FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 13:28 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 27 lipca 2009, 23:20 - pn 

Rejestracja: 05 kwietnia 2009, 22:23 - ndz
Posty: 101
Lokalizacja: w-wa
Mam ul WZ którego chciałem wycofać do remontu, a rodzinę połączyć z drugim ulem WZ,
chciałbym również zachować matkę z tego ula i poddać ją do tego drugiego. Czy można to zrobić teraz czy czekać do września lub później.

Poczytałem na forum i chciałby zasięgnąć opinii czy tak można zrobić:

1. W rodzinie do której będę robił łączenie, likwiduję starą matkę (ewentualnie do klateczki na rezerwę)
2. Poczekać z 2-3 dni i zerwać MR
3. Poddać matkę w klateczce z ula który idzie do remontu + podkarmić
4. Poczekać ze 2 -3 dni aż matka zostanie przyjęta
5. Spryskać syropem midowym + mięta rodzinę która idzie do połączenia ( czy przenieść ramki z pszczołami, czy przesypać pszczoły a ramki do gniazda) za zacieśnienie
6. Podkarmiamy i cieszymy się z silnego roju do zimowlii.
7. Leczenie odymianie + kwas mrówkowy

Prośba o poradę, sugestie i pomoc. Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 lipca 2009, 23:56 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
za dużo roboty, ja bym zrobił tak, ten ul w którym ma być zabita matka odstawiłbym na inne miejśce, ( zakładam że stoją niedaleko siebie) a w to miejsce stawiam ul ten z matką właściwą, w tym drugim ulu matkę zabijam, za kilka dni obom daje po 1l syropu, następnego dnia wyruwnuję zapachy ( kamforą, kroplami miętowymi czy jakimś olejkiem) i przenoszę ramki z ula odstawionego do tego właściwego jednocześnie miszcząc mateczniki.
Myślę że poddanie nowej matki i puźniejsze łączenie jednak może skłonić pszczoły do jej eliminacji.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 lipca 2009, 08:13 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
"Co nagle , to po diable". Przecież te pszczoły które są teraz w ulu nie przezimują. To z czerwiu sierpniowego powstaje siła rodziny na pożytki wczesne. Czy nie lepiej wykorzystać czerwienie obu matek i łączenie pszczół dokonać na początku września? Wtedy jest sama młodzież w ulach i nie ma problemu z łączeniem. Na remont ula a nawet zbudowanie nowego od podstaw, można przeznaczyć całą zimę.
Po posłuchaniu mojej rady, dopiero będziesz się cieszył z siły rodziny , a na wiosnę miodku że ho, ho.

________________
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 lipca 2009, 12:27 - wt 
Pawełek pisze:
za dużo roboty, ja bym zrobił tak, ten ul w którym ma być zabita matka odstawiłbym na inne miejśce, ( zakładam że stoją niedaleko siebie) a w to miejsce stawiam ul ten z matką właściwą, w tym drugim ulu matkę zabijam, za kilka dni obom daje po 1l syropu, następnego dnia wyruwnuję zapachy ( kamforą, kroplami miętowymi czy jakimś olejkiem) i przenoszę ramki z ula odstawionego do tego właściwego jednocześnie miszcząc mateczniki.
Myślę że poddanie nowej matki i puźniejsze łączenie jednak może skłonić pszczoły do jej eliminacji.


pawelek ty dobrze przeczytaj oco faciowi idzie


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 28 lipca 2009, 16:49 - wt 

Rejestracja: 05 kwietnia 2009, 22:23 - ndz
Posty: 101
Lokalizacja: w-wa
Dzięki za rady, faktycznie może i lepiej poczekać, ale niestety ten ul do wiosny nie wytrzyma. Więc co radzicie, jeśli będę je musiał połączyć.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 lipca 2009, 22:03 - wt 
a wcisnij miedzy strone gazety najlepiej wyborcza smierdzi farba drukarska i przełóz ta rodzina a wczesniej zamien matki


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 29 lipca 2009, 13:13 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
Faktycznie, pomyliłem ule ;) wg. tego co napisałem zostałby ten rozpadający się ;D Przepraszam

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji