FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 14:54 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
Post: 24 lutego 2014, 15:29 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 czerwca 2012, 18:20 - pt
Posty: 93
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Pisze do Was z trochę nietypowym pytaniem. Jeżdżę na wózku i szukam pomysłu jak by tu ułatwić sobie pszczelarzenie. 2 lata temu kupiłem 4 ule WP leżaki z nadstawką 1/2 WLKP, w leżaku radzę sobie dobrze, wyjmując ramkę po ramce jestem w stanie ogarnąć te 4 ule. Problemem okazała się wielkość ramki, ponieważ pełna miodu ramka WP jest ciężka i po pracy przy tylko 4 ulach jestem padnięty :)
Kumpel ma WLKP i czasami razem zaglądamy do jego uli i praca jest o niebo lepsza, dużo lżejsze ramki.
pomyślałem, że jeżeli mam w tym roku dokupić ok 4-5 uli to przejdę na ramkę WLKP i tutaj zastanawiam się nad modelem ula. miałby to być albo:
- leżak wlkp np na 16-20ramek z nadstawką 1/2 WLKP lub 1/2 dadant.Ten drugi byłby o tyle lepszy, że mógłbym robić wgląd do gniazda przesuwając na skraj ranki nie wyjmując całej nadstawki.
- drugą opcją nad jaką myślałem byłby stojak korpusowy WLKP, z tym, że korpusy połączyłbym zawiasami, i robiąc wgląd do gniazda korpus nadstawkowy otwierałbym podobnie jak daszek w leżaku, z tą różnicą ze będzie to korpus z ramkami hoffmanowskimi najlepiej ułożonymi na zabudowę zimna, tak żeby nie pognieść pszczół.
w tej opcji pół korpus byłby połączony z 2 korpusem zawiasami podobnie jak korpus do gniazda.
Może trochę przekombinowałem tą drugą opcję, ale w praktyce jest to do zrobienia,

Pszczelarstwo traktuje czysto hobbystycznie, myślę, że granicą będzie 8-10 uli.
Chętnie zasięgnę Waszych rad jeżeli ktoś miałby lepszy pomysł, proszę o podpowiedź


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lutego 2014, 17:39 - pn 
bdmn pisze:
leżak wlkp np na 16-20ramek z nadstawką 1/2 WLKP lub 1/2 dadant.Ten drugi byłby o tyle lepszy, że mógłbym robić wgląd do gniazda przesuwając na skraj ranki nie wyjmując całej nadstawki

A Myślałeś o czymś takim jak leżak wielkopolski z nasuwana nadstawka która wysuwasz z dowolny bok jak szufladę podpierasz specjalną podpórka i robisz przegląd gniazda
Jak znajdę pewne ule kolegi tutaj z forum to Ci pokarzę nawet ul otwierany od tyłu i wysuwane gniazdo ,miodnię :wink:


Na górę
  
 
Post: 24 lutego 2014, 20:42 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 czerwca 2012, 18:20 - pt
Posty: 93
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Prawdę mówiąc nigdy nie widziałem takich,
Panie Bogdanie... chyba wiem kogo będę prosił o zrobienie podobnych konstrukcji :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lutego 2014, 21:10 - pn 

Rejestracja: 19 września 2008, 20:44 - pt
Posty: 97
Lokalizacja: Tomaszow Maz.
Ule na jakich gospodaruję: w zwykle
Witam
Proszę skontaktowac się z forumowiczem Alojz przez forum , lub zadzwonić na nr.42 728 328 422
Pozdrawiam Lila

_________________
LWB


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lutego 2014, 21:39 - pn 

Rejestracja: 20 maja 2009, 18:07 - śr
Posty: 1680
Lokalizacja: Kraków, Połaniec
Ule na jakich gospodaruję: WP, WZ ---> wlkp
bdmn, a pamiętasz jak w zeszłym roku rozmawialiśmy i mówiłem Ci żebyś się jak najszybciej tych uli pozbył, że to nie ramka dla Ciebie... od razu byś miał jak się należy i teraz nie kombinował z przekładkami... Ten kto Ci polecił i wcisnął te ule to :pala: ... no może nie będę mówił kto to taki tu...ale swoje zdanie o nim mam odpowiednie...
w korpusy się nie pchaj... najlepiej leżak z niską ramką i do tego na niskim stojaku... a jeszcze lepiej tak jak Ci Bogdan radzi :wink:
BoCiAnK, a może mu ramkę Leciejewskiego doradzić... jak to pisałeś w którymś to temacie ostatnio, że sam wolałbyś od wielkopolskiego... wysoka nie jest a do leżaka super by się nadawała... i na to zawieszane ramki nadstawkowe wlkp w ulu bądź jak też radziłeś wysuwane szuflady ;)

_________________
Matki i odkłady pszczele

Ramki pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lutego 2014, 22:20 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
bdmn pisze:
w leżaku radzę sobie dobrze, wyjmując ramkę po ramce jestem w stanie ogarnąć te 4 ule. Problemem okazała się wielkość ramki, ponieważ pełna miodu ramka WP jest ciężka i po pracy przy tylko 4 ulach jestem padnięty :)

musisz pomyśleć we własnym zakresie nad ułatwieniem bo tylko Ty sam wiesz co sprawia Ci największą trudnośc. Leżak to wg mnie najlepsze rozwiązanie, ul jest niski i masz łatwiejszy dostęp do gniazda, pomysł z nadstawką jest niezbyt szczęśliwy skoro piszesz że podnoszenie pojedyńczych ramek sprawia Ci kłopot, niska ramka do leżaka się nie nadaje bo jak przezimujesz pszczoły? waga pełnej ramki wielkopolskiej to ok 2,8kg
warszawskiej poszerzanej ok 3,5kg różnica nie jest duża
Znam kobiete która miała cała pasieke w ulach warszawskich poszerzanych, poświęcała im niewiele czasu a miała piękne efekty, nie dziwgała żadnych nadstawek bo ich nie miała tylko w gniezdzie 17 ramek, brak problemów z rojenem sie pszczól, dobry rozwój

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lutego 2014, 22:36 - pn 

Rejestracja: 20 maja 2009, 18:07 - śr
Posty: 1680
Lokalizacja: Kraków, Połaniec
Ule na jakich gospodaruję: WP, WZ ---> wlkp
kudlaty pisze:
pomysł z nadstawką jest niezbyt szczęśliwy skoro piszesz że podnoszenie pojedyńczych ramek sprawia Ci kłopot, niska ramka do leżaka się nie nadaje bo jak przezimujesz pszczoły?
czemu się niby nie nadaje wlkp do leżaka ? już nie jedną pasiekę na leżakach wlkp widziałem, i jak dobrze zimowały tak dobrze zimują... to jest to samo co zimowla na jednym korpusie więc w czym problem ?
A nadstawka tak jak mówiłem... albo pomysł Bogdana albo po prostu ramki podwieszane w ulu gdzie skrzynki wyciągać nie trzeba bo jej nie ma...

_________________
Matki i odkłady pszczele

Ramki pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lutego 2014, 22:50 - pn 

Rejestracja: 02 stycznia 2014, 22:47 - czw
Posty: 473
Lokalizacja: okolice Piły
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Płytnica
:pl: bdmn-ja już kiedyś tutaj pisałem o tym jak to kiedyś robili amerykańcy.Tylko nie wiem jak to jest z wydajnością. Wybraż sobie dwa leżaki wlkp złączone bokami,jeden to gniazdo drugi miodnia,na jednym poziomie.Przejście pszczół z gniazda do miodni było na łączeniu korpusów pod górnymi beleczkami .Miałbyś możliwość dojścia tak z jednej jak i drugiej strony bez podnoszenia korpusów.{kiedyś za ten wpis koledzy mnie atakowali ale jeśli ma Ci chociaż troche w czymś pomóc to niech się przejadą na mnie drugi raz] Zdzisiek

_________________
Dla przyjaciół Zdzisiek,dla pszczółek wielbiciel.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lutego 2014, 22:51 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 stycznia 2009, 14:21 - pt
Posty: 309
Lokalizacja: Łęczna
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
A ja zaproponuję ramkę warszawską poszerzaną ale skróconą ( 30x30) i do tego wysuwana nadstawka w/g propozycji Bogdana. Mam jeszcze takie ule ale z nadstawką na stałe i ramkami 1/2 wielkopolskich. Z zimowlą nie ma kłopotu i ramki nie za wielkie

_________________
diem perdidi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lutego 2014, 22:53 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
xsiek pisze:
kudlaty pisze:
pomysł z nadstawką jest niezbyt szczęśliwy skoro piszesz że podnoszenie pojedyńczych ramek sprawia Ci kłopot, niska ramka do leżaka się nie nadaje bo jak przezimujesz pszczoły?
czemu się niby nie nadaje wlkp do leżaka ? już nie jedną pasiekę na leżakach wlkp widziałem, i jak dobrze zimowały tak dobrze zimują... to jest to samo co zimowla na jednym korpusie więc w czym problem ?
A nadstawka tak jak mówiłem... albo pomysł Bogdana albo po prostu ramki podwieszane w ulu gdzie skrzynki wyciągać nie trzeba bo jej nie ma...

napisałem tylko że niska ramka się nie nadaje, wysokośc ramki wielkopolskiej to minimalna wysokośc żeby spokojnie przezimować pszczoły choć z powodzeniem zimowałem w langstrocie standardowym 23cm wysokim, trzymać pszczoły można nawet w skrzynce po pomarańczach i to nie jest dla mnie żaden argument, możemy się rozwodzić nad typami uli a i tak Dominik musi się sam zastanowić nad tym jakie ma oczekiwania,
qq z tego co wiem miał 22ramkowe wielkopolskie bez nadstawek i jego by się trzeba było zapytać o wrażenia
ja nie miałem takiego ula i nie będe ściemniał czy dobrze się w nim pracuje czy nie, miałem leżaki langdtrothy od ŚP sąsiada i te ule to było nieporozumienie

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lutego 2014, 23:00 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
arturrex pisze:
ja zaproponuję ramkę warszawską poszerzaną ale skróconą ( 30x30)


b. dobra ramka :!: waga o 1/4 mniejsza w porównaniu do standardowej ramki wp a dno w ulu można łatwo podnieść zeby nie budowały dzikiej zabudowy

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lutego 2014, 01:28 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 czerwca 2012, 18:20 - pt
Posty: 93
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Skłaniam się ku WLKP leżak z nadstawką np 1/2 dadant lub bez nadstawki. Wiem, że sporo pracy przy manewrowaniu ramkami w nadstawce żeby dostać się do gniazda, ale jest to tylko kilka uli i będzie ok. Ewentualnie nadstawka w postaci szuflady ale czegoś takiego jeszcze nie widziałem.
Ramka WP była ok przy pracy z odkładami, ale przyszedł czas miodobrania i nie najlepiej to wspominam. Po ubrudzeniu rąk miodem ramka stawała sie na tyle śliska, że było ciężko podnieść tak wysoką ramkę. A ramkami manewruję jedną ręką, bo drugą trzymam się ula-takie akrobacje :) . Operując niską i sporo lżejszą ramką WLKP widzę sporą różnicę.
Szukanie matki na ramce WP to też mała przyjemność a że jestem amatorem to przy każdym wglądzie do ula musiałem ją znaleźć :)
Te 4 warszawskie poszerzane oczywiście sobie zostawię, ale jeżeli mam dostawić jeszcze kilka to wolę ułatwić sobie życie.
Dzięki za dotychczasowe porady koledzy, pozdrawiam,


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lutego 2014, 01:33 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 czerwca 2012, 18:20 - pt
Posty: 93
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
xsiek pisze:
bdmn, a pamiętasz jak w zeszłym roku rozmawialiśmy i mówiłem Ci żebyś się jak najszybciej tych uli pozbył, że to nie ramka dla Ciebie...

teraz też to widzę, decydując się na pierwsze ule wiedziałem tyle ze leżak to będzie to! :)

kudlaty pisze:
arturrex pisze:
ja zaproponuję ramkę warszawską poszerzaną ale skróconą ( 30x30)


b. dobra ramka :!: waga o 1/4 mniejsza w porównaniu do standardowej ramki wp a dno w ulu można łatwo podnieść zeby nie budowały dzikiej zabudowy

ta opcja jest warta zastanowienia, mniejsza waga, wysokość ramki, powierzchnia do szukania matki i eliminuje 10cm zapasu miodu, który jest zbędny


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lutego 2014, 02:35 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
bdmn pisze:
.. Po ubrudzeniu rąk miodem ramka stawała sie na tyle śliska, że było ciężko podnieść tak wysoką ramkę. A ramkami manewruję jedną ręką, bo drugą trzymam się ula-takie akrobacje :) ..


W tej sytuacji lepiej być może byłoby operować chwytakiem do ramek?

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lutego 2014, 07:30 - wt 

Rejestracja: 13 listopada 2010, 22:09 - sob
Posty: 463
Lokalizacja: ALEKSANDROW KUJ
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski styropianowy
Witam
chcę oddać /za pół rzeczywistej wartości/w dobre ręce pasiekę po mistrzu pszczelarskim teraz sa 23 pełne ule + 2 rezerwowe ule typu anheita (czyli obsługa na siedząco ramki wyjmowane od tyłu,) ule na trzy kondygnacje pasieka z tych 20 – 25 uli przynosiła /ostatnio bo wcześniej była większa/ 700-900 kg miodu rocznie ule na od 27 do 36 ramek . stan dobry + jest duży zapas ramek odbudowanych i sprzętu można tym zapełnić pewnie 2 x więcej uli – kiedyś było ich 80.
pszczoły zakarmione na zimę bardzo silne rodziny. młode matki itp.


To z mojego koła- kilka osób na takich gospodaruje.Jest na tablicy.

_________________
Pozdrawiam Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lutego 2014, 08:10 - wt 

Rejestracja: 20 maja 2009, 18:07 - śr
Posty: 1680
Lokalizacja: Kraków, Połaniec
Ule na jakich gospodaruję: WP, WZ ---> wlkp
bdmn pisze:
ta opcja jest warta zastanowienia, mniejsza waga, wysokość ramki, powierzchnia do szukania matki i eliminuje 10cm zapasu miodu, który jest zbędny
to zastanów się nad tym co pisałem na początku bo koledzy nie podłapali tematu jak powiedziałem o ramce Leciejewskiego... a to jest właśnie ramka wielkopolska odwrócona o 90 stopni... na leżak w sam raz :) Też już nie jedną pasiekę na niej widziałem...

_________________
Matki i odkłady pszczele

Ramki pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lutego 2014, 09:31 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
xsiek pisze:
bdmn pisze:
ta opcja jest warta zastanowienia, mniejsza waga, wysokość ramki, powierzchnia do szukania matki i eliminuje 10cm zapasu miodu, który jest zbędny
to zastanów się nad tym co pisałem na początku bo koledzy nie podłapali tematu jak powiedziałem o ramce Leciejewskiego... a to jest właśnie ramka wielkopolska odwrócona o 90 stopni... na leżak w sam raz :) Też już nie jedną pasiekę na niej widziałem...


jak ma już wp to najłatwiej jest skrócić tą ramke o 10cm i po kłopocie, żeby nie budowały na dziko może zrobić sobie takie cuś :lol: jak przy wysokich dennicach(drabinke taką tylko trzeba tak wymierzyć żeby krata pionowa przeszła bo nie wiem ile masz ramek w tym leżaku)
tak jak napisałem na początku my możemy sobie dywagować w tym temacie ale i tak decyzja należy do Dominika bo tylko on wie co jest dla niego dobre, chodzi tu o obsługe która nie będzie uciązliwa
odwrócony wielkopolski też nie jest głupim pomysłem skoro tak czy inaczej będziesz miał ew ul dostosowany pod siebie

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji