FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 20 kwietnia 2024, 03:30 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
Post: 23 grudnia 2011, 21:20 - pt 

Rejestracja: 19 stycznia 2009, 21:00 - pn
Posty: 406
Lokalizacja: Kuj-pom.
Znalazłem coś interesującego. Ponieważ jest tu dużo do pisania, więc tylko " po łebkach ".
Pewien Amerykanin zadał sobie trochę trudu i przeanalizował budowę plastrów u dzikich pszczół. Zwrócił uwagę na to, że jeżeli dno komórki widziane z przodu ma kształt " y ", to z drugiej strony plastra ma " y " odwrócone " do góry nogami ". Roje zaczynają budowę od plastra środkowego, a każdy kolejny z prawej i lewej strony zbudowany jest tak, że " y " usytuowane jest z zewnętrznej strony .
Takie ułożenie ramek zastosował w swoich ulach. Ponieważ w ulu jest 10 ramek, więc 4 układa " y-kami " skierowanymi do lewej ściany ula a 6 do prawej.
Zanim zaczyna " żonglować " ramkami na górnej beleczce stawia kropkę farby po stronie " y ". Ułatwia mu to układanie przy kolejnych przestawianiach ramek.
Co to daje ?
Gość trzyma Buckwasty, które nie były hodowane pod kątem łagodności bo uważa, że muszą mieć zdolność bronienia się. Są agresywne.
Z chwilą gdy zaczął układać ramki tak jak plastry w barciach, pszczoły przestały być agresywne. Pracuje przy nich bez stroju ochronnego.
Poza tym przestały się roić. Zaczęło im się podobać w swoich ulach. Matki wymieniają gdy stare przestają być wydajne.
Zanim zaczął układać ramki wg powyższego schematu, miał 40% rójek. Teraz do 5%.
Jeżeli zdarzy się jakaś rodzina agresywna to znak, że jest chora.
Nie ogranicza wielkości gniazda. Matka musi mieć miejsce do czerwienia.
Żeby udowodnić niedowiarkom słuszność takiego postępowania, pomógł pszczelarzowi / 2oo rodzin / który nie radził sobie z agresywnością swoich pszczół , odpowiednio poprzestawiać ramki. Od tego czasu pszczelarz ten nie używa stroju.
Więcej tutaj:
http://www.resistentebienen.lapalmamiel.com/ordnung.htm


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 grudnia 2011, 21:47 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sierpnia 2011, 11:49 - pn
Posty: 664
Lokalizacja: Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: WL,LG3/4, Ostrowskiej
moze to jest odpowiedż dlaczego niektóre rodziny sie uzłosliwiaja a pozniej lagodnieja trzeba to sprawdzić


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 grudnia 2011, 22:47 - pt 

Rejestracja: 09 lipca 2009, 20:37 - czw
Posty: 198
Lokalizacja: Lubartów
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Ja tam się nie znam. Może i faktycznie układ komórek ma jakiś wpływ na pszczoły. Ale na pewno agresywność z tego nie wynika. Tym bardziej nie uwierzę że pszczoły z tego powodu przestały się roić. Co to za pszczelarz co ma 200 rodzin i nie radzi sobie z agresywnością. Osobiście wymieniłbym mu matki i również by bez stroju z nimi pracował.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 grudnia 2011, 00:02 - sob 

Rejestracja: 19 stycznia 2009, 21:00 - pn
Posty: 406
Lokalizacja: Kuj-pom.
Z angielskiego:
http://translate.google.pl/translate?sl=en&tl=pl&js=n&prev=_t&hl=pl&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fwww.beesource.com%2Fpoint-of-view%2Fed-dee-lusby%2Fmore-on-small-cell-foundation-for-mite-control%2Fhousel-positioning-how-i-view-its-importance-to-beekeeping%2F


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 grudnia 2011, 01:52 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
A wszystkie wnioski oparte są na badaniu plastrów dzikich pszczół.
Skoro więc dzikie pszczoły mają tak właśnie doskonale zbudowane plastry to z tych całych badań wypływa oczywisty logiczny wniosek, że dzikie pszczoły roją się tylko w 5% i można przy nich grzebać w slipkach.
A to z kolei przeczy zdrowemu rozsądkowi i kółko się niestety nie zamyka.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 grudnia 2011, 06:25 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
Nic, tylko jeszcze jeden 'uczony'.
A ksiazke napisal?
Trzeba bedzie ja kupic.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 grudnia 2011, 12:02 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sierpnia 2011, 11:49 - pn
Posty: 664
Lokalizacja: Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: WL,LG3/4, Ostrowskiej
Panowie ja w przyszłym sezonie sprawdze czy to prawda, a co mi tam wiele wysiłku to nie wymaga, kazda informacja wymaga weryfikacji, a nuz ten jegomosc ma racje, zastanawiam sie nad tym ze, pszczoły sie uzłosliwia, i nic nie wskazuje ze maja powody, a za jakis czas mija, i znów jak baranki, jesli to była by przyczyna to, jaki probliem poobracac ramki, i nie twierdze ze tak jest, czy nie, bo zajmowanie stanowiska w tej chwili, jest lekkomyslne, a wydaje mi sie ze wiecej z nas powinna sprawdzić, czy to prawda i w przyszłym roku bedziemy mieli szerszy obraz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 grudnia 2011, 12:16 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
sali pisze:
Panowie ja w przyszłym sezonie sprawdze czy to prawda, a co mi tam wiele wysiłku to nie wymaga, kazda informacja wymaga weryfikacji, a nuz ten jegomosc ma racje, zastanawiam sie nad tym ze, pszczoły sie uzłosliwia, i nic nie wskazuje ze maja powody, a za jakis czas mija, i znów jak baranki, jesli to była by przyczyna to, jaki probliem poobracac ramki, i nie twierdze ze tak jest, czy nie, bo zajmowanie stanowiska w tej chwili, jest lekkomyslne, a wydaje mi sie ze wiecej z nas powinna sprawdzić, czy to prawda i w przyszłym roku bedziemy mieli szerszy obraz


Ot i mamy juz robote na caly nastepny sezon, a kto wie - moze i dluzej? :szampan:
Bezrobocie - tym bardziej w pasiece nie grozi. Zmniejszy sie eimigracja, przybedzie 'plusow' - ciekawe tylko czy dodatnich? :blee:
A sa tam takie rozne fajne 'malunki' i wiadomo nawet jak tymi ramkami "zonglowac".

"Sporządzaniu wielu ksiąg nie ma końca, a nadmierne oddawanie się im męczy ciało". :załamka:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2011, 13:19 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 września 2010, 21:42 - wt
Posty: 288
Lokalizacja: Grodziczno/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
Witam kolegów.

Myślę, że każdy z nas może wybrać sobie jedną rodzinkę do testów - a jeśli się ma jakiegoś "agresorka" to tym bardziej będzie miło :haha: namieszać im rameczkami. Ja osobiście mam takie jedne baranki i właśnie z nimi zrobię ten manewr na wiosnę jak będzie cieplej - no i się okaże.

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2011, 18:11 - pt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Docierają do nas informacje o próbach powrotu do stworzenia pszczołom jak najbardziej zbliżonych warunków do naturalnymch.
Jeśli ktoś ma zacięcie w tym temacie to proponuje zrobić w przyszłym roku w maju zsypańce na węzę 4,9 mm z rozstawem ramek 32 mm plus to ułożenie ramek z węzą opisane w temacie. Ja już jestem przygotowany do tego eksperymentu. Dam cztery razy po dwie rodziny z różnych populacji pszczół. Kolega WojtekMoro, też ma to uczynić. Jeżeli znajdzie się jeszcze ktoś kto wygospodaruje czas na te eksperymenty to będzie mozliwość porównania, które pszczoły sie nadaja od ręki do powrotu do natury, a które nie. Ja przetestuję macedonkę, gruzinkę, primorską i krainkę. Jeśli któreś z Waszych pszczół będą prawidłowo odbudowywać plastry na węzie 4,9 mm to nie walczcie wogóle w tych rodzinach z warozą. Po paru latach przekonamy się jak się sprawy mają.
Pozdrawiam,
polbart

http://www.bushfarms.com/beesnaturalcell.htm

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2011, 20:01 - pt 

Rejestracja: 16 października 2011, 22:24 - ndz
Posty: 1453
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Witam
Przy zmniejszeniu komórki pszczelej do 4,9mm czy dalej odpowiednim rozmiarem do wychowu matek pszczelich będzie miseczka matecznikowa o rozmiarze 9mm?
Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2012, 19:45 - pn 

Rejestracja: 11 stycznia 2011, 23:33 - wt
Posty: 658
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie Zwykłe
sali pisze:
Panowie ja w przyszłym sezonie sprawdze czy to prawda, a co mi tam wiele wysiłku to nie wymaga, kazda informacja wymaga weryfikacji, a nuz ten jegomosc ma racje, zastanawiam sie nad tym ze, pszczoły sie uzłosliwia, i nic nie wskazuje ze maja powody, a za jakis czas mija, i znów jak baranki, jesli to była by przyczyna to, jaki probliem poobracac ramki, i nie twierdze ze tak jest, czy nie, bo zajmowanie stanowiska w tej chwili, jest lekkomyslne, a wydaje mi sie ze wiecej z nas powinna sprawdzić, czy to prawda i w przyszłym roku bedziemy mieli szerszy obraz


Mnie też zainteresował ten temat i dzisiaj jak byłem w pasiece to sobie o tym przypomniałem i dawaj wyciągam z szafy ramki, jedna po drugiej i patrzę w te komórki i co widzę,że u mnie to denko "Y" ma nóżkę przechyloną w prawo o jakieś 30-40st. Po drugiej stronie to samo.Sprawdazam czy mam okulary na nosie-mam, więc do chaty po lupę i to samo jak wyżej.Nijak się nie da odróżnić tego "Y" z jednej strony ramki od drugiej,bo na obydwu jest całe przechylone w bok w prawo,więc po obydwu stronach komórki są jednakowe.Przerzuciłem z dziesięc ramek i dałem sobie spokój.Chyba,że węzę miałem wadliwą.W lato jak nie zapomnę to sprawdzę na dzikiej zabudowie.Jeżeli się to potwierdzi to znaczy ,że ktoś chce nas zrobic w balona.

_________________
Z Pozdrowieniem: bohtyn-ociec
Lubię ule Warszawskie Zwykłe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2012, 19:55 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sierpnia 2011, 11:49 - pn
Posty: 664
Lokalizacja: Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: WL,LG3/4, Ostrowskiej
nikt nas w balona nie robi tez poszedłem sprawdzić susz i jest na kazdej jak napisali coś z twoją weza nie tak moze wkleiłes na wspak :lol: :lol: :lol: :jupi:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2012, 21:30 - pn 

Rejestracja: 11 stycznia 2011, 23:33 - wt
Posty: 658
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie Zwykłe
A może po Sylwestrze byłes ,źle pochylony,?? a węzę tez sprawdzę przy najbliższej okazji.

_________________
Z Pozdrowieniem: bohtyn-ociec
Lubię ule Warszawskie Zwykłe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 stycznia 2012, 01:40 - wt 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
Komórka węzy jeśli trzymamy arkusz tak jak jest w ramce gdy wkładamy ją do ula powinna być skierowana że tak to określę dzióbkiem w dół.
Na tej reklamie ułożenie komórki jest nieprawidłowe;
http://www.google.pl/imgres?q=komórka+pszczela&hl=pl&sa=X&biw=1024&bih=649&tbm=isch&prmd=imvns&tbnid=7cJhs7_2NhoEnM:&imgrefurl=http://pl.123rf.com/photo_4719451_stylizowane-mi-d-pszczeli-r-j-tle.html&docid=y6px
Na tej stronie są zdjęcia z prawidłowym ułozeniem i opis;
http://www.pasieka.pszczoly.pl/index.ph ... onska.html


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 stycznia 2012, 11:51 - wt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Miodomir pisze:
Witam
Przy zmniejszeniu komórki pszczelej do 4,9mm czy dalej odpowiednim rozmiarem do wychowu matek pszczelich będzie miseczka matecznikowa o rozmiarze 9mm?
Pozdrawiam Tomek


:shock: Nic się o tym nigdzie nie mówi.
Zmniejszamy nie tylko średnicę komórki ale również jej głębokość. :lol:
Pozdrawiam,
Leszek

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 stycznia 2012, 12:39 - wt 

Rejestracja: 05 grudnia 2010, 21:54 - ndz
Posty: 1492
Lokalizacja: Wołów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski/dadant
Jeżeli w prawimy w ramkę plaster węzy prawidłowo to w komórce węzy widzimy tak jakby igrek jak literkę ..... y

_________________
Odkłady pszczele: wielkopolskie i dadant tel.693305282 lub PW


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji