FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 11:32 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 44 ] 
Autor Wiadomość
Post: 03 sierpnia 2009, 21:05 - pn 
Pan Stefan Tkaczuk po wielu latach doświadczeń na różnych ulach doszedł do wniosku, że najlepszym ulem w jego gospodarce pasiecznej jest dadant tylko częściowo zmodyfikowany. Modyfikacja tego ula polegała na rezygnacji ze skrzynki nadstawkowej, a ramki nadstawkowe trochę dłuższe niż typowe są zawieszone na wręgach wykonanych w korpusie ula. Dzięki tej niewielkiej modyfikacji jest możliwość przeglądu gniazda bez konieczności wyjmowania wszystkich ramek nadstawkowych, a jedynie 2 do 3 i ewentualnego ich przesuwania. Górna beleczka ramki nadstawkowej ma szerokość 35 mm. W ulach nie stosuje się krat odgrodowych ani beleczek odstępnikowych, które jak twierdzi Pan Stefan są polskim wymysłem nie spotykanym w innych krajach. Gniazdo składa się max. z 12 ramek, ramki nadstawkowe również nie wypełniają do końca pojemności ula za ostatnią ramką umieszcza się zatwór.
Wolna przestrzeń w ulu umożliwia pszczołom wejście pod daszek, w którym w ścianach szczytowych są zasiatkowane otwory wentylacyjne. Taka możliwość przemieszczania się pszczół jest szczególnie przydatna przy wędrówce (jak twierdzi Pan Stefan pszczoły w takim ulu mogą być zamknięte przez wiele godzin) również podczas upałów pod ulami nie wiszą brody z pszczół.
Ule są postawione parami na specjalnych podstawkach ale nie jest to spowodowane żadnymi zabiegami jak np. naloty.
Rodziny zimują na 7 lub 8 ramkach osłonięte słomianymi zatworami i przysunięte do boku na wprost wylotka, na ramkach leży płótno powałowe oraz dwa kawałki miękkiej płyty pilśniowej lub poduszki wypełnionej jakimś materiałem syntetycznym, pod ramkami umieszcza się folię.
Na wiosnę odsuwa się słomiany zatwór i usuwa z za niego nie obsiadane przez pszczoły ramki (zwykle jedną lub dwie) i zabiera folię z zimowym osypem. W miarę rozwoju rodziny powiększa się gniazdo aż do max. 12 ramek, następnie umieszcza się ramki nadstawkowe.
Każdy ul w sezonie jest odwiedzany co 10 dni gdzie przegląda się gniazdo i jeżeli zostaną znalezione mateczniki wtedy zabiera się do odkładu 4 ramki z czerwiem co podobno radykalnie rozładowuje nastrój rojowy, a znacznie zwiększa siłę odkładu.
Ramki nadstawkowe wypełnione miodem zabiera się do specjalnej skrzynki z blaszanym dnem, a na ich miejsce od razu daje się ramki puste. W ciągu jednego dnia odbiera się miód z 200 uli.

Obrazek Obrazek


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 sierpnia 2009, 22:20 - pn 
dokładnie na takich samych pracuję tylko wielkopolskich i pszczelarz ten po którym to przejąłem nie był zadnym wielkim czy uczonym poprostu robił to dla siebie-gniazdo do którego moze wejsc 15 ramek plus nad nim nadstawka z poszeżonymi ramkami (óramki)ew. w niektórych nożłiwosc po dołożeniu zbitego stelazu mozna dołozyc jeszcze jedna serię ramek , jakby dwie nadstawki


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 04 sierpnia 2009, 08:23 - wt 

Rejestracja: 17 stycznia 2009, 09:59 - sob
Posty: 493
Lokalizacja: Mazańcowice
Ja mam u siebie tak skonstuowanego warszawiaka poszerzanego.Ale jakoś nie przypadła mi ta konstrukcja do gustu. :?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 sierpnia 2009, 09:13 - wt 
może dlatego że warszawiak ma ramkę gniazdową wąsko wysoką, to dużó skłonów głebokich trzeba robic przy nim


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 04 sierpnia 2009, 09:26 - wt 

Rejestracja: 17 stycznia 2009, 09:59 - sob
Posty: 493
Lokalizacja: Mazańcowice
Może masz rację, ale to przesówanie ramek żeby móc zerknąć w gniazdo to jak dla mnie zbyt dużo zbędnych czynności. Wolę korpus na bok, lukam w gniazdo, korpus fik spowrotem i po bulu. Ale to mój pogląd. :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 sierpnia 2009, 15:17 - wt 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Niezła ilość uli 200 :D Ja mam jednego a chciałbym mięc dwa :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 sierpnia 2009, 15:48 - wt 
Ted07 pisze:
Niezła ilość uli 200 :D Ja mam jednego a chciałbym mięc dwa :D


Obecnie pasieka pana Stefana liczy już ponad 2500 rodzin
200 rodzin to mowa o miodobraniu w jednym dniu

Alex23p pisze:
ale to przesówanie ramek żeby móc zerknąć w gniazdo to jak dla mnie zbyt dużo zbędnych czynności. Wolę korpus na bok, lukam w gniazdo, :mrgreen:

Tak zgadza się tylko że ten ul oprócz tej jednej wady ma wiele zalet
- jest lekki - ocieplone są tylko przód i tył
- nie ma obawy że coś przy transporcie spadnie (nadstawka czy inne ) Wszystko jest pod dachem zamkniętym na zwykły haczyk
Po tak wielu latach doświadczeń jakich przeszedł p Stefan z wieloma typami uli wybrał ten jeden nai widoczniej mu spasował do gospodarki wędrownej


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 04 sierpnia 2009, 16:35 - wt 

Rejestracja: 17 stycznia 2009, 09:59 - sob
Posty: 493
Lokalizacja: Mazańcowice
Masz kolego rację, każdy wybiera konstrukcję jaka według niego jest najlepsza.Natomiast ja jego doświadczenia wcale nie neguję, wręcz przeciwnie uważam że jak najbardziej trzeba korzystać z doświadczenia takich autorytetów. Kto wie może jeszcze kiedyś przemyślę tę konstrukcję. :D
Pozdrawiam!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 sierpnia 2009, 17:06 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Nie neguję zalet ula Tkaczuka a nawet metod jego gospodarki.Nie zgadzam się jedynie z przeglądami co 10 dni ,bo jeżeli pomnożymy przeglądy przez 2500 rodzin, razy x czasu na rodzinę , to otrzymamy tyle zmarnowanego czasu , że się w głowie nie mieści. Prowadzę gospodarkę korpusową /pomijam czynności związane z robieniem odkładów /.Tuż przed akacją ustawiam na dennicy nową kondygnację składającą się w przeważającej liczbie z węzy, spędzam do niej matkę , kładąc równocześnie na nią kratę odgrodową i zapominam o wszelkich przeglądach ,aż do wiosennego oblotu.Po miodobraniu z lipy wykonuję jeszcze jedną czynność. Gniazdo odkładu , który stało obok macierzaka stawiam na jego miejscu, na odkład 2 półnadstawki jako miodnie, następnie szczelna przegroda z pajączkiem w środku, a na niej kondygnacja ze starą matką. Wszystka pszczoła lotna jest skierowana do zbioru miodu i co roku przez sierpień zapełnia obie półnadstawki , gromadząc go również sporo w gnieżdzie , który po uzupełnieniu zapasów pozostaje na zimę. Gniazd na jesieni nigdy nie układam ,pszczoły zrobią to lepiej od pszczelarza.
Wiem, że każdy ma swoje metody,ale wierzcie lub nie , w ciągu sezonu tylko 3 razy zaglądam do gniazda i cały czas główkuję jak tą liczbę zmniejszyć.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 sierpnia 2009, 17:16 - wt 
Alex23p pisze:
trzeba korzystać z doświadczenia takich autorytetów. Kto wie może jeszcze kiedyś przemyślę tę konstrukcję. :D
!


Ja już przemyślałem
i wiem że człowiek uczy się na własnych Błędach
Kiedyś Miałem takie ule wydawały mi się właśnie ciężkie (bo i były ) były ocieplane w 4 stron i to dość pokaźnie a i dennica z 10 cm miała wraz z ociepleniem ale ule te były z lat 50-60 nie ma dziwoty wtedy nie znano styropianu i lekkich rzeczy do ocieleń poza tym ul był z 18 mm desek jak i wewnętrznych i zewnętrznych
Teraz można zrobić ula lekkiego i równie ciepłego
Co mnie pociągało w tych ulach starych to Boczny wylot dla zapasowej rodzinki -- To jest Super sprawa zimować odkład /czy przez jeden ruch ręki połączyć przed pożytkiem czego nie da lub byłoby uciążliwe w stojaku jakich mam teraz
W każdym razie nie wykluczam powrotu do leżaków i to dokładnie takich jak miałem tylko ciut zmodyfikowanych właśnie


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 04 sierpnia 2009, 22:33 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Takie foto do przemyśleń.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 sierpnia 2009, 14:14 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
Witam

Na poczatek mam pytanie czym Pan Tkaczuk laduje tak cierzkie ule?????..........
Powiecmy wedruje tylko z polowa swojej pasieki to sa tylko 1250 uli ile ludzi czeba rzeby to wszystko zaladowac i rozladowac???.......
A morze ma jakas metode zaladunku ???????.......
Muj znajomy ma 600 Dadantuw jednosciennych i tam jest co robic przy wedruwce, ma po 4 sztuki na paletach i laduje towarzystwo wuzkiem widlowym na cierzaruwke 40 tonawa ale wchodzi tylko polowa.
Pasieka ladna i durza ale wymaga nie samowitego nakladu sil i pracownikuw.
Co do ula i przegladuw gniazda nie bede komentowal.
Bardzo chetnie zorganizowalbym w pszyszlym sezonie zawody w przegladzie gniszd pszczelich w rurznych typach uli!!!!.........w Polsce np. w pasiece BoCiAnK, co ty na to?????.......
Rozwialo by to co niekture niedomuwienia i problemy z ulami i ich konstrukcja!!!!!!!........
Jak Bartnik Sadecki organizuje co roku impraze dla pszczelarzy, morznaby by w malych ramamch zorganizowac zawody w przegladu rodzin pszczelich w rurznych typach uli!!!!!!.......
Bylo by fajne spotkanie i wymiana doswiadczen!!!!!!!!!.........
Karzdy konkurent przyjechalby z wlasnym ulem i pszczolami, do oceny byl by automatycznie tez dojazd czyli wedruwka z pszczolami, w jakiej kondycji pszczoly dotarly do miejsca docelowego, i okolo poludnia jak rodziny by sie oblecialy i uspokoily po transporcie morzna by bylo przystapic do kontroli gniazd pszczelich, naturalnie wybrani jurorzy oceniali by wedlug wczesnie ustalonych krytri wszystkie punkty za i przeciw danemu ulowi, konfort pracy, szybkosc wykonania kontroli, gniecenie pszczul,zachowanie sie pszczul podczas kontroli, w jakiej kondycji dotarly pszczoly do punktu docelowego itd.
Co wy na to koledzy Pszczelarze ??????...........
Pozdrawiam Krzysztof K


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 sierpnia 2009, 14:22 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Może być ale jeszcze jakieś inne atrakcje może by do tego przylepił?? :lol: Bo tak to przyjedziemy przeglądniemy i do domu hehehehe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 sierpnia 2009, 14:40 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
d@niel_25 pisze:
Może być ale jeszcze jakieś inne atrakcje może by do tego przylepił?? :lol: Bo tak to przyjedziemy przeglądniemy i do domu hehehehe


Naturalnie morze karzdy przywiesc swoje matki z wlasnej chodowli i wymienic sie z kolegami materialem i doswiadczeniami.
Mozna by to potraktowac jako dzien otwartej Pasieki i okazja dla wlasciciela pasieki do zaprezentowania swoich osiagniec, morzna by zorganizowac wspulnego grila i cos niecos lyknac!!!!!.........
Co najmnie ze dwa dni musiala by taka imprezka potrwac!!!!!!.....
Mysle ze z noclegami nie bylo by problemuw ?????........
Albo karzdy przywiezie sobie namiot i po sprawie!!!!!!!........
Naprawde bylo by fajnie i mili!!!!...........
A Bociek ma na pewno jakas laczke pod lasem gdzie by morzuna rozbic namioty???????......
Mozna by wiele innych interesujacych pomysluw wprowadzic, mamy w sumie jeszcze caly rok!!!!........
Gdzie i kiedy mozna jeszcze ustalic, ale mysle ze znajdzie sie zainteresowany Pszczelarz u kturego morzna by przeprowadzic cos takiego???????.........
Ja chyba mialbym najdluszcza droge do wedruwki z pszczolami, ale to nic jestem dobrue przygotowany do wedruwek i mam pewne doswiadczeniaa, wedrowalem jusz na odleglosc 1500km i nie mialem problemuw z pszczolami!!!!!.....
Pozdrawiam Krzysztof K


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 sierpnia 2009, 14:52 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Krzysiu niech Cię już tak ta fantazja nie ponosi, pan Tkaczuk wraz ze swoimi synami ma w nosie jakieś zawody w szybkości przeglądu rodzin, druga sprawa on ma swoje pszczoły i robi swoją robotę i raczej na rozgłosie mu nie zależy jak to ma miejsce u innych, tak czy inaczej zobaczymy na stare lata kto będzie miał krzywy kręgosłup Ci co mają korpusowe i je dygają czy Ci co mają leżaki,

ps miałeś jechać w podróż do Polski po stare ule i jakoś cisza, tyle się reklamowałeś aby dawać namiary i czy mam myśleć, że plan skansenu upadł :?: :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 sierpnia 2009, 15:04 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
bzzy pisze:
Krzysiu niech Cię już tak ta fantazja nie ponosi, pan Tkaczuk wraz ze swoimi synami ma w nosie jakieś zawody w szybkości przeglądu rodzin, druga sprawa on ma swoje pszczoły i robi swoją robotę i raczej na rozgłosie mu nie zależy jak to ma miejsce u innych, tak czy inaczej zobaczymy na stare lata kto będzie miał krzywy kręgosłup Ci co mają korpusowe i je dygają czy Ci co mają leżaki,

ps miałeś jechać w podróż do Polski po stare ule i jakoś cisza, tyle się reklamowałeś aby dawać namiary i czy mam myśleć, że plan skansenu upadł :?: :wink:



Witam

Mnie osobiscie nie zalerzy na udziale Pana Tkaczuka na takiej imprezce, bo to sytuacja podobna jak w niemcach, czlowiek ma swoje pszczoly robi interes i olewa innych, co nie jest ladnie.
Kontakty z pszczelarzami czeba pielegnowac i dzielic sie tym co sie ma i przy okazji morzna sie czegos nowego nauczyc.
Czyli osobiscie jestes przeciwko takiemu spotkaniu?????...........
Mam korpusowe ale ich nie dzwigam!!!!!!!!......
A jak jest z wedruwka z tymi lerzakami nie cza sie nadzwigac???????........
Bylem w Polsce na poczatku czerwca z kolega na zaocznym kursie pszczelarskimi w Pszczelej Woli i przywiozlem co nieco uli do skansenu.
Tak szukalem namiaruw ale nikt nic konkretnego nie zorganizowal!!!!!!!!!...........
Zajrzyj na strone www.albbiene.de w aktualnosciach na Polskiej wersji jest kilka zdjec z pobytu w Pszczelej Woli.
Pozdrawiam Krzysztof K


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 sierpnia 2009, 17:32 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
co do spotkania to nic nie mówiłem, że jestem przeciwko, zazwyczaj takie spotkania ma polanka na swoich zjazdach, a przecież wielu z ambrozji tam się właśnie spotyka, co do spotkania takiego w terenie, cóż ciekawa sprawa ale jest jedno ale, kiedy takie organizować i gdzie, pomijam już fakt, że przed samym spotkaniem ktoś się wycofa i będzie klapa, wiesz pszczelarze z ambrozji zazwyczaj idą do pracy a dopiero później idą do pasiek, tak więc trudno im o wolny czas w sezonie :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 sierpnia 2009, 17:55 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
bzzy pisze:
co do spotkania to nic nie mówiłem, że jestem przeciwko, zazwyczaj takie spotkania ma polanka na swoich zjazdach, a przecież wielu z ambrozji tam się właśnie spotyka, co do spotkania takiego w terenie, cóż ciekawa sprawa ale jest jedno ale, kiedy takie organizować i gdzie, pomijam już fakt, że przed samym spotkaniem ktoś się wycofa i będzie klapa, wiesz pszczelarze z ambrozji zazwyczaj idą do pracy a dopiero później idą do pasiek, tak więc trudno im o wolny czas w sezonie :wink:


Witam

No i jusz mamay problem jak kolega pisze, ja osobiscie tez pracuje i musze wziac urlop i jechac z pszczolami 1300km.
Z tym wycofaniem sie to druga sprawa, ale wlasciwie jak sie jest przynajmniej troszeczke slownym czlowiekiem i zalerzy mi na czyms co mnie interesuje to nie widze problemu zeby nie morzna bylo cis takiego zorganizowac!!!!..........
Polankowicze zjezdrzaja sie na wiekszy zjazd ras w roku, z tego co slyszalem, a jakies mniejsze spotkania w pasiekach pszczelarzy???....

Powiecmy wszyscy zainteresowani pszczelarze przyjada do Pszczelej Woli gdzie mozna tanio wynajac pokuj w internacie szkolnym, a reszte sie zorganizuje,.
Dyrektora znam osobiscie i pracownikuw na dziale pszczelarstwa i kilku bardzo dobrych wykladowcuw i Nauczycieli.
Tagrze nie widze problemu zeby takie spotkanie zorganizowac na neutralnym terenie szkoly w Pszczelej Woli.
No co dla niekturych moze pierwsza okazja odwiedzenia szkoly w Pszczelej Woli i ewentualnego zakupu matek pszczelich czy odkladuw!!!!!!!..........

Ustalilo by sie pewny termin powiecmy w polowie czerwca po pierwszym miodobraniu i w pelni chodowli matek pszczelich i jak ktos bedzie zainteresowany to morze sie pokusi i wpadnie na 2-3 dni do Pszczelej.
Pozdrawiam Krzysztof K


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 września 2009, 09:46 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 października 2007, 09:08 - wt
Posty: 106
Lokalizacja: Ropczyce
Krzysztofie takie pożytki jakie ma pan Tkaczuk to co najwyżej mogą mi się przyśnić jak ziemia obiecana.
Chyba Jaroń opisywał ten temat w pszczelarstwie.
A ul taki jest dobry albo inaczej bezpieczny do zimowli w tamtejszym klimacie.
Twoje tereny takich zim jeszczenie miały i mieć nie będą bo idzie ocieplenie.
Gospodarka może być łatwiejsza lub trudniejsza ale na pierwszym miejscu jest spokojna zimowla ot i co.
A wiem to bo też mam leżaki warszawskie posz i też je wożę i mam pasiekę towarową .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 kwietnia 2010, 13:33 - wt 

Rejestracja: 30 grudnia 2009, 15:14 - śr
Posty: 43
Lokalizacja: dolnośląskie
Ule na jakich gospodaruję: dadant
W ulach widocznych na zdjęciu w pierwszym poście boczne ściany wykonane są z klepek drewnianych.
Natomiast ściany przednia i tylna na zewnątrz z płyty pilśniowej? A jak jest wewnątrz ula? Płyta czy drewno? Jeżeli płyta to jaka ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 sierpnia 2012, 19:51 - ndz 

Rejestracja: 30 grudnia 2009, 15:14 - śr
Posty: 43
Lokalizacja: dolnośląskie
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Czy może dysponuje ktoś innymi fotkami uli z pasieki P.Tkaczuka (poza tymi zamieszczonymi na jego stronie internetowej).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 stycznia 2014, 19:38 - sob 

Rejestracja: 30 grudnia 2009, 15:14 - śr
Posty: 43
Lokalizacja: dolnośląskie
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Odświeżam temat


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 stycznia 2014, 23:34 - sob 
Pewnie nigdy takiej dużej pasieki nie było to i zdjęć nie ma .


Na górę
  
 
Post: 03 października 2016, 21:46 - pn 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Na Olx znalazłem bardzo podobny ul https://www.olx.pl/oferta/ule-dadant-ps ... 8cHTx.html
Co o nim myślicie? Nigdy nie miałem ula lezaka.
Fajnie się musi wirowac pełną ramkę dadana miodu.
Tam się daje nadstawkę jak w gnieździe pełno miodu i czerwiu?
Trzeba przekładać ramki z pokarmem do tyłu żeby było miejsce na czerw?

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 października 2016, 22:00 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Jarek pisze:
Fajnie się musi wirowac pełną ramkę dadana miodu.


no jasne zwłaszcza ze taka ładnie zasklepiona musi ważyć ok 6kg dlatego taka waga bo w tym roku pokusiłem się o zważenie wielkopolskiej pełnej i wyszło 3,7kg poszyta od góry do dołu po 9 w korpusie dlatego myśle o doklepaniu nadstawek bo sie wykończe przy dzwiganiu i noszeniu miodu niby 40kg dużo nie ma ale x XX korpusów dziennie potrafi zmęczyć kręgosłup zwłaszcza że często trzeba podnosić z wysokości oczu

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 października 2016, 08:34 - wt 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Jak widać wyżej z każdego postu można stworzyć okazję do pochwalenia się wynikami setny już raz ale chyba z tematem ma to niewiele wspólnego...

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 października 2016, 23:43 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Jarek pisze:
Jak widać wyżej z każdego postu można stworzyć okazję do pochwalenia się wynikami setny już raz ale chyba z tematem ma to niewiele wspólnego...
Czytam forum od wielu lat, ale widać nie dość dokładnie, jako że na tę informację kudlatego natknąłem się dopiero pierwszy raz, a gdyby nawet, to nie widzę w tym nic specjalnie zdrożnego, zasługującego na wytknięcie.

Natomiast tak naprawdę niewiele z tematem ma również tekst:
Jarek pisze:
Na Olx znalazłem bardzo podobny ul https://www.olx.pl/oferta/ule-dadant-ps ... 8cHTx.html
Co o nim myślicie? Nigdy nie miałem ula lezaka.
Fajnie się musi wirowac pełną ramkę dadana miodu.
Tam się daje nadstawkę jak w gnieździe pełno miodu i czerwiu?
Trzeba przekładać ramki z pokarmem do tyłu żeby było miejsce na czerw?

Po pierwsze temat nie dotyczy "ula leżaka", a i ul z ogłoszenia nie jest leżakiem, w tych ulach nie daje się nadstawki bo ona jest zintegrowana z gniazdem, nie ma żadnego przekładania ramek "do tyłu" bo i nie ma tyłu.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 października 2016, 14:12 - pt 

Rejestracja: 20 września 2016, 21:05 - wt
Posty: 96
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Elbląg
W foto z ogłoszenia jest ul leżak kombinowany, ale taki nijaki bo 13 ramek to ciut mało. U nas na WAR-MAZ największy pszczelarz o którym wiem to http://forum.pasiekaambrozja.pl/viewtopic.php?t=9443#p170996 ale to i tak 3 razy mniej niż wspomniana pasieka Stefana Tkaczuka.
Bociank piszesz, że "Każdy ul w sezonie jest odwiedzany co 10 dni gdzie przegląda się gniazdo" To daje 250 uli do przeglądnięcia w ciągu dnia. Jak taką ilość przeglądnąć ?
Ilu ludzi przy tym chodzi?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 października 2016, 14:31 - pt 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
13 ramek gniazdowych, 8 na czerw a na miód 5 plus 13 polowek to mało?

Z tego co wiem to Państwo Tkaczuk maja na etacie około 10 pracowników plus kilku sezonowo.

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 października 2016, 14:34 - pt 

Rejestracja: 20 września 2016, 21:05 - wt
Posty: 96
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Elbląg
Typowy leżak WP czy Dadant to od 15 ramek wzwyż. Dlatego pisze że mało. W dzisiejszych czasach 10 pracowników /fachowców/ na etacie to spore wyzwanie. Wiem, bo w okolicy przy dużym bezrobociu brakuje rąk do pracy.

_________________
blog Ewa gotuje


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 października 2016, 14:40 - pt 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Sam zastanawiam się nad takimi ulami. Ciekawe jak wygląda praca w porównaniu do korpusowych.
Myślę, że 3000 uli na 60 pasiekach jest w stanie te kilkanaście osób wyżywic ;)

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 października 2016, 15:00 - pt 

Rejestracja: 20 września 2016, 21:05 - wt
Posty: 96
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Elbląg
Ja mam kilka starcy leżaków i pracuje się przyjemnie nie dźwigasz. Nie przejmujesz się daszkiem, osłania od wiatru przeglądany ul. Jedyny mankament to łączenie rodzin odkładów, chociaż nie każdy pszczelarz to wykonuje.

_________________
blog Ewa gotuje


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2017, 08:45 - ndz 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
Jednym z lepszych rozwiązań jakie widziałem u p .Tkaczuków są bardzo orginalne składane stojaki na dwa ule.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2017, 12:53 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
paraglider pisze:
Tuż przed akacją ustawiam na dennicy nową kondygnację składającą się w przeważającej liczbie z węzy, spędzam do niej matkę , kładąc równocześnie na nią kratę odgrodową i zapominam o wszelkich przeglądach ,aż do wiosennego oblotu

Rozumiem, że w drugiej kondygnacji patrząc od dennicy znajduje sie czerw w różnym wieku. I co nie założą mateczników ratunkowych w tej kondygnacji? W nastrój rojowy może i nie wejdą bo mają dużo pracy ze zbiorem akacji i odbudową ramek w dolnej kondygnacji ale nie czuja matki w kondygnacji na "pierwszym pietrze" a maja tam czerw w różnym wieku i nie pokusza się o założenie mateczników? Jak to jest bo sam bym tego spróbował.

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2017, 14:15 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Hieronim pisze:
Jednym z lepszych rozwiązań jakie widziałem u p .Tkaczuków są bardzo orginalne składane stojaki na dwa ule.

Możesz podrzucić jakieś foto lub link.

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2017, 21:52 - ndz 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
baru0,
" Do jego oryginalnych rozwiązań należy stojak pod ule – na wyprofilowanych z metalowych prętów w kształcie litery H 2-3 stelażach instaluje się drewniane żerdzie, na których stawia się, w zależności od ich długości, od 2 do 6 uli."

Żerdzie mają przekrój tak ok 5x8cm i wywiercone na wymiarze 5cm dwa otwory o przekroju pręta.Otwory nie są na wylot.Na jeden stojak składają się dwa H i dwie żerdzie.Po złożeniu stojaka przy ułożeniu prostopadłym H do żerdzi uzyskujemy bardzo stabilną konstrukcję , natomiast po podniesieniu i pociągnięci stojak składa się i zajmuje niewiele miejsca.P. Piotr mówił że żerdzie konserwuje gotując je w parafinie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2017, 22:28 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
Obrazek

Ule i stołki pomysłu SP Stefana Tkaczuka . Nawiasem mówiąc , swego czasu należały do mnie

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2017, 22:54 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Hieronim,
Dzięki
KNIEJA,
Jak nie ma patentu to podrzuć zdjęcie,będzie lżej.
Z filmików widać że u Ciebie wszystko dopracowane ,gratulacje.

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2017, 23:46 - ndz 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
Jak zrobię replikę to wrzucę zdjęcie.Te które mam nie są zbyt wyrażne,pewnie przez gościnność państwa Tkaczuków.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2017, 09:50 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 listopada 2007, 18:18 - pt
Posty: 2469
Lokalizacja: okolice Częstochowy
paraglider pisze:
w ciągu sezonu tylko 3 razy zaglądam do gniazda i cały czas główkuję jak tą liczbę zmniejszyć.

Ależ Ty jesteś leniwy. :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 kwietnia 2017, 23:14 - wt 

Rejestracja: 05 lutego 2010, 16:10 - pt
Posty: 776
Lokalizacja: Warszawa i Płońsk
Ule na jakich gospodaruję: Warszawki posz. i wielkopolski
paraglider pisze:
Tuż przed akacją ustawiam na dennicy nową kondygnację składającą się w przeważającej liczbie z węzy, spędzam do niej matkę , kładąc równocześnie na nią kratę odgrodową i zapominam o wszelkich przeglądach ,aż do wiosennego oblotu

Każdy pszczelarz stary ma swoje metody. Jakoś nie bardzo pojmuję jak można w sezonie zaglądnąć 3 razy do ula???
Piszesz, że korpus składa się w przeważającej ilości węzy - to jak korpus gniazdowy dajesz nad kratę jako miodnię, to nie masz gwarancji, że nie ma tam resztek pokarmu zimowego???
W moim przekonaniu pszczoły do lipy dojdą do maxa rozwoju, i nie dałbym gwarancji, że nie wyroją się zwłaszcza z roczną lub starszą matką.

Ja co 7 dni robię przegląd gniazda - jak zobaczę mateczniki rojowe, to rodzinkę traktuję przez lejek - zabieram matkę z młodą pszczołą 2 ramki czerwiu zasklepionego i robię odkład (zostawiam niezasklepiony 1 matecznik lub daję młodą matkę). Wtedy mam gwarancję na 100, że nie wyroją się.

_________________
kamyk


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 kwietnia 2017, 06:31 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 listopada 2007, 18:18 - pt
Posty: 2469
Lokalizacja: okolice Częstochowy
glazek7777 pisze:
paraglider pisze:
Tuż przed akacją ustawiam na dennicy nową kondygnację składającą się w przeważającej liczbie z węzy, spędzam do niej matkę , kładąc równocześnie na nią kratę odgrodową i zapominam o wszelkich przeglądach ,aż do wiosennego oblotu

A ja bym zaś twierdził że stosując taką metode to rójka jest pewna bo zabierając im matke z gniazda to raczej jest więcej niż pewne że one tam założą mateczniki. Przy zakładaniu nadstawki dając im czerw do góry dość często zdarza się że zakładają mateczniki to wydaje mi się że tym bardziej zrobią to dająć do góry cały korpus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 kwietnia 2017, 11:41 - śr 

Rejestracja: 01 kwietnia 2011, 12:16 - pt
Posty: 612
Lokalizacja: koszalin
Ule na jakich gospodaruję: ostrowskiej
I tu się chyba mylisz krzys.
Metoda jest opisana u Szabarszowa/Rodionowa, teraz nie napiszę dokładnie, ale opracowana przez amerykańskiego pszczelarza (nazwisko na D.) jako metoda przeciwrójkowa (!).
Matkę zamyka się na węzie w dolnym, nowym korpusie, na to były drugi korpus (z przewagą miodu) i najwyżej byłe gniazdo, które przegląda się po kilku dniach niszcząc ewentualne mateczniki.
Matka z pszczołami na węzie zachowuje się jak rójka zabudowując nowe gniazdo, reszta opiekuje się wygryzającym czerwiem zalewając korpusy miodem.
Sam nie stosowałem, bo dopiero poznałem, ale w tym roku przymierzam się. Widzę wiele zalet.

_________________
Jak to dobrze że pszczoły nie porafią czytać i nie mają internetu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 kwietnia 2017, 12:02 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
krzys pisze:
glazek7777 pisze:
paraglider pisze:
Tuż przed akacją ustawiam na dennicy nową kondygnację składającą się w przeważającej liczbie z węzy, spędzam do niej matkę , kładąc równocześnie na nią kratę odgrodową i zapominam o wszelkich przeglądach ,aż do wiosennego oblotu

A ja bym zaś twierdził że stosując taką metode to rójka jest pewna bo zabierając im matke z gniazda to raczej jest więcej niż pewne że one tam założą mateczniki. Przy zakładaniu nadstawki dając im czerw do góry dość często zdarza się że zakładają mateczniki to wydaje mi się że tym bardziej zrobią to dająć do góry cały korpus.

W ub.r. testowałem taki właśnie sposób na jednej bardzo silnej rodzinie na 1/2 D.
Po miodobraniu z rzepaku matka do najniższego korpusu złożonego z 4 r. czerwiu i 7 r. węzy, na to krata i wyżej 2 dotychczasowe korpusy gniazdowe i jeszcze 4 korpus z suszem jako miodnia.
A, i jeszcze między 1 i 2 korp. ustawiłem szczelinę na całą szerokość jako dodatkowy wylotek, a ponadto dodatkowe wylotki we wszystkich korpusach były otwarte.
Okazało się po kilku dniach, że w 3 korpusie pojawiły się mateczniki.
Nic nie ingerowałem do czasu zasklepienia mateczników, następnie pozostawiłem jeden matecznik a pozostałe usunąłem.

Pszczoły się nie wyroiły!

Matka z tego matecznika unasieniła się i podjęła czerwienie.
Czerwiły dwie matki oddzielone kratą.
Pod koniec czerwca, przy drugim miodobraniu młodą matkę odłączyłem jako odkład.
Miodu z tej rodziny odebrałem przez cały sezon rekordową w moim skromnym pszczelarzeniu ilość - ca. 90 kg.

Tak więc śmiem twierdzić, że sama tylko obecność mateczników nie jest wystarczającym powodem do wywołania rójki.
Podobna sytuacja występuje przy cichej wymianie matki, pojawiają się mateczniki i nie powoduje to rójki.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 44 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji