FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 kwietnia 2024, 19:58 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 29 października 2008, 10:44 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
Przydałby sie temat: Ciekawostki

Ale umieszczę to tu:

Pszczoły miodne mogą nauczyć się rachować. Przynajmniej do czterech – twierdzą australijscy naukowcy. O pomyśle czytamy w "Rzeczpospolitej".
Prof. Mandyam Srinivasan z Instytutu Badania Mózgu Uniwersytetu Queensland uważa także, że pszczoły są w stanie nauczyć się kolorów i zapachów i mogą wyćwiczyć się w lataniu przez skomplikowane labirynty. Mandyam Srinivasan i dr Marie Dacke z Uniwersytetu w Lund w Szwecji sprawdzali możliwości maleńkiego mózgu tego popularnego i pożytecznego owada.


W jednym z eksperymentów naukowcy umieścili w równej odległości w tunelach, przez które latały pszczoły, punkty orientacyjne, gdzie czekała nagroda w postaci nektaru. Pszczoły zapamiętywały te punkty i przylatywały tam, kiedy nagrody nie było.

Odkryliśmy, że jeśli wytrenujemy owada tak, aby przybywał do pierwszego punktu, będzie przylatywał właśnie do tego miejsca – twierdzi prof. Srinivasan. Niestety, na rozpoznawaniu czterech punktów skończyły się możliwości pszczół.

(kab)

przeczytane:
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title, ... prasa.html


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 października 2008, 14:40 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
to nie tylko to i Teleexpressie była już wzmianka i w innych wiadomościach :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 października 2008, 18:46 - śr 
Byle nie nauczyły się liczyć ile pszczelarz im razy przetrzepie miodnie bo mogło by się okazać to tragiczną w skutkach nauką dla pasieczników :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 30 października 2008, 14:44 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Moim skromnym zdaniem to pszczoła ma wieksze zdolnosci. Juz setki milionów lat wymysliła szescian ktury ma jajwyszą wytrzymałosc na zgniecienia i wage cieńżar w tym szescianie.Nie pomyli sie w budowie tego szesciany zdokładnoscią do 0 1 milimetra.To moim zdaniem chyba moze więncej liczyc niz do 4. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 października 2008, 19:20 - czw 

Rejestracja: 09 czerwca 2008, 21:13 - pn
Posty: 335
Lokalizacja: wielkopolska
Moje właśnie potrafią liczyć do czterech: rzepak, akacja, lipa, wielokwiat. Cały czas pracuję żeby je nauczyć liczyć do pięciu - jak się uda to będzie i spadź!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 października 2008, 20:06 - czw 

Rejestracja: 16 listopada 2007, 16:38 - pt
Posty: 900
Lokalizacja: bieszczady
Ule na jakich gospodaruję: WP
Komórka pszczela nie ma kształtu sześcianu jak pisze miły maran, kształt sześcianu ma kostka do gry, przekrój komórki pszczelej płaszczyzną prostopadłą do ścian bocznych jest sześciokątem foremnym , sześciokąt i sześcian to dwa różne pojęcia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 października 2010, 09:57 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 listopada 2007, 21:31 - sob
Posty: 154
Lokalizacja: Racibórz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Pszczoły rozwiązały problem matematyczny
Jak udowodnili brytyjscy naukowcy z Royal Holloway Collage, pszczoły rozwiązują skomplikowane zadania matematyczne szybciej niż komputery – poinformował serwis newsru.com.

Naukowcy odkryli, że pszczoły potrafią znaleźć najkrótszą ścieżkę pomiędzy kwiatami i zużywają przy tym minimalną ilość siły zbierając nektar. Problem ten zwany w matematyce jest "problemem komiwojażera". Polega on na znalezieniu najkrótszej drogi między wyznaczonymi punktami za jednym razem i powrót do punktu wyjścia.

Zadanie to jest bardzo ważne dla kontroli różnych procesów i wskaźników, takich jak wydajność internetu czy produkcja chipów.


Aby rozwiązać ten problem w nauce istnieje wiele skomplikowanych algorytmów. Rozwiązanie tego zadania przez komputer wymaga długich i skomplikowanych obliczeń. W tym samym czasie pszczoły, jak się okazało, są w stanie prawie "natychmiast" obliczyć sobie najkrótszą trasę między kwiatami.

Aby zbadać zachowanie owadów, naukowcy z uniwersytetu w Londynie użyli sterowanych komputerowo sztucznych kwiatów, które wydzielały substancje podobne do nektaru kwiatów i rozprzestrzeniały jego zapach. Najpierw pszczoły wykonały lot rozpoznawczy, aby zorientować się, ile jest kwiatów, a następnie leciały do każdego z nich po nektar.

Naukowcy postanowili prześledzić trasę pszczoły i zobaczyć, które z nich przeniosą nektar w dowolnej kolejności, a które w wyniku specjalnego algorytmu. Okazało się, że trasy zbierania nektaru pszczoły projektują według optymalnego modelu matematycznego, który dodatkowo pozwala im zaoszczędzić energię.

Teraz uczeni spekulują na temat, jak taki mały mózg owada jest mądrzejszy od komputera. Naukowcy wierzą, że jeżeli rozwiążą tę zagadkę, to doprowadzą do przełomu w rozwoju technologii komputerowych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji