FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 17:27 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: PROSZE O PORADE
Post: 19 marca 2010, 11:29 - pt 

Rejestracja: 15 marca 2010, 11:24 - pn
Posty: 7
Lokalizacja: MAZURY
TAK JAK W TEMACIE PROSZĘ O UTWIERDZENIE MNIE(LUB NIE) W MOICH PRZEKONANIACH.ZACZNĘ OD POCZATKU.MAM ZAMIAR ZAŁOŻYĆ MAŁĄ HOBBYSTYCZNĄ PASIEKĘ DO 10 PNI.TEREN KTÓRY SOBIE UPATRZYŁEM TO OKOLICE TRÓJMIASTA A PASIEKE CHCE ULOKOWAĆ W POBLIŻU SADU (OKOŁO 15 HEKTARÓW) I GOSPODARZYC NA ULACH WARSZAWSKICH ZWYKŁYCH Z NADSTAWKĄ (ULE POSIADAJĄ DWA WLOTKI PRZY ŚCIANACH SZCZYTOWYCH -ZABUDOWA ZIMNA).REASUMUJĄC :POZYTKI WCZESNE(SAD MNISZEK) ORAZ LETNIE (CHWASTY NA NIEUŻYTKACH ORAZ TROCHĘ LIPY).I TERAZ MAM TAKIE PYTANIA DO DOŚWIADCZONYCH KOLEGÓW:
1.CZY PASIEKA W OKOLICACH SADU NIE SPOWODUJE MI PADNIĘCIA PSZCZÓŁ (OPRYSKI)??
2.JAKA RASA PSZCZÓŁ NAJLEPSZA JEST NA MYCH TERENACH I POZYTKACH.
3.CZY SPOSÓB GOSPODARZENIA JAKI ZA CHWILĘ OPISZĘ SPRAWDZI SIĘ.
-POCZĄWSZY OD PIERWSZEGO OBLOTU MAM ZAMIAR PSZYSPIESZYC ROZWÓJ WIOSENNY POPRZEZ OSKLEPIANIE PLASTÓW Z ZIMOWYM POKARMEM.GNIAZD NIE POSZERZAM AZ DO POKAZANIA SIE PIERWSZEGO WZIĄTKU(SAD ,MNISZEK)GDZIE DAJĘ NADSTAWKĘ.PO PIERWSZYM MIODOBRANIU ZABIERAM NADSTAWKĘ ,POSZERZAM GNIAZDO ABY UNIKNĄC NASTROJU ROJOWEGO (CHWILOWY BRAK POZYTKÓW)ORAZ ROBIĘ W TYM CZASIE ODKŁAD(2 -3 RAMKOWY ) Z ZAKUPIONĄ CZERWIĄCĄ MATKĄ.W MOMENCIE POJAWIENIA SIE POZYTKU ZWRACAM NADSTAWKĘ NAD MACIERZAK,EWENTUALNIE OGRANICZAM MATKĘ W CZERWIENIU I NA ZIMĘ MAM DWIE RODZINY.PYTANIE NASTĘPNE : CZY W MOIM PRZYPADKU LEPIEJ JEST JE PRZEZIMOWAĆ I POŁACZYC NA WIOSNĘ (TUDZIEŻ WYKONAĆ NALOT NA WCZESNYCH POZYTKACH-MAM TRZECI WYLOTEK W SCIANIE SZCZYTOWEJ )CZY TEŻ LEPIEJ POŁĄCZYĆ PRZED ZIMĄ I ZAZIMOWAC BARDZO SILN Ą RODZINĘ Z MŁODĄ MATKĄ?
4.INTERESUJE MNIE JESZCZE JEDNA RZECZ .PROSZE MI POWIEDZIEĆ CO SIĘ STANIE Z ODKLADEM KIEDY GO ZROBIMY Z ZASKLEPIONEGO CZERWIU,MLODYCH PSZCZOL I NIE PODAMY MATKI.PYTANIE JEST OCZYWIŚCIE WYŁACZNIE RETORYCZNE.DZIEKUJĄC ZA EWENTUALNE ODPOWIEDZI I RADY,POZDRAWIAM SERDECZNIE.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 marca 2010, 12:29 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Tudek jak pasieka stoji w sadzie 15h to jest zeczą nie uniknioną zebendą opryski ale teraz są takie chemikalja ze mają mało karencje parę godzin ale musisz pogadać z włascicielem sadu zeby pryskał po ustaniu lotów pszczół.Co do rasy tylko nie żółte bo bendziesz miał dużo czerwiu ale nie miodu bo czerw zje miód i dla ciebie bendzie zero. Co do odkładów to nie piszesz czy masz akacjie bo po akacji robi sie odkłady ale na jesieni ja łoncze z macierzakiem i mam silne rodziny do zimowli i nie martwie się ze mogą mi pasć podczas zimy. Bo zimowanie dwóch słabszych to jest ryzyko. Co do nalotów to ja nie stosuje może wypowiedza się innji. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 marca 2010, 13:29 - pt 

Rejestracja: 16 listopada 2007, 16:38 - pt
Posty: 900
Lokalizacja: bieszczady
Ule na jakich gospodaruję: WP
Odnośnie czwartego pytania, to odkład taki skazany jest na zagładę, gdyż pszczoły nie będą mogły wyhodować matki ratunkowej, po pewnym czasie pojawią się trutówki, które znoszą tylko jaja niezapłodnione, robotnic będzie ubywać , trutni przybywać, a trutnie wiadomo ...
i nastąpi koniec.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 marca 2010, 13:56 - pt 

Rejestracja: 15 marca 2010, 11:24 - pn
Posty: 7
Lokalizacja: MAZURY
DO :miły_marian
NIESTETY AKACJII U MNIE NIE MA .DLATEGO ODKLADZIK JAK TYLKO POJAWI SIE NASTROJ NALEZALO BY ZROBIC.ZGADZA SIE ???CZY MÓWIĄC PSZCZOŁY "ZÓŁTE" CHODZI O "WŁOSZKI"??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 marca 2010, 14:34 - pt 
tudek pisze:
-POCZĄWSZY OD PIERWSZEGO OBLOTU MAM ZAMIAR PSZYSPIESZYC ROZWÓJ WIOSENNY POPRZEZ OSKLEPIANIE PLASTÓW Z ZIMOWYM POKARMEM.GNIAZD NIE POSZERZAM AZ DO POKAZANIA SIE PIERWSZEGO WZIĄTKU(SAD ,MNISZEK)GDZIE DAJĘ NADSTAWKĘ.PO PIERWSZYM MIODOBRANIU ZABIERAM NADSTAWKĘ ,POSZERZAM GNIAZDO ABY UNIKNĄC NASTROJU ROJOWEGO.

Ula a raczej pszczoły w Ulu W-Z - zimuje się identycznie jak w Dadanie czy W-P czyli na 6-8 ramkach możesz spróbować ale moim zdaniem doprowadzisz tylko do stanu rojowego bo do ula wstawić możesz tylko jedna nadstawkę ,po za tym 8 ramek to trochę za mało w gnieździe na rozwój pszczoły z mniszka i sadów przynoszą ogrom pyłku A matka gdzie ma czerwić ? minimom to 10 ramek gniazdo + nadstawka i gdy tylko ją zaleją i poszyją miodobranie i powrót do ula poczytaj o metodzie Januszewskiego
problem jest jeszcze jeden
A jak tak mniszek i sady zawiodą to co dalej ani rozwoju ani miodu :|


Na górę
  
 
 Tytuł: prosze orade
Post: 23 marca 2010, 01:39 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
o opryski nie martw sie ja tez mam kolo siebie mase ogrodkow dzialkowych o rasie pszczol musisz sam zadecydowac niewiem jak daleko sa zabudowania rasa musi byc lagodna praca musi byc przyjemna a nie udreka jest duzo lagodnych ras nie bede cizalecal matki muszabyc z pasieki chodowlannej ale musza tworzyc duze rodziny na takie ule ajak odklad zrobisz na zamknietym czerwiu iniedaz matki a one nie beda mogly sobie same wychodowac to po pewnym czasie bedzez mial w tym ulu trutuwki czyli pszczoly beda karmic niektore pszczoly a z trutuwkami cieszko ci bedze sobie poradzic . Moozna sobie dac z nimi rade ale to inny temat i opis dlugi .Pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 stycznia 2012, 23:38 - śr 

Rejestracja: 04 stycznia 2012, 17:07 - śr
Posty: 121
Ule na jakich gospodaruję: warszawski poszerzony
Witam,

mam pytanie do kolegów pszczelarzących na dobrych, długich pożytkach.
zaczynam dopiero i to moja pierwsza zimowla. Wydaje mi się że mam dookoła (w promieniu 1,5km) dobre pożytki. jestem na rozległej zabudowanej działkami podmokłej polanie otoczonej mieszanym lasem lisciastym

1las dominuje dębina, grab i troche sosny z domieszką klonu, wiązu, dzikiej czereśni, tarniny, osiki, wierzby. Podszyt to leszczyna, kruszyna jerzyny (te sa prawie wszędzie), trochę malin, jagody, niecierpek pospolity. jest tego kilkadziesiąt ha. dodatkowo 300-400 m od pasieki mam 30-40 letni las klonowy 1-1,5ha, lipowy 1ha, olcha 1 ha. z podobnym podszytem. Dodatkowo wstawki w kilku miejscach w lesie po 0,2-0,3 ha lipy i klonu. 2ha 15 letnich modrzewi w mieszance ze świerkiem. Wszędzie sporadycznie wystepuje jarzebina, głóg, dereń, czarny bez dzikie grusze. Akacja w suchych rejonach porozrzucana w wielu nielicznych grupach 1-2km od pasieki.
łącznie 1,5-2 ha.
Skraj lasu, rowy, nieużytki - masa gęstej tarniny powiedzmy 15 ha, mniej wierzby, trochę maliny. Jesienią nieużytki pokrywa nawłoć. kilkanaście ha. dookoła kilkaset wiejskich zagród i nowe ogrody - sporo koniczyny latem. Mniszka niewiele. Sporo drzew owocowych w dzikich starych sadach, latem dużo ostu, roślinność podmokłych okresowo łąk. spadzować moze prawie wszystko (tarnina, lipa, klon, dąb, wiąz, modrzew, topola, osika, dzikie sady)

mam 7 uli.
Jak tu gospodarować. naczytałem sie o izolatorach - ale u mnie słabszy okres w nektarowaniu to praktycznie tylko od lipy do nawłoci jesli nie wystąpi spadź. Ule mam przy domu warszawskie poszerzone, krainki + kundel. Wiedzy juz trochę jest, praktyki mało, ochota wielka :)
dzieki z gory za pomoc.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 stycznia 2012, 00:03 - czw 

Rejestracja: 19 grudnia 2008, 21:44 - pt
Posty: 571
Lokalizacja: Kuj-pomorskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Ojciec do warszawiaków poszerzanych dorobił nadstawki. Prawdę mowiąc byłem nastawiony do tego sceptycznie. Myślałem sobie że mają wysokie ramki to do nadstawek nie będą chciały przechodzić. Jednak się myliłem, pszczoły odbudowały nadstawki i przyniosły pokaźną ilość miodu a rameczki były wolne od czerwiu :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 stycznia 2012, 09:58 - czw 
gmina prażmów pisze:
Witam,

mam pytanie do kolegów pszczelarzących na dobrych, długich pożytkach.
zaczynam dopiero i to moja pierwsza zimowla. Wydaje mi się że mam dookoła (w promieniu 1,5km) dobre pożytki. jestem na rozległej zabudowanej działkami podmokłej polanie otoczonej mieszanym lasem lisciastym

1las dominuje dębina, grab i troche sosny z domieszką klonu, wiązu, dzikiej czereśni, tarniny, osiki, wierzby. Podszyt to leszczyna, kruszyna jerzyny (te sa prawie wszędzie), trochę malin, jagody, niecierpek pospolity. jest tego kilkadziesiąt ha. dodatkowo 300-400 m od pasieki mam 30-40 letni las klonowy 1-1,5ha, lipowy 1ha, olcha 1 ha. z podobnym podszytem. Dodatkowo wstawki w kilku miejscach w lesie po 0,2-0,3 ha lipy i klonu. 2ha 15 letnich modrzewi w mieszance ze świerkiem. Wszędzie sporadycznie wystepuje jarzebina, głóg, dereń, czarny bez dzikie grusze. Akacja w suchych rejonach porozrzucana w wielu nielicznych grupach 1-2km od pasieki.
łącznie 1,5-2 ha.
Skraj lasu, rowy, nieużytki - masa gęstej tarniny powiedzmy 15 ha, mniej wierzby, trochę maliny. Jesienią nieużytki pokrywa nawłoć. kilkanaście ha. dookoła kilkaset wiejskich zagród i nowe ogrody - sporo koniczyny latem. Mniszka niewiele. Sporo drzew owocowych w dzikich starych sadach, latem dużo ostu, roślinność podmokłych okresowo łąk. spadzować moze prawie wszystko (tarnina, lipa, klon, dąb, wiąz, modrzew, topola, osika, dzikie sady)

mam 7 uli.
Jak tu gospodarować. naczytałem sie o izolatorach - ale u mnie słabszy okres w nektarowaniu to praktycznie tylko od lipy do nawłoci jesli nie wystąpi spadź. Ule mam przy domu warszawskie poszerzone, krainki + kundel. Wiedzy juz trochę jest, praktyki mało, ochota wielka :)
dzieki z gory za pomoc.


Nie piszesz o napszczeleniu okolicy. Jeśli to wszystko przypada na Twoje 7 uli toś w czepku urodzony, ale jeśli wśród tych kilkuset zabudowań stoi kilkaset uli z pszczołami. to cienko to widzę.
Pozdrawiam.


Na górę
  
 
Post: 12 stycznia 2012, 12:24 - czw 

Rejestracja: 04 stycznia 2012, 17:07 - śr
Posty: 121
Ule na jakich gospodaruję: warszawski poszerzony
Baartez2006 pisze:
Nie piszesz o napszczeleniu okolicy. Jeśli to wszystko przypada na Twoje 7 uli toś w czepku urodzony, ale jeśli wśród tych kilkuset zabudowań stoi kilkaset uli z pszczołami. to cienko to widzę.
Pozdrawiam.


Dalej 2,5-5 km za lasem są kilkunastopniowe pasieki - las podobny, więcej działek(posesji zamieszkałych) Tych pasiek jest ich 3-6, mają dodatkowo tereny nadstrumykowe.
Najbliżej mnie 1500m - 13 uli (mają własna lipę i akację, chabry, nawłoć - poza moim zasięgiem), 1200m 10-12uli - mają dużo swojej akacji i trochę lipy poza moim zasiegiem. Pokrywają nam się sady, tarnina, wierzba, częściowo las - ale jest tego b. dużo zwłaszcza tarniny, leszczyny, jeżyny no i jak bedzie spadź na liściastych - to do bulu. Tutaj susza w lesie nie grozi. łąki raczej podmokłe niż suche.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 stycznia 2012, 12:44 - czw 

Rejestracja: 04 stycznia 2012, 17:07 - śr
Posty: 121
Ule na jakich gospodaruję: warszawski poszerzony
Baartez2006 pisze:
Ojciec do warszawiaków poszerzanych dorobił nadstawki. Prawdę mowiąc byłem nastawiony do tego sceptycznie. Myślałem sobie że mają wysokie ramki to do nadstawek nie będą chciały przechodzić. Jednak się myliłem, pszczoły odbudowały nadstawki i przyniosły pokaźną ilość miodu a rameczki były wolne od czerwiu :)


nadstawki już mam. Nie zdążyłem ich w zeszłym roku wypróbować bo po zakupie uli w połowie czerwca zaraz zaczęło padać i tak przez ponad miesiąc(o lipie nie było mowy nie wyleciały na nią nawet na pół dnia) W pierwszy słoneczny dzień wyszły roje...(złapałem do nowych uli). Potem wstawiłem jeszcze nadstawki - ale nie wiedząc że istnieją kraty odgrodowe pszczółki nosiły miodek do skrajnych ramek a do nadstawki wychodziły tylko na papierosa :). Gdy zrobiłem im szkolenie odnosnie wykorzystania kraty pozimej pod koniec sierpnia - to już chciały nosić tylko na dół ( w sierpniu masowo czerwiły młode matki) i dużo konsumowały.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji