FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 04 czerwca 2024, 11:42 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: 27 kwietnia 2009, 22:54 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 kwietnia 2009, 22:23 - pn
Posty: 13
Lokalizacja: Stalowa Wola
Ule na jakich gospodaruję: Warszawski posz., Wielkopolski
Pracę z pszczółkami zaczynałem jako małe dziecko pomagające Ojcu. Niestety zostałem dość mocno pogryziony i długo się nie mogłem przekonać do powrotu. Po śmierci Taty zostało 8 uli warszawskich poszerzanych. Z sentymentu w ubiegłym roku wyremontowałem je pomalowałem i ustawiłem w ogrodzie. W jednym z nich zostało 2 ramki starego suszu i zastawki. W sierpniu ku mojemu zdziwieniu osadził się tam całkiem ładny rój. Z pomocą Stryjka wymieniłem stare ramki na lepsze od niego i dałem węzę. Po pewnym czasie matka zaczęła czerwić i rodzina ładnie się rozwijała. Przezimował w bardzo dobrym stanie i szybko się wzięła do roboty. Na kolejnym przeglądzie 19.04 na 3 ramkach z 4 był bardzo ładny gęsty czerw zasklepiony i sporo pokarmu. Dokarmiałem je ciastem miodowocukrowym a potem Apifondą. Dołożyłem im jeden susz który był zrobiony z jednej strony bo z drugiej nie zrobić w jesieni (takie dziwne). 26.04 część pszczół się wygryzła a nowa ramka była już z obu stron w całości zaczerwiona więc dołożyłem im drugą tak samo zaczętą ramką.
Zobaczyłem w dole 2 ramek przygotowane miejsce na czerw trutowy i 1 matecznik.
Bardzo proszę o radę co wtakiej sytuacji można zrobić. Wiem, że jest to oznaka nastroju rojowego. Oczywiście zależy mi teraz na rozbudowie pasieki. Czy można zrobić odkład z tego ula?? Czy pozwolić się im wyroić, ale nie chcę ich stracić bo są wyjątkowo spokojne pszczoły.
Ze względu na zimne noce w ulu pozostawiłem docieplenie a za zatworem jest jeszcze trochę Apifondy, którą powoli wybierają.
Przeszukałem różne fora ale trudno znaleźć podobną sytuację. Jak długo można stosować dokarmianie wiosenne.
Liczą na Waszą pomoc.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 kwietnia 2009, 23:12 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2622
Lokalizacja: Stara Rudna
Zbyszko, jeśli jeszcze nie ma trutni i jest jeden matecznik :roll: to raczej nastrój rojowy to nie jest predzej cicha wymiana .
A jeśli tak dobrze odbudowują Ci węze - to gniazdo bym normalnie poszerzał i pozostawił pszczołom wybór bo ta matka z rójki prawdopodobnie bedzie stara i wartość jej bedzie już mała, ale następczyni wcale nie musi dać łagodnego potomstwa, wszysko zależy od tego co dołożą trutnie sąsiadów :mrgreen:

Pozdrawiam Szczupak :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 kwietnia 2009, 23:22 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2622
Lokalizacja: Stara Rudna
Zbyszko,
A jesli chodzi o to dokarmianie - to zależy co chcesz z tą rodziną zrobić?
Jeśli chcesz miodu to przestań karmić bo już powinien byc naturalny porzytek, a jesli chcesz rodzine do durzej siły doprowadzić lub maksymalnie węze odbudować to karm (chociaż moje pszczółki zostawiły ciasto miodowo pyłkowe i lecą w pole, nic ich nie interesuje oprucz naturalnego porzytku :P )


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 kwietnia 2009, 23:51 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 kwietnia 2009, 22:23 - pn
Posty: 13
Lokalizacja: Stalowa Wola
Ule na jakich gospodaruję: Warszawski posz., Wielkopolski
Wielkie dzięki za info. Dam im węzę do roboty bo zaczynam od zera więc się przyda. Chcę rodzinę rozbudować i w maju zrobić odkład żeby rozbudowywać pasiekę. Co do jakości matki to bardzo ładnie i równo czerwi więc chyba jeszcze nie jaet taka stara. :)
Jeszcze raz dzięki.

_________________
Ule warszawskie poszerzane oraz wielkopolskie korpusowe
Pszczółki Sklenary i Buckfast


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 kwietnia 2009, 07:11 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
A matecznik był zasklepiony?? Bo pszczoły często zakładają próbne mateczniki na ramach które matka zaczerwi dopiero jak wejdą w nastrój rojowy. Ja takie mateczniki po prostu zrywam jak zobaczę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 kwietnia 2009, 23:12 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2622
Lokalizacja: Stara Rudna
Zbyszko,
no właśnie czy to matecznik czy raczej miseczka matecznikowa :?:
- jedno od drugiego różni sie wielkościa i zawartością - miseczka ma około 7 do 8 mm długości i jest pusta lub jest tam jajeczko
a matecznik jest dłuższy :roll:
( jak miniaturowy kaczan kukurydzy :mrgreen: ) 1,6mm i więcej i jest tam larwa na mleczku .
A jeśli chodzi o to ładne czerwienie to powiem ci tak - nie widzi pszczelarz co czują pszczoły :wink:
W zeszłym roku poddałem młodą dorodną matkę z własnej chodowli, która według mnie czerwiła elegancko ,ale pszczołom się nie widziała pare razy zerwałem mateczniki myśląc że kombinują się wyroić, ale im nie pasowała matka
na jesień i tak wychowały sobie nową matkę i nawet podczas przeglądu odnalazłem młudkę ze znamieniem godowym potem czerwiły obie
do zimowli poszły obie
ale wiosną była już tylko nowa nie oznakowana .
Niewiem czemu wymieniły młodą matkę na jeszcze młodszą ale wymieniły. :idea:
U ciebie może być podobnie jeśli to jeden matecznik lub dwa dorodne to szykują cichą wymianę bo czuja że ta matka którą maja :? sie kończy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji