FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 kwietnia 2024, 14:52 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Post: 17 stycznia 2009, 17:44 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Chciałbym poznać wasze opinie. Już coś nie coś zostało napisane na forum o "różnych ulach dadant". Chodzi mi o ul kombinowany dadant (15 ramek+nadstawka) albo korpusowy (10 ramek +2 nadstawki). Czy te ule różnią się tak znacząco od siebie że jeden jest rażąco lepszy od drugiego??. Dodam ze pasieka nie byłaby duża (docelowo max 20 uli), oddalona od zabudowań mieszkalnych. Ja wybrałbym kombinowany i zrobił szufladkę na wsuniecie czegoś na osyp zimowy czy warrozy. Liczę, że napiszecie kilka zdań na ten temat :) Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 stycznia 2009, 18:41 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Dla mnie dadan 15 ramkowy jest zwykłym leżakiem i raczej nie używam słowa kombinowany bo jak oglądam czasopisma przedwojenne to już dadan miał nadstawkę.
Ja mam leżaki i zawsze byłem z nich zadowolony, dla takiej pasieki jaką Ty masz to sądzę, że trudno będzie zdecydować jaki ul wybrać bo jedne i drugie dobre, róznice minimalne,
przyznam, że jeśli miałbym dostawić np 20 nowych rodzin czyli trzeba i ule nowe, to właśnie bym wybrał ule korpusowe,bez wyzbywania się starych leżaków!! Ale jeśli ktoś powie, że ich plus jest taki, że 10 ramek w dole krata i u góry czysty miód to się myli bo jednak gniazdo w dadanie na 10 ramek jest dużym gniazdem i tam też dużo zostanie miodu nad czerwiem, więc konieczność kraty jest wskazana tak samo jak w leżaku. Jak widzisz odpowiedzi konkretnej nie dostaniesz, wskazywać plusy i minusy też trudno bo wskazując np wady jakieś np leżaka zawsze można je podważyć, przez jakieś ciekawe rozwiązanie.
Jeśli stawiasz tylko i wyłącznie na 20 rodzin to może leżak, jest wygodny szczególnie dla tych co chcą się cieszyć pszczelarstwem, a pozyskiwany miód jest na drugim miejscu, co wcale nie oznacza, że korpusowy ul jest pojemniejszy bo raczej minimalnie leżak jest pojemniejeszy ze względu na 12 ramek w nadstawce o szerokości 35mm.

Aby dać Ci do myślenia dam zdjęcia dadana one już chyba gdzieś były, a mianowicie dadan leżak z wyjmowaną wkładną z tyłu, ule te mój dziadek zrobił gdzieś 85 roku więc trzeba przyznać że myślał dobrze o monitoringu warozy i łatwości we włożeniu wkładki.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 stycznia 2009, 20:33 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 lipca 2007, 15:03 - ndz
Posty: 664
Lokalizacja: Kraków
bzzy pisze:
Ale jeśli ktoś powie, że ich plus jest taki, że 10 ramek w dole krata i u góry czysty miód to się myli bo jednak gniazdo w dadanie na 10 ramek jest dużym gniazdem i tam też dużo zostanie miodu nad czerwiem, więc konieczność kraty jest wskazana tak samo jak w leżaku.


chyba ze wsadzisz jako gniazdo 1/2D to masz pojemność ok 3-4 D. No ale bzzy napisał jednoznacznej odpowiedzi Ci nikt nie da, bo to wszytko zależy od tego co oczekujesz od ula


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 kwietnia 2009, 20:38 - pn 
d@niel_25 pisze:
Chciałbym poznać wasze opinie. Już coś nie coś zostało napisane na forum o "różnych ulach dadant". Chodzi mi o ul kombinowany dadant (15 ramek+nadstawka) albo korpusowy (10 ramek +2 nadstawki). Czy te ule różnią się tak znacząco od siebie że jeden jest rażąco lepszy od drugiego??.


Moim zdanie trzeba iśc z duchem czasu a tym bardziej jak zakładasz nową pasiekę czy wykonujesz ule to zdecydowanie wybrał bym stojak 10+10+10 masz możliwość manewru ograniczenia w czerwieniu na 1/2 D ,zbierzesz mały i duży pożytek i na zimę wyciągasz tylko 2-3 skrajnych ramek i już masz ułożone
Ale wybór należy do Ciebie :wink:


Na górę
  
 
Post: 13 kwietnia 2009, 20:48 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
BoCiAnK pisze:
d@niel_25 pisze:
Chciałbym poznać wasze opinie. Już coś nie coś zostało napisane na forum o "różnych ulach dadant". Chodzi mi o ul kombinowany dadant (15 ramek+nadstawka) albo korpusowy (10 ramek +2 nadstawki). Czy te ule różnią się tak znacząco od siebie że jeden jest rażąco lepszy od drugiego??.


Moim zdanie trzeba iśc z duchem czasu a tym bardziej jak zakładasz nową pasiekę czy wykonujesz ule to zdecydowanie wybrał bym stojak 10+10+10 masz możliwość manewru ograniczenia w czerwieniu na 1/2 D ,zbierzesz mały i duży pożytek i na zimę wyciągasz tylko 2-3 skrajnych ramek i już masz ułożone
Ale wybór należy do Ciebie :wink:


Boguś jak wiesz Daniel już wybrał, zebrał opinie wszystkich i wybrał ten typ ula który nikt mu nie doradzał, tak całkiem odwrotnie aby było smiesznie, heh teraz to ja mam ubaw jak kombinuje 8)

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 grudnia 2010, 21:27 - wt 
Czy do 10ramkowego ula dadata stojaka wystarczą dwie pół nadstawki ?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 grudnia 2010, 21:39 - wt 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
to zależy jakie masz pożytki i jaką pszczołę.Dwie to może być troche mało. W moim przypadku na rzepaku to 3 półnadstawki 1/2 dadanta na miodnię dla większości rodzin wystarczają, ale trafiają się takie że 4 potrafią nanieść miodem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 grudnia 2010, 21:45 - pn 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
pewex dobrze gada. tak kiedyś myślałem, jednak ostałem się na warszawiakach tak jak mój dziadek i ojciec; a dodałem poszeżonego i 1/2 wielkopolskiego. teraz obstawiam na korpus warszawski poszeżany 10 ramkowy + nadstawki 1/2 wielkopolski itd.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji