FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 kwietnia 2024, 07:42 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Inne pszczoły
Post: 21 września 2009, 19:48 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
A ja ostatnio obserwójąc wylotek i moje pszczółki usłyszałem taki "inny"brzęk skrzydełek jak szerszeń czy coś ale na dole pod wylotkiem na kamyczku siedzi pszczółka "napakowana" nektarem i ją wziołem na paluszek i na wylotek ale co mnie ździwiło większa i miała 2 pary skrzydełek(4 skrzydełka) a w dodatku bardzo szybko przylatywała bo chciałem ja jeszcze zobaczyć ale jak wziołem aparat to tak szybko wszła do ula ,że niezdążyłem zrobić zdięcia ale nasuwa mi się pyatanie czyżby to była jakaś mytacjia czy ewolucjia pszczół bo nejedna jest taka......większa ale to może dlatego ,że była z nektaem ale najciekawsze to to ,że 2 pary skrzydełek czyktoś kiedyś miał taki przypadek??

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 września 2009, 19:53 - pn 
marcin rewelacja by była gdyby niała jedną parę skrzydeł , musisz poznac budowę pszczoły


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 21 września 2009, 20:12 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 września 2008, 19:25 - wt
Posty: 50
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wlp poliuretanowe, dadant komb
:shock: Marcinluter napisał:"A ja ostatnio obserwójąc wylotek i moje pszczółki usłyszałem taki "inny"brzęk skrzydełek jak szerszeń czy coś ale na dole pod wylotkiem na kamyczku siedzi pszczółka "napakowana" nektarem i ją wziołem na paluszek i na wylotek ale co mnie ździwiło większa i miała 2 pary skrzydełek(4 skrzydełka) a w dodatku bardzo szybko przylatywała bo chciałem ja jeszcze zobaczyć ale jak wziołem aparat to tak szybko wszła do ula ,że niezdążyłem zrobić zdięcia ale nasuwa mi się pyatanie czyżby to była jakaś mytacjia czy ewolucjia pszczół bo nejedna jest taka......większa ale to może dlatego ,że była z nektaem ale najciekawsze to to ,że 2 pary skrzydełek czyktoś kiedyś miał taki przypadek??"Bardzo rzadko wypowiadam się na forum, dużo czytam, ale nie mam już siły na czytanie takich REWELACJI. Boże pomóż zachować cierpliwość.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 września 2009, 21:21 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Cytuj:
marcin rewelacja by była gdyby niała jedną parę skrzydeł , musisz poznac budowę pszczoły


Ja mówię o parach czyli jedna para to 2 skrzydełka

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 września 2009, 21:27 - pn 
poczytaj marcin i nie rób posmiewiska z siebie bo jeszcze bywalcy tego forum do nobla cie mianują i co zrobisz jak go dostaniesz


PSZCZOŁA MA DWIE PARY SKRZYDEŁ


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 21 września 2009, 21:42 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 grudnia 2007, 19:53 - śr
Posty: 1078
Lokalizacja: Kielce/Chmielnik
Ule na jakich gospodaruję: WZ, WP, wlkp
Marcin weż faktycznei poczytaj o budowie pszczoły. Pszczoły mają skrzydła połączone haczykami i ci się wydaje że mają jedno a mają cztery.Czyli nic nowego nie odkryłeś.

Pozdrawiam.

_________________
Pszczelarstwo jest jak narkotyk... jak zaczniesz to nie możesz skończyć... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 września 2009, 06:11 - wt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6444
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
A drukarnie podupadają :cry: :cry: :cry:
Wystarczyło by odżałować jedną flaszkę lub kilka lodów i "życie stało by się prostsze "
:mrgreen: :mrgreen:

Przynajmniej na początku w myśl zasady" im więcej wiem, tym bardziej zdaje sobie sprawę ile jeszcze nie wiem"

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 września 2009, 14:41 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Cytuj:
Marcin weż faktycznei poczytaj o budowie pszczoły. Pszczoły mają skrzydła połączone haczykami i ci się wydaje że mają jedno a mają cztery.Czyli nic nowego nie odkryłeś.


fakt ale nie widać tego a te może miały coś zrobione ze skrzydełkami.....Czyli poduczyć się musze;)

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 września 2009, 16:28 - wt 

Rejestracja: 25 września 2008, 11:18 - czw
Posty: 590
Lokalizacja: Wymysłów
birkut, Marcin napatrzył się na tą pod twoim nickiem i dla tego te w ulu wydały się takie dziwne


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 września 2009, 19:25 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Cytuj:
birkut, Marcin napatrzył się na tą pod twoim nickiem i dla tego te w ulu wydały się takie dziwne


:D

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 września 2009, 19:53 - wt 
no , a ta inna jakby wieksza to był truten którego pszczoły wywaliły z ula, a marcin delikatnie wprowadził tgo ponownie do ula


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 września 2009, 19:54 - wt 
HHe może coś dla rozrywki
każdy Może zadać pytanie i każdy odpowiedzieć
zadam pierwszy Trzy proste pytania
1 ) Jak nazywają się pszczoły przetrzymujące w wolu wodę ??
2) Ile Oczu (ów ) ma pszczoła ??
3 ) Czy Pszczoła słyszy ??


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 września 2009, 20:23 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 grudnia 2007, 19:53 - śr
Posty: 1078
Lokalizacja: Kielce/Chmielnik
Ule na jakich gospodaruję: WZ, WP, wlkp
2) oczy złozone i trzy przyoczka
3) Kopnąc w ul i czekac. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: A poważnie reaguje na światło.
A 1) Nie pamiętam. W każdym razie u mrówek niektórych tez takie coś jest. :)

Pozdrawiam.:)

_________________
Pszczelarstwo jest jak narkotyk... jak zaczniesz to nie możesz skończyć... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 września 2009, 20:25 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
1 cysterny :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 września 2009, 20:30 - wt 

Rejestracja: 06 czerwca 2008, 23:01 - pt
Posty: 1139
Lokalizacja: Stargard Szczec.
Ule na jakich gospodaruję: wlkp/wlkp 18cm
1 to wodniczki
4 Podajcie mi nazwę ula który nanosi najwięcej miodu.
5 Dane jest równanie z niewiadomą x. Przedyskutuj na forum liczbę i rodzaj rozwiązań ze wzg na wartość parametrów.
:twisted:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 września 2009, 20:31 - wt 
no i fajnie odpowiedziec ci bogdanie moge na priw niech kazdy sie podszkoli i odpowie m jedyne na trzecie odpowiem jak to u mnie wygląda wchodze na pasieke i gadam baski zaraz bedzie papu i juz połowa pasieki na mnie siedzi z tego wniosek ze słyszą no i ich reakcja na koszenie trawy a raczej prace kosiarki


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 23 września 2009, 16:43 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Człowiek ma krew a pszczoła?:D

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 września 2009, 18:08 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Dlaczego jesteście niegrzeczni i odpowiadacie Marcinowi ogólnikami. Marcin kocha detale i lubi wszystko dokumentnie wiedzieć, a że idzie po najmniejszej linii oporu , to można tylko złożyć na karb młodości, która nie zawsze musi lubić czytać.
Zjawisko iryzacji:pszczoły, motyle czy trzmiele widzą więcej barw kwiatów niż oko ludzkie.
Kwiaty od zawsze urzekały ludzi swoim pięknem. Wygląda jednak na to, że nie widzimy całego bogactwa ich barw, które jest dostępne tylko dla pszczół, motyli czy trzmieli. Badacze z Uniwersytetu w Cambridge odkryli, że by przyciągnąć zapylające owady, kwiaty wykorzystują zjawisko iryzacji (tęczowania). Dzięki temu płatki mienią się różnymi kolorami, w zależności od strony podchodzenia do lądowania.
To pierwszy przykład zastosowania opalizowania przez dbającą o przedłużenie “rodu” roślinę, dotąd bowiem zjawisko opisywano u owadów, ptaków i gadów, które posługiwały się nim podczas rozpoznawania przynależności gatunkowej czy wyboru partnera.
Szefowa zespołu badawczego Beverley Glover wyjaśnia, że w przypadku płatków iryzacja jest skutkiem podobnej budowy powierzchni jak w przypadku płyt kompaktowych i nie zależy od pigmentacji, czyli zakresu fal pochłanianych przez barwnik.
Badacze domyślają się, że tęczowanie może dotyczyć większości kwiatów. My tego nie widzimy, gdyż przeważnie odbywa się ono w zakresie promieniowania ultrafioletowego. Jako że zarówno kwiaty, jak i zapylacze spełniają istotną rolę w ogrodnictwie i rolnictwie, nieznany dotąd system ich komunikowania się zaintrygował naukowców.
W swoich eksperymentach Brytyjczycy posłużyli się tulipanami i hibiskusami. Wykazali, że trzmiele potrafią od siebie oddzielić iryzację i kolor płatków. Co więcej, dla owadów opalizowanie stanowi wskazówkę odnośnie do nagradzającej wartości kwiatu. Zwierzęta nauczono, że mieniące się dyski z żółtymi, niebieskimi lub fioletowymi barwnikami zapewniają słodką nagrodę. Trzmiele podlatywały tylko do nich, omijając szerokim łukiem nieopalizujące obiekty o tej samej barwie.
Jak widzą pszczoły.

Pszczoła jest fenomenalnym owadem, perfekcyjne przygotowanym do zadania jakie ma wypełnić. Jednym z zachwycających zmysłów, które jej w tym pomagają, jest wzrok. Każdy widział w życiu pszczołę i wie, że posiada parę dużych oczu. I to jest prawdą. Jednak uważam, że zadziwię niektórych jak powiem że pszczoła ma pięcioro oczu. Tak, dwa duże oczy złożone i trzy małe zwane przyoczkami. Oczy złożone zbudowane są z około 4000 małych oczek u robotnicy i matki, a u trutnia z 7000. Więc sposób widzenia u pszczół jest inny niż u człowieka. Po co pszczole jeszcze dodatkowe trzy przyoczka? Tego z całą pewnością nikt nie wie. Są wysuwane pewne hipotezy, ale pewności nauka nie ma.
Wiadomo jest natomiast na czym polega różnica widzenia u pszczoły i człowieka. Budowa oka pszczoły pozwala jej na widzenie przedmiotu jako mozaiki złożonej z ok. 4000 elementów widzianych niezależnie. Umożliwia jej to na zobaczenie najmniejszych zmian w otoczeniu. Dodatkowo oko pszczoły potrafi w jednej sekundzie odebrać 200 do 300 bodźców a człowieka 20 -30. Jednak ostrość widzenia oczu człowieka jest nieporównywalnie lepsza niż pszczoły, u której nie przekracza prawdopodobnie paru metrów. Z kolorami też jest inaczej. Widzą tylko barwę niebieską, białą, żółtą i czarną, jednak przewyższają nas możliwością widzenia nadfioletu. Dlatego kwiaty białe widziane są przez pszczoły jako niebieskozielone gdyż pochłaniają nadfiolet. Dlatego również dwa żółte dla nas kwiaty widziane są przez nie każdy inaczej w zależności od pochłaniania nadfioletu. Zdolnością oka złożonego pszczoły jest także rozróżnianie stopnia spolaryzowania światła nawet przy zachmurzonym niebie i dzięki temu pszczoły orientują się w położeniu słońca.
Jako ciekawostkę powiem, że pewien badacz Daumer odkrył, że zieleń liści odbija wszystkie barwy widma widzianego przez pszczoły. Dlatego widziana przez nas zieleń dla pszczół jest szarością. Więc możemy sobie wyobrazić jak to ułatwia pszczołom życie. O wiele łatwiej jest zobaczyć na szarym tle coś kolorowego.
Dlatego nas pszczelarzy zachwyca to, że na takiej małej pszczole widać ogrom mądrości zapisanej w naturze.
Owady potrafią rozpoznawać ludzkie twarze. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez doktora Adriana Dyera z niemieckiego Uniwersytetu Gutenberga. Odpowiednio wytresowane pszczoły są w stanie bezbłędnie wyłowić z tłumu zapamiętany wcześniej wizerunek konkretnego człowieka. Gdy wypełniają swe zadanie prawidłowo, siadając na zdjęciu konkretnej osoby, wtedy nagradza się je cukrem. Uczeni są zdania, ze takie umiejętności owadów można by wykorzystywać na przykład na lotniskach podczas lokalizowania groźnych przestępców.
Do tej pory powszechnie uważano, że spośród zwierząt jedynie ssaki mogą rozpoznawać ludzkie twarze.
Pszczoła to tylko owad posiadający zaledwie 0,01 neuronów człowieka więc nie mierzmy go taką samą miarą jak siebie. Mimo tego pszczoła jest fenomenalnym owadem, perfekcyjne przygotowanym do zadania jakie ma wypełnić. Jednym z zachwycających zmysłów, które jej w tym pomagają, jest wzrok. Każdy widział w życiu pszczołę i wie, że posiada dwa duże oczy złożone i trzy małe zwane przyoczkami. Oczy złożone zbudowane są z około 4000 małych oczek u robotnicy i matki, a u trutnia z 7000. Więc sposób widzenia u pszczół jest inny niż u człowieka.
Wiadomo jest natomiast na czym polega różnica widzenia u pszczoły i człowieka. Budowa oka pszczoły pozwala jej na widzenie przedmiotu jako mozaiki złożonej z ok. 4000 elementów widzianych niezależnie. Umożliwia jej to na zobaczenie najmniejszych zmian w otoczeniu.
Mam cichą nadzieję, że zadowoliłem nie tylko Marcina, którego serdecznie pozdrawiam.
paraglider.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 września 2009, 18:30 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Cytuj:
Mam cichą nadzieję, że zadowoliłem nie tylko Marcina, którego serdecznie pozdrawiam.
paraglider

wow naprawde inponujące i duuużo się dowedziałem jestem już troszeczke lepszy...Dzięki paraglider, naprawde dużo ożna się dowiedzieć ciekawych rzeczy...

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji