FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 03 czerwca 2024, 20:44 - pn

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Farba do uli
Post: 04 stycznia 2009, 20:41 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Farba do uli


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 marca 2009, 00:54 - pn 

Rejestracja: 04 stycznia 2009, 13:20 - ndz
Posty: 99
Lokalizacja: Augustow
Witam!
Bardzo dodrze sprawdza się pokost z drewnochronem zmieszany na gorąco w ilości 1:1.
Pozdrawiam
AzA


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 marca 2009, 21:59 - czw 
Augustynowicz pisze:
Witam!
Bardzo dodrze sprawdza się pokost z drewnochronem zmieszany na gorąco w ilości 1:1.
Pozdrawiam
AzA


Nie chciał bym Cię wprowadzić w zakłopotanie ale drewnochron nie za bardzo nadaje się na malowanie uli a przynajmniej jako pierwsze warstwy a tym bardziej uli Jedno ściennych szybciej już ocieplonych
A to czemu ???
Przeczytaj
Surowce wchodzące w skład środka DREWNOCHRON są łatwopalne, wyrób należy do II klasy niebezpieczeństwa pożarowego. Środek DREWNOCHRON zawiera w swym składzie substancje biobójcze, dlatego malowanie należy przeprowadzać w rękawicach ochronnych. W przypadku kontaktu preparatu ze skórą usunąć go natychmiast wodą z mydłem. Każdorazowo po zakończeniu pracy, należy dokładnie umyć ręce i twarz ciepłą wodą z mydłem. Zabronione jest palenie, używanie otwartego ognia, a także przechowywanie i spożywanie posiłków w pomieszczeniach, w których przechowywane lub wykonywane są prace ze środkiem DREWNOCHRON. Środka tego nie należy stosować do malowania elementów drewnianych mających bezpośredni kontakt z żywnością lub paszami. Po zastosowaniu preparatu wewnątrz pomieszczeń zamkniętych można je użytkować po zaniku specyficznego zapachu.


Lepiej używać Lakierów wodnych przynajmniej nie pachną niczym i też idealnie zabezpieczają drewniane wyroby jak ule i sprzęt pszczelarski


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 21 marca 2009, 22:39 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
A kolory jakie?? Ponoć pszczoły nie lubią czerwonego a ja słyszałem ze one go w cale nie widzą??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 marca 2009, 22:56 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
d@niel_25 pisze:
A kolory jakie?? Ponoć pszczoły nie lubią czerwonego a ja słyszałem ze one go w cale nie widzą??


heh dobrze Daniel, że zrezygnowałeś z malowania uli na czarno 8)

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 marca 2009, 22:57 - sob 
d@niel_25 pisze:
A kolory jakie?? Ponoć pszczoły nie lubią czerwonego a ja słyszałem ze one go w cale nie widzą??

Hehe pierwsze słyszę
Pasieka powinna zawsze wyglądać ładnie i nie zawsze to muszą widzieć pszczoły które tylko widza,( rozróżniają )kolory: biały, czarny, żółty ,niebieski wszystkie inne są dla nich szare czyli czarne

Tak z ciekawości
Badacze z Uniwersytetu Londyńskiego (Queen Mary) i Uniwersytetu w Cambridge wykazali, że pszczoły preferują wizyty w cieplejszych kwiatach i mogą się nauczyć wykorzystywać kolor do przewidywania temperatury rośliny, zanim jeszcze na niej wylądują.
Wcześniej sądzono, że owady te szukają po prostu kwiatów z największą zawartością nektaru lub pyłku. Jeśli jednak weźmie się pod uwagę, że pszczoły muszą inwestować energię w podtrzymywanie temperatury ciała, wyższa temperatura kwiatu wydaje się dodatkową nagrodą.
Na łamach magazynu Nature profesor Lars Chittka z Uniwersytetu Londyńskiego i jego współpracownicy z Cambridge (Adrian G. Dyer, Heather M. Whitney, Sarah E.J. Arnold i Beverley Glover) napisali, że w świecie, gdzie kwiaty różnych gatunków roślin mają inne temperatury, pszczoły mądrze wybierają te z cieplejszym nektarem. Mogą się w dodatku uczyć identyfikować te gorętsze odmiany poprzez zapamiętywanie ich barw.
Chcąc sprawdzić, czy pszczoły mogą wykorzystać kolor do zidentyfikowania cieplejszych kwiatów, Chittka i zespół dali owadom do wyboru 4 sztuczne fioletowe kwiaty i cztery nieco chłodniejsze różowe. Ustawiano je w losowo wybranych miejscach. Pięćdziesiąt osiem procent pszczół wybierało cieplejsze purpurowe rośliny. Kiedy dokonano zmiany i to różowe kwiaty zawierały cieplejszy nektar, 61,6% owadów preferowało właśnie je.
Pszczoły wydają się postępować podobnie jak my, pijąc ciepłe napoje w chłodniejsze dni. Gdy musimy się trochę rozgrzać, możemy albo kosztem zapasów energetycznych sami wytworzyć ciepło, albo wypić gorący napój i zachować swoje rezerwy — wyjaśnia Chittka.
Interesującą rzeczą jest fakt, że pszczoły nie tylko preferują cieplejsze kwiaty, ale również uczą się przewidywać temperaturę na podstawie koloru.
Kwiaty dysponują szeregiem trików pozwalających zwiększyć temperaturę, niektóre są na przykład termogeniczne, co oznacza, że mogą same wytwarzać ciepło, a inne absorbują promieniowanie słoneczne (biernie lub poprzez adaptacje strukturalne).
Odkrycie Brytyjczyków uzasadnia określone ścieżki ewolucji budowy anatomicznej kwiatów, a także związki między temperaturą a zapyleniem.
Tłumaczenie z Angielskiego


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 21 marca 2009, 23:06 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
bzzy pisze:
heh dobrze Daniel, że zrezygnowałeś z malowania uli na czarno 8)


Widzę Robciu że masz niezłych informatorów!! :):):) Gratuluję :):)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 marca 2009, 23:14 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
d@niel_25 pisze:
bzzy pisze:
heh dobrze Daniel, że zrezygnowałeś z malowania uli na czarno 8)


Widzę Robciu że masz niezłych informatorów!! :):):) Gratuluję :):)


najważniejsze, że w porę zmieniłeś zamiar i się zapytałeś kolegów z forum jakie kolory są odpowiednie 8)

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 marca 2009, 09:21 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 lipca 2007, 15:03 - ndz
Posty: 664
Lokalizacja: Kraków
d@niel_25 pisze:
A kolory jakie?? Ponoć pszczoły nie lubią czerwonego a ja słyszałem ze one go w cale nie widzą??


a propos czerwonego, słyszałem ze jak matki mają czerwone opalitki to chętnie jedzą je ptaszki :roll:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 marca 2009, 11:22 - ndz 
BoCiAnK pisze:
Pasieka powinna zawsze wyglądać ładnie i nie zawsze to muszą widzieć pszczoły które tylko widza,( rozróżniają )kolory: biały, czarny, żółty ,niebieski wszystkie inne są dla nich szare czyli czarne .


Mechanizm widzenia u pszczół jest inny niż u człowieka . Pszczoła ma dwa rodzaje oczu : dwa złożone, po bokach głowy i trzy przyoczka na czubku głowy, ułożone w trójkąt . Każde ze złożonych oczy składa się z około 4500 niezależnych oczek , jako oddzielny układ optyczny i dlatego pszczoły widzą punktowo . Ciekawą zdolnością wzroku pszczoły jest odbieranie do 300 bodźców wzrokowych w ciągu minuty , a także polaryzacja światła o której wspominał dr. Zawilski na filmie o genetyce pszczół . To właśnie pozwala odróżniać barwy, kształty i orientować się w położeniu słońca , nawet gdy jest przysłonięte chmurami. Pszczoły odróżniają kilka podstawowych kolorów ; biały, czarny , żółty i niebieski . Najbardziej jasny - ciemny , gdzie czerwony będzie dla pszczoły kolorem ciemnym/czarnym .Pszczelarz , malując ule w swojej w pasiece na różne kolory, ułatwia im trafienie do własnej rodziny . Kolor jest tylko punktem orientacyjnym dla pszczół i w pewnym stopniu cieszy oko właściciela . Natomiast drażni i wprowadza w zazdrość innych pszczelarzy .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 09 czerwca 2009, 17:52 - wt 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Witam kolegów

Muszę jutro kupić farbę do malowania uli, czy możecie sprecyzować jaką farbę kupić (jaką wy używacie)???
Mam trzy nowe ule wielkopolskie, ocieplane.
Pytałem w sklepie i można kupić białą farbę wodną (ok. 21 zł za 0,8 lit) do której należy dodać barwnik 4,50 zł (żółty, pomarańczowy, niebieski, czerwony)
lub
Kupić farbę akrylową cena 4 zł 0,2 lit.


Byłem zdecydowany na farbę wodną z tymi barwnikami ale pani w sklepie mówiła mi że znany pszczelarz kupuje zawsze farbę akrylową i tym maluje.

Co wybrać, co polecicie? :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 czerwca 2009, 17:54 - wt 

Rejestracja: 06 czerwca 2008, 23:01 - pt
Posty: 1139
Lokalizacja: Stargard Szczec.
Ule na jakich gospodaruję: wlkp/wlkp 18cm
Poczytaj jest o tym dużo już napisane. Co pszczelarz to inna teoria. Jeden lubi olejną drugi emulsję itp.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 czerwca 2009, 21:15 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 grudnia 2007, 19:53 - śr
Posty: 1078
Lokalizacja: Kielce/Chmielnik
Ule na jakich gospodaruję: WZ, WP, wlkp
Jeśli o mnie chodzi to maluję dekoralem olejnym dobieram tylko odpowiednio kolor i jazda. Jak na razie się nie uskarżam na jakość zobaczę co za 3, 5, 10 lat powiem.:)

Pozdrawiam Psepscółek :)

_________________
Pszczelarstwo jest jak narkotyk... jak zaczniesz to nie możesz skończyć... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 czerwca 2009, 22:03 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 grudnia 2007, 01:11 - ndz
Posty: 643
Lokalizacja: Tarnów
a ja tym malowalem
http://drewnochron.pl/karta_produktu.xml?id=53377
po roku czasu wiele nie moge powiedziec wszysko wyglada ok.
Jako podklad malowalem drewnochronem bezbarwnym a pozniej ta farba
Teraz jak bym malowal uzyl bym sadolinu podobno jedna z lepszych farb na zewnatrz(przynajmniej takie wypowiedzi stolarzy widzialem)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 czerwca 2009, 23:22 - wt 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Poczytałem trochę forum i doszedłem do wniosku, że zrobię w sposób następujący.
Mam nowiutki ul wielkopolski zaimpregnuję go pokostem lnianym a następnie po wyschnięciu wymaluję korpusy farbą akrylową.
Myślę, że pszczółki będą zadowolone :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 czerwca 2009, 00:56 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2622
Lokalizacja: Stara Rudna
Ted07,
Więc bedziesz miał ule zrobione tak jak :lol: ja a ja nie nażekam :mrgreen:

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 czerwca 2009, 00:24 - pt 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Przemyślałem kwestie malowania nowych uli w sklepie z farbami i zrobiłem tak.
Dodam, że mam nowe ule wielkopolskie. Kupiłem farbę olejną Śnieżkę poj. 0,2 lit i omalowałem wszystkie korpusy z zewnątrz farbą olejną. Kolor jest bardzo ładny, trochę śmierdzi ta farba ale myślę, że to minie po dłuższym wietrzeniu. A na razie nie mam jeszcze pszczół.
Mam pytanie do kolegów czy dobrze zrobiłem malując 3 moje ule farbą lakierną???


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 lipca 2009, 01:02 - ndz 

Rejestracja: 17 stycznia 2009, 09:59 - sob
Posty: 493
Lokalizacja: Mazańcowice
Każdy ma swoją teorię, ja maluję farbami akrylowymi wodnorozcieńczalnymi i jestem zadowolony. pszczołą to nie robi różnicy jakiej farby użyjesz , bardziej to twoje widzimisię. Chyba że farba jest do malowania reaktorów , ha ha . :twisted: :twisted: :twisted:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji