FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 10:28 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: 01 sierpnia 2009, 19:25 - sob 
Mam taką sytuacje.
Niedaleko domu mam dwie duże, dorodne lipy i chciałbym jejakoś rozmnożyc (sadzonki czy coś), żeby móc zasiać/zasadzić w pobliżu pasieki, ponieważ niedaleko nie ma żadnych lip tylko same akacje.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 sierpnia 2009, 19:54 - sob 
zebrac nasiona i wysiac , to najprosciej drugie poszukac podpowiem nawet gdzie na starych cmentarzach ktore są obsadzane lipami zawsze znajdzie sie jakas wyrosła z nasionka , i trzecie zakupic w szkółce


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 sierpnia 2009, 22:21 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
birkut, jak już chcesz tak pomagać w tym temacie to napisz jak postępować z nasionami bo to nie takie proste
na cmentarzu to by ciekawie wyglądało
a szkółki to nie tak łatwo
najlepiej poszukaj w necie na stronach pszczelarskich


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 sierpnia 2009, 22:24 - ndz 
http://www.krzewy.pl/sklep/index.htm


tutaj masz sprzedaż lip sadzonek 1,50 szt, warto wysiewac i czekac czy cos wyrosnie? a jak nie napisałem zwe wysiewam tylko ze mozna wysiac a o cmentarzach dlatego ze tam nikt raczej tego nie niszczy na starych cmentarzach

dobrze przeczytasz dobrze zrozumiesz


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 06 sierpnia 2009, 23:05 - czw 

Rejestracja: 04 stycznia 2009, 13:20 - ndz
Posty: 99
Lokalizacja: Augustow
Witam!
Nasiona Lipy można zrywać do sadzenia,gdy po rozciśnięciu wewnątrz jest zielone.Wnętrze nasiona białe oznacza ,że jeszcze jest niedojrzałe i z niego nie wyrośnie sadzonka.AzA


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 sierpnia 2009, 15:09 - sob 

Rejestracja: 06 czerwca 2008, 23:01 - pt
Posty: 1139
Lokalizacja: Stargard Szczec.
Ule na jakich gospodaruję: wlkp/wlkp 18cm
Nasiona lipy nadają się do zebrania wtedy gdy skorupka już jest twarda ale nadal zielona i gdy się rozetnie tą skorupkę na tym orzeszku jest taka brązowa osłonka. Dla różnych odmian jest to różny okres. Aby nasiona wyrosły trzeba je jeszcze chłodzić w lodówce z wilgotnym piaskiem przez jesień i zimę aż do wysiania na wiosnę lub gdy w listopadzie jest jeszcze dobra pogoda, można też włożyć nasiona do pończochy i zakopać je na głębokości ok 30 cm w miejscu w którym nie podchodzi woda gruntowa i nie jest zbyt sucho tylko przy tej metodzie trzeba uważać przy wykopywaniu nasion wiosną bo można poobrywać kiełki. Wypróbowałem te metody w tamtym roku i moje jednoroczne lipy mają nawet po 15 cm. Aby był większy przyrost powinno się siać je dosyć rzadko i nie dopuścić do zalania lub przesuszenia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 września 2009, 15:52 - czw 

Rejestracja: 25 lipca 2009, 11:44 - sob
Posty: 27
Lokalizacja: małopolska
Witam. Czy z tych nasion coś wyrośnie? Zebrane zostały 14 września, w środku orzeszka zielone... Wysiałem je 2 dni później bo przeczytałem w książce miododajność i zapylanie roślin M. Lipińskiego żeby wysiać zaraz po zbiorze, kiedy są jeszcze zielone a w okresie pełnej dojrzałości wysiane jesienią wschodzą na wiosne ale w mniejszym procencie, jak to się ma w praktyce?


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 września 2009, 16:12 - czw 

Rejestracja: 06 czerwca 2008, 23:01 - pt
Posty: 1139
Lokalizacja: Stargard Szczec.
Ule na jakich gospodaruję: wlkp/wlkp 18cm
pszczola_k pisze:
Witam. Czy z tych nasion coś wyrośnie? Zebrane zostały 14 września, w środku orzeszka zielone... Wysiałem je 2 dni później bo przeczytałem w książce miododajność i zapylanie roślin M. Lipińskiego żeby wysiać zaraz po zbiorze, kiedy są jeszcze zielone a w okresie pełnej dojrzałości wysiane jesienią wschodzą na wiosne ale w mniejszym procencie, jak to się ma w praktyce?


Co do metody którą opisałeś wg mnie gdyby lipa tak łatwo wschodziła to pod starymi lipami było by dużo siewek. Napisałem sprawdzone metody. A co do tych twoich nasion właśnie tak powinny one wyglądać jak te twoje. Moje lipy teraz wystrzeliły jak z procy jedna ma około 50cm.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 września 2009, 20:28 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Mam lipy pod oknami i w okresie jesiennym sprzątam spadłe liście , wywożąc je na ogródek.Wraz z tymi liśćmi zagrabiane są również nasiona. Po przekopaniu ogródka jesienią , wiosną wraz z z zasianymi warzywami wschodzą lipy. Jest ich taka ilość , że obsadziłbym nimi chyba całą wioskę. Nie robię tego, bo wolę na samosiejkach szczepić lub w lipcu oczkować takie odmiany ,jakie mnie interesują. Bez porównania szybciej wchodzą w okres kwitnienia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji