FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 08:25 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
Post: 26 kwietnia 2009, 22:08 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 kwietnia 2009, 22:30 - czw
Posty: 754
Lokalizacja: Wieluń
Ule na jakich gospodaruję: dadan.wlkp
Jestem nowy i od razu wszystkich przepraszam jeśli się wyrażę w jakimś wątku niefachowo. Dostałem cztery ule wz od pana który likwidował pasiekę ze względu na wiek i mam zamiar w nich gospodarować hobbystycznie. Zamówiłem odkład od prawdziwego pszczelarza ale na ramce wielkopolskiej (bo na innej nie robi) z matka "rasową" pytam jak przenieś ten odkład do mojego wz? Drugie pytanie dotyczy słabego roju który jako jedyny ostał się w tych ulach i chciałbym go odratować z sentymentu dla poprzedniego właściciela. Nie mam innych rodzin i łączenie czy zasilanie inną rodziną nie wchodzi w grę. Bardzo wszystkim dziękuję za jakąkolwiek pomoc w tym jakże interesującym i pasjonujący zajęciu. W mich planach tylko zajęcia hobbystyczne z pszczołami w ramach relaksu i maksymalnie na tych czterech ulach. Pomaga mi w tym 15 letni syn i chyba wciągneło go to zajęcie równie mocno jak mnie. W młodości moim marzeniem było posiadanie paru uli zazdrościłem wtedy koledze czesto ogladając prace w pasiece jego ojca.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 kwietnia 2009, 11:05 - pn 

Rejestracja: 16 listopada 2008, 15:58 - ndz
Posty: 191
Lokalizacja: RYCERKA GÓRNA
Z tym rojem może być różnie,jest słaby to pszczołom coś dolega.Ule trzeba odkazić.

_________________
POZDRAWIAM CAŁĄ PSZCZELARSKĄ RODZINKĘ.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 kwietnia 2009, 12:57 - pn 
zegaj pisze:
Zamówiłem odkład od prawdziwego pszczelarza ale na ramce wielkopolskiej (bo na innej nie robi) z matka "rasową" pytam jak przenieś ten odkład do mojego wz? Drugie pytanie dotyczy słabego roju który jako jedyny ostał się w tych ulach i chciałbym go odratować z sentymentu dla poprzedniego właściciela.


Przeniesienie ramek Wielkopolskich do WZ bez cięcia jest raczej nie możliwe ale gdy się postarasz to zrobisz :wink:
Gdy już dostaniesz odkład i przywieziesz go na stałe miejsce ustaw ula WZ na miejscu odczekaj 2 dni aby pszczoły z odkładu zapamiętały dokładnie miejsce odkładu i zrób tak
do ula WZ wstaw dwie-trzy ramki ładnego suszu na środek strząśnij wszystkie pszczoły do ula wraz z Matką po czym wybierz tylko ramki z czerwiem powinno ich być trzy i przecinając wstaw (wpraw ) w pustą ramkę WZ i dołącz do tych w ulu WZ solidnie rodzinkę podkarm sytą wieczorem lub ciastem od zaraz i tak z 3-4 razy co 3 dni gdy czerw się wygryzie ramki możesz wycofać zastępując je suszem i węzą

co tyczy się roju to przyczyn może być wiele stara matka w roju ,zbyt późny rój , zbyt słaby złapany,chore pszczoły itp
Jeżeli nie masz go czym zasilić to ścieśnij do ilości obsiadanych ramek na czarno i czekaj ( możesz go podkarmiać po szklance syropu i obserwować czerwienie jak się poprawi i będzie czerw ładny i zwarty i zacznie pszczół przybywać sukcesywnie dodawaj susz lub po 1-2 węzy
Jeżeli to nie pomoże to za ok 15 dni będą hodowcy już mieć matki , a niektórzy inseminowane zniszcz starą matkę i poddaj nową


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 27 kwietnia 2009, 17:18 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 kwietnia 2009, 22:30 - czw
Posty: 754
Lokalizacja: Wieluń
Ule na jakich gospodaruję: dadan.wlkp
Rój z zeszłego roku słaby ponieważ pszczelarz który mi go dał nic przy nim nie robił zeszłego roku i w tym roku z powodu choroby. Pszczoły w zeszłym roku były zdane na siebie. Teraz obsiadają na dwóch ramkach i to nie całych pokarm miały na ostatniej ramce 8. Było osiem ramek ścieśniłem do czterech nie mam suszu czy podać im węzę i czy mogę je teraz potraktować epiwarolem nie zamierzam w tym roku zbierać od nich miodu?

_________________
firefighter


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 kwietnia 2009, 18:50 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Mój znajomy pszczelarz też kupował odkłady wielkopolskie i wsadzał je do wz. Ale on nic nie przycinał jedynie doprawił beleczkę wz do bocznej beleczki ramki wlkp i wstawiał po skosie. Tj najpierw dał ok 3 ramek suszu i na nie strzepną wszystkie pszczoły i za nimi ustawił po skosie plastry wlkp z odkładu. Nie wiem jednak czy dawał miedzy plastry wz a wlkp kratę odgrodową. Ostatnio to opowiadał mi to na spotkaniu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 kwietnia 2009, 20:12 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
d@niel_25 pisze:
Mój znajomy pszczelarz też kupował odkłady wielkopolskie i wsadzał je do wz. Ale on nic nie przycinał jedynie doprawił beleczkę wz do bocznej beleczki ramki wlkp i wstawiał po skosie. Tj najpierw dał ok 3 ramek suszu i na nie strzepną wszystkie pszczoły i za nimi ustawił po skosie plastry wlkp z odkładu. Nie wiem jednak czy dawał miedzy plastry wz a wlkp kratę odgrodową. Ostatnio to opowiadał mi to na spotkaniu.


Daniel z laikami to Ty nie rozmawiaj bo to szkoda czasu, 8) 8) 8)

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 kwietnia 2009, 20:20 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
zegaj pisze:
Rój z zeszłego roku słaby ponieważ pszczelarz który mi go dał nic przy nim nie robił zeszłego roku i w tym roku z powodu choroby. Pszczoły w zeszłym roku były zdane na siebie. Teraz obsiadają na dwóch ramkach i to nie całych pokarm miały na ostatniej ramce 8. Było osiem ramek ścieśniłem do czterech nie mam suszu czy podać im węzę i czy mogę je teraz potraktować epiwarolem nie zamierzam w tym roku zbierać od nich miodu?


Tak celnie to okresliłeś miodu w tym roku z takiej rodziny się nie weźmie, no chyba, że ten pokarm z ostatniej ramki odwirujesz, tak poważnie to jak najbardziej jest wskazane abyś odymił je, może być właśnie tak, że waroza te pszczoły kończy tak więc zapoznaj się na forum jak prawidłowo odymić pszczoły i co ile dni,

ps wszystkie rady są ok i wiem jakie są początki, aczkolwiek powiem Ci szczerze, że to wszystko to bicie kotka za pomocą młotka, mam tu na myśli i tą słabiznę bo nawet odkładem nie można tego nazwać i ten odkład wlkp z myślą zasiedlenia w wz, liczy się czas i efekt w kolejnym sezonie tzn tak musisz robić abyś za rok mógł powiedzieć, że praca włożona w tym sezonie dała dobry efekt, ja na Twoim miejscu bym kupił albo silną rodzinę i podzielił ją na pół oczywiście na ramce wz lub dwa silne odkłady na ramce wz, tak aby była jakaś pociecha z tego,

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 kwietnia 2009, 20:59 - pn 
zegaj pisze:
Rój z zeszłego roku słaby Teraz obsiadają na dwóch ramkach i to nie całych pokarm miały na ostatniej ramce 8.


Może to zabrzmi nie po pszczelarsku ale ja bym je zniszczył i tyle
Jeżeli nikt z nimi nic nie robił to jest to tylko siedlisko waroozy , nosemozy i pieron wie jeszcze czego
Ja bym je zniszczył ule solidnie wydezynfekował i kupił albo tak jak Bzyyku radzi jedną uczciwą rodzinę podzielił w jednej części dostawił matkę a do drugiej dokupił czerwiącą i zadbał o dwie zdrowe rodziny na Allegro poszukaj a znajdziesz tak samo po ogłoszeniach pszczelarskich
Można kupić odkłady na ramce WZ silne i zdrowe


Na górę
  
 
Post: 30 kwietnia 2009, 23:56 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2008, 22:30 - śr
Posty: 1153
Lokalizacja: Kwidzyn
Ule na jakich gospodaruję: leżak wielkopolski z nads 1/2D
zegaj pisze:
Jestem nowy i od razu wszystkich przepraszam jeśli się wyrażę w jakimś wątku niefachowo. Dostałem cztery ule wz od pana który likwidował pasiekę ze względu na wiek i mam zamiar w nich gospodarować hobbystycznie. Zamówiłem odkład od prawdziwego pszczelarza ale na ramce wielkopolskiej (bo na innej nie robi) z matka "rasową" pytam jak przenieś ten odkład do mojego wz? Drugie pytanie dotyczy słabego roju który jako jedyny ostał się w tych ulach i chciałbym go odratować z sentymentu dla poprzedniego właściciela. Nie mam innych rodzin i łączenie czy zasilanie inną rodziną nie wchodzi w grę. Bardzo wszystkim dziękuję za jakąkolwiek pomoc w tym jakże interesującym i pasjonujący zajęciu. W mich planach tylko zajęcia hobbystyczne z pszczołami w ramach relaksu i maksymalnie na tych czterech ulach. Pomaga mi w tym 15 letni syn i chyba wciągneło go to zajęcie równie mocno jak mnie. W młodości moim marzeniem było posiadanie paru uli zazdrościłem wtedy koledze czesto ogladając prace w pasiece jego ojca.


zegaj, złap jaknajszybciej kontakt z RIKI ,również jest na ambrozji. Rysiu jest z Twoich stron i przypuszczam że pomoże lub doradzi kto z Wielunia mógłby pomóc Tobie . Jak coś to napisz na priw. lub GG domnie to podm Ci jego tel. Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 maja 2009, 12:55 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 kwietnia 2009, 22:30 - czw
Posty: 754
Lokalizacja: Wieluń
Ule na jakich gospodaruję: dadan.wlkp
Kontaktowałem się z RIKI stary rój z ulem ( ul nie nadaje sie do remontu) zlikwiduję przed zasiedleniem odnowionych uli odkładami. Wszystkim dziękuję za pomoc. POZDRAWIAM zegaj
p.s. Jestem w trakcie wykonania rojnicy i w związku z pracą w straży pożarnej PSP mam nadzieję że kiedyś zdejmę jakąś rójkę dla siebie.

_________________
firefighter


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 maja 2009, 10:48 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 kwietnia 2009, 22:30 - czw
Posty: 754
Lokalizacja: Wieluń
Ule na jakich gospodaruję: dadan.wlkp
Jednak nie zlikwidowałem tego roju , podkarmiłem i podałem dwa razy Bee Vital. Teraz przeniosłem do nowego ula podkarmiłem i podam znowu bee vital. Teraz mam czerw na trzech ramkach myślę że do jesieni dojdzie do normy. pozdrawiam

_________________
firefighter


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji