FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 01:04 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
Post: 26 lutego 2016, 22:11 - pt 

Rejestracja: 22 marca 2010, 22:34 - pn
Posty: 340
Lokalizacja: dolnośląskie
Witam wszystkich.
Zastanawiasz się nad tytułem wątku, który zamieściłem? O co tu chodzi? Niniejszą informację kieruję do tych pszczelarzy, którzy nie są nigdzie zrzeszeni lub nie są zadowoleni z koła lub związku do którego obecnie należą. Być może nosiłeś się z zamiarem chęci zrobienia czegoś innego dla swojego otoczenia. Być może chciałeś założyć swoje koło. Być może czujesz się oszukany, lekceważony lub co gorsza czujesz, że nie masz wpływu na środowisko pszczelarzy w którym się obracasz. Jesteś energiczny, pełen pomysłów, dysponujesz czasem i jesteś społecznikiem? To co piszę jest właśnie skierowane do Ciebie. Sam kiedyś zostałem zmuszony do wyboru i pomyślałem, że warto spróbować czegoś innego. Dobrze jest gdy w mieście, gminie czy powiecie jest konkurencja (czytaj koła pszczelarzy). To wyzwala pokłady kreatywności wśród osób zrzeszających się w imię wspólnej idei. Osobiście uważam, że trzech błyskotliwych zapaleńców może pobudzić do aktywnego działania i powołać Klub Polankowy.

1. Rozejrzyj się dokoła. Czy w swoim gronie masz ludzi o podobnych poglądach? Czy jesteś w stanie im zaufać i czy inni mogą im zawierzyć?

2. Jeżeli jest Was trzech (mam to wypraktykowane) i chcecie zadziałać na polu społecznym to warto podjąć starania o utworzenie Klubu Polanki.

3. Dogadajcie się, który z Was będzie odpowiadał za całokształt, który za biurokrację a który za finanse. Załatwcie super przytulne miejsce na Wasze spotkania.

4. Na pierwsze spotkanie zaproście tych pszczelarzy na których Wam zależy (nie ważne czy są zrzeszeni czy nie). Dużo ludzi jest niezadowolonych z działalności obecnych kół, ale brak im alternatywy i perspektywy dobrej zmiany. Odradzam awanturników, ludzi niesłownych, sknery, krzykaczy oraz ludzi pretensjonalnych. Na kolejne spotkania zapraszajcie tych, których polecają wasi koledzy.

5. Na pierwszym spotkaniu ustalcie swoje zasady (muszą być jasne i zrozumiałe) w formie np regulaminu Klubu, który wcześniej opracujecie. Zaproponujcie harmonogram pracy. Ustalcie swoje wewnętrzne składki, które będą w całości waszymi środkami finansowymi (nie musicie nikomu płacić żadnej daniny co jest powszechnie praktykowane). Ustalcie sobie kwotę opłaty wpisowej, bo dobrze jest mieć uzbierane fundusze na dobry start.
Zasadą jest - "kogo nie ma, ten już pojadł". Zróbcie tak, żeby to członkom zależało na Klubie. Dajcie im to czego do tej pory nie mieli. Często się spotykajcie. Pijcie dobrą herbatę i kawę z miodem i zapraszajcie tych, którzy są wartościowi i merytoryczni. I pamiętajcie nie musicie ciągle mówić o pszczołach. Jest tyle ważnych tematów do poruszenia....

6. Nie potrzebna jest Wam ani komisja rewizyjna ani sąd koleżeński. Po co tworzyć zbędną biurokrację z ludzi, którzy nie są do tego merytorycznie przygotowani. Uważam, że Wasz autorytet powinien być tak wielki, że wszelkie działania opierać się będą mogły na zasadzie wzajemnego zaufania.

7. Jeżeli zdarzy się Wam sprzeczka, kłótnia (nie mająca podstaw merytorycznych) to od razu reagujcie i wykluczcie taką osobę ze swojego środowiska. Zaręczam, że będzie to lepsze dla ogółu.

8. Nie przyjmujcie członków, którzy łamią prawo weterynaryjne. Bądźcie przy tym konsekwentni, żeby Wam ktoś później niczego nie zarzucił. Bądźcie prawdomówni i wiarygodni.

9. Jeżeli jakiemuś członkowi Waszego Klubu powinie się noga, zawsze będzie członkiem Polanki. Nie zostawiony jest na lodzie. Ma też inne możliwości, bowiem wykluczenie z Klubu nie jest jednoznaczne z wykluczeniem z Polanki.

10. Nie słuchajcie plotek na swój temat, na temat Klubu. Róbcie swoje. Wierzcie mi, zawsze znajdą się ludzie, którzy będą Wam kłody pod nogi rzucać.

Polecam również założenie strony internetowej, w ten sposób będziecie pozyskiwać z waszego okręgu nowych członków.

W Polsce powstają Polankowe Kluby. Nikt nikogo do niczego nie zmusza. Pierwsze informacje otrzymacie od Zarządu Polanki. (Dla Klubów jest obniżona składka członkowska). Mam nadzieję że, przybliżyłem choć trochę pewne zasady, które sam mam wypraktykowane. Proszę mi wierzyć - to działa!
Życzę wszystkim inicjatorom, założycielom Klubów powodzenia! Na pewno warto!

Ps. Wzorem kolegi Sabarda (wielkie ukłony), nie odpowiadam na zaczepki i komentarze pod tym postem. Tym którzy, na poważnie chcą działać dla dobra innych, zostawiam do dyspozycji mój adres email.

mojapassieka@gmail.com

kazio


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lutego 2016, 23:00 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 marca 2008, 22:33 - ndz
Posty: 983
Lokalizacja: Smęgorzów
Zgadza sie należe do takiego klubu już kilka lat i jest ok.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lutego 2016, 23:04 - pt 
Ok a powiedzcie co z tego macie?


Na górę
  
 
Post: 26 lutego 2016, 23:18 - pt 

Rejestracja: 20 maja 2009, 18:07 - śr
Posty: 1680
Lokalizacja: Kraków, Połaniec
Ule na jakich gospodaruję: WP, WZ ---> wlkp
stantom20 pisze:
Zgadza sie należe do takiego klubu już kilka lat i jest ok.
i ja też :pl: ale trochu krócej :wink:

_________________
Matki i odkłady pszczele

Ramki pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lutego 2016, 23:28 - pt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Po takiej reklamie ,Tomka i Kazika też poważnie mysię o zmianie barw .
Z tego co mówili to prostota załatwiania wszystkich formalności aż się wierzyć nie chce ;) .Tylko na spotkania trochę daleko .

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lutego 2016, 01:49 - sob 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
CarIvan pisze:
Ok a powiedzcie co z tego macie?


Przemek, tu nie chodzi tylko o "macie", czasem po prostu można się z kimś napić np herbaty i już. Należę do "konkurencji" ale i tak popieram zamysł.

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lutego 2016, 09:58 - sob 
Rob pisze:
CarIvan pisze:
Ok a powiedzcie co z tego macie?


Przemek, tu nie chodzi tylko o "macie", czasem po prostu można się z kimś napić np herbaty i już. Należę do "konkurencji" ale i tak popieram zamysł.
No jak bym miał wpisywać się do klubu by napić się herbaty czy kawy i sobie tylko pogadać to nie widzę w tym sensu. Mogę to również z wieloma znajomymi pszczelarzami zrobić umawiając się u któregoś na pasieczysku a wieczorem zrobić grilla z :pijemy: i na jedno wychodzi. Wpisując się w szeregi jakiegoś klubu czy stowarzyszenia musisz mieć jakiś cel, coś powinna dawać Ci ta przynależność, jakieś możliwości a nie tylko spotkania na herbatę jak w romantycznej telenoweli i płacenie składek. Po co one mają być zbierane, na jaki cel, na tą herbatę? Klub zdaje się nie będący stowarzyszeniem nie zdziała nic dla takiego członka w sprawie jakiejkolwiek refundacji czy pomocy, bo nie ma możliwości prawnych. Powiedzcie mi jaki jest cel tworzenia takich klubów? Tak argumentami jakie mogą skłonić do wstąpienia do owego klubu bo spotkania na herbatkę to nie argument, na to nie mam czasu.


Na górę
  
 
Post: 27 lutego 2016, 14:26 - sob 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
Widzisz Przemek...Ty patrzysz na to w sposób bardzo pragmatyczny i oczekujesz czegoś bardzo konkretnego i namacalnego, masz jakieś określone cele i oczekiwania i drogę do nich postrzegasz tak a nie inaczej, w sposób bardzo materialny...Choć też nie do końca bo pomagasz chętnie innym o czym świadczą wpisy tych co mieli z Tobą bezpośredni kontakt.
Jest natomiast wielka rzesza ludzi którzy działają lub chcą działać nie dla zysku czy z jakiejkolwiek potrzeby materialnej ale dla czegoś co można nazwać... No nie wiem...Ideą? Ich cele są pozamaterialne, chcą propagować bezinteresownie to co lubią, a zrzeszają się bo tak jest łatwiej, przyjemniej. W końcu czy chcemy czy nie, człowiek jest istotą społeczną, sens naszego istnienia i logika tego istnienia to mniejsze lub większe ale jednak stado, stado istniejące w formach nowoczesnych i archaicznych. Od takich kół czy stowarzyszeń raczej nie oczekuje się bezpośrednich korzyści, raczej należy sié zastanowić co sobą do nich można wnieść, a korzyści są raczej niewielkie i najczęściej pozamaterialne....No to pofilozofowałem :lol: . Pozdrawiam

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lutego 2016, 16:31 - sob 

Rejestracja: 27 grudnia 2008, 19:50 - sob
Posty: 79
Lokalizacja: pszczew
kazio, istniej gdzieś mapka już działających klubów?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lutego 2016, 19:24 - sob 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 17:43 - pn
Posty: 764
Lokalizacja: łódzkie
cCarIvan, ciebie by z takiego klubu wyrzucili tego Sabarda, do którego maja taki szacunek również jeżeli chcą przestrzegać tego co piszą. Jeżeli ludzie nie potrafią się dogadać w jednej piaskownicy to biorą zabawki, trochę piasku i tworzą nową piaskownice. Po czasie znów poprzez swoje regulaminy i wytyczne przestają się dogadywać historia się powtarza i tak do momentu aż ktoś mądry powie im, że to do niczego dobrego nie prowadzi. Jeżeli łączą nas pszczoły to już jest wspólna płaszczyzna do porozumienia i dyskusji w każdej sprawie trzeba dochodzić do konsensusu a nie tworzyć nowe piaskownice bo to jest coś najgorszego co może spotkać polskie pszczelarstwo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lutego 2016, 23:34 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 października 2007, 21:55 - ndz
Posty: 83
Lokalizacja: Kościerzyna
Witam serdecznie
Piękne słowa kolega napisał "co ja mogę wnieść do takiego klubu lub koła" a nie patrzeć na pryzmat materialny "co mogę z tego mieć". Ideą powstawania takich klubów jest szukanie normalności w tym szalonym świecie. A Polanka daje takie narzędzia samorealizacji dla lokalnej grupy zapaleńców. Sam współtworzę taką grupę. Więc wiem co piszę. Polanka jak powstawała ponad 10 lat temu powstawała z bardzo małej grupy a dziś ile ma członków. Życzę by każdy z nas miał tyle chęci by dzielić się własnymi dobrami z innymi. A kto chcę poznać bliżej Polankowiczów do zobaczenia w Piątek w Kalsku. Program w linku: http://forum.spp-polanka.org/calendar/e ... e-polanki/

_________________
Pozdrawiam serdecznie.
Mariusz
maniek_mb


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji