FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 15:10 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Początki
Post: 23 września 2012, 12:26 - ndz 

Rejestracja: 23 września 2012, 12:18 - ndz
Posty: 8
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie
Witam wszystkich jestem tutaj nowy i dopiero się wszystkiego uczę . Odziedziczyłem pszczoły po dziadku i mam obecnie 4 rodziny . Gospodarze na ulach warszawskich poszerzanych . mam pasieke w okolicach nowego targu . chciałbym zapytać doświadczonych pszczelarzy jak prawidłowo zapewnić wentylacje zimą w ulach warszawskich . dużo czytałem o tym ale mam troche mętlik w głowie ,


Pozdrawiam Mariusz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Początki
Post: 23 września 2012, 16:49 - ndz 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
RaQwel,
nie wiem czy uwierzysz mi, ale ja mam trzy typy uli WP i nic mi nie mówi typ [b]warszawski poszerzany[/b w kwesti przygotowania do zimowli.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Początki
Post: 23 września 2012, 18:41 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 sierpnia 2010, 22:01 - czw
Posty: 144
Lokalizacja: małopolskie
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
RaQwel,

Przede wszystkim wielkie dzięki za słowa uznania, odnośnie uli, w innym wątku na forum.

Co do Twojego pytania, to tłumaczyłem Ci już, że pszczoły na zimę trzeba tak ułożyć, żeby miały dopasowaną wielkość gniazda do miejsca jakie zajmuje rodzina.
Mówiąc inaczej, ile ramek masz czerwiu ok. 15 sierpnia, tyle będziesz miał pszczół do zimowli.

Co do wentylacji, to podręczniki podają, że pszczoły układa się na środku gniazda, a po bokach powstają tzw. "kominy". W Twoim przypadku, masz powałkę w warszawiaku, więc spokojnie możesz ułożyć z jednej strony ula, naprzeciw wylotu, a cała wentylacja pójdzie przez pajączek w powałce.

Pozdrawiam

_________________
judym12
http://www.dyrda.com.pl
http://allegro.pl/listing/user.php?us_id=22527456


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Początki
Post: 25 września 2012, 07:36 - wt 
RaQwel, masz ułożone już gniazda? ile ramek zostawiłeś, zakarmione?, zrób jakieś zdjęcie gniazda po podniesieniu powałki, ile ramek obsiadają ci obecnie pszczoły? ile mają jeszcze czerwiu na ramkach? ile dałeś zapasów na zimę, jaka zabudowa ula i jak maja usytuowane wyloty/wylot?, daj również zdjęcie przodu ula. :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Początki
Post: 07 października 2012, 18:13 - ndz 

Rejestracja: 23 września 2012, 12:18 - ndz
Posty: 8
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie
Kolego cordovan bardzo dużo zdjęc kazałeś mi zrobic a nic nie doradziłeś
Pszczoły już podkarmiłem dawno bo na początku września gniazda ułożyłem na 8 ramkach bo czerwiu miałem 7 ramek
Dostały 14 kg inwertu i myśle że im to starczy do wiosny
Co do wentylacji ułożyłem sobie gniazda tak jak poradził mi kolega judym to znaczy ułożyłem sobie z jednej strony ula na przeciw wylotu (mam 2 wyloty w tym ulu) od góry mam powałke której nie będe ocieplał i mam nadzieje że wszystko będzie ok


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Początki
Post: 08 października 2012, 05:04 - pn 
RaQwel pisze:
Kolego cordovan bardzo dużo zdjęc kazałeś mi zrobic a nic nie doradziłeś
Cóż od mojego postu nie pokazałeś zdjęć jak więc miałem doradzić? na chybił trafił?

Post pisałeś 23 września a teraz piszesz że
RaQwel pisze:
Pszczoły już podkarmiłem dawno bo na początku września gniazda ułożyłem na 8 ramkach bo czerwiu miałem 7 ramek

i
RaQwel pisze:
Co do wentylacji ułożyłem sobie gniazda tak jak poradził mi kolega judym to znaczy ułożyłem sobie z jednej strony ula na przeciw wylotu (mam 2 wyloty w tym ulu) od góry mam powałke której nie będe ocieplał i mam nadzieje że wszystko będzie ok

jeśli gniazda miałeś ułożone bo układa się przed zakarmianiem dlaczego post z pytaniem tak późno czyli już po zakarmieniu napisałeś? co do samego układu jeśli są dwa wyloty w jednej lini w poziomie to ok , ułożyłeś dobrze, ale jeśli wyloty są w pionie dwa to źle. Co do powałki to powinien na zimowlę na niej leżeć jakiś koc lub poduszka z sieczki ew. mata słomiana a boków gniazda się nie dociepla, dopiero na przedwiośniu. Od góry pszczoły mają mieć ciepło by jak dojdą do góry ramki mogły swobodnie przejść na kolejne, jak będzie zimno zostaną w ramkach i poumierają a nie przejdą w bok - tyle z moich obserwacji. :wink:


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji