FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 09:18 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ] 
Autor Wiadomość
Post: 02 stycznia 2020, 06:28 - czw 

Rejestracja: 15 marca 2018, 21:12 - czw
Posty: 44
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Ostrów Wielkopolski
Dawajcie tematy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2020, 09:21 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
to jak z pytaniem ile żyje mysz? tyle ile kot pozwoli...
korpusy ze styropianu czy poliuretanu są bardzo delikatne i specjalnej troski,wystarczy że się wyślizgnie z ręki i spadnie na glebę zostają tylko strzępy a wyślizgnie się nowy piękny ładny a nie obdarty którego nie żal :roll: mam tego badziewia kilka setek i jednak wolę drewniane
tą przypadłość można by wyeliminować wtapiając zbrojenie do formy wystarczyły by dwa strzemiona np fi 3-4mm jedno górą po obwodzie a drugie spodem, koszt żaden a korpusy były by sztywniejsze i można by mowić o jakiejś wytrzyałości, a tak jak spadnie pusty z metra na glebe to zostają 2-4 kawałki z niego w zależności jak wyląduje na płask czy na kancie, to się na niczym nie trzyma bo wręgi plastikowe zamiast w calości są w 4 kawałkach to póżniej pięknie sie dzieli

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2020, 09:32 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Mam poliuretany od 4 lat. W tym czasie uszkodziłem 4 sztuki, z czego w tym sezonie 3 sztuki jednego dnia. Spadły pełne z miodem. Zazwyczaj pęka jedna ścianka na rogu. Nigdy w połowie. Pustymi można rzucać, nic się nie dzieje. Po pęknięciu smarujesz klejem i 2 wkręty. Dalej się trzyma i nie zauważysz, że był uszkodzony.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2020, 10:03 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
adamjaku pisze:
Mam poliuretany od 4 lat. W tym czasie uszkodziłem 4 sztuki, z czego w tym sezonie 3 sztuki jednego dnia. Spadły pełne z miodem. Zazwyczaj pęka jedna ścianka na rogu. Nigdy w połowie. Pustymi można rzucać, nic się nie dzieje. Po pęknięciu smarujesz klejem i 2 wkręty. Dalej się trzyma i nie zauważysz, że był uszkodzony.


dopisz że sam produkujesz a korpusy sa niskie,

ja piszę o standardzie produkcyjnym na zdjęciach dwaj polscy potentaci jak z nie potentatami :P to się mogę tylko domyślać :roll:
ten zielony poszedł na kawałki bo mi wyleciał z ręki z ładunkiem
tego białego wiatr przewrócił i się rozwalił pod własnym ciężarem mam więcej takich pacjentów wywalić też sporo wywaliłem, jeśli się za 2kg styropianu prawie 8 dych to jakieś wymagania powinny spełniać, gdyby były zazbrojone jak pisałem to nic by się im nie stało druga opcja gdyby wręgi plastikowe były w całości to też by coś trzymały a tak wszystko strzela na narożnikach,

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


dzięcioł na deser

Obrazek

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2020, 10:12 - czw 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
Ja tylko w sezonie uzywałem styrodury dla mnie porazka i uzywam pierwszy sezonm poliuretanu jak pszczoły w nich przezimuja to dla mnie bedzie bomba. Drewno u mnie nie zdaje egzaminu bo sie deseczki wypaczają


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2020, 11:05 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Pajej,
klepkowego nie mam ani jednego a miałem kilka na początku i poszły w piec, mam jeszcze jednościenne i ze sklejki ocieplane wszystkie trzy opcje ok, miałem jeszcze z pilśni ale dzięcioły i inne dziadostwo minie męczyło i musiałem się pozbyć,
korpus ma być w miare lekki i wytrzymały
styropianowy korpus waży ok 2,5kg lekki ale delikatny za to większość jest niewymiarowych dlatego pojawiają się cuda z kitowaniem itp natomiast jednościenny mojego wykonania to waga trochę większa bo ok 3,7kg ale to zupełnie inna liga nie ma co porównywać co do wymiarów to mam jak w książce pisze od pierwszego do ostatniego elementu a odchyłki jak sa to są one nieistotne, ze sklejki też dobre ale wykonanie jest pracochłonne ale dla kogoś kto się uprze że mają być ocieplane chyba najlepsza opcja

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2020, 19:07 - czw 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
Absolutnie nie polecam styrodurów. Miałem 20 i się pozbyłem z ulgą, pszczoły je niszczą niesamowicie. Zostało jeszcze kilka korpusów którym nie zdążyły dorobić nadprogramowych wylotków i służą do przenoszenia ramek przy wirowaniu.
Styropiany uważam za dobre ule, powiedziawszy szczerze nie wiem jak trzeba nimi pizgnąć o glebę żeby wyglądały jak na fotkach. Mam pięć takich już co najmniej dwudziestoletnich od jednego potentata i przez 20 lat pękł mi jeden korpus, a specjalnie delikatny nie jestem. Obecnie mam jeszcze 20 wlkp 12 ramkowych w układzie 1x1 + 3x1/2 ich wada to dennica higieniczna, no tandetna jest i tyle.
Bardzo dobre są też drewniane jednościenne. Fajne stosunkowo lekkie ule mam ich 7 i na pewno się nie pozbędę. Są to ule od Sułkowskiego, ich wady to delikatne ściany wręgów, trzeba uważać co się robi z dłutem bo można wyłamać no i daszek mógłby być lepiej pomyślany bo ta blaszana "wytłoczka" to jednak nie to. Mimo wszystko więcej zalet niż wad.
Korpusowe z klepki z ociepleniem mam cztery i więcej nie będzie. Ul jest ok, jednak większość pracy wykonuję sam, latka lecą i szkoda pleców.
Mam też kombinowane z dwoma wylotami ale pszczoły się w nich pojawiają tylko na chwilę jako odkłady, to ule o zbyt małej pojemności, nieporęczne i ciężkie tylko do małej. stacjonarnej amatorskiej pasieki... moim zdaniem oczywiście. Pozdrawiam

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2020, 19:19 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
Rob pisze:
nie wiem jak trzeba nimi pizgnąć o glebę
no jakto jak, kolejny rok spadzi niema, żona chce na wakacje, cukier, leki tanie nie są, ramka suche. Ja na wypadek jakbym nie zażył leku, przechodzę na jednoscienne z wejmutki.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2020, 19:23 - czw 

Rejestracja: 31 sierpnia 2016, 08:54 - śr
Posty: 82
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: PODHALE
Mnie ze styropianów, całkowicie wyleczyły dzięcioły. :pala: Wiecznie jakieś przygody hehe jak nie ptaszyska to misiek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2020, 23:12 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 stycznia 2019, 14:33 - pn
Posty: 107
Ule na jakich gospodaruję: ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Racibórz
Tyle wytrzymują, ile pozwoli im pszczelarz. Ja mam poliuretany i korpusy z deski 20mm. Pszczoły trzymam już tylko w poliuretanach. Kiedyś przy dzwiganiu drewnianych korpusów tak mi kręgosłup j..., że wydałem majątek by go naprawić. Od tego czasu wszystkim odradzam ule drewniane, no chyba, że leżaki. A szanowane poliuretany wystarczą mi na pewno do końca. A robota przy nich łatwa i lekka :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2020, 23:21 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Wolfgang pisze:
Kiedyś przy dzwiganiu drewnianych korpusów tak mi kręgosłup j..., że wydałem majątek by go naprawić. Od tego czasu wszystkim odradzam ule drewniane, no chyba, że leżaki.
Korpus korpusowi nie równy.
Mam 72 lata i jednościennymi korpusami drewnianymi 1/2 D śmigam tylko furczy.
Taki korpusik z lekkiego drewna waży tylko 2,5 kg, z miodem nie ważyłem, myślę że około 15-17 kg.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2020, 23:41 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 stycznia 2019, 14:33 - pn
Posty: 107
Ule na jakich gospodaruję: ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Racibórz
JM pisze:
korpusami drewnianymi 1/2 D śmigam tylko furczy

No tak, 1/2D lub WL18-tka może być z drewna.
Ale większe korpusy i jak się ma ich przerzucić powiedzmy 50 za jedno popołudnie to musi coś w końcu strzelić :bezradny:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 stycznia 2020, 00:10 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Wolfgang pisze:
JM pisze:
korpusami drewnianymi 1/2 D śmigam tylko furczy

No tak, 1/2D lub WL18-tka może być z drewna.
Ale większe korpusy i jak się ma ich przerzucić powiedzmy 50 za jedno popołudnie to musi coś w końcu strzelić :bezradny:


inna sprawa że niektórzy nie potrafią podnosić, jak niekiedy patrzę na nieświadomego to mnie aż kręgosłup boli od patrzenia,
ciekawi mnie jak ktoś dzwiga całe korpusy wielkopolskie z miodem powiedzmy ok 30kg to co za róźnica czy to będzie 30; 30,5 czy 31kg? problemem jest waga korpusa z ładunkiem a nie korpus no chyba że się ma klepkowy zrobiony z calówki deski obity od środka i na zewnątrz z wypelnieniem z sieczki który pusty waży z 10kg jak suchy bo takie miał sąsiad nieboszczyk kowal :mrgreen

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 stycznia 2020, 06:43 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 sierpnia 2007, 18:10 - czw
Posty: 937
Lokalizacja: Poznań
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Pytanie przewrotne. Jakie duże pasieki w Polsce - zawodowe tj powyżej powiedzmy 150 uli gospodarują w ulach jednościennych? Oprócz Polbarta?

_________________
Pura Vida


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 stycznia 2020, 10:20 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
_barti_ pisze:
Pytanie przewrotne. Jakie duże pasieki w Polsce - zawodowe tj powyżej powiedzmy 150 uli gospodarują w ulach jednościennych? Oprócz Polbarta?


zapytam w drugą stronę jakie duże pasieki na swiecie w tym z naciskiem głównie na europie gospodarują na ulach ocieplanych, zresztą nawet małe pasieki, to ocieplanie przykrywanie opatulanie to nasze narodowe dziedzictwo, czyżby cały świat się mylił :chytry: a już gdybym zapytał o ule styropianowe czy poliuretanowe na świecie to byłby wgl kosmos,
ludzie mają takie ule jakie można było kupić i jakie się zwyczajowo posiada na danym terenie, ktoś kto ma dużą pasiekę i żyje z tego będzie pracował na ulach jakie ma aż nie będą się do niczego nadawały bo pieniądze mu z nieba nie lecą a aż takich kokosów z tego jak piszą w internetach nie ma żeby sobie pozwalać na szastanie kasą i spełnianie swoich fanaberii

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 stycznia 2020, 11:47 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
kudlaty pisze:
to jak z pytaniem ile żyje mysz? tyle ile kot pozwoli...

W tym przypadku ile Dzięcioł pozwoli ! :haha:
Mam styropiany Łysonia 20 letnie a może i starsze oczywiście prawie wszystkie daszki wydziobane mimo że daszki są najmocniejsze , ale pianka lub klej do styropianu załatwia sprawę .

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 stycznia 2020, 11:53 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
https://www.holtermann-shop.de/Styropor ... ger-Beute/
====================================================
Czesc Mam styropianowe co sam kupilem w 1996 roku w srodku prawie jak nowe.Mam stare styropiany ponad 30 letnie sa tez w uzytku...
Mam styropiany pozarte przez motylice naprawilem klejem i pracuja dalej.
I jak taki styropian pokryjesz zewnatrz ((((((GFK Polyesterharz & Glasfasermatte))))
Mam takich pare to twardy nie do zniszczenia.
Styropian zalezy kto robi,,,proste kupic i zmierzyc po 1 roku o ile sie skurczyl mialem takie ze sie tak skurczyly ..ze potem nie pasuje w 2 korpus byly to centymetry ....W dzisiejszych czasach dobrze robia i skurcz jest milimetrowy nieodczuwalny poz d

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2020, 01:02 - pn 

Rejestracja: 05 października 2012, 01:48 - pt
Posty: 355
Ule na jakich gospodaruję: 435x170, WLKP12
Miałem kupne poliuretany i sam odlewałem… podobnie się rozlatują jak u Kudłatego... Po napaści dzięcioła też nie było wesoło … czasem pomaga skręcenie na wkręty i jakoś leci...

Dziś choć mam jeszcze poliuretany to już większość stanowią jednościenne... Jeszcze lepsza na nich praca. Nie będę też ukrywał, że przemawiał za taką decyzją aspekt ekonomiczny...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2020, 23:33 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Czesc u mnie
Styropiany pelne miodu to okolo 33 kilo (trzeba to niesc)
pusty z ramkami po wywirowaniu ma 6 kg (przyjemnosc jak sie to niesie)
27:11 ramek=miod na ramce. poz d

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2020, 09:54 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
darius4257 pisze:
Czesc u mnie
Styropiany pelne miodu to okolo 33 kilo (trzeba to niesc)
pusty z ramkami po wywirowaniu ma 6 kg (przyjemnosc jak sie to niesie)
27:11 ramek=miod na ramce. poz d

gdyby korpus ważył 70dag więcej to by cie już połamało :?: z tego co piszesz nie jest problemem waga korpusu tylko miodu a na to poradzi jedynie obniżenie wysokości lub/i zmniejszenie ich ilości w korpusie, na zachodzie robią już 8 ramkowe a wczoraj oglądałem w stanach człowieka starszego to u niego miodnia była 2x5 obok siebie i tak do góry, wygląda że tylko u nas ludzie się lubią nadźwigać
od kilku sezonów testuje korpusy 10ramkowe których pojemność to przeliczeniowo 7 ramek wielkopolskich i w tym sezonie zwiększam ich ilość miałem już w ubiegłym ale nie zdążyłem zrobić :roll: koprusy są poręczne i lekkie, ktoś jak lubi to niech sobie dzwiga 12 ramkowe bo takich klientów też widzę

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2020, 17:36 - wt 

Rejestracja: 13 listopada 2010, 22:09 - sob
Posty: 463
Lokalizacja: ALEKSANDROW KUJ
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski styropianowy
Mi po Ojca warszawiakach pozostał uraz bo różniły się nawet ramkami zaznaczał które do którego ula.
Jak zaczynałem kupiłem sobie 2 styropiany były jak klocki lego wszystko do nich pasowało Miały być tylko te 2 -teraz mam około 70 styropianów i poliuretanów.
Narzędzia się zużywają więc też zdarzyło mi się zniszczyć jakiś półkorpus ale na drewniane nie zamienił bym.

_________________
Pozdrawiam Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji