FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 22:32 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 11 listopada 2007, 13:20 - ndz 
Warte przeczytania

http://members.chello.pl/e.zylinski/pszczoly/pylek.html


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2007, 12:31 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
w wielu dużych pasiekach ten ul jeszcze występuje, wiele osób które oferują matki lub odkłady w sprzedaży posiadają te ule i zazwyczaj w takich pasiekach te ule są zadbane i jeszcze długie lata będą im służyć. Ja również posiadam warszawskie zwykłe i nigdy nie powiem złego zdania na ich temat, ule pozostały mi po dziadku więc mają już swoją historie, a przy moich kilku niewielkich modyfikacjach ul spisuje się świetnie w pasiece stacjonarnej.
Swego czasu nawet dokupiłem kilka ul warszawskich zwykłych u Ratajczaka i mają się dobrze.
Ule do pasieki stacjonarnej, są wygodne, warto zwrócić uwage aby ule które mamy miały odpowiedni wymiar we wnątrz aby ramki nie były systematycznie przyklejane do ścian ula, druga sprawa odpowiednia nadstawka, tzn aby ramka miała większość wysokość niż ta co zazwyczaj są oferowane w sprzedaży. Stare ule były robione na 21 lub 18ramek a dwa wyloty były zazwyczaj na środku, co dziś przy zastosowaniu dwóch zatworów robi bardzo wygodną gospodarke w takim ulu. Zimowla jest bardzo dobra w tych starych ulach gdzie nie była stosowana nadstawka była duża przestrzeń pod ramkami można to adekwatnie odnieść do dzisiejszych ciągle przerabianych wysokich dennic w ulach korpusowych, ta poduszka powietrzna oraz grube dobre ciepło dawało super zimowle gdzie nie było wilgoci mimo że przed zimowlą nic nie trzeba było robić, tak jak dziś. Można jeszcze dodać o ciekawym rozwiązaniu w wielu ulach starej konstrukcji mostki wylotowe między ścianami były budowane pod ukosem że pszczoła wchodziła pod góre, ciekawy pomysł aby w zime wiatr nie wiał górnym wylotem prosto w gniazdo.
na koniec można powiedzieć że zadbane ule warszawskie zwykłe nadają ładnego charakteru naszej pasiece.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 grudnia 2007, 06:28 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
Zostalo mi jeszcze kilka starych 'warszawiakow' [zwyklych], ktore zostaly odstawione na 'boczny tor', ale napewno jeszcze w najblizszym czasie beda uzyte glownie ze wzgledu na ich charakterysyczny wlasnie wyglad i charakter, ktory udzieli sie dla calego pasiecznego srodowiska w ogrodzie, zwlaszcza, ze moim zamierzeniem jest takze ustawienie kilku uli ozdobnych.
Pozdrawiam
Jerzy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 grudnia 2007, 21:28 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Ul warszawski włąśnie ma to do siebie że jeśli ma duży dach oraz jest zrobiony np na 18 ramek to uważam że jest sam w sobie ozdobą w pasiece. Jeszcze wiele ich jest po pasiekach, choć wiele nadaje się tylko na ognisko.

_________________
Pozdrawiam serdecznie wszystkich pszczelarzy!bzzy-Warszawa


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 grudnia 2007, 21:39 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
bzzy pisze:
Ul warszawski włąśnie ma to do siebie że jeśli ma duży dach oraz jest zrobiony np na 18 ramek to uważam że jest sam w sobie ozdobą w pasiece. Jeszcze wiele ich jest po pasiekach, choć wiele nadaje się tylko na ognisko.


:lol:
Absolutnie zgadzam sie z Toba, ale mam jeszcze dobrze zachowane egzemplarze i po starannym odrestaurowaniu jeden napewno 'wyladuje' w ogrodzie obok domu w specjalnej kwaterze o charakterze minisknsenu, gdzie chcialbym tez postawic jeszcze jakies ule ozdobne -sam to lubie!
Jerzy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 grudnia 2007, 22:01 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
Będąc na wycieczce widziałem fajny ul warszawiak akurat na taką wystawę jeśli znajdę odpowiednie drzewo to na pewno stanie w ogrodzie nawet kilka, tylko o takie drzewo u mnie jest trudno bo choć mieszkam między lasami to grubość drzew jest taka że mógłbym obstać trzy naraz.

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 grudnia 2007, 17:19 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
to może jakaś kłoda była a w środku wyciosana na wielkość ramki warszawskiej. W latach 70 to było tych pasiek warszawskich i takich dwu-rodzinnych aczkolwiek teraz to wszystko poznikało, a to co pozostawało to rozsypujące się i nie przypominające ula. Jakoś rok temu pojechałem za miasto na wycieczke rowerową to po wsiach stoją takie antyki, z różną ilością wylotów, różne wielkości uli, oraz nigdy nie malowane, bez pszczół, stoją zapomniane za stodołami, ale mnie takie nie interesują, nic lepszego jak samemu zrobić nowy warszawski zwykły, z dwoma otworami wylotowymi, plus ładnym dachem i grubymi nogami, postawić w dobrym miejscu w pasiece to i pszczoły będą w nim się dobrze miały i ładny widok w pasiece.

_________________
Pozdrawiam serdecznie wszystkich pszczelarzy!bzzy-Warszawa


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 marca 2008, 22:49 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2008, 23:25 - sob
Posty: 90
Lokalizacja: Polska
Witam. Ule warszawskie zwykłe są rewelacyjne w pasiekach stacjonarnych, na terenach o słabszych pożytkach. Rodziny bardzo dobrze w nich zimują, a wiosną świetnie rozwijają się. Posiadam 10 takich uli. Na zdjęciach z jednym wylotem, pozostałe posiadają dwa :)


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 marca 2008, 10:41 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Sławek, sam sobie robiłeś takie ule?? jaki koszt wyszedł Ciebie zrobienia tych ładnych wz?

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 marca 2008, 19:13 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2008, 23:25 - sob
Posty: 90
Lokalizacja: Polska
Ule wykonał znajomy, 71 letni, stolarz. Materiał, czyli deski topolowe, sosnowe, styropian do docieplenia, papa- był mój. Za wykonanie zapłaciłem 150zł. od sztuki. Zrobione są rewelacyjnie, super dokładnie, w środku wyszlifowane jak meble :) Zgadza się każdy wymiar, który zamieściłem na szkicu. Pozdrawiam serdecznie :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 kwietnia 2008, 20:03 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 lutego 2008, 18:49 - śr
Posty: 94
Lokalizacja: Kraków
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Witam. Kupiłem w dobrym stanie używane ule warszawskie zwykłe o dwóch wylotkach. W dwóch egzemplarzach górne wylotki były zaślepione przez poprzedniego użytkownika, a w pozostałych tego nie zauważyłem. Czy otworzyć te wylotki jak jest w pozostałych, czy też zamknąć wszystkie górne i pozostawić te przy dennicy? A tak dla wyjaśnienia moich wątpliwości dlaczego w ulach wz stosuje się podwójne wylotki?

_________________
Multi multa sciunt, nemo omnia.
(łac. Wielu wie dużo, wszystkiego nie wie nikt)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 kwietnia 2008, 20:11 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 grudnia 2007, 19:53 - śr
Posty: 1078
Lokalizacja: Kielce/Chmielnik
Ule na jakich gospodaruję: WZ, WP, wlkp
jopa pisze:
Witam. Kupiłem w dobrym stanie używane ule warszawskie zwykłe o dwóch wylotkach. W dwóch egzemplarzach górne wylotki były zaślepione przez poprzedniego użytkownika, a w pozostałych tego nie zauważyłem. Czy otworzyć te wylotki jak jest w pozostałych, czy też zamknąć wszystkie górne i pozostawić te przy dennicy? A tak dla wyjaśnienia moich wątpliwości dlaczego w ulach wz stosuje się podwójne wylotki?


Otwórz. Bedzie lepsiejsza wentylacja. Ja mam warszawskie i wylotki górne zamykam deczko na zimę a wiosna otwieram. :)

Pozdrawiam Psepscolek. :)

_________________
Pszczelarstwo jest jak narkotyk... jak zaczniesz to nie możesz skończyć... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 października 2010, 16:29 - sob 
Wielkim krokiem było by udoskonalenie ula WZ coś na wzór Stojaków
ul składał by się z
- Odejmowanej dennicy ; do wyboru niska lub wysoka
- Korpusu gniazdowego 15 ramek WZ
- dwóch pół korpusy pasujących na gniazdo ;-) na 10 ramek 30-35mmszer o wysokości 15 cm
-Dachu


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 października 2010, 22:21 - sob 

Rejestracja: 30 grudnia 2009, 15:14 - śr
Posty: 43
Lokalizacja: dolnośląskie
Ule na jakich gospodaruję: dadant
O ile się nie mylę to taki podobny ul proponuje Sabard (tyle , że bazuje na obniżonej ramce ula warszawskiego poszerzanego)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 października 2010, 21:04 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 listopada 2009, 14:50 - ndz
Posty: 200
Lokalizacja: Podlasie okolice Łap
Ule na jakich gospodaruję: Wz i Wp
Hej ja poczotkowałem na wz i sa to ule warte polecenia poważnie zrobiłem 2 nowe sam , tamtej zimy i jest rewelacja :oczko: :oczko: :oczko: :oczko: te wylotki sa powaznie zrobione pod ukosem i to jest super op :oczko: cja w tym ulu nie wieje tak w wylotki... :oczko: :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 grudnia 2010, 19:49 - pn 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
Koledzy, górny wylotek jest bardzo ważny - skraca drogę pszczół.
pozatym podwójna ściana z wypełnieniem sieczką, zapewnia izolację i spokój pszczołom.
kubatura dopasowna do ras środkowoeuropejkich.
należy ustawiać szczytem do południa, a wylotem na wschód.
warto kupować porzucone ule i odrestaurować dla powiększenia pasieki, bowiem jeżeli przetrwały od lat 50-tych to i nas przeżyją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 grudnia 2010, 21:31 - pn 
jino2 pisze:
Koledzy, górny wylotek jest bardzo ważny - skraca drogę pszczół.
.

A nie zwróciłeś przyjacielu uwagi że dodatkowy górny wylot zamiast poprawiać mikroklimat w ulu zaburza go :?:
pszczoły podczas upałów co robią :?: na którym wylocie wentylują mając dwa do dyspozycji
- czy na dolnym wylocie wyciągają powietrze z ula czy wdmuchują :?:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 21 grudnia 2010, 20:13 - wt 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
a no tak postępują zgodnie z prawami natury. górny wylotek nie ma wpływu na żadne zaburzenia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 grudnia 2010, 21:19 - wt 
jino2 pisze:
a no tak postępują zgodnie z prawami natury. górny wylotek nie ma wpływu na żadne zaburzenia.

A nie sądzi kolega że silny przepływ ciepłego powietrza jakie jest latem wchodząc dolnym a uchodząc górnym osusza gniazdo zmieniając mikroklimat i zwiększa się zapotrzebowanie na wodę :?:
w ulach o pojedynczym wylocie pszczoły wentylujące na wylocie wyciągają powietrze
gdyby wylot górny był dobrym rozwiązaniem wentylacyjnym w połączeniu z dolnym
pszczoły w tych ulach by nie wentylowały na dolnym mostku tylko górnym


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 21 grudnia 2010, 22:37 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Hallo Dlatego w duze upaly i nie tylko w zimie,,(cieplo idzie do gory)´´gorne wylotki powinny byc pozamykane ,najlepiej szpachlem do aut ,lub pianka,na stale.Tu w niemczech nie spotkalem ula z gornymi wylotkami lub wentylacjami w daszkach .W polsce widze ze sa ule z wieloma wylotkami i otworami.I jeszcze jedno jest odmiana pszczol ktora wentyluje powietrze do ula ,glowami skierowanymi sa na zewnatrz jakby chcialy odleciec.poz d

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 grudnia 2010, 15:15 - śr 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
otóż pszczoły postępują odwrotnie i zakitowują dolny. dlaczego?

pszczołami wentylującymi do środka są kaukaskie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 grudnia 2010, 16:22 - pt 
U mnie też zakitowały dolny na zimę, w obu ulach do połowy zakitowane a górne wcale - ale takie zjawisko tylko w ulach wz na zimno bo w ulach wz na ciepło kitują górny wylotek a dolny wcale, widać ramka z woszczyną zasłania im gniazdo dość dobrze. I bądź tu mądry i wiedz dlaczego tak postępują. :szok:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 grudnia 2010, 16:10 - sob 
Cordovan pisze:
U mnie też zakitowały dolny na zimę, w obu ulach do połowy zakitowane a górne wcale - ale takie zjawisko tylko w ulach wz na zimno bo

Gdy masz w (przykład ) za duży cug na piecu CO i za szybko Ci się paki czy wyciąga ciepłe powietrze to co lecisz Zatkać Komin na dachu ? Czy zasuwasz siber
??
Cordovan pisze:
bo w ulach wz na ciepło kitują górny wylotek a dolny wcale, widać ramka z woszczyną zasłania im gniazdo dość dobrze. I bądź tu mądry

Bo tu występuję inna wentylacja zauważ że na pierwszym ramku od wylotu prawie nigdy nie ma pokarmu a powietrze obiega tylko pierwsze ramko które działa jak deska zatworowa i tu jest odpowiedź który wylot dla pszczół jest najistotniejszy :brawo:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 grudnia 2010, 16:59 - sob 

Rejestracja: 31 sierpnia 2007, 21:56 - pt
Posty: 959
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Ale od wczesnej wiosny aż do jesieni pszczoły korzystają z górnego wylotka wogóle dolny ich nie interesuje chyba że górny sie im zamknie.

Pozdrawiam Odnowiciel.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 grudnia 2010, 17:38 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
Odnowiciel pisze:
Ale od wczesnej wiosny aż do jesieni pszczoły korzystają z górnego wylotka wogóle dolny ich nie interesuje chyba że górny sie im zamknie.

Pozdrawiam Odnowiciel.



Witam


Kolega ma zupelna racje, pszczoly szukaja najkrutszej drogi do gniazda dlatego w czasie sezonu i intensywnych lotuw chetnie korzystaja z wylotka gurnego.
Wlasnie ten aspekt spowodowal ze zbudowalem denice, a wlasciwie wyposarzylem ja w listwe skosna po kturej pszczoly wchodza do ula doslownie miedzy uliczki gniazdowe, czyli po najkrutszej drodze do gniazda.
Osmielilem sie zamiescic tekst z mojej strony internetowej na temat tego typu wylotka.

Druga modyfikacja dennicy według K. Kaspereka.
Dennica wysoka uniwersalna (możliwość kombinacji z wszystkimi typami uli nadstawkowych)
o specjalnie usytuowanym wylotku i wintegrowaną szufladą pulapką do całorocznego wyłapywania roztocza Varroy Jacobsoni.
Łatwe zakładanie i usuwanie wkładki wylotowej, (szybkie przygotowanie do wędrówek i zabezpieczenie przed wchodzeniem gryzoni jesienią do ula).
Szczególnie zamieszczenie wylotka tuż pod ramkami, daje niesamowite korzyści ułatwiające prace pszczół
i pszczelarza.
Modyfikacja ta została wprowadzona po wielu latach badań i obserwacji rodzin pszczelich, z jej pozytywnych aspektów powstało kilka punktów:

1.Usytuowanie wylotka ułatwia pszczołom dosłowne wchodzenie między uliczki plastrów co zapobiega niepotrzebnemu błądzeniu pszczól po ulu i gwarantuje lepszą dynamikę prac ulowyh.
Z obserwacji wynika, że pszczoła lotna wykonuje w ciągu dnia 2 do 3 lotów więcej niż w konwencjonalnej dennicy. Pszczoły nie są zmuszone do chodzenia po siatce, jak wiadomo siatki ze stali nierdzewnej przyczyniają się do wyrywania odnóży pszczól. Istnieje możliwość stosowania zewnętrznego poławiacza pyłku, który po zdeaktywowaniu może służyć całorocznie jako mostek wylotowy.
2.Konstrukcja wylotka przyczynia sie do lepszego odbioru substancji matecznej (fereomon matki pszczelej )
i wszystkich mechanizmów regulujacych życie rodziny pszczelej, jak również feromon pszczól robotnic tak zwany
feromon II przyciągający wartowniczki i powodujacy lepszą obronę gniazda.
3.Wszystkie prace na wylotku (obrona gniazda, wentylacja itd), odbywają się zawsze pod osłona werandy,
co gwarantuje konstrukcja wylotka.
4.Wylotek umieszczony pod ramkami gwarantuje w całym sezonie bardzo dobrą wentylacje ula i sprzyja dojrzewaniu miodu Techniczna nowość to łatwe zakładanie i usuwanie wkładki wylotowej, (szczególnie ważne szybkie przygotowanie do wędrówki i zabezpieczenie jesienią przed wchodzeniem gryzoni do ula).
5.Wintegrowana szuflada do całorocznego wyłapywania roztocza Varrozy służy również jako punkt kontrolny po zabiegu, i ułatwia usuwanie osypu zimowego bez podnoszenia ciężkich korpusów i niepotrzebnego denerwowania pszczól, i co ważne zabieg ten wykonujemy w ciągu kilku sekund, jest to ważnym aspektem dla
pszczelarzy zawodowych.
6.W tej konstrukcji zrezygnowano celowo z jakichkolwiek mostków wylotowych, wystających elementów drewnianych czy śrub, w ten sposób zapobiegliśmy zbieranie się wody deszczowej, co wydłużyło niezmiernie żywotność dennicy. Drugi aspekt to sztaplowanie uli na przyczepie (nie ma elementów przeszkadzający przy załadunku i zwiększających kubaturę transportu).
7.Funkcjonalność, prosta i masywna konstrukcja przyczyniły się do zwiększenia żywotności dennicy,
i zadowolenia pszczelarzy.



Naturalnie zima jak ul jest w zabudowie zimnej do wylotka jest to niezbyt dobre rozwiazanie i puzna jesienia taki wylotek powinno sie zamykac, chyba ze jak Bogus pisze jest zabudowa ciepla i ostatni plaster dziala jako oslonowy.
Pozdrowienia Krzysztof K


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 grudnia 2010, 21:03 - ndz 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
a gdzie taki ul można kupić i za ile?
ja zrobiłem sobie prowizoryczny korpus 10 ramek, kompatybilny z półnatawką "ratajczaka"
ze względu na pozyskiwanie pyłku w denicowym poławiaczu pyłku "ratajczaka".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 grudnia 2010, 12:03 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
jino2 pisze:
a gdzie taki ul można kupić i za ile?
ja zrobiłem sobie prowizoryczny korpus 10 ramek, kompatybilny z półnatawką "ratajczaka"
ze względu na pozyskiwanie pyłku w denicowym poławiaczu pyłku "ratajczaka".


Witam

Niewiem czy czytales tego posta i ogladales zdjecia????.... jesli nie to kliknij na zalaczonego linka z mojego postu
http://www.pasiekaambrozja.pl/forum/viewtopic.php?t=189
Pozdrowienia Krzysztof K

Ps. ule takie pochodza z mojej produkcji i kupic je mozna tylko u mnie!!!!!


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2010, 00:27 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
Witam

A to taki ladny ulik warszawski kolegi typersa!!!!!!!!!!!!!!!............
Pozdrowienia Krzysztof K


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 grudnia 2010, 14:59 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Hallo Krzysztof nie rozumiem dlaczego nie masz zadnego ula styropianowego.Meczysz sie budujesz ule zamiast ta chec ....budowy i material wlozyc w budowe i sprzedasz samych ramek.Maszyny material widzialem masz zbyt na ramki jest.
Myslisz ze cienki ul twojej konstrukcji drewnianej przeskakuje ul styropian 5 cm.Zasady cieplne znasz.Zimy coraz zimniejsze myslisz ze idziesz w lepsze (mowisz)cukier drozszy ,gdzie wiecej pokarmu potrzebujesz w drewniany czy styropianowy.Najmniej pokarmu zimowego z wszystkich hybrydow zuzywa Anatolica .

Napewno juz probowales styropian i co cie sklonilo do drewnianych.poz d
wszystkiego najlepszego w nowym roku

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 stycznia 2011, 14:13 - sob 
To jest tekst z forum PSZCZELARSTWO. :czatownik:
I myślę ,że jednak jest w tym racja,patrząc na gospodarkę z pozycji pomocnika pszczelarza w naszej pasiece :do bani: :wnerw:
cytat:
I tu Ci napisze guzik prawda ul warszawski nic nie wybacza ,ale obnaża błędy pszczelarza .
Jego lenistwo i tylko chęć pozyskania miodu. Warszawiak to cwaniak i nie pozwoli sobie zbyt łatwo odebrać miodziku. . Obnaży błędy , lenistwo i brak wiedzy ,a na koniec zrobi z Ciebie Bandziora jak napisałeś. Na czym to polega proszę oto i moja bajka .
Po przeglądzie wiosennym następny raz zaglądasz do ula pod koniec maja bo chcesz miodu.
Wychodzisz z założenia ,że mało ingerencji w rozwój rodziny to mało popełnionych błędów.
I fakt patrzysz i jest ogrom miodu i co teraz . „i słyszysz z ula śmiech i głos duszy tego ula –
Co chcesz miodzik, leniu ,nieuku to muszisz zostać bandziorem i zabijać pszczoły dla miodu ,a potem żryj ten miód z trupami pszczół.
I masz dylemat brać i wirować z czerwiem czy nie ? Zastanawiasz się do jutra . A jutro już jest za późno na branie miodu . Silna rodzina podzieliła się i wyszły z niej 2 roje . wzięły
Odpowiednią ilość zapasów i poszły . Została garść pszczółek i matecznik na wylęgnięciu . Zasilanie rodziny w pszczołę dopiero za 3 tygodnie. Stała się nędza w ulu i tylko słychać rechot dochodzący z ula –to dusza warszawiaka tak gra ,.mija lato i przychodzi sierpień ,nędza w ulach i decydujesz biorę co jest . Wirujesz miód z czerwiem przecież mała ingerencja w rozwój rodziny to brak błędów ,czyli to nie błąd . A słyszysz głos z ula warszawiaka -leniu ,nieuku barbarzyńco przejdź na korpusy. . odwirowałeś 4 litry miodu po całym sezonie , sprzedałeś po 25 zł kupiłeś 3 kg cukru zakarmiłeś na zimę 4 litrami syropu (przecież nie zagłodzę ich w warszawskim ulu). Za resztę kupiłeś flaszkę spirytu rozrobiłeś z cukrem palonym na karmel heheheh pszczelarz i upiłeś się bo załatwił cię warszawiak ,taki prosty w obsłudze i taki przyjazny dla pszczół i pszczelarza . I pomyślał pszczelarz barbarzyńca-Człek się obył nabrał doświadczenia i praktyki i zmienił typ ula na wiosnę na korpusy może weźmie miód z korpusów?. W tym roku. Koniec bajki.
Jeżeli nie dbasz i nie ingerujesz w warszawskim ulu masz ramki z miodem na pół wraz z czerwiem i jeszcze pyłek.(jak wirujesz stajesz się bandytą a jak nie to nie masz miodu.) A jak Ingerujesz w rozwój rodziny masz piękne ramki gniazdowe z czerwiem i pyłkiem oraz wianuszkiem miodu 3-4 cm od góry ramki i nie ma możliwości zostać bandytą dla tego wianuszka miodu., a miód jest w miodni czyściutki . Po podbiorze miodu musisz uważać na pożytek żebyś nie zagłodził pszczół w warszawskim ulu.
jeżeli wybacza to że pszczelarz nie zagłodzi pszczół ,tzn że nie wziął nic miodu to jest kiep nie pszczelarz. Trzeba mieć miód i nakarmione pszczoły. :pl:


Na górę
  
 
Post: 01 stycznia 2011, 16:13 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
darius4257 pisze:
Hallo Krzysztof nie rozumiem dlaczego nie masz zadnego ula styropianowego.Meczysz sie budujesz ule zamiast ta chec ....budowy i material wlozyc w budowe i sprzedasz samych ramek.Maszyny material widzialem masz zbyt na ramki jest.
Myslisz ze cienki ul twojej konstrukcji drewnianej przeskakuje ul styropian 5 cm.Zasady cieplne znasz.Zimy coraz zimniejsze myslisz ze idziesz w lepsze (mowisz)cukier drozszy ,gdzie wiecej pokarmu potrzebujesz w drewniany czy styropianowy.Najmniej pokarmu zimowego z wszystkich hybrydow zuzywa Anatolica .

Napewno juz probowales styropian i co cie sklonilo do drewnianych.poz d
wszystkiego najlepszego w nowym roku


Witam

A mam jedej styropian od Holtermana, mialem ich kiedys kilkadziesiat, ale dzienciol poniszczyl
a poza tym jak bym trzymal w styropianowych to nie dostalbym plakietki jakosci landu Würtenberg.
No jesli chidzi o zurzycie pokarmu i spokojna zimowle to bym sie klucil z toba jesli chodzi o styropiany, w takich to caly czas ruch i nie ma spokojnej zimowli, tymbardziej chybrydy, wloszki i inne potrafia czerwic, gdzie niegdzie co wiaze sie z zurzyciem pokarmowym i na wiosne ule takie sa lekki jak piurko i czeba dokarmiac na wiosne.
Tagrze widzisz jak jest!!!!!
Pozdrowienia Krzysztof K


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 stycznia 2011, 20:12 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Hallo .Pieknie pozazdroscic jest tu nie zabronione.Piekne mieszkasz ,piekna pasieka, piekny warsztat,piekne ule.Pszczoly zdrowe az czarno ,widze uliki na matki.Piekna kobieta szczesciaz z Ciebie .Jestem pod wrazeniem tego wszystkiego tak trzymaj...poz darek

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 stycznia 2011, 15:32 - ndz 
Marek Podlaskie pisze:
I tu Ci napisze guzik prawda ul warszawski nic nie wybacza ,ale obnaża błędy pszczelarza .
Jego lenistwo i tylko chęć pozyskania miodu. Warszawiak to cwaniak i nie pozwoli sobie zbyt łatwo odebrać miodziku. . Obnaży błędy , lenistwo i brak wiedzy ,a na koniec zrobi z Ciebie Bandziora jak napisałeś. Na czym to polega proszę oto i moja bajka .


Wcale się z tym nie zgodzę. Na warszawiakach trzeba umieć gospodarować by mieć pełne gniazdo ramek z czerwiem i miód poza gniazdem w miodni na ramce wysokiej jak gniazdowa oraz pełne nadstawki. A zimowanie jest o wiele łatwiejsze i jak robisz wszystko prawidłowo to w warszawiaku masz mniejsze prawdopodobieństwo upadku rodziny. Zawsze ramka wąsko-wysoka będzie dla pszczół lepszą opcją zimowania niż szeroko-niska. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 stycznia 2011, 15:51 - ndz 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Trzy korpusy Langstrotha to też ramka wysoko wąska. :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 stycznia 2011, 15:53 - ndz 
Tylko powiedz kto w taki sposób zimuje, na trzech korpusach? :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 stycznia 2011, 16:01 - ndz 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Cordovan pisze:
Tylko powiedz kto w taki sposób zimuje, na trzech korpusach? :oczko:


Ci co zimują z dwoma matkami a i z jedną jak się zazimuje to też nie dzieje sie nic złego.
Byle do wiosny :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2011, 16:01 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
Cordovan pisze:
Tylko powiedz kto w taki sposób zimuje, na trzech korpusach? :oczko:


Ja zimuje na 2 durzych Lankstrotah czyli wysokosc jest gdzies razem 46cm plastra a Lankstrothy te 1/3 to zawsze na 3 nadstaweczkach czyli 3x16cm


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2011, 16:23 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
Tak zimuja rodziny na dwuch magazynkach, czyli wysokosc calkowita 2 plastruw wynosi 46cm no i mamy wysoka i obszerna ramke!!!!! :oczko:


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 stycznia 2011, 16:33 - ndz 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Ramka wysoko wąska :oczko: 5.12.2010

Obrazek

4 x 18,5 cm. Dla bardzo silnych rodzin. Generalnie wystarczą trzy korpusy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2011, 16:35 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
polbart pisze:
Ramka wysoko wąska :oczko: 5.12.2010

[url=http://images50.fotosik.pl/500/cb1bd44fa6a8f7edmed.jpg]Obrazek[/URL]

4 x 18,5 cm. Dla bardzo silnych rodzin. Generalnie wystarczą trzy korpusy.



Fajna sprawa!!!!!
Tak czymac !!!!!!!!!!!!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2011, 16:51 - ndz 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Krzysztof K pisze:
polbart pisze:
Ramka wysoko wąska :oczko: 5.12.2010

[url=http://images50.fotosik.pl/500/cb1bd44fa6a8f7edmed.jpg]Obrazek[/URL]

4 x 18,5 cm. Dla bardzo silnych rodzin. Generalnie wystarczą trzy korpusy.



Fajna sprawa!!!!!
Tak czymac !!!!!!!!!!!!


I wzajemnie.!!!!!!

Tak przy okazji, to zasiedliłeś już tego warszawiaka z Polski?
Jak tak, to Ci podeślę nówkę drugiego, z którego mój Ojciec kazał sobie przełożyć pszczoły do Langstrotha. :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 stycznia 2011, 16:52 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
polbart pisze:
ak tak, to Ci podeślę nówkę drugiego, z którego mój Ojciec kazał sobie przełożyć pszczoły do Langstrotha. :?:



A nuwke tez wezme do Skansenu!!!!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 stycznia 2011, 16:55 - ndz 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Krzysztof K pisze:
polbart pisze:
ak tak, to Ci podeślę nówkę drugiego, z którego mój Ojciec kazał sobie przełożyć pszczoły do Langstrotha. :?:



A nuwke tez wezme do Skansenu!!!!


Warunek. Ma być zasiedlona bo cos mi sie wydaje ze tego pierwszego jeszcze nie miałeś serca zasiedlić. Jeśli się mylę to mnie wyprowadź z błędu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 stycznia 2011, 16:58 - ndz 
Krzysztof a widziałeś moje ule - te zamówiłem u Bogdana i na takie przechodzę z gospodarką teraz w tym roku - tutaj kliknij


Na górę
  
 
Post: 02 stycznia 2011, 17:00 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
polbart pisze:
Krzysztof K pisze:
polbart pisze:
ak tak, to Ci podeślę nówkę drugiego, z którego mój Ojciec kazał sobie przełożyć pszczoły do Langstrotha. :?:



A nuwke tez wezme do Skansenu!!!!


Warunek. Ma być zasiedlona bo cos mi sie wydaje ze tego pierwszego jeszcze nie miałeś serca zasiedlić. Jeśli się mylę to mnie wyprowadź z błędu.



W tym roku jusz nie zdazylem zasiedlic, nie bylo u mnie zadnych rujek i rodzin troche malo.
Ramki jusz do niego zrobilem i nawet zawezilem :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 stycznia 2011, 17:01 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
Cordovan pisze:
Krzysztof a widziałeś moje ule - te zamówiłem u Bogdana i na takie przechodzę z gospodarką teraz w tym roku - tutaj kliknij



Fajna sprawa to sa masywne agregaty :brawo:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 stycznia 2011, 17:03 - ndz 
Tak są masywne ale mnie na lekkich ulach nie zależy, pasiekę mam stacjonarną i nie zamierzam nigdzie ich wozić dlatego takie 20-sto ramkowe wz z nadstawką również 20 ramek będą dla mnie idealne. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 stycznia 2011, 17:17 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
Cordovan pisze:
Tak są masywne ale mnie na lekkich ulach nie zależy, pasiekę mam stacjonarną i nie zamierzam nigdzie ich wozić dlatego takie 20-sto ramkowe wz z nadstawką również 20 ramek będą dla mnie idealne. :oczko:



Jesli tak to wspaniale, bo ule to bede trzymyly do konca rzycia!!!! :piwko:
Pozdrowienia i na zdrowie tez wlasnie pije piwko
Krzysztof K


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 stycznia 2011, 17:47 - ndz 
Cordovan pisze:
Marek Podlaskie pisze:
I tu Ci napisze guzik prawda ul warszawski nic nie wybacza ,ale obnaża błędy pszczelarza .
Jego lenistwo i tylko chęć pozyskania miodu. Warszawiak to cwaniak i nie pozwoli sobie zbyt łatwo odebrać miodziku. . Obnaży błędy , lenistwo i brak wiedzy ,a na koniec zrobi z Ciebie Bandziora jak napisałeś. Na czym to polega proszę oto i moja bajka .


Wcale się z tym nie zgodzę. Na warszawiakach trzeba umieć gospodarować by mieć pełne gniazdo ramek z czerwiem i miód poza gniazdem w miodni na ramce wysokiej jak gniazdowa oraz pełne nadstawki. A zimowanie jest o wiele łatwiejsze i jak robisz wszystko prawidłowo to w warszawiaku masz mniejsze prawdopodobieństwo upadku rodziny. Zawsze ramka wąsko-wysoka będzie dla pszczół lepszą opcją zimowania niż szeroko-niska. :oczko:

Napisałeś głównie o zimowli , a miodek gdzieś tam w myślach.Słyszałem ,że zimowla jest najlepsza w warszawiakach. To był cytat kogoś ,kto to napisał na innym forum.A ja się podpisuje pod tym ,co zauważyłem u teścia w pasiece. Miód pełen larw ,młodziutkich pszczółek i w ilościach ,że może na cukier nie starczy.To jest moja opinia zauważona ,jak pomagałem teściowi przy wybieraniu miodu.I bardzo mi się to nie podobało. Nawet ,zanim nie trafiłem tu na FORUM :thank: ,już widziałem inne ule ,ale nie wiedziałem co i jak.A teraz zdecydowanie kupuje 2-4 ule.Tylko jeszcze zastanawiam się .WIELKOPOLSKI czy DADANT. :mniam miodek:
Ale ,może się mylę.Opisałem tylko moje spostrzeżenia przy wybieraniu miodu ,gniecenie pszczół i bańkę z miodem z pszczółkami. :nonono:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 stycznia 2011, 17:51 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
a ja mam warszawiaki i miodzik bez larw czy pszczół i w takiej samej ilości jak z wlkp. To czy z warszawiaka masz miód czy smród zalezy od tego jakie masz pojecie o gospodarce. Ale to się odnosi do każdego ula jaki ktokolwiek wymyślil, i z dadanta czy wlkp możesz mieć miod z larwami i wszelkimi dodatkami niezbyt polecanymi.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji