FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 08:44 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Post: 03 marca 2009, 17:23 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lutego 2009, 00:24 - sob
Posty: 42
Lokalizacja: Puławy (okolice)
Witam!!

Jestem początkujący i na razie jestem na etapie zakupu uli.

Na razie jestem zdecydowany w 90% na ten ty ula(war posz). Tak jak mówiłem nie mam żadnego doświadczenia i powoli chce poznawać tajniki pszczól. Chce mieć docelowo ok 5-10 pni. Będzię to pasieka stacjonarna, na użytek własny, bardziej dla przyjemności i chęci obcowania z pszczołami. Chcę więć żeby ule były "ładne" i przyjazne dla pszczół. Chciałem też zamówić ule "ozdobne" ze środkiem według standardów ramek uli warszawskich. Producenta prawie już mam :lol:

Teraz pytanie:
ćzym się rózni ul warszawski poszerzany z zabudową ciepłą, od zabudowy zimnej?? Tzn wizualnie to wylotki są na ściance mniejszej w zabudowie ciepłej a w zimnej na ściance większej. Czy faktycznie różnia się i jaki typ jest lepszy według Was?

Druga rzecz to co sądzicie o budowie takiej wysuwanej szuflady na dnie dennicy (według mnie będzie pomocna przy walce z warozą) i na jakiej wysokości powinny byc zawieszone ramki, tzn jaka powinna być odległość od dna (płyty dennicy) do spodniej części ramki. Czytałem, że w dennicach wysokich(ule weilkopolskie) jest to 16 cm, może warto i tutaj przy budowie takiego ula to zastosować(zwiększyć przestrzen pod ramkami)??

Co sądzicie o ulach leżakowych wielkoplskich (np 30 ramkowe), które ule lepsze z leżaków, niot\rc pod uwagę bardzie hobbystyczne podejśćie do pszczelarstwa.

Pozdrawiam i czekam na opinie :)
pmowski


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 marca 2009, 19:07 - wt 

Rejestracja: 16 listopada 2008, 15:58 - ndz
Posty: 191
Lokalizacja: RYCERKA GÓRNA
Pomyśl o Warszawskich zwykłych kombinowanych.Mniejsza ramka,nadstawki na miód.pszczoły dobrze zimują.

_________________
POZDRAWIAM CAŁĄ PSZCZELARSKĄ RODZINKĘ.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 marca 2009, 23:13 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
pmowski pisze:
Witam!!

Jestem początkujący i na razie jestem na etapie zakupu uli.

Na razie jestem zdecydowany w 90% na ten ty ula(war posz). Tak jak mówiłem nie mam żadnego doświadczenia i powoli chce poznawać tajniki pszczól. Chce mieć docelowo ok 5-10 pni. Będzię to pasieka stacjonarna, na użytek własny, bardziej dla przyjemności i chęci obcowania z pszczołami. Chcę więć żeby ule były "ładne" i przyjazne dla pszczół. Chciałem też zamówić ule "ozdobne" ze środkiem według standardów ramek uli warszawskich. Producenta prawie już mam :lol:

Teraz pytanie:
ćzym się rózni ul warszawski poszerzany z zabudową ciepłą, od zabudowy zimnej?? Tzn wizualnie to wylotki są na ściance mniejszej w zabudowie ciepłej a w zimnej na ściance większej. Czy faktycznie różnia się i jaki typ jest lepszy według Was?

Druga rzecz to co sądzicie o budowie takiej wysuwanej szuflady na dnie dennicy (według mnie będzie pomocna przy walce z warozą) i na jakiej wysokości powinny byc zawieszone ramki, tzn jaka powinna być odległość od dna (płyty dennicy) do spodniej części ramki. Czytałem, że w dennicach wysokich(ule weilkopolskie) jest to 16 cm, może warto i tutaj przy budowie takiego ula to zastosować(zwiększyć przestrzen pod ramkami)??

Co sądzicie o ulach leżakowych wielkoplskich (np 30 ramkowe), które ule lepsze z leżaków, niot\rc pod uwagę bardzie hobbystyczne podejśćie do pszczelarstwa.

Pozdrawiam i czekam na opinie :)
pmowski


jeśli te ule będziesz wykonywać lub ktoś to zabudowa zimna jest wygodniejsza, podczas przeglądu możesz przesuwać ramki w lewo lub prawo bez konieczności ich ponownego przesuwania jak to ma przy zabudowie ciepłej, do osypu może być szufladka, a mogą być też drzwiczki z boku i przez nie będziesz wkładał wkładkę do monitoringu warozy to już zależy od Ciebie jak to wymyslisz, co do przestrzeni pod ramkami to odpowiedzi uzyskasz wiele, w starych wz bywała przestrzeń 16cm jak napisałeś ale sądzę że w Twoich ulach powinno być znacznie mniej, warto również mieć nadstawki w tych ulach jak już się decydować na ten typ,

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 marca 2009, 02:04 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 grudnia 2007, 19:53 - śr
Posty: 1078
Lokalizacja: Kielce/Chmielnik
Ule na jakich gospodaruję: WZ, WP, wlkp
pmowski pisze:
(...)
Druga rzecz to co sądzicie o budowie takiej wysuwanej szuflady na dnie dennicy (według mnie będzie pomocna przy walce z warozą) i na jakiej wysokości powinny byc zawieszone ramki, tzn jaka powinna być odległość od dna (płyty dennicy) do spodniej części ramki. Czytałem, że w dennicach wysokich(ule weilkopolskie) jest to 16 cm, może warto i tutaj przy budowie takiego ula to zastosować(zwiększyć przestrzen pod ramkami)??
(...)


Co do szufladki to pomysł jest jak najbardziej trafiony. Mam dwa WZ z wysoką przestrzenią podramkową a ponadto teraz robię sobie ul WP oszklony na całej długości tylnej ściany z 4 cm głębokości szufladka osiatkowaną. Odstęp od dna właściwego do dolnej beleczki ramki wynosi w nim 7 cm. Szufladkę warto wykonać w ten sposób by mogła jednocześnie służyć za warrołapke i za wkładkę wentylacyjną w przypadku transportu takiego ula. Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw do pozostałych dwóch również zmajstruję sobie podobne szufladki które ze względu na gabaryty i sposób wykonania ula będą służyły jedynie do monitoringu warrozy/osypu zimowego i jako swoista "blokada" uniemożliwiającą pszczołom walenie roboty trutowej pod ramkami. Dużo jest jeszcze do udoskonalenia. Rozwiązania konstrukcyjne przychodzą mi zazwyczaj w trakcie budowy. Ważne żeby sprzęt był możliwie wszechstronny w użytkowaniu. Jak już zrobię w/w rozwiązania to zamieszczę zdjęcia.

Pozdrawiam Psepscółek. :)

_________________
Pszczelarstwo jest jak narkotyk... jak zaczniesz to nie możesz skończyć... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 marca 2009, 08:32 - śr 

Rejestracja: 25 września 2008, 11:18 - czw
Posty: 590
Lokalizacja: Wymysłów
taj masz stronę o warszawskim co prawda zwykłym ale być może coś Cię zainteresuje :
http://members.chello.pl/e.zylinski/psz ... ukcja.html
Pozdrawiam Mariusz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji