkurczowe, rozgrzewająco, tonizująco, antybakteryjnie i przeciwwirusowo. Pomocny jest przy infekcjach górnych dróg oddechowych, przeziębieniu, katarze. - przeczytać resztę :wink:
Nie spotkałem się czy jako maczka Cynamonowa ma właściwości lecznicze zapewne ma i jest stosowana tylko My a moja ja o tym nie wiem ( można po Cynamonować jednego ula ) Wszak do tego aby dziś spokojnie jeść grzyby zginęło setki ludzi nim oddzielili Trujące od Jadalnych ,Bo wszystkie są jadalne ale nie ktore tylko Raz :haha:
Piszesz O Nostrzyku
Nie zagłębiałem się w niego mnie ciekawi inna roślina w której jej skład wchodzi Naturalna Flumentyna
Na tym oto zdjęciu z mojej pasieki rośnie i kwitnie można ją zobaczyć w lewym dolnym rogu
http://www.pasiekaambrozja.pl/forum/alb ... pic_id=118
U mnie nazywają to Złocieniem - lecz jest to nieprawdziwa nazwa tego kwiatu a prawdziwej odszukać nie mogę
Jest Bardzo pyłkodajna i miododajna oblatywana masowo przez pszczoły w jej skład soku wchodzi Flumentyna - ta sama co jest stosowana przy zwalczaniu varoozy tylko ta w paskach to chemiczny odpowiednik stworzony do tego celu a pozyskanym wywarem czy olejkiem ( a zapewne jest ) można by bez problemowo leczyć pszczoły opylając je w sezonie jako naturalny ekologiczny środek
:wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 marca 2010, 12:56 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
Nie wiem czy kumaryna jest szkodliwa ?
Wiem, że nie można karmić bydła nostrzykiem, kiedy zwierzę jest skaleczone, bo podobno kumarna rozrzedza krew i zwięrze może sie wykrwawić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 marca 2010, 15:12 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
krzysglo pisze:
Nie wiem czy kumaryna jest szkodliwa ?
Wiem, że nie można karmić bydła nostrzykiem, kiedy zwierzę jest skaleczone, bo podobno kumarna rozrzedza krew i zwięrze może sie wykrwawić.


Nic groznego pewnie by sie nie stalo gdyby zwierze 'skubnelo' sobie pare garsci, ale napewno skutki sa takie, jak to nadmieniles i dlatego w opisach tej rosliny (nostrzyka zoltego) sa takie przeciwwskazania.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 marca 2010, 15:41 - pn 
Nostrzyk

Jedna z lepiej znanych roślin zielarskich i miododajnych zarazem. Gigantyczna masa żółtych kwiatów na wysokiej roślinie. Nostrzyk należy do rodziny motylkowatych i może dorastać do wysokości 1,5 a nawet ponad 2 metrów. Na cele lecznicze uprawiamy nostrzyk żółty (Melilotus officinalis) i jest to gatunek bardzo rozpowszechniony w Europie i Azji. Nazwa botaniczna Melilotus oznacza "miodową koniczynę" i nawiązuje do jasnożółtych kwiatów tej rośliny, które są niezwykle miododajne. W lecznictwie używa się kwitnącego ziela. By założyć 1 hektar tej rośliny należy wysiać wiosną wprost do gruntu około 5-7 kg nasion. Uprawa tej rośliny nie jest trudna, dlatego coraz więcej dużych plantacji można spotkać na terenie całego kraju. Przy czym wiele z nich zakłada się tylko dla pszczół i surowiec zielarski nie jest tam pozyskiwany.
Nostrzyk Czytaj cie

Ile razy by ta krowa musiała się nażreć by jej krew rozrzedziło :?:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 marca 2010, 16:13 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
Jak dobrze żrąca krowa - to wszystkie pranie ze sznurka potrafi przeżuć. :)

A tak na poważnie.
Nie wiem czy, może i ta kumaryna coś naszym pszczółkom pomóc nie może w walce z warrozą ?
Bo jak dobrze słyszałem w kumafosie też jest kumaryna.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji