FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 14:39 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: ul dwurodzinny
Post: 17 stycznia 2009, 11:05 - sob 

Rejestracja: 20 stycznia 2008, 15:13 - ndz
Posty: 48
Lokalizacja: Warszawa
Czy warto budować ule dwurodzinne i stawiać je w sadzie? Czy mają wiecej wad czy zalet? Ma ktoś doświadczenie z taką konstrukcją?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 stycznia 2009, 11:09 - sob 

Rejestracja: 17 grudnia 2007, 19:50 - pn
Posty: 411
Lokalizacja: mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: wilekopolski
ZOBACZ TEMAT, który już był poruszany na forum pt. "optymalna pojemność leżaków"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 stycznia 2009, 13:05 - sob 
Miałem kilka takich dwu rodzinnych
Owszem jak na stacjonarna pasiekę można mieć choć ule te są duże i b Ciężkie jak przyjdzie przenieść a czasami zachodzi konieczność
Poza tym jak je będziesz robił to miej na uwadze położenie wylotów aby były raczej po końcach bo za latywanie się pszczół przy zbyt ich bliskości daje efekt taki że zawsze rodzina po jednej stronie jest silniejsza a zwłaszcza jak ul ustawiony jest na południową stronę wylotami to silniejsza rodzina jest od strony Wschodniej
:wink:


Na górę
  
 
Post: 17 stycznia 2009, 15:07 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
timpik pisze:
Czy warto budować ule dwurodzinne i stawiać je w sadzie? Czy mają wiecej wad czy zalet? Ma ktoś doświadczenie z taką konstrukcją?


jeżeli masz na myśli budowe typowego ula dwurodzinego, to na starcie odradzę myślenie Ci o nich, pozostań przy tych dadanach jakie masz, takie sobie dokup lub zrób własnoręcznie nowe, ul jak sama nazwa mówi nam jest podwójny więc raczej plusów pszczelarzowi nie daje a raczej jego gabaryty mogą przynieść kłopotów, myśl o ulach gdzie dennica będzie odejmowana lub jakaś wkładka z tyłu ula, taka która pozwoli na monitoring warozy,

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 stycznia 2009, 17:41 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2008, 22:30 - śr
Posty: 1153
Lokalizacja: Kwidzyn
Ule na jakich gospodaruję: leżak wielkopolski z nads 1/2D
Cóż .Ja gospodaruję na dwurodzinnych leżakach wielkopolskich.24- ro ramkowych.Faktycznie ,mają Swoją WAGĘ, Ale przyzwyczaiłem się do nich .Z racji że Mam stacjonarną pasiekę ,więc nienarzekam aż tak . No wiadomo ze dennica jest na stałe przymocowana i trzeba czasami oczyszczać spód ula ,niemożna też dać wkłade .Ale wszystko jest do zaakceptowania. Bynajmniej Można w takim ulu spokojnie zimować nawet do 3 rodzin .A z wiosny to rególować Sobie którą ewentrualnie połączyć ,a nawet trzymać w sezonie wszystkie rgulując wszystko nadstawkami . Bynajmniej preferuję 2 rodziny ,a gdy jest SILNA to nawet jedną i potrafi wykonać DOBRĄ ROBOTĘ .
Niemówieże dwurodzinny to jedyny jaki jest w pasiece bo i sojaki też sieznajdują i owszem .Kwestia terg typu ze w stojaku to sięinaczej już lawiruje (pion) ,a leżakiem to można poziomem również gospodarzyć . Szczególnie gdy wiosna jest chłodnawa i niekwapią siewchodzić do nadstawek ,tylko rozbudowują gniazda i pakują miód na boki .
No ale to Każdego jes różne spojrzenie na te sprawy .

Pozdrawiam Andrzej


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 stycznia 2009, 20:05 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Co tam ul dwurodzinny.
Czterorodzinny ul to jest dopiero ul.Jaka oszczędność materiału.Dziesięć takich uli pomieści 40 normalnych rodzin.A i złodziej nie ukradnie-bo ilu chłopa trzeba by było żeby to gdzieś załadować.
To nie żarty -widziałem taką chyba 100 rodzinną pasiekę w 25 ulach.

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 stycznia 2009, 20:13 - sob 

Rejestracja: 20 stycznia 2008, 15:13 - ndz
Posty: 48
Lokalizacja: Warszawa
Ostrowska w swojej książce pisze, że gospodarka dwurodzinna"jest łatwa, efektywna i niezbyt pracochłonnna". Mnie zainteresowała metoda Korżeniowskiego, gdzie są dwa wylotki na jednej ścianie położone skrajnie i trzeci na ścianie przeciwległej położony centralnie. Ciekaw jestem czy ktoś próbował czegoś takiego?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 stycznia 2009, 20:42 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2008, 22:30 - śr
Posty: 1153
Lokalizacja: Kwidzyn
Ule na jakich gospodaruję: leżak wielkopolski z nads 1/2D
timpik pisze:
Ostrowska w swojej książce pisze, że gospodarka dwurodzinna"jest łatwa, efektywna i niezbyt pracochłonnna". Mnie zainteresowała metoda Korżeniowskiego, gdzie są dwa wylotki na jednej ścianie położone skrajnie i trzeci na ścianie przeciwległej położony centralnie. Ciekaw jestem czy ktoś próbował czegoś takiego?


Ja właśnie tak Mam w wielkopolskich ,że istnieje możliwość nawet trzymać i do 3 rodzin .Pisałem powyżej w Twoim poście .

Pozdrawiam Andrzej


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 stycznia 2009, 20:59 - sob 

Rejestracja: 20 stycznia 2008, 15:13 - ndz
Posty: 48
Lokalizacja: Warszawa
Ja myślałem o budowie takiego dadanta


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 stycznia 2009, 11:01 - ndz 

Rejestracja: 17 grudnia 2007, 19:50 - pn
Posty: 411
Lokalizacja: mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: wilekopolski
timpik, słuchaj ja mam do sprzedania 2 takie ule. jestem z okolic Warszawy. możemy sie dogadać. pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 stycznia 2009, 12:35 - ndz 

Rejestracja: 20 stycznia 2008, 15:13 - ndz
Posty: 48
Lokalizacja: Warszawa
Misza30 myślę, że nie muszę robić uli, ale mogę je kupić. Powiedz tylko gdzie są te ule (ile km od Warszawy i w jakim powiecie), na ile są ramek i ważne dla mnie, czy na jednej ścianie są dwa wylotki położone skrajnie i trzeci na ścianie przeciwległej położony centralnie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 stycznia 2009, 13:59 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
Witam

Takie wlasnie ule zbudowalem sobie kiedys, sa to dwurodzinne dadanty na 12 ramek gniazdowych, a na gure pasuja pulnadstawki a jak kto woli normalne pelne nadstawki z ramkami jak w gniezdzie. wlasciwie stoja puste na pasieczysku, moze je zasiedle na wiosne odkladami, przerobie na 6 odkladuw 4 ramkowych.
Pozdrawiam Krzysztof K


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 stycznia 2009, 18:45 - ndz 
tpuzio pisze:
Co tam ul dwurodzinny.
Czterorodzinny ul to jest dopiero ul.Jaka oszczędność materiału.



Miałeś na myśli Taki jak na zdjęciu niżej :mrgreen: on jest na Trzy rodziny no nie wiem czy pustego by uniosło dwóch chłopa
Nic nie zaoszczędziłem materiału
:wink:


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 stycznia 2009, 19:13 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2008, 22:30 - śr
Posty: 1153
Lokalizacja: Kwidzyn
Ule na jakich gospodaruję: leżak wielkopolski z nads 1/2D
BoCiAnK pisze:
tpuzio pisze:
Co tam ul dwurodzinny.
Czterorodzinny ul to jest dopiero ul.Jaka oszczędność materiału.



Miałeś na myśli Taki jak na zdjęciu niżej :mrgreen: on jest na Trzy rodziny no nie wiem czy pustego by uniosło dwóch chłopa
Nic nie zaoszczędziłem materiału
:wink:


To nie Ul Bogdanie to FORTECA chyba lub PAŁAC Pszczeli .Takiego to nawet osobówką strach wieźć by było żeby resory niewpadły do środka .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 stycznia 2009, 19:54 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
To prawda Bogdanie ten Twój ul to pałac pszczeli.
Ja nie żartowałem w kwestii ula czterorodzinnego .
Widziałem taką pasiekę stacjonarną,dużą około 100 rodzin,a uli ze 25 sztuk.
Myślę że przy dzisiejszych rozwiązaniach technicznych z załadunkiem to można by i wędrować z taką pasieką.
O korzystnej zimowi to chyba nie trzeba wspominać.
Każda rodzina ogrzewa się dwoma ścianami ula,tylko dwie ścianki ocieplone każdej rodziny mają kontakt z warunkami atmosferycznymi.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji