FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 19:34 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Post: 22 marca 2016, 22:38 - wt 

Rejestracja: 06 lipca 2015, 20:41 - pn
Posty: 35
Ule na jakich gospodaruję: warsz/dadan
Miejscowość z jakiej piszesz: Beskidy
Witam wszystkich.
Mam pytanie do uzytkowników uli WZ.
Czy ktoś stosuje w nadstawkach ramki o wysokości 130mm? Jeśli tak to prosze opowiedzieć o gospodarowaniu z takimi nadstawkami; jak często robicie miodobrania, przy załozeniu że jest pożytek? Ile macie ramek w nadstawce? Czy stosujecie kraty?
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 marca 2016, 02:27 - śr 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 21:51 - pn
Posty: 996
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadan
ziomek, napisz na ile ramek masz swój ul, jeźeli powyźej 15 ramek to zapomnij o nadstawkach. Stosuj kraty pionowe, matka na 5-7 ramkach i miodu masz po dwóch wirowaniach co najmniej 50kg z ula. :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 marca 2016, 20:46 - śr 

Rejestracja: 06 lipca 2015, 20:41 - pn
Posty: 35
Ule na jakich gospodaruję: warsz/dadan
Miejscowość z jakiej piszesz: Beskidy
Ule mam na 16 ramek. Stare ule miały nadstawki na ramke o róznej wysokości były na 160 i na 180. Te nadstawki i ramki już nie istnieja (ze starośći) . Chcę zrobić nowe nadstawki ale ramek nie mam możliwości sam zrobić. Jedyne jakie sa dostepne handlowe to na wysokość 130. Dlatego tez pytam jak się gospodaruje na takich niskich rameczkach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 marca 2016, 21:20 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 września 2013, 22:31 - sob
Posty: 578
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej 19 cm
Ja mam ule WZ 16-to ramkowe, korpusowe, do tego nadstawki 13cm. Co się tyczy gospodarowania na nich, jeszcze nic nie mogę powiedzieć, mam ule dopiero o jesieni zeszłego roku. Z rozmów z pszczelarzami którzy mają takie, lub podobne wynika że nie ma różnicy o pracy np innych korpusowych. Byłem w zeszłym roku u kolegi który ma podobne, tylko leżaki. 16-to i 20-to ramkowe, we wszystkich ma nastawki na miodnie. Też ramki 13cm. Mówi że to idealny sposób na krótkie pożytki. Gniazdo rozbudowuje do nawet 12-tu ramek, potem zatwór. Na górze ramki do oporu, czyli 16, lub 20. Słyszałem opinie że pszczoły mogą nie chcieć nosić miodu na więcej ramek niż w gnieździe. U niego się to nie sprawdza, noszą na wszystkie. Może jego pszczoły o tym nie wiedzą, że na wszystkie nie powinny? :haha: A na poważnie, często wypowiadają się Ci, którzy tego nigdy nie robili.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 marca 2016, 21:28 - śr 

Rejestracja: 23 lutego 2014, 19:04 - ndz
Posty: 536
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Władysławów
kolego ja mam jednego warszawiaka, mieści sie w nim chyba 18 albo 19 ramek nie pamietam. Jako nadstawke zbiłem sobie skrzynke na 2 rzedy ramek 1/2 wlkp po 7 ramek. Ułozone sa prostopadle do ramek w gnieździe. W sezonie mam gniazdo na 8 ramkach, potem krata pionowa i 5-7 ramek za kratą jako miodnia. plus to co na górze. Problem jest taki że nie zawsze znosza nektar w oba rzedy w nadtsawce. Niekiedy trzeba ją odwrócić. ale mam tylko jeden taki ul wiecmoge sobie na to pozwolic.

_________________
Robiąc byle co stajesz się byle kim.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 marca 2016, 21:51 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 września 2013, 22:31 - sob
Posty: 578
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej 19 cm
Dzięki Yanek za podpowiedź. Ciekawe to z przekręcaniem półnadstawki. Można popróbować gdyby jednak nie chciały nosić miodu do wszystkich ramek. Jak pisałem, to co wiem to z opowiadania innych. U znajomego noszą, nic nie mówił o przekręcaniu, ale gdyby jednak się sprawdziło to, co mówią inni, można pokombinować. Myślałem też o rozbudowywaniu gniazda od środka ula, w obie strony, (wylotek na środku). Bez zatworów, by na dole były tylko ramki gniazdowe. Może ktoś na ten temat coś podpowie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lutego 2023, 19:54 - pn 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 12 lutego 2023, 20:41 - ndz
Posty: 4
Lokalizacja: wgr/wpr
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Moskwa
czy do warszawiaka standardowego ,jest szansa w nadstawce wstawić odkład na ramce wielkopolskiej, ul warszawski jest starego typu wielki.
Pozdrawiam jako nowy :P


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lutego 2023, 20:41 - pn 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Witamy Nowego :D
Musisz jednak wyraźniej postarać i napisać więcej co zamierzasz , bo jakoś nie kapuję. Jeśli warszawski zwykły to jest za wąski , chyba że wstawisz w poprzek ramek , ale na wysokość też się ramka nie zmieści :shock: Coś chyba przekombinowałeś ?
Może chcesz zasiedlić ul warszawski zwykły odkładem na ramce wielkopolskiej ? Albo odwrotnie ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji