FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 23:58 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
Post: 13 grudnia 2014, 22:11 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Bardzo proszę moderatora, aby umieścił to tam, gdzie być powinno, ja zamieszczam ten temat tutaj.
Tym pytaniem dosłownie zabiliście mi skrzynkę mailową. Ponad 50 zapytań mailowo o same łapacze. I 1 wiadomość na PW z forum od kolegi. Aby było prościej, pozwolę sobie zamieścić opis tutaj. Będzie to kopiuj-wklej z PW.
"Te rojołapki, to banalnie prosta konstrukcja. W dnie widra robi się dziurki, przez nie puszczasz drut, co będzie mocować do gałęzi. Dwie dziurki w boczku wiadra, tym się stabilizuje, by do okoła nie latało swej osi. W środku mocuje się wyciętą woszczynę z 1 ramki, przez środek wiadra, ma się stykać z dnem i bokami. Też drutujesz, albo na wosk przyklejasz. Drutowanie lepsze. Ramka ma być czarna jak smoła z miodem i pierzgą. Całość środka nacierasz melasą. Wieszasz, zapominasz. Zabierasz, jak coś tam buczy. Wieszamy minimum 300m od pasieki. Na drzewach, przy polanach, na skraju lasu, w centrum. Od południowo wschodniej strony danego drzewa. Mają ją znaleźć i osy i szerszenie i pszczoły i barciak. Sajgonem się nie przejmuj. Przy wieszaniu dekiel z jednej strony się uchyla i patyki podstawia. Tędy wlezie rój. Trzeba dobrze patyki włożyć, by się nie przymkną nie daj Boże. Mogą być gwoździe i inne dżinksy. Jak z rojem zabierasz, to tylko pamiętać. Dekiel na siatkę zamieniamy i wieziemy na boku wiadra, nie na dnie, czy tak jak były obrócone, bo się poduszą. Sprawdzamy co 3 dni, bo w 4 już rójka potrafi 2 takie wiadra woszczyną zabić, a lepiej jak się część rójki odsypie do drugiego wiaderka, niż wosk ciąć i kombinować."
"Wiadro plastyk solidnie zmatować i od wewnątrz i z zewnątrz, przed mocowaniem woszczyny, bo śliskie i by pszczoły miały wygodniej. Dekiel też zmatować z obu stron, zrobić 10 dziur gwoździem, by powietrze lepiej cyrkulowało."
Dobranoc i może do jutra

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 grudnia 2014, 22:33 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 sierpnia 2011, 19:59 - wt
Posty: 242
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: WZ->WLKP-1/2 D>1/2D
Dzięki za pomysł bo rzeczywiście łatwej takie cudo zmontować niż zbijać skrzynki...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 grudnia 2014, 12:10 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
https://www.youtube.com/watch?v=wb5WGO9J5ns
Profesjonalne wiaderko .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 grudnia 2014, 12:50 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
adriannos pisze:
"Te rojołapki, to banalnie prosta konstrukcja.


Te rojołapki muszą być bardzo skuteczne i niezbędne w każdej pasiece,przekonał się o tym autor ogłoszenia,dlatego oddaje wszystkie aż 100 szt.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 grudnia 2014, 13:44 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
emka24, Nie wszystkie. Mam jeszcze sporo poustawianych po lasach. Podmienia się, gdy w jakiejś siedział rój. A i spacer zdrowy. To jest dodatkowa, darmowa siła robocza. A co do skuteczności. Wiesz, że rójki bardzo lubią uwiązywać się w pewnych konkretnych miejscach. I jest to powtarzalne. Tylko znaleźć takie miejsce.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 grudnia 2014, 14:01 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
Nie to,że się czepiam:
adriannos pisze:
Mam jeszcze sporo poustawianych po lasach.

do tego jeszcze 100 w ofercie.
adriannos pisze:
Sprawdzamy co 3 dni,

Rozłóżmy je co 400m to daje nam 130x400=52km /3=17km tyle spaceru codziennie w lesie często w niedostępnych miejscach(oczywiście złośliwość),tylko to zajmuje cały etat -to nie dla mnie.
Ogólnie nie jestem zadowolony jak wyjdzie rój z mojej rodziny(nie jest to tragedia,ale kłopot),nie cieszę się również z obcego roju(zbiorę,ale bez entuzjazmu),ale to jest moje zdanie.
Do powiększania pasieki stosuję odkłady -ich wykonanie połączone z hodowlą matek opisałem whttp://forum.pasiekaambrozja.pl/viewto ... 35&t=14304 str 1.
W/g mnie korzystniejsze niż łapanie rojów.
Powtórzę się-ale to moje zdanie.
Przepraszam za czepialstwo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 grudnia 2014, 14:15 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
emka24, Jak komuś wychodzi rój z ula, to mało kto się cieszy. Jak mi bardziej plery pójdą, to to i ze swoimi rojami wybrzydzać nie będę. Jak nadstawka stanie na ulu, to przegląd gniazda będzie tylko i wyłącznie po miodobraniu. Lamentować nie będę. Przyjmę na klatę i dam radę.

Rójki cudze i spacer po lesie. Ja nie wybrzydzałem w tym względzie. Się złapie, to się bierze. A ludzi co pracują w lesie to warto znać. Wtedy i etat ze spacerkiem jest darmowy. A czy coś siedzi, to i z drogi widać, tylko zgoda na wjazd do lasu.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 grudnia 2014, 14:31 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
adriannos,
Miałem się już nie odzywać,nie chcę się przekomarzać,ale dalej nie piszesz czemu oddajesz te tak wypraktykowane rojołapki.jakiś zamysł ci przyświecał,ze zrobiłeś ich(niemałym nakładem pracy)kilkaset.
Oddając ule piszesz -za ciężkie,oddając rojołapki piszesz-wspaniałe,skuteczne.Dlatego ja ?
Sam piszesz,że dostałeś sporo listów jak zrobić,dlatego umieściłeś opis wykonania,ale skoro oddajesz, to może powinieneś napisać -nie idźcie tą drogą.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 grudnia 2014, 15:01 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
emka24, Ależ bardzo dobrze, że się odzywasz w tej sprawie i jesteś jedną z niewielu osób co zostały na tym forum, z którymi można pisać normalnie. Mam ich tak dużo, bo mi się kiedyś chciało z tym bawić. Zaplecza dorobiłem się już wystarczającego. Rynek mam. W każdej remizie w okolicy wisi do mnie numer. Ludzie co miód kupowali, to na domowy też dzwonią. Wystarczyło mi zgłoszeń od nich, a i tak już strażaków uprzedziłem, że będę jeździł tylko do sytuacji, gdzie normalnie pszczoły powinny być potraktowane gaśnicą, bo stwarzają zagrożenie. Piszę to bez ogródek.
Za rok wiem, że będzie mniej, bo miłośnicy u nas prawie zostali wybici. Nie będę kłamał, że mi jest ich żal. Bardzo dobrze. Tych, co chcieli się tu w tym roku nachapać na gryce, też mi nie żal, że dostali po dupie. Gryka przemarzła, dosiewali, nie miodziła. Roje zbiorowe im szły, bo pszczoły już przygłodzone przywiezione były. Żadna z tych rójek nie ma w tym roku prawa do przeżycia. A zwłaszcza mi nie żal takiego jednego, co jak tu z roku na rok 40 podstawiał, to po zwózce i miodobraniu musiałem swoje na 1 korpus zganiać, pierdyknięcie tabletką - ponad 1000 szt pasożyta u każdej zwiezionej, co roku, jeśli tylko miał swoje blisko, a porównawczo w innych, kilka szt. Czerwiu im nawet nie ratowałem. Szedł do dziury, albo do ognicha, a przecież to końcówka lipca dopiero. A jak rodzinka się ustabilizowała, to już był czas na parcelację.

Mi wystarczy. Niech się inni z tym bawią

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 grudnia 2014, 15:40 - ndz 

Rejestracja: 09 listopada 2014, 16:52 - ndz
Posty: 398
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: hajnówka
Dejcie spokój trzeba wybrać czy się jest rojołapaczem czy pszczelarzem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 grudnia 2014, 17:13 - ndz 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
teliper pisze:
Dejcie spokój trzeba wybrać czy się jest rojołapaczem czy pszczelarzem.

Jest cały szereg doświadczonych pszczelarzy którzy preferują gospodarkę rojową i prowadząc takową mają dobre wyniki więc nie generalizuj bo to nie wypada. Jeśli już to bardziej odpowiedni jest podział na pszczelarzy i "posiadaczy" (słowo trzy...cze chyba zostało uznane za obraźliwe i z automatu jest zamieniane na to co w cudzysłowie....może i dobrze) a tacy znajdą się i u zwolenników rojenia i u tych co robią odkłady
adriannos, ciekawy pomysł, co prawda ja akurat opieram rozwój pasieki na odkładach ale zrobię ze dwie trzy takie rojołapki z czystej ciekawości i tak zwyczajnie na "wszelki wielki" bo mam takie 2-3 miejsca gdzie roje mi siadają regularnie (niekoniecznie moje). Pozdrawiam :D

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji