FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 23:52 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
Post: 06 stycznia 2010, 12:58 - śr 

Rejestracja: 11 marca 2009, 14:13 - śr
Posty: 37
Lokalizacja: Polska
Zamierzam kupić kilka nowych uli leżaków z wbudowaną pod dach ramą na ramki miodowe stolarz producent zapytał czy ul ma mieć jeden wylot na środku duży czy dwa mniejsze w odległości kilkunastu centymetrów od siebie
w związku z tym mam pytanie która z wersji jest lepsza i dlaczego


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2010, 13:44 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2008, 22:30 - śr
Posty: 1153
Lokalizacja: Kwidzyn
Ule na jakich gospodaruję: leżak wielkopolski z nads 1/2D
Timona pisze:
Zamierzam kupić kilka nowych uli leżaków z wbudowaną pod dach ramą na ramki miodowe stolarz producent zapytał czy ul ma mieć jeden wylot na środku duży czy dwa mniejsze w odległości kilkunastu centymetrów od siebie
w związku z tym mam pytanie która z wersji jest lepsza i dlaczego


Słuchaj, wszystko zależy od tego czy to będą dwu czy jednorodzinne ule, tzn. 15 czy 20-24 -ramkowe ule .Jeśli miały by to być te dwurodzinne czyli 20-24-ro ramkowe to zrób 2 wlotowe po jednej a po przeciwnej stronie jeden centralnie . Zawsze można przetrzymać jedą bądź wiecej rodzin. Ja akurat posiadam w większości podwójne leżaki i tak są skonstruowane . Zresztą nawet jak dasz zrobić 15-to ramkowego , to również zrobić na ciepłą zabudowę z wlotami poprzeciwnych ścianach . A mnadstawki czyli miodnie to w/g Własnego uznania , umnie są akurat 1/2 dadan . Choć ule są wlkp. za to wykorzystuję przestrzeń magazynową i bez skrzyń ,ramki są od dechy do dechy .
A Zrobisz jak uważasz .

Z pozdrowieniami


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 stycznia 2010, 14:40 - śr 

Rejestracja: 11 marca 2009, 14:13 - śr
Posty: 37
Lokalizacja: Polska
Kochany Andrzeju obecnie za zimowałam wielkopolskie korpusowe ze względu na wiek a ciężar chcę zmienić .Chęć mienia nadal stolarz wykona leżaki jednorodzinne z dokładaną pod dach miodnią
tylko te wyloty mnie frasują i ilość ramek czy 20 szt czy więcej w stojaku mieściło się 24 duże w dwóch korpusach i mały pełny korpusik
może przy dwóch wylotach wentylacja będzie lepsza nie wiem ale tak widzę na zdjęciu z ulem u pana Sułkowskiego


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 stycznia 2010, 16:09 - śr 
Timona pisze:
tylko te wyloty mnie frasują i ilość ramek czy 20 szt czy więcej w stojaku mieściło się 24 duże w dwóch korpusach i mały pełny korpusik


Po co Ci taki smok na 24 ramki wystarczy 18 i nakładana nadstawka 1/2 z 15 rameczkami
Obrazek

Dwa wyloty są moim zdaniem lepsze niż jeden przy leżaku rozstaw wylotów powinien być taki aby wstawić spokojnie kraty pionowe jako izolator i aby matka nie wylazła z żadnego wylotu\
Chyba że umieści się ją w izolatorze jeżeli stolarz pomyśli to ta przerwa może mieć 20cm a po bokach ścian rowki na wsuwanie krat pionowych dochodżacych do dna i wtedy jest super sprawa :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 07 stycznia 2010, 21:32 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2008, 22:30 - śr
Posty: 1153
Lokalizacja: Kwidzyn
Ule na jakich gospodaruję: leżak wielkopolski z nads 1/2D
Czyli to mają być korpusowe o 12 ramkach i 2 + 1/2 ,czy leżaki bo tak nie dokońca rozumuję . Bocian wkleił ul 20-ramkowy Sułkowskiego i podobny akurat posiadam ,troszkę inne rozwiazanie z nadstawką ale wlotów jest 2 z jednej i po przeciwnej centralnie 1 . Gdyż można spokojnie zasiedlić 1 lub tez 2 rodzinki . Wszystko to fantazja do zwykonania ,tak jak i w Twoim przypadku . sztuka żeby niedać przechłodzić gniazdo, czyli zawsze można zwęzić czy zaslepić otwór .

Pozdrawiam Andrzej


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 lutego 2010, 22:11 - ndz 
Koleżanko Timona, ja też poszukiwałem lżejszego ula z powodu problemu z kręgosłupem i
zbudowałem sobie 30 szt leżaków wlkp. na 32 ramki do pasieki stacjonarnej. Zrobiłem 2 wylotki od frontu, pomiędzy którymi mieści się gniazdo (do 10r),ograniczone 2 kratami.
Z boku jest jeszcze 1 mały wylotek na odkład po dodaniu zatworu. Po ustaniu nastroju rojowego mogę ponownie połączyć w 1 rodzinę. Żadnej półnadstawki, łatwy dostęp do gniazda. Odstęp od dolnej beleczki do dennicy mam 4,5 cm. Pracuję teraz nad umieszczeniem tam poławiacza pyłku, chcę zrezygnować z wylotkowych poławiaczy.
Piszę o tym bo to też pewna alternatywa dla Ciebie.
Pozdrawiam!!!


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 marca 2010, 14:15 - ndz 

Rejestracja: 13 marca 2010, 14:43 - sob
Posty: 42
Lokalizacja: Iwonicz
Posiadam leżaki warszawskie zwykle podłużne o zabudowie ciepłej od 15 do 24 ramek. Jeden wylot jest od przedniej strony a drugi nabocznej za połową ula ma to taki plus, że zakładam tylko jedną kratę a druga sprawa to robienie odkładu przy drugim wylocie to zakładam za miodnią szczelną przegrodę i mam dwie rodziny. Pasieka jest na terenie o bardzo dużych wiatrach . Wszystkie rodziny dobrze zimują


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 marca 2010, 23:20 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
podarowal mi taki ul lezak na 20 ramek mial 2 wyloty pomiedzy jednym a drugim przypadala krata .byl na zimna zabudowe mial wylot zamkniety od strony miodni wszstko bylo okej ja otworzylem go myslalem ze pszczolom nie bedze tak goraco i lepsza wetylacja a one mi cala miodnie miodem ipylem zawalily ot tego czasu mam otwarty 1 wylot od strony gniazda .pozdrawiam PAWEL


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 marca 2010, 23:32 - wt 
Przeczytałem ostatni post ze trzy razy i coś chyba nie rozumiem :)
To źle że miodnie Ci "miodem zalały"???


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 marca 2010, 00:13 - śr 
Przy pojemności ula na 32 ramki muszą być 2 wylotki, by zapewnić im lepszą wentylację.
Gdy ilość ramek przekroczy 20, muszę otworzyć już 2 wylotek. Umieszczenie matki w środkowej części ula ma tę zaletę że wydzielany przez nią feromon jest wyczuwany przez pszczoły z każdego końca ula. Mniejsze leżaki wlkp. na moje pożytki były za małe.
Pozdrawiam!!!


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 marca 2010, 09:47 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
typers pisze:
Przeczytałem ostatni post ze trzy razy i coś chyba nie rozumiem :)
To źle że miodnie Ci "miodem zalały"???
miodem tak a na co mi tam pylek jak akacja sie leje z dzew chodzi o miod a nie o pylek w miodni prosze dobrze zcytac pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji