FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 07:17 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 47 ] 
Autor Wiadomość
Post: 24 października 2010, 22:31 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
witam moja pasieka liczy 5 zazimowanych rodzin chciałbym przejśc i rozmnożyć rodziny lub dokupić odkłady do10 rodzin mam ule kombinowane który z uli drodzy koledzy mi proponujcie >??? w którym jest lepsza zimowla ??? w ktorym lepiej jest pszczola ??? i jakie wymiary ma nadstawka do WP i do WZ ??? jaka weze tzreba kupowac zeby do nadstawki pasowala ??? jaka szerokośc powinna być listewk do nadstawki i do ramek gniazdowych ??? ilośc wlotek to 1 czy 2 ??? umieszczone z frontu ula czy z boku ula ???
umiejscowione wlotki jedna nad 2 czy obok siebie na skraju jednej ściany ula ??? jaka szerokosc wlotek ??? prosze o odpowiedź pozdrawiam ;-) i prosze o odp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 października 2010, 22:41 - ndz 

Rejestracja: 09 lipca 2010, 19:25 - pt
Posty: 589
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: inny
Warszawski poszerzony na 20 ramek ocieplone wszystkie ścianki wylotek szeroki minimum30cm, ze względu na warroze rozważ dennice osiatkowaną. Daszek jednospadowy z dużymi otworami wentylacyjnymi osiatkowanymi. :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 października 2010, 05:16 - pn 

Rejestracja: 25 marca 2009, 07:38 - śr
Posty: 949
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: WP
Zwykły(obowiązkowo na co najmniej 20 ramek) to tylko wówczas gdy nie będziesz miał za wiele czasu na przeglądy, a bez kraty to i miodu nie za wiele nabierzesz. :śmieję się z ciebie:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 października 2010, 09:06 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
kolego kazik11 ale mowisz o pionowej kracie czy poziomej bo ja w swoich planach mam 15 ramek gniazdowych i nadstawke. co o tym pomysle sądzicie ??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 października 2010, 10:05 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
mam jeszcze jedno pytanie stosujecje odstepniki np takie ???http://pszczelnictwo.com.pl/odstepniki_plastikowe_100_szt._cid_45_id_176.html i czy stosujecie drodzy przyjaciele takie przelotki ?? http://pszczelnictwo.com.pl/tulejki_prz ... _1382.html proszę o odpowiedź


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 października 2010, 16:44 - pn 

Rejestracja: 25 marca 2009, 07:38 - śr
Posty: 949
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: WP
Pisząc o zwykłym- 20 ramek, miałem na myśli leżak, a jak leżak to krata pionowa.
Jeżeli nie masz zamiaru prowadzić gospodarki wędrownej to sobie daruj odstępniki, bo to tylko przeszkadza w odsklepianiu i wirowaniu(włazi między kraty wirówki-albo nie przylega i łamie woszczynę) :bosie: :szok:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 października 2010, 17:18 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
http://lyson.com.pl/p3028925_ul-warszaw ... niany.html co sadzicie o tym ulu??? jakie jest wykonanie moż ektoś już taki ul zakupił ???


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 października 2010, 18:48 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
pytanie ile to ma ramek, bo jak 15 czy coś koło tego to się tylko naganiasz za rójkami, ul WZ musi mieć co najmniej 20 jak nie więcej ramek, osobiście mam WP robione na 26 ramek, w sezonie gniazdo na 8 ramkach, krata pionowa i ok 8 - 10 ramek na miodnię, plus nadstawka u góry na 1/2 wlkp, z boku przy drugim wylocie mały odkład do unasiennienia młodej matki, ew. tam ląduje odkład ze starą matką w razie zaawansowanego nastroju rojowego.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 października 2010, 19:41 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
myśle ze jest tam 15 gniazdo i 15 nadstawki co sadzicie o tym ulu ???


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 października 2010, 20:59 - pn 

Rejestracja: 03 października 2010, 18:59 - ndz
Posty: 14
Lokalizacja: okolice Suchej B
Dlaczego tak mocno upierasz się przy leżakach? Może warto sprawdzić pracę na wielokorpusowych, tym bardziej że jak pisałeś masz już 5 kombinowanych. Cena tego ula u Łysonia dość wysoka a za duży to on chyba nie jest - za tą cenę masz 1.5 np wielkopolskiego. Ja też miałem i mam leżaki Wz ale obecnie dokładam na wiosnę do nich wielkopolski stojak bo choćby tylko przy leczeniu czy diagnozie ilości warrozy stała dennica to utrudnienie. Zdecydujesz oczywiście sam ale przemyśl to?
Zerknij do ogłoszeń na tym forum teraz w zimie kilku pszczelarzy-stolarzy ma troczę czasu więc może cię kturaś oferta wykonania ula zainteresuje.

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 października 2010, 21:54 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
wykonanie ula to mialo by tak wygladac ze kupuje 1 na wzor a reszte robie sam;-) jestem z tata w stanie wykonac taki ul tylko musimy mieć na wzor jeden a w wz czy wp lepiej pszczoły zimują gdzie latwiej pracuje sie ??? prosze o odpowiedź


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 października 2010, 22:20 - pn 

Rejestracja: 03 października 2010, 18:59 - ndz
Posty: 14
Lokalizacja: okolice Suchej B
Jeśli sam sobie zrobisz to nie problem odszukać w necie a nawet są na tym forum rysunki techniczne uli i Wz i Wp .
Co do zimowania moim zdaniem więcej zależy od odpowiedniego przygotowania pszczół do zimowli niż od ramki.
Chodzi też o inne aspekty jak - możliwość odbierania miodu, kierowanie rozwojem rodziny, wentylacja ula, kontrola osypu itd.
Może ul Sabarda też ciekawy? Ramka wysoka ale nie za wielka, dennica ruchoma....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 października 2010, 22:27 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
jeśli chcesz koniecznie leżak warszawski to lepszy jest WP, ale doróbcie do niego albo odejmowaną dennicę albo z siatką i szufladą w dennicy, wtedy taki ul to będzie po prostu bajka, łatwa obsługa, plus wentylacja i ułatwienie w leczeniu i kontroli warrozy.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 października 2010, 08:23 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
marcowka- jak mozesz to podaj mi wymiary tej ramki o ktorej piszesz ????
Pawelek - jestem mlodym pszczelarzem i wiele osob na początek zachwalali ul WZ lub WP i postanowilem że to bedą kolejne moje ule bo mam 5 uli już ale tam jest ramka kombinowana i ciezko miedzy ulami ta ramka manewrowac i chce te 5 uli jak przezimują przesadzic je na ramke standardowa a za 3-5 lat myśle przejść własnie na ule korpusowe prawdopodobnie wielkopolski korpus 10 ramkowy WZ i WP jak pisza bardziej doświadczeni wybaczaja błedy a korpusowe mniej i trzeba miec wieksza wprawe i wiedzę


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 października 2010, 11:11 - wt 

Rejestracja: 09 stycznia 2009, 11:19 - pt
Posty: 418
Lokalizacja: rudnik nad sanem
Jesli moge doradzic to zacznij od takich ktore bedziesz mial docelowo . Obslugi nauczysz sie szybko /bledy najlepiej ucza/ , a i praca wlozona nie idzie na marne.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 października 2010, 12:28 - wt 

Rejestracja: 03 października 2010, 18:59 - ndz
Posty: 14
Lokalizacja: okolice Suchej B
Dużo o ulu Sabarda jest tutaj http://pasiekaambrozja.pl/forum/viewtop ... e123#49798

ramka 300x400

Jak zauważyłeś duża ramka utrudnia opewrowaniu a już na ramce o wysokości 260 już można zimować.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 października 2010, 13:19 - wt 

Rejestracja: 25 marca 2009, 07:38 - śr
Posty: 949
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: WP
Jak masz obfite pożytki(powyżej 20 kg)to obowiązkowo korpusowe albo nadstawka.
Jeżeli pożytki takie do 20 kg to leżak na 20 ramek i krata pionowa.
Najlepiej wybierz konkretny typ i go rozmnażaj-bo koszt ula jest dość spory.
Nie patrz na zagraniczną literaturę gdzie okres pożytkowy np w Niemczech Austrii Węgrzech jest ponad miesiąc dłuższy a w Hiszpanii czy Włoszech ponad 3 miesiące.
W Polsce na Śląsku masz 3 tygodnie dłużej niż np w Suwałkach.
Musisz wiedzieć że miód noszą pszczoły(matka) a nie ule- i muszą nosić z czegoś(a nie z płota jak tam ktoś gdzieś pisał) :piwko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 października 2010, 21:09 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
witajcie warszawski zwykły to lezak ??? chciałem zamontowac tam nastawke slrzynke w której mieści sie około 15 ramek pozdrawiam prosze o dalsze opinie mysle powiekszyc pasieke do 20 pni 3 hektary okob beda zasiane rzepaku i 1-1,2 hektara faceli i 1-1,4 mieszaka rzepiku saladery gryki łubiniu i peluszki i co roku planujac plodozmin mysle tak siac i pasieke miec do 50 pni ale na wiosne finanse nie pozwola mi zakupić wiekszej ilosci rodzin a czas nie pozwoli wykonac uli prosze o podpowiedzi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 października 2010, 21:23 - wt 

Rejestracja: 03 października 2010, 18:59 - ndz
Posty: 14
Lokalizacja: okolice Suchej B
Warszawski zwykły to leżak. Zajrzyj tutaj http://pasiekaambrozja.pl/forum/viewtop ... f61f#49881 masz porządny ul warszawski zwykły. :brawo:
Moim zdaniem dobrze radzi ci rysiekm tym bardziej jeśli planujesz rozwój i takie pożytki mają być w twojej okolicy- nie napisałeś jeszcze o napszczeleniu ale i tak będzie co zbierać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 października 2010, 21:25 - wt 
Zerknij sobie tutaj to jest porządny ul jeśli chcesz leżak, warszawiaka tu kliknij ;-)

No i kolega powyżej mnie uprzedził z linkiem do tematu.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 26 października 2010, 21:25 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
w promieniu 5 km jeden dziadek pszczelarz 3 ule ma a te pożytki bede siał im sam ze wzgledu tez finansowych facelia droga na nasiona są a mieszanka taka idealna na pasze jest


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 grudnia 2010, 22:59 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
reasumując to lepszy warszawiak zwykły czy poszerzony ??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 grudnia 2010, 23:12 - śr 
emilmag pisze:
reasumując to lepszy warszawiak zwykły czy poszerzony ??


Ja bym wybrał Poszerzony w wersji zmodyfikowanej jako stojak
Dennica + korpus gniazdowy 10 ramek + Korpus wielkopolski 10 ramek a przy bardzo obfitych pożytkach jeszcze pół nadstawka 1/2 wielkopolskiej
Czujesz blusa takiego mixu nawet Era nie ma a jaj już widziałem ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 grudnia 2010, 23:15 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
wszystko jasne ale WP 300 szerokosci ma a wielkopolski 360 i jak to zrobić zeby pasowało na siebie chyba zeby korpus wielkopolski dac na 1 ściane bez ocieplenia


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 grudnia 2010, 23:16 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
a czemu nie warszawski poszerzony leżak ???


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 grudnia 2010, 23:30 - śr 
emilmag pisze:
wszystko jasne ale WP 300 szerokosci ma a wielkopolski 360 i jak to zrobić zeby pasowało na siebie chyba zeby korpus wielkopolski dac na 1 ściane bez ocieplenia


A po Co Ci miodnia ocieplana
Jak umiesz sobie wyobrazić taki układ to popatrz na to zdjęcie
Zamknij oczy i pomyśl że na dole jest ramka warszawska a u góry Wielkopolska
Obrazek


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 grudnia 2010, 23:32 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
a czemu Panie adminie poleca pan taki zestaw a nie stary WP ??? w postaci leżaka tylko stojaka???


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 grudnia 2010, 23:34 - śr 
emilmag pisze:
a czemu Panie adminie poleca pan taki zestaw a nie stary WP ??? w postaci leżaka tylko stojaka???

Ja nikomu nie polecam ani nie odradzam Nic
patrzę poprzez pryzmat jaki ja bym wybrał ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 grudnia 2010, 23:38 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
rozumiem ze pan nie chce ani polecić ani odradzic ale za tym że coś sie proponuje podpowiada to musi nieś za soba jakieś plusy wiec chciałbym plusy i minusy tego ula kombinowanego WP z wielkopolskiem poznać


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 grudnia 2010, 23:54 - śr 
emilmag pisze:
rozumiem ze pan nie chce ani polecić ani odradzic ale za tym że coś sie proponuje podpowiada to musi nieś za soba jakieś plusy wiec chciałbym plusy i minusy tego ula kombinowanego WP z wielkopolskiem poznać

Kolego Nie mogę polecić żadnego typu ula bo musiał bym odpowiadając dlaczego taki a nie inny zganić inny typ
Są zwolennicy leżaków ,stojaków , uli kombinowanych uli starszego pokolenia czyli WZ czy nawet Słowiana jak sam czytasz nie ma ula doskonałego
czemu wybrał bym ten typ :?:
Bo zazwyczaj w stojaku gniazdo ma 10 ramek warszawski poszerzony to ramka wąsko wysoka dająca pewniejszy system np w zimowli jak ramka szeroko niska
miodnia musi być adekwatna do ula ja bym wybrał wielkopolską gdyż robić połówki warszawskiego poszerzanego ? jena to mało dwie przy małym pożytku lub przerywanym za dużo a wymiar 26 w sam raz jeżeli wystąpi duży pożytek zawsze można dołożyć a żeby wszystko się zgrało musi to być jeden wymiar miodni czyli zaś pasuje 1/2W
Miałem leżaki i od nich odszedłem nie dlatego by były złymi ulami są pracochłonne w obsłudze ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2010, 07:45 - pt 

Rejestracja: 25 marca 2009, 07:38 - śr
Posty: 949
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: WP
Mam WP leżaki, ale miałem na początku wszystkie typy(od Teścia) łącznie ze słowianem i WZ. Myślę że każdy typ ula jest dobry jak się nam dobrze w nim gospodarzy.
Znak kolegę z wędrującą pasieką z ulami WZ i nadstawką, inny kolega ma leżak WP ze skróconą o 5 cm ramką i nadstawką.W starych ulach podobała mi się otwierany jeden bok ula.W każdym momencie można było zajrzeć do ula i przez szybkę zatworu widać jak pszczółki harcują, czy bielą węzę-czy ciągną ramkę pracy a i podkarmiaczki można było wstawiać.Łatwo było sprzątać(obecnie przy wysuwanych dennicach nie ma takiego problemu).Jednak w transporcie kilka razy poluzowały mi się te wzierniki no i sami wiecie co się działo. Inny kolega miał korpusowe-snozowe,pojedyncza deska,ale z uwagi na kiepskie zimowanie, sklejanie korpusów i problemy z przeglądami(woszczyna zawsze przyklejona do snoz i nie tylko-gniazdo można było tylko wycinać)Nie wyobrażam sobie pasieki przykladowo 500 uli zwykłych czy WP.Taka pasieka to juz przemysłówka to i tylko korpusy, lekkie do szybkiego nakładania, przekładania,bez grzebania. :szok:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2010, 09:46 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
a według ciebie ja duża moze być pasieka na WP ile liczy twoja pasieka???


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2010, 14:58 - pt 
kazik11 pisze:
Mam WP leżaki, ale miałem na początku wszystkie typy(od Teścia) łącznie ze słowianem i WZ. Myślę że każdy typ ula jest dobry jak się nam dobrze w nim gospodarzy.
Nie wyobrażam sobie pasieki przykladowo 500 uli zwykłych czy WP.Taka pasieka to juz przemysłówka to i tylko korpusy, lekkie do szybkiego nakładania, przekładania,bez grzebania. :szok:

A ja sobie wyobrażam taką pasiekę gdyż widziałem jedną z największych pasiek w Polsce gość ma Dadanty leżak -kombinowany
Obrazek
I ma ich ok 3 tyś - Trzy tysiące ;-)
Nie ma problemów z przemieszczaniem rodzin
Odpowiednio skonstruowany ul dopracowana do perfekcji gospodarka w nim i nie ma takiego ula coby sobie nie poradzić
Owszem nikt posiadający 500 rodzin nie wykonuje czy kupuje uli o tradycyjnej budowie gdyż cena takiego ula sięga dużej kwoty ule do takich gospodarek wykonuje się najtańszym kosztem co nie idzie w parze z wytrzymałością tradycyjnie wykonanych które można używać nawet 100 lat ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2010, 17:37 - pt 
W tym jednym miejscu jest 240 rodzin tak wychodzi po wyliczeniach rzędów , niezłe pozytki i miejsca musi miec .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2010, 17:44 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 marca 2009, 15:15 - ndz
Posty: 632
Lokalizacja: Mazury Orzysz
Ule na jakich gospodaruję: Warsz-posz, Dadant
BoCiAnK pisze:
ot;]A ja sobie wyobrażam taką pasiekę gdyż widziałem jedną z największych pasiek w Polsce gość ma Dadanty leżak -kombinowany


Wygląda to nie tęgo. Sama ilość uli na zdjęciu to pełen szacunek, a podejrzewam że poza kadrem aparatu kryje się jeszcze ogrom uli.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2010, 20:53 - pt 
kazik11 pisze:
Zwykły(obowiązkowo na co najmniej 20 ramek) to tylko wówczas gdy nie będziesz miał za wiele czasu na przeglądy, a bez kraty to i miodu nie za wiele nabierzesz. :śmieję się z ciebie:

kazik możesz coś więcej powiedzieć dlaczego miodku za dużo nie będzie .I jak z ta kratą? Bo teść ma właśnie takie ule,nie wozimy swoich na inne pożytki. Ja myślę o innych ulach ,ale narazie może zostaniemy przy WZ . Tylko pomyśle o nadstawkach.Jak masz chwilkę to podpowiedz :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 04 grudnia 2010, 06:14 - sob 

Rejestracja: 25 marca 2009, 07:38 - śr
Posty: 949
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: WP
WZ jest ulem z wąską ramką.
Większość ras(z wyjątkiem może Kaukaza)miód składa u góry ramki-masz więc wąski paseczek zasklepionego(WZ 240x445,WP 300x435).Bez kraty matka zaczerwi Ci większość ramek.To przy słabych lub umiarkowanych pożytkach.Przy mocnych pożytkach pszczoły i tak ogranicza matkę w czerwieniu to odzysk miodu jest o wiele większy.
Nic nie mam do uli WZ-to są tylko moje opinie.
Mam kolegę z pasieką wędrowną (ponad 60 uli WZ)z nadstawką-w nadstawce szersza ramka od WZ(wysokie na 15 może 18 cm).Po prostu na ul nakłada skrzynkę z ramkami i na to daszek.Przy obfitych pożytkach nie grzebie w gnieździe tylko zmienia nadstawki i ma nie mniejsze uzyski miodu niż ja z WP. :oczko: :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 grudnia 2010, 12:38 - sob 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
kazik11 pisze:
WZ jest ulem z wąską ramką.
Większość ras(z wyjątkiem może Kaukaza)miód składa u góry ramki-masz więc wąski paseczek zasklepionego(WZ 240x445,WP 300x435).Bez kraty matka zaczerwi Ci większość ramek.To przy słabych lub umiarkowanych pożytkach.Przy mocnych pożytkach pszczoły i tak ogranicza matkę w czerwieniu to odzysk miodu jest o wiele większy.
Nic nie mam do uli WZ-to są tylko moje opinie.
Mam kolegę z pasieką wędrowną (ponad 60 uli WZ)z nadstawką-w nadstawce szersza ramka od WZ(wysokie na 15 może 18 cm).Po prostu na ul nakłada skrzynkę z ramkami i na to daszek.Przy obfitych pożytkach nie grzebie w gnieździe tylko zmienia nadstawki i ma nie mniejsze uzyski miodu niż ja z WP. :oczko: :oczko:


Może trochę nie na temat ula, ale pszczoły kaukaskiej w warszawiaku.
W Polsce mieliśmy do czynienia głównie z pszczołą kaukaską z północy Kaukazu nazwaną KP od Krasnej Polany i z pszczoła kaukaską muchurską pochodzącą z maleńkiej wioski Muchuri na wybrzeżu Morza Czarnego z Gruzji.
Ta pierwsza, rzeczywiście, magazynuje miód w gnieździe, niechętnie wchodzi w nadstawki i na domiar złego tworzy słabe rodziny.
Jak wiadomo, ojczyzną pszczoły kaukaskiej jest Gruzja i pszczoły Muchurskie jak i pochodzące z importu z Gruzji tworzą silne rodziny , nie zalewając gniazda magazynują miód na górze. Dopiero przy silnych pożytkach, szczególnie gryczanym i spadziowym w ulu warszawskim poszerzanym 16-ramkowym z nadstawką, potrafią z braku miejsca zalać tak gniazdo, że czerw - wielkości dłoni jest na 2 -3 ramkach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 grudnia 2010, 13:17 - sob 
Dzięki kazik .Mi właśnie chodziło o wyjaśnienie ,że za dużo nie weźmie się :mniam miodek: . I pewnie tak jest . Jak chodziłem z teściem do wybierania miodu ,to prawie wszystkie ramki było zaczerwione ,a gdzieniegdzie miód. Jak teść znalazł i zamknął matkę w klateczkę i dołożył jakieś ramki to przy pożytku można coś było wykręcić. I dlatego ja myślę właśnie o zmianie ula warszawskiegoI( ale narazie pewnie nie) na inny.
Tyle ,że jak pisałem ,pasieka stacjonarna.
Pewnie pomyślę jak dorobić nadstawki i w paru ulach spróbować. I właśnie chodzi ,o nierozkopywanie gniazda ,ale dołożenie nadstawki z ramkami ,gdy jest pożytek .Dzięki :piwko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 grudnia 2010, 21:37 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
witam serdecznie co panowie co sadzicie o ulu WP tylko 16 ramkowych plus 16 ramek nadstawkowych z ocieplonymi 2 ściankami i spodem ??? a na zime ocieplone kolejne 2 strony zatworami czy od razu lepiej poszukac kogoś kto zrobi mi ocieplone 4 strony lub chodziarz 3 strony


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 grudnia 2010, 22:24 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
a nie lepiej już wielkopolski korpusowy posiada więcej możliwości

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 grudnia 2010, 22:31 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
ja zdecydowałem że na przyszłe 3-5 lat beda to warszawiaki nie chce na razie korpusowych to które rozwiazanie bedzie odnośnie ocieplania ścian ???


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 grudnia 2010, 13:36 - czw 
emilmag pisze:
witam serdecznie co panowie co sadzicie o ulu WP tylko 16 ramkowych plus 16 ramek nadstawkowych z ocieplonymi 2 ściankami i spodem ??? a na zime ocieplone kolejne 2 strony zatworami czy od razu lepiej poszukac kogoś kto zrobi mi ocieplone 4 strony lub chodziarz 3 strony


Boki nie muszą być ocieplone tylko przynajmniej musi być 25mm i tak na zimę ścieśniasz gniazdo i tak zakładasz zatory i to ocieplenie bocznych ścian nie jest ci potrzebne.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 grudnia 2010, 21:42 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
dno też nie musi być ocieplone

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 grudnia 2010, 23:54 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
Ja warszawskie poszerzone mam swojej roboty. Ocieplam trzy ściany : przednią tylną i jedną se szczytu a ta ze szczytu dlatego, że wylot mam zrobiony książkowo bliżej jednego szczytu i tam na zimę nic nie kombinuje-pierwsza ramka stoi przy ścianie szczytowej tak samo jak latem. tylko jednego szczytniego boku nie ocieplam bo tam jest na zimę zatwór i jakaś mata ocieplająca. Dennice mam ocieplana styropianem 3 cm jak i boki. Pozdrawiam.

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 grudnia 2010, 22:11 - sob 

Rejestracja: 27 września 2010, 20:55 - pn
Posty: 46
Lokalizacja: bieszczady
ja też mam warszawskie poszerzane,ocieplane styropianem 3 cm z każdej strony.gniazda zrobiłem z lipy 35mm,styropian i z zewnątrz płyta osb zimuję w nich pierwszy raz :papa:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 grudnia 2010, 23:02 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
jony212 i będzie dobrze :brawo:

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 47 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji