FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 10:43 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ] 
Autor Wiadomość
Post: 10 stycznia 2011, 16:13 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2010, 11:09 - pn
Posty: 486
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: l/n
Prosiłbym kolegę paraglider o opisowe przedstawienie tej metody. Może ktoś ją stosuje, stosował też niech się wypowie

_________________
Jestem misiem o bardzo małym rozumku i długie słowa sprawiają mi wielką trudność.
Pozdrawiam bialymis :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 stycznia 2011, 15:40 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2010, 11:09 - pn
Posty: 486
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: l/n
Skrót metody dla kumatych :oczko:
Jest to metoda dla okolic o długotrwałym pożytku.
Przedstawiam ją w punktach:
1/Zimowanie rodzin silnych.
2/Wykonanie wczesnego odkładu ze starą matką / 3 plastry krytego czerwiu na wyjściu , ramka woszczyny , ramki z pokarmem 3 - 4 kg miodu /.
3/ Poszerzanie odkładu węzą.
4/ Po wypełnieniu całego gniazda - wycofanie czerwiu krytego i przeniesienie go do rodziny głównej - macierzaka.
5/ Rodzinie głównej poddać nieunasienioną matkę lub kryty matecznik na wygryzieniu.
6/ Łączenie rodzin na póżnoletnie pożytki
7/ Wycofaną starą matkę zachować do jesiennego czerwienia , na zasilenie przed zaimowaniem , rodziny zasadniczej.

_________________
Jestem misiem o bardzo małym rozumku i długie słowa sprawiają mi wielką trudność.
Pozdrawiam bialymis :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 stycznia 2011, 19:24 - wt 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
jakbym miał taką możliwość i opłacało to mi się to na 15 kwietnia dokupiłbym pszczoły choćby z afryki, a nie odbierał 3 ramki krytego czerwiu.
ekonomicznym rozwiązaniem jest wycofanie na 10 dni przed rzepakiem otwartego czerwiu z matką, ale miód zbierze się tylko raz.
wyjęcie i zaziebienie czerwiu krytego spowoduje katastrofę obu rodzin.
-----------------------
moim skromnym zdaniem


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 stycznia 2011, 22:27 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2010, 11:09 - pn
Posty: 486
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: l/n
Nie stosowałem jeszcze tej metody może w tym roku spróbuję na 1-2 rodzinkach?
jino2 pisze:
wyjęcie i zaziebienie czerwiu krytego spowoduje katastrofę obu rodzin.

To ile ten odkład by musiał trwać, nie przesadzaj
Ja na swój teren robiłbym odkład końcem kwietnia początkiem maja.

_________________
Jestem misiem o bardzo małym rozumku i długie słowa sprawiają mi wielką trudność.
Pozdrawiam bialymis :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 stycznia 2011, 00:01 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
bialymis71 pisze:
Ja na swój teren robiłbym odkład końcem kwietnia początkiem maja

Czyli przed głównym pożytkiem wiosennym osłabisz rodzine zabierając jej 3 ramki krytego czerwiu z pszczołami plus ramke pokarmu :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 stycznia 2011, 09:23 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 grudnia 2007, 01:11 - ndz
Posty: 643
Lokalizacja: Tarnów
mendalinho pisze:
bialymis71 napisał/a:
Ja na swój teren robiłbym odkład końcem kwietnia początkiem maja

co pszczelearz to diametralnie inne metody postepowania z pszczolami :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 stycznia 2011, 12:48 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2010, 11:09 - pn
Posty: 486
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: l/n
mendalinho pisze:
głównym pożytkiem wiosennym

Nie mam raczej wtedy głównego pożytku wiosennego

_________________
Jestem misiem o bardzo małym rozumku i długie słowa sprawiają mi wielką trudność.
Pozdrawiam bialymis :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 stycznia 2011, 14:11 - wt 
bialymis71 pisze:
1/Zimowanie rodzin silnych.

No OK - mam takie
bialymis71 pisze:
2/Wykonanie wczesnego odkładu ze starą matką / 3 plastry krytego czerwiu na wyjściu , ramka woszczyny , ramki z pokarmem 3 - 4 kg miodu /.

Kiedy i w jakim konkretnym celu ?
bialymis71 pisze:
3/ Poszerzanie odkładu węzą.

No OK - zawsze tak robię ;-)
bialymis71 pisze:
4/ Po wypełnieniu całego gniazda - wycofanie czerwiu krytego i przeniesienie go do rodziny głównej - macierzaka.

No - OK ale co to ma dać - ???? rodzina bez matki i tak słabo pracuje (nawet z matecznikiem )
bialymis71 pisze:
5/ Rodzinie głównej poddać nieunasienioną matkę lub kryty matecznik na wygryzieniu.

OK - ale co z matecznikami ratunkowymi które pociągły po zabraniu matki do odkładu , jeżeli je systematycznie zerwiesz powstaną trutówki
Nie wiem czy dobrze rozumujesz (albo ja się pogubiłem ) ale nim TY wypełnisz ramkami gniazdo odkładu matka je zaczerwi i będzie czerw kryty to diabli wezmą macierzak :leży_uśmiech: za ten czas bo to potrwa z miesiąc jak nie więcej
bialymis71 pisze:
6/ Łączenie rodzin na póżnoletnie pożytki

Tu masz rację ale
odkład robi się w maju do którego poddaje się matecznik lub matkę i przed spodziewanym pożytkiem łączy z macierzakiem na tak zwaną siłę , niszczy się matkę w macierzaku a po połączeniu czerwi nowa z odkładu

Aby mieć silne rodziny można robić inaczej
robi się odkład dodaje ramki w węzą i się go karmi odbiera się mu czerw kryty a zastępuje otwartym zabranym z danego macierzaka takim sposobem można uzyskać dowolną siłę rodzin tylko jedna moja uwaga
Gdy się pogoda załamie lub będzie brak pożytku rój za rojem idzie / chyba że zaś osłabisz robiąc odkłady ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 stycznia 2011, 18:58 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
bialymis71 pisze:
Skrót metody dla kumatych :oczko:


BoCiAnK pisze:
Kiedy i w jakim konkretnym celu ?

Wczesny odkład ? przecież sam sobie odpowiadasz:
BoCiAnK pisze:
odkład robi się w maju do którego poddaje się matecznik lub matkę i przed spodziewanym pożytkiem łączy z macierzakiem na tak zwaną siłę

W tej metodzie chodzi o póżne pżytki .
BoCiAnK pisze:
No - OK ale co to ma dać - ???? rodzina bez matki i tak słabo pracuje (nawet z matecznikiem )

Niunasienioną matkę lub matecznik podajesz do ula produkcyjnego w tym samym czasie , kiedy robisz odkład ze starą matką
BoCiAnK pisze:
TY wypełnisz ramkami gniazdo odkładu matka je zaczerwi i będzie czerw kryty to diabli wezmą macierzak :leży_uśmiech: za ten czas bo to potrwa z miesiąc jak nie więcej

W ulu produkcyjnym pozostał prawie wszystek czerw po starej matce i pszczoła lotna , a za kilka dni młoda matka sie unasienni i podejmie czerwienie .Po zasklepieniu czerwiu , w ulu produkcyjnym karmicielki nie mając zatrudnienia , wcześniej wylecą w pole i cały swój wysiłek skierują na zbiór nektaru.
Odkładowi ze starą matką i tak trzeba będzie zabierać czerw kryty , zasilając nim rodziną zasadniczą , jeszcze przed połączeniem na póżny pożytek główny , bo się odkład wyroi . Odkład dla szybszego rozwoju powinno się dokarmiać.
Przetestowałem już tą metodę.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 stycznia 2011, 23:04 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2010, 11:09 - pn
Posty: 486
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: l/n
Dziękuję Ci paraglider za wsparcie :piwko: Jak mówiłem nie testowałem tej metody spróbuję w tym roku, zobaczę co z tego wyjdzie? :bosie:

_________________
Jestem misiem o bardzo małym rozumku i długie słowa sprawiają mi wielką trudność.
Pozdrawiam bialymis :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 stycznia 2011, 23:36 - wt 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
nie ma co grzebać w starych metodach, trzeba iść z postępem.
jak śię zmieniły pożytki i chcemy mieć wczesny miód to musimy pobudzać i wzmacniać pszczoły aby uzyskać ich rozwój odpowiednio wcześnie.
pamiętajmy, że 30 lat temu była inna pszczoła, a od 15 lat powstaje taki mix. i to do tej pszczoły i do tych pożytków musimy wypracować metody gospodarki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 stycznia 2011, 00:10 - śr 
paraglider pisze:
bialymis71 pisze:
Skrót metody dla kumatych :oczko:


BoCiAnK pisze:
Kiedy i w jakim konkretnym celu ?

Wczesny odkład ? przecież sam sobie odpowiadasz:
BoCiAnK pisze:
odkład robi się w maju do którego poddaje się matecznik lub matkę i przed spodziewanym pożytkiem łączy z macierzakiem na tak zwaną siłę

W tej metodzie chodzi o póżne pżytki .
BoCiAnK pisze:
No - OK ale co to ma dać - ???? rodzina bez matki i tak słabo pracuje (nawet z matecznikiem )

Niunasienioną matkę lub matecznik podajesz do ula produkcyjnego w tym samym czasie , kiedy robisz odkład ze starą matką
BoCiAnK pisze:
TY wypełnisz ramkami gniazdo odkładu matka je zaczerwi i będzie czerw kryty to diabli wezmą macierzak :leży_uśmiech: za ten czas bo to potrwa z miesiąc jak nie więcej

W ulu produkcyjnym pozostał prawie wszystek czerw po starej matce i pszczoła lotna , a za kilka dni młoda matka sie unasienni i podejmie czerwienie .Po zasklepieniu czerwiu , w ulu produkcyjnym karmicielki nie mając zatrudnienia , wcześniej wylecą w pole i cały swój wysiłek skierują na zbiór nektaru.
Odkładowi ze starą matką i tak trzeba będzie zabierać czerw kryty , zasilając nim rodziną zasadniczą , jeszcze przed połączeniem na póżny pożytek główny , bo się odkład wyroi . Odkład dla szybszego rozwoju powinno się dokarmiać.
Przetestowałem już tą metodę.
Pozdrawiam.

No i o taką opowieść mi chodziło
ale wcale nie ma potrzeby robić odkładu z starą matką a w macierzaku poddawać matki czy matecznika lepiej w Odkładzie poddać matkę
Ma to swoje walory
robiąc odkład ok 15-20 maja po mniszku między innymi zapobiegam tym rojeniu się
Macierzak pracuje nadal jako rodzina a odkład się rozwija jako nowa rodzina
gdy zaczyna kwitnąć lipa u mnie łączę odkłady z macierzakiem ale na tej zasadzie że Odkład jest już w ulu innym zamieniam tylko stanowiska do odkładu ładuję wszystek czerw kryty i pszczoły a wyciągam 3 ramki czerwiu otwartego (najmłodszego ) i matkę i ustawiam na miejscu gdzie był odkład bo tam zleci się lotna pszczoła z odkładu przy długim pożytku wykorzystuję czerw z odkładu do macierzaka ale tylko na wygryzieniu //////// przy układaniu na zimę kasuje odkłady łącząc je ze sobą i poddaje matki nowe i to zimuję jako zapasowe matki


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 26 stycznia 2011, 12:34 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
BoCiAnK pisze:
ale wcale nie ma potrzeby robić odkładu z starą matką a w macierzaku poddawać matki czy matecznika lepiej w Odkładzie poddać matkę

To jest metoda Korżeniowskiego . Ją się przedstawia a nie dyskutuje , mimo że też bym zrobił inaczej.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 stycznia 2011, 22:30 - śr 

Rejestracja: 11 stycznia 2011, 23:33 - wt
Posty: 658
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie Zwykłe
Ja w przygodzie z pszczołami przetestowałem z odkładami prawie wszystko i doszedłem do wniosku,że w sytuacji kiedy pożytki, cechy pszczół,i pogoda są loterią to nie ma jak w ulu :jedna matka /dobra/,jedna rodzina /silna/,jeden wylotek.Odkłady mają rację bytu jeżeli zostaną wywiezione na inne pasieczysko.A tak to jest wszystko
pokićkane łącznie z cichymi rabunkami odkładów.

_________________
Z Pozdrowieniem: bohtyn-ociec
Lubię ule Warszawskie Zwykłe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 stycznia 2011, 23:03 - pt 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
dlaczego 15-20 maja dzielić rodzinę i robić odkład?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 stycznia 2011, 23:25 - pt 
By zapobiec rójce a dzięki temu będziesz miał kolejną rodzinę która do zimowoli dojdzie do siły. ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 29 stycznia 2011, 09:56 - sob 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
a może prościej popracować nad matkami i powimieniać je na nierojliwe?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 stycznia 2011, 10:06 - sob 
jino2 pisze:
a może prościej popracować nad matkami i powimieniać je na nierojliwe?


Jak nie będziesz prawidłowo gospodarował w ulach niezależnie od ich typu i pszczół będzie tyle że dojdzie do przesadnej nadprodukcji mleczka pszczelego i pszczoły nie będą miały zajęcia to nawet przy nierojliwych liniach pszczół jak takie będziesz miał matki Ci się wyroją. ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 29 stycznia 2011, 11:17 - sob 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
ale 15-20 maja to właśnie najpracowitrzy moment dla pszczół (u mnie) lub tuż przed robinią. i miodobranie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 stycznia 2011, 11:55 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
W tym czasie u mnie odbieram pierwszy miód i następuję krótka przerwa do zakwitnięcia akacji . To jest bardzo dobry czas do zabrania młodych pszczół przebywających w miodniach i zrobienia z nich odkładów osadzonych na węzie , oraz zwalczeniu w nich warozy. Do zakwitnięcia akacji wylęgnie się nowa armia pracowitych pszczół a rodziny , nawet te "rojliwe" nie wylecą.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 stycznia 2011, 13:35 - ndz 

Rejestracja: 29 grudnia 2010, 23:02 - śr
Posty: 20
Lokalizacja: mazowieckie
Ja też w tym czasie muszę robić odkłady,gdyż do rubinji jeszcze dwa tygodnie .A jak się temu nie zapobiegnie,to zamiast zbierać miód rodziny odlecą.iI po miodku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji