FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 23:07 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ] 
Autor Wiadomość
Post: 10 grudnia 2007, 21:45 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
Witam serdecznie
Od pewnego czasu szukam wiadomosci na tema tego ula, na Polance rzucilem haslo, do dzis nikt sie nie zglosil.
Znalazlem go w ksiarzce Polskiej "ULE POLSKIE HISTORIA I GOSPODARKA" ale byl tylko skromnie opisany i kilka rysunkuw, rysunki zamieszczam w zaliczniku.
Ul ten warty jest zwrucenia uwagi, konstrukcja morze troche skomplikowana, ale wykonujac go nowoczesnymi metodami, i wprowadzajac lekkie modyfikacje, bylby wcale niezlym ulem.
Jezezli ktos posiada obszerniejsze wiadomosci prosze, przeslac na mojego maila
albbiene@online.de
Za jake kolwiek wiadomosc bede wdzieczny!!!!.......
Pozdrawiam Krzysztof K . albbiene


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 grudnia 2007, 22:50 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
Można pokombinować i przystosować na korpusy osyp na pewno niezostanie się na dennicy 8)

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 października 2009, 17:52 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
ul APOSTOL'ego 1

ul APOSTOL'ego
2


Krzysztofie czy możesz coś więcej z praktycznej strony technicznej wstawić zdjęć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 października 2009, 18:30 - pt 
Gdybym pozbierał wypowiedzi na polskich forach od Pana Kasperka ... to ...
Zróbcie to sami Poszukajcie Dadant1967, Albbiene ....
Co wypisuje na temat lakstrotów, dadantów, warszawskich poszerzonych, warre i innych...
Chcecie wracać do XVII wieku
Rozumiem, że ciekawi Was Egzotyka.
Tu jest historia jak rozwijała się historia - tendencje rozwojowe przy budowie uli w Niemczech i Europie
http://www.magazinimker.de/download/ent ... schlan.pdf
Cóż to ma być nowoczesny ul ...
Są pewne granice ... które nie wymagają komentarza, ani odpowiedzi
Daniel daj sobie na wstrzymanie ...


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 30 października 2009, 20:51 - pt 
cd poprawny link
http://www.magazinimker.de/downloads/en ... schlan.pdf
Daniel Ul wielokorpusowy jest prosty w wykonaniu, a ten bardzo trudno wykonać. To wielokorpus odzwierciedla naturalne warunki bytowania pszczół. A popatrz na naturalną zabudowę - czy jest trapezowa?
A daj do odkładu w wielokorpusie paski węzy ... i podkarmiaj ... to zobaczysz. Zobaczysz także że tak prędko ci korpus nie zabudują.
Podstawowa wadą ula z ramką wysokowąska jest na wiosnę - przy obfitym pożytku na mur beton rodzina zaleje miodem gniazdo, miodu z czerwem nie weźmiesz. Rójka pewna - bo matka nie ma gdzie czerwić. Na jesień jak będzie spadź gniazdo zalane miodem, z tym, że masz problem, bo na spadzi będzież miał duże spadki w zimowli.. (a będziesz wirował z czerwem?)
Pozdrawiam
Eryk


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 30 października 2009, 22:06 - pt 
klemens pisze:
Podstawowa wadą ula z ramką wysokowąska jest na wiosnę - przy obfitym pożytku na mur beton rodzina zaleje miodem gniazdo, miodu z czerwem nie weźmiesz. Rójka pewna - bo matka nie ma gdzie czerwić. Na jesień jak będzie spadź gniazdo zalane miodem, z tym, że masz problem, bo na spadzi będzież miał duże spadki w zimowli.. (a będziesz wirował z czerwem?)


A może nie zaleją tego roku pożytek wiosenny był bardzo obfity wiosna wybucha wszystkim wierzbami klonami i czym tylko może pszczoły zalewały gniazdo miodem gdyż na danie nadstawki było zbyt wcześnie i zbyt małe jeszcze siły
Ule Wielkopolskie okazały się dobre ale Dadan Idealny ze względu na większą ramkę ograniczenia w czerwieniu nie za uwarzyłem mając już pełne gniazda 10 -11 ramek pod koniec kwietnia dodawałem pół nadstawki
Taka sama sytuacja musiała zaistnieć w ulach z ramką wysoko wąską np Warszawski Poszerzany (odwrócony Dadant )
Pierwszy miód z marca i kwietnia tak idzie na rozwój - przecież w warszawiakach zw i poszerzanych stosuje się nadstawki które podając na początku kwitnienia mniszka doskonale spełniają rolę miodni bo pszczoły w tym czasie mając w gnieździe czerw i miód znoszą wszystko wyżej zjadając do wychowu miód z gniazda zwiększają pole matce do czerwienia
Ramka wyżej pokazanego ula
Obrazek
powinna w niczym nie ograniczać możliwości rozwoju jest nieznacznie mniejsza powierzchniowo od W_P a na gniazdo trapezowe przychodzi nadstawka jako magazyn
U mnie spadź to normalne zjawisko choć nie mam uli o ramce Wysoko wąskiej czy warszawskich poszerzanych ale te same efekty są na Dadanie Nigdy nie brałem z czerwiem otwartym nawet gdyby było parę kom czerwiu i nigdy strat nie poniosłem z tego tytułu
Mając nawet wielkopolskie czy ostrowskiej i późną spadź nie jesteś w stanie nic dużego zrobić z miodem w ramkach z czerwiem
nawet układając rodzinę w ulu Ostrowskiej dając korpus z miodem Sp i czerwiem jako pierwszy a drugi pusty aby zalały go syropem
to moim zdaniem jest gorzej bo wczesniej zjedzą spadź a gdy zima się przedłużą i brak jest oblotu wiesz co ich czeka
w moim przypadku pierwsze zjedzą cukier a spadź dostawią na deser bo miodek jest u góry :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 30 października 2009, 22:44 - pt 
To jest tak, że warszawiak poszerzony ma wady i to jest oczywiste. Są na to sposoby aby te wady minimalizowaac ale nie zawsze się to udaje. Co do ostrowskiej i spadzi można sobie z tym poradzić lepiej jak w warszawiaku (opisane ... a co tam panie w Beskidach ...)
Co do warszawiaka poszerzonego nie jest to ul wymagający i względnie młody adept może sobie z nim poradzić. Prawda te same problemy są w dadanach co opisują np tu
https://www.uni-hohenheim.de/bienenkund ... Zander.pdf
porównują dadanta z zanderem i te problemy o których tu piszemy omawiają. Oczywiście z korzyścią dla wielokorpusa
Problemy do rozwiązania to higiena pasieczna - wymiana plastrów, problem miodnia na wiosnę, kontrola nastroju rojowego, spadź późnego lata - jesienna i robienie odkładów. Jest tu tez opisywana problematyka zalet i wad obu uli. W tym właśnie artykule autor mówi że ramka dadanta ładnie wygląda i nic po za tym. Tu porównują dadanta z zanderem, czyli rozwiązanie o ramce znacznie niższej od warszawiaka poszerzonego. Po co sobie utrudniać życie trapezem ?
Pozdrawiam Serdecznie
Eryk


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 31 października 2009, 08:03 - sob 
cd
Jest jeszcze bardzo istotna walka z warozą, czego akurat tu nie podkreslają, a co podaje Dr G. Liebig
https://www.uni-hohenheim.de/bienenkund ... andeln.pdf
Otóż po lipie bardzo szybko można postawić miodnię ula wielokorpusowego na miejsce macierzaka i polać abrozolem. Korpusy z czerwem polać ambrozolem jak wyjdzie czerw ...
W kwestii spadzi w wielokorpusach - ja nie mam tego problemu z prostej przyczyny. Jak na Śląsku miodu nie weźmiesz z wiosny, to nie wezmiesz wcale, dlatego po lipie robię odkłady(odkłady silnie się rozwijają i potrzebuja do rozwoju pokarm), które podkarmiam i łączę tworząc dobrą do zimowli rodzinę.
Odnośnie porównania ramki ula warszawskiego poszerzonego z trapezem Pana KK - to jest ta sama powierzchnia i ta sama wysokość. Warszawiak poszerzony w porównaniu do wielokorpusów - wady dyskwalifikują ul warszawski poszerzony. W tym porównaniu jest to ul przestarzały i nieekonomiczny. Majstrowanie przy warszawiaku poszerzonym, aby go usprawnić jest ... dałem kropki, z poloneza nie będzie mercedes, ale jak ktoś to lubi, to niech robi ...
I To By było na Tyle
Eryk


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 listopada 2009, 19:30 - ndz 
Jeżeli chodzi o moją gospodarkę na dadanie jest to tylko kwestia przyzwyczajenia się
z waroozą walczę cały czas od wczesnej wiosny po późną Jesień a nawet w zimie nie ma ona u mnie łatwego życia bo gdy mi się nie chce wyjmować wstawionych na dennice jesienią pojemników z Tymolem to cierpią do wiosny aż zmieniam dennice
Jedyną taką małą wadą dadanta jest zbyt szeroka ramka z powodzeniem wystarczyła by 300mm tak jak już tu gdzieś wspomniałem moim ideałem jest ul o ramce 300x300
W ulu jaki Krzysiek Przedstawił ciekawym rozwiązaniem jest ramka u dołu wąska co zmusza pszczoły w okresie karmienia na zimę o inny układ pokarmu -nie ma lub nie powinno być pustego pola na środkowej części ramki przesuwanie się kłębu ku gorze gwarantuje że ma nad sobą dużo pokarmu przez co nie zabraknie jak przy niskich ramkach
za to wadami wysokich uli jest ich wysokość gdzie na dadana gniazdo kładę 2 x 1/2 i spokojnie ściągnę to na warszawiaka dodać na gniazdo 2x 1/2 jako miodnie musiałbym stać na drabinie :mrgreen:


Na górę
  
 
Post: 01 listopada 2009, 20:40 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
BoCiAnK pisze:
Jeżeli chodzi o moją gospodarkę na dadanie jest to tylko kwestia przyzwyczajenia się
z waroozą walczę cały czas od wczesnej wiosny po późną Jesień a nawet w zimie nie ma ona u mnie łatwego życia bo gdy mi się nie chce wyjmować wstawionych na dennice jesienią pojemników z Tymolem to cierpią do wiosny aż zmieniam dennice
Jedyną taką małą wadą dadanta jest zbyt szeroka ramka z powodzeniem wystarczyła by 300mm tak jak już tu gdzieś wspomniałem moim ideałem jest ul o ramce 300x300
W ulu jaki Krzysiek Przedstawił ciekawym rozwiązaniem jest ramka u dołu wąska co zmusza pszczoły w okresie karmienia na zimę o inny układ pokarmu -nie ma lub nie powinno być pustego pola na środkowej części ramki przesuwanie się kłębu ku gorze gwarantuje że ma nad sobą dużo pokarmu przez co nie zabraknie jak przy niskich ramkach
za to wadami wysokich uli jest ich wysokość gdzie na dadana gniazdo kładę 2 x 1/2 i spokojnie ściągnę to na warszawiaka dodać na gniazdo 2x 1/2 jako miodnie musiałbym stać na drabinie :mrgreen:


Witam

Bogus ladnie to ujol w swoim poscie, i faktycznie zimowla na takich ramkach jest fantastyczna, obsluga ula to marzenie, bes dluta czy tesz srubokreta jak to wielu pszczelarzy urzywa, ramki bardzo latwo sie wyjmuje, nie ma gniecenia pszczulek, odpadaja odstepniki ramkoewe wbijane w listewki ramek, odpada drutowanie ramek, produkcja ramek jest prosta i larwa!!!!!..... mozna wykonac wszystkie elementy na prostej pilarce stolowej.
Pasek 5cm wezy pelno ekologicznej wystarcza w zupelnodci, z kilograma zawezam 50 ramek gniazdowych, w ten sposub nie zmusza sie pszczul do odbudowy pelnych plastruw na calej wezie co redukuje stres w rodzinie pszczelej, budowa taka jest barometrem wskazujacym stan rodziny pszczelej i jakosc matki, rodzina taka moze bez jakichkolwiek ograniczen czym jest weza zmuszajaca rodziny do takie budowy a nie innej, no i jak Bogus wspomnial jest latwiajszy start do zmniejszonej komurki pszczelej 4,9mm do 5,1mm co chamuje rozwuj warozy.
Jak wiadomo nie wszystkie rodziny pszczele ladnie odbudowywuja podana im weze o zmniejszonej komurce do wymiaru 4,9mm, wklejajac systematycznie paski o tym wymiarze po kilku sezona doprowadzimy do zmniejszonej komurki, nie zmuszajac pszczul na gwalt pelnymi taflami wezy.
Ja tu gadu gadu o wezie i komurkach i odbieglem od tematu ula Apostoly´ego !!!!!!....
Z ula tego nie zostalo sie za durzo jedynie pomysl ramki trapezowej i jej walory, zrezygnowlem z dennicy samoczyszczacej ktura prowadzi do dezorientacji Pszczelarza utrudniona jest diagnoza osypu zimowego, dennica zawsze jest czysta i osyp spada przed ul, dp wiosny nie ma po nim sladu, dlatego zdecydowalem sie na dennice oiatkowana mojego pomyslu z wylotkiem usytuowanym 10mm pod dolnymi belkami ramek, ul taki zbudowany jest z deski pojedynczej lipowej 35mm grubosci posiada dawa uchwyty biczne i stawia go sie normalnie na zwyklym stolku pasiecznym, i co wazne jest lekki i funkcjonalny i nadaje sie na wedruwki z pszczulkami.
Musze zrobic kilka aktualnych zdjec tej modyfikacji, wyglada naprawde interesujaco!!!!!!!!....
Zapomnialem dodac ze wymiary rami troszke sie zmienily mianowicie wysokosc 350mm szerokosc gura 482mm szerokosc dolem 270mm.
No Bogus zblizam sie do twojego idealnego rozmiaru ramki 300mmx300mm
Orginalna ramka Apostolego jest troszke za wysoka, dopasowalem wysokosc ramki do procesu produkcyjnego tych uli i ewentualnego ich wirowania, czego sie nie robi!!!!!.... co w gniezdzie to swiete i nalerzysie pszczolom, nawet lekie dodatki spadziowego jeszczenigdy pszczolom nie zaszkodzily, gdzies wlasnie Bogus ladnie to opisal!!!!!!.....
Pozdrowienia Krzysztof K


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 lutego 2010, 19:00 - ndz 

Rejestracja: 20 października 2008, 21:18 - pn
Posty: 43
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Segeberger
Witam,
mam pytanko- jakie pszczolki zyja w tym ulu?!!!
pomysl dobry i mysle ze co raz wiecej ludkow zaczyna myslec o pszczolach, a nie tylko o tym ile miodu od nich odebrac.

Pozdrawiam
Zygmunt


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lutego 2010, 20:43 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
sigi_wes pisze:
Witam,
mam pytanko- jakie pszczolki zyja w tym ulu?!!!
pomysl dobry i mysle ze co raz wiecej ludkow zaczyna myslec o pszczolach, a nie tylko o tym ile miodu od nich odebrac.

Pozdrawiam
Zygmunt



Witam

Dziekuje za zainteresowanie i pokrzepiajace slowa!!!!!.....jak widac przewaznie pszczelarze i nie pszczelarze chetnie krytykuja, ale ja sie nie poddaje i w tym sezonie bede zasiedlal dodatkowo 20 rodzin w podobnych ulach lekko zmodernizowanych, z dennica Albbiene.
A w ulu trzymam zwykle Krainki material od Pana Dr. Neumana z Aulendorf, naprawde super material godny polecenia.
Pozdrowienia Krzysztof K


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 lutego 2010, 01:29 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Hallo cos takiego jeszcze nie widzialem.Widze hodowce z zamilowania.Mam sasiada ktory hoduje juz ze 40 lat pszczoly ,jego pszczola nic nie obchodzi na warro wycina tylko czerw T.nie daje zadnych srodkow Ramki ma podwujne(poprostu zbite 2 do kup gwozdziami na stale,odsklepianie w tych ramkach trwa sekundy.U niego liczy sie akord ,oddaje miod do sklepow edeka i inne. Musze zdjecie wstawic takich ramek .W polsce choduje sie duzo rodzin kazdy chce zarobic a te ramki zmniejszaja czas pracy. poz darek

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 lutego 2010, 16:39 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
hallo myslalem o takim trapezowym ulu.Ja gdybym takie ramki wstawil do moich pszczol
znam je-- to bym mial same trutnie.Napisz jak juz cie ktos pytal jakie to pszczoly ktore nie budowaly by trutowego czerwu. Drugie pytanie buduja dokladnie jak chcesz czy w poprzeg do wylotu- jak im sie chce.Co sie dzieje z taka ramka w wirowce .Mysle ze taki ul sobie zalatwie do hodowli trzmieli. zpowazaniem darius4257

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 lutego 2010, 10:43 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 grudnia 2009, 18:21 - pt
Posty: 241
Lokalizacja: Nowy Sącz
Jak już pisałem ja gospodaruję na ulu zbudowanym na wzór ula Leciejewskiego. Oryginalny ul Leciejewskiego ma wymiar ramek 33 wysokość x 25 szerokość a mój 36 wysokość i 26 szerokość, czyli ramka wielkopolska ale pionowa. Zabudowa zimna.
W oryginalnym gniazdo mieści 10 ramek a miodnia też 10 ramek o tym samym wymiarze. Mój ma gniazdo na 13 ramek i do góry półnadstawki o wymiarze ramki 19 wysokość i 26 szerokość. Ramka nadstawkowa szeroka 3,5 cm.
Dwie półnadstawki w moich warunkach są wystarczające ale zawsze można dołożyć trzecią. Dennica wysoka i wymienialna. W moich warunkach pożytkowo-klimatycznych (góry), zimowla przebiega bardzo dobrze jest to jednak ramka wąsko-wysoka, szybki rozwój wiosenny. Praktycznie można wykorzystać nawet małe pożytki. Pszczoły sporadycznie składają miód w gnieździe no chyba, że jest duża spadź.

_________________
Wacław Białogłowicz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 lutego 2010, 21:26 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
darius4257 pisze:
hallo myslalem o takim trapezowym ulu.Ja gdybym takie ramki wstawil do moich pszczol
znam je-- to bym mial same trutnie.Napisz jak juz cie ktos pytal jakie to pszczoly ktore nie budowaly by trutowego czerwu. Drugie pytanie buduja dokladnie jak chcesz czy w poprzeg do wylotu- jak im sie chce.Co sie dzieje z taka ramka w wirowce .Mysle ze taki ul sobie zalatwie do hodowli trzmieli. zpowazaniem darius4257




Witam.


Bardzo chetnie odpowiem Koledze na dreczace go pyttania odnosnie ramki trapezowej.
Ramka posiada w gurnej belce posrodku rowek w ktury wklejam do karzdej ramki 5cm pasek wezy, nastepnie zasiedlam ul rojem z rujki naturalnej, albo robie zbiurke pszczul z kilku uli i po przetrzymaniu ich conajmniej na 24 godziny w piwnicy, zasiedlam taki ul, daje mloda matke i pszczoly lekko dokarmiam, rodzina taka z mloda matka zawsze odbudowywuje bardzo ladne plastry z budowa pszczela, naturalnie ze buduja tez komurki trutowe ale to oznacza ze matka jest nie wporzadku i pszczoly maja zamiar ja zmienic wczesniej czy puzniej, ale z reguly jak podaje mloda mateczke to plasterki sa na medal!!!! i naturalnie buduja regularnie ladne proste plastry w zabudowie zimnej do wylotka.
U mnie pszczoly nie sa zmuszane do budowy plastruw na pelnych ramkach wezy, co jest dla mnie jako pszczelarza pewnym barometrem wskazujacym aktualny stan rodziny pszczelej, jakosc matki stan roboczy, czy rojowy, poza tym ramek takich nie czeba drutowac, bo wybudowane plastry klinuja sie w trapezowej ramce.
Wklejam za pomoca lutownicy pasek wezy pelno ekologicznej, jest ona nieco drozsza od normalnej ale po jakims czasie zbierania wosku np. z ramki pracy, lub przy czesciowej wymianie wosczyna na nowe ramki paskiem wezy, uzyskujemy super czysty wosk pszczeli ktury wysylam do przerubki na weze ktura puzniej mnie kosztuje tylko za przerobienie.
Jesli chodzi o miodobranie, to miud zabierany jest tylko i wylacznie z magazynu miodni a co w gniezdzie to Swiete i nie powinno sie pszczulkom zabierac!!!!!!.........
Ale nawet jagby cza bylo ro ramka taka pasuje do mojej wiruwki.
Na zdjeciu w powyzszym poscie byl przedstawiony prototyp takiego ula, jest to orginal jak w starej ksiazce znalazlem.
Reszta uli kture wyprodukowalem sa nieco zmodernizowane i ramka zostal obnirzona do 34,5cm i teras tymbardziej pasuje do miodarki, ewentualnie!!!!!!!!
Pozdrowienia Krzysztof K :lol:


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 lutego 2010, 22:41 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Hallo .Jestes pszczelarzem z zamilowania.Poswiecasz duzo czasu dla pszczol.A ja powiem ci szczerze nie dorastam Ci do piet.Podziwiam cie i tak sie zastanawiam skad czerpiesz sily i checi na budowe takich uli.Chyba tak kochasz pszczoly ze to dla nich. Mogbys kupic wszystko przecierz kase masz, ale nie ty budujesz.Fajnie ze cos takiego widzialem(typ ula) pierwszy raz w zyciu.Zycze wam zdrowia tobie i pszczolkom--i tak dzialaj dalej
darek4257

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 lutego 2010, 15:11 - ndz 

Rejestracja: 25 maja 2009, 23:33 - pn
Posty: 84
Lokalizacja: Głubczyce
Dobrze widzę?
Prototyp ma górny wylotek i mostek?
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lutego 2010, 15:40 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
Gizbern pisze:
Dobrze widzę?
Prototyp ma górny wylotek i mostek?
Pozdrawiam



Witam


Dobrze kolega widzi!!!!!!!.......wykorzystalem dennice Albbiene gdzie wylotek znajduje sie tuz pod dolna krawedzia ramek, a reszta opisamna jest namojej stronie Internetowej, jesli chodzi o ta dennice i usytuowanie wylotka.
Orginalny wylotek Apostolego z dennica samoczyszczaca nie sprawdzil sie w praktyce,
po pierwsze za slaba wentylacja w sezonie i zima, bardzo szybkie zapychanie takiego wylotka osypem zimowym, orginalny wylotek znajduje sie ruwniesz na calej dlugosci ale ma 8mm wysokosci, i poczas zimowli szybko zapychany jest spadlymi pszczolami.
Jak sama nazwa muwi wylotek samoczyszczacy!!!!...... ale niestety w porze zimowej spadniete pszczoly zapychaja swoimi cialami wlasnie ten wylotek, dlatego postanowilem wintegrowac dennice mojego pomyslu.
Pozdrowienia Krzysztof K


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 lutego 2010, 19:54 - ndz 

Rejestracja: 25 maja 2009, 23:33 - pn
Posty: 84
Lokalizacja: Głubczyce
Krzysztof K,
Mam zamiar wykonać dennicę Pańskiego pomysłu do uli wielkopolskich.
(nie naruszę praw autorskich?)
Zastanawiam się czy zamontować mostki przy wylotku.
A może ma Pan jeszcze inne ciekawe sugestie dotyczące budowy ula?
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lutego 2010, 20:19 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
Gizbern pisze:
Krzysztof K,
Mam zamiar wykonać dennicę Pańskiego pomysłu do uli wielkopolskich.
(nie naruszę praw autorskich?)
Zastanawiam się czy zamontować mostki przy wylotku.
A może ma Pan jeszcze inne ciekawe sugestie dotyczące budowy ula?
Pozdrawiam



Witam

Nie ma problemu, moze kolega budowac jak chce, nie zastrzegam sobie praw autorskich na Polske.
Od Pszczelarza dla Pszczelarzy!!!!!!!!!............
Jesli chodzi o mostki to w orginalnej dennicy celowo zrezygnowalem z jakichkolwiek mostkuw.
Po wyjeciu wkladki wylotowej tworzy sie jagby mala werandka ktura za razem slurzy jako mostek nalotowy, i to wystarcza w zupelnosci.
Wszystkie elementy odstajace, mostki wylotowe itd, sa one dodatkowa powiezchnia gdzie zbiera sie woda dwszczowa, a zima lazy snieg, co powoduje szybsze gnicie drewna,
podczas wedruwek z pszczolami wszystkie odstajace elementy utrudniaja zaladunek i powoduja zwiekszenie kubatury zewnetrznej takiego ula.
Chyba ze ktos zrobi mostek odejmowany, ale to znowu dodatkowy sprzet w pasiece na ktury czeba miec miejsce material na wykonanie itd.
W tym ulu Apostolego mostek taki nie przeszkadza bo ul i dennica w dolnej czesci nie wystaja poza obreb ula.
Naturalnie mozna sobie dennice na nowo zwymiarowac i dopasowac do ula wielkopolskiego.
Dennica wykonana jest z elementuw prostych, wszystkie elementy mozna wykonac na zwyklej pilarce, nie ma zadnych czopuw ani innych skomplikowanych polaczen, elementy sa smarowane klejem i skrecane na styk wkretami ze stali nierdzewnej.
Pozdrowienia Krzysztof K


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 marca 2010, 22:45 - pt 
Krzysztof a to mini ul Apostoly
Oglądnij filmik :wink:


Na górę
  
 
Post: 06 marca 2010, 16:00 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
Czesc Bogdan

Bardzo ladny i ciekawy filmik!!!!!!........ widzisz jak latwo wyciagal ten pszczelarz plastry z ula trapezowego, bes wysilku!!!!!!!!!....... a w Lankstrocie jusz mial problemy urzywal dluta i wogule nie mial jusz tak latwo.
Na wiosne jak zasiedle kilkadziesiat uli Apostolego to nakrece tez taki krutki filmik jak sie w nich pracuje i jak wyglada zabudowa plastruw i funkcja dennicy i wylotka.
Pozdrowienia Krzysztof K


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 sierpnia 2012, 23:11 - pt 

Rejestracja: 21 czerwca 2012, 12:26 - czw
Posty: 21
Lokalizacja: Pyrzyce, Szczecin
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Witam. Pozwolę sobie odświeżyć temat. Chciałem zapytać jak się sprawują ule Apostolego, które Krzysztof K użytkujesz? Myślę o zbudowaniu dla siebie jednego lub kilku takich.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji