FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 11:19 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ] 
Autor Wiadomość
Post: 10 listopada 2022, 03:11 - czw 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 17 sierpnia 2022, 23:43 - śr
Posty: 6
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Krosno
Wiatm
Czy ukierunkowanie pasieki na produkcję odkładów ma sens? Jakie są koszty produkcji odkładów? Czy możliwe jest zrobienie dwuch, trzech odkładów z silnej rodziny nie patrząc na zbiory miodu?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 listopada 2022, 08:39 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
A może byś się przedstawił?
Po wyczerpującym Twoim poście prędzej dostaniesz też wyczerpujsca opowiedz.
Bo pytanie poważne,.

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 listopada 2022, 17:55 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
Widzę że masz dwie lokalizacje , Warszawa i Krosno . To gdzie te odkłady masz robić ? Przy takich dojazdach to ci się nie opłaci nawet jak zrobisz siedem z ula :haha:

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 listopada 2022, 19:39 - czw 

Rejestracja: 14 lipca 2021, 11:33 - śr
Posty: 80
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Poznań
Jak masz koncesję na robienie odkładów z refundacji to warto, bo masz popyt. Bez tego to bez sensu, sprzedaż to przypadek :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 listopada 2022, 16:19 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 stycznia 2013, 19:18 - ndz
Posty: 672
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Cześć Czapka13,

Pierwsze pytanie, czy jesteś już pszczelarzem i czy masz w ogóle z czego te odkłady zrobić? Czy wiesz ile kosztuje ramka, węza, matka, ciasto, odkładówka/transportówka.
Drugie pytanie to takie czy w ogóle wiesz jak je zrobić, postępować z nimi i je rozwinąć?
Słusznie koledzy podkreślają, fakt czy będziesz w stanie fizycznie być na pasiece, lub czy będziesz posiadał taką możliwość minimum 3 razy w tygodniu.

Nie kieruję tego konkretnie pod Twoim adresem, ale jest wielu ludzi, którzy uważają, że przy pszczołach nie ma żadnej pracy, a są tylko pożytki.

_________________
"Pszczoły mają w sobie coś mistycznego. Rzucają urok na każdego, kto się nimi bliżej zajmie."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 listopada 2022, 07:48 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
Czapka13 pisze:
Czy ukierunkowanie pasieki na produkcję odkładów ma sens? Jakie są koszty produkcji odkładów? Czy możliwe jest zrobienie dwóch, trzech odkładów z silnej rodziny nie patrząc na zbiory miodu?
najlepiej zacząć od mniejszej ilości, tj w pierwszym sezonie zrobić 30. 20 sprzedać w lipcu, 10 w kwietniu następnego roku. Czyli 20x 250zł = 5tyś, 10x600zł = 6tyś. Twój zarobek to 11tyś minus koszty(cukier, leki, amortyzacja uli, samochodu, sprzętu, naprawy) Tak w teorii, praktyka już nie będzie tak różowa. Po takim sezonie zastanów się, ile byś chciał w ciągu roku zarobić, powiedzmy 100Tyś rocznie na czysto, przelicz sobie, czy wyrobisz się w czasie, ile byś musiał zapłacić pracownikowi pasiecznemu.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 listopada 2022, 21:18 - ndz 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 17 sierpnia 2022, 23:43 - śr
Posty: 6
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Krosno
Witam pasiekę mam przy Domu, pracuje na zmiany więc każdy dzień mam możliwość bycia na pasiece rano lub popołudniu, nie muszę dojeżdżać do pasieki, pasiekę posiadam od kilkunastu lat. I mam z czego zrobić odkłady. Jednak zauważając zmniejszone zbiory miodu przez ostatnie kilka sezonów spowodowane słabym sezonem ( lub przepszczeleniem terenu, przez ostatnie 2 sezony powstały 3 pasieki po około 40 rodzin
) zastanawiam się czy nie lepiej było by robić odkłady w zamian za zbiory miodu. W moim terenie trudno jest uzyskać 20 kg miodu z rodziny (pasieka stacjonarna bez możliwości wywozu) . I moje pytanie ile musiałbym zrobić odkładów z rodziny aby "zrekompensować" te 20 kg miodu. Dodam tylko ze matki hoduje sam i ramki robię też sam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 listopada 2022, 21:25 - ndz 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 17 sierpnia 2022, 23:43 - śr
Posty: 6
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Krosno
Witam pasiekę mam przy Domu, pracuje na zmiany więc każdy dzień mam możliwość bycia na pasiece rano lub popołudniu, nie muszę dojeżdżać do pasieki, pasiekę posiadam od kilkunastu lat. I mam z czego zrobić odkłady. Jednak zauważając zmniejszone zbiory miodu przez ostatnie kilka sezonów spowodowane słabym sezonem ( lub przepszczeleniem terenu, przez ostatnie 2 sezony powstały 3 pasieki po około 40 rodzin
) zastanawiam się czy nie lepiej było by robić odkłady w zamian za zbiory miodu. W moim terenie trudno jest uzyskać 20 kg miodu z rodziny (pasieka stacjonarna bez możliwości wywozu) . I moje pytanie ile musiałbym zrobić odkładów z rodziny aby "zrekompensować" te 20 kg miodu. Dodam tylko ze matki hoduje sam i ramki robię też sam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 listopada 2022, 21:28 - ndz 

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 21:23 - sob
Posty: 1178
Lokalizacja: Beskid Wyspowy
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Trzeba siąść i policzyć. Tylko ty masz dane żeby to zrobić.

_________________
http://www.beskidzkabarc.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 listopada 2022, 22:14 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Do "twozenia "odkładów trzeba mieć linie pszczół która gwarantuje opłacalność przedsięwzięcia ,matki możemy do takich odkładów podawać pod zamówienia"

_________________
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 listopada 2022, 22:43 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Czapka13 pisze:
Witam pasiekę mam przy Domu, pracuje na zmiany więc każdy dzień mam możliwość bycia na pasiece rano lub popołudniu, nie muszę dojeżdżać do pasieki, pasiekę posiadam od kilkunastu lat. I mam z czego zrobić odkłady. Jednak zauważając zmniejszone zbiory miodu przez ostatnie kilka sezonów spowodowane słabym sezonem ( lub przepszczeleniem terenu, przez ostatnie 2 sezony powstały 3 pasieki po około 40 rodzin
) zastanawiam się czy nie lepiej było by robić odkłady w zamian za zbiory miodu. W moim terenie trudno jest uzyskać 20 kg miodu z rodziny (pasieka stacjonarna bez możliwości wywozu) . I moje pytanie ile musiałbym zrobić odkładów z rodziny aby "zrekompensować" te 20 kg miodu. Dodam tylko ze matki hoduje sam i ramki robię też sam.


Piszesz ze masz przepszczelonych teren i Chcesz mieć na nim jeszcze więcej pszczół. Jest to logiczne zupełnie jak pytania które zadałeś rozpoczynając ten temat biorąc pod uwagę że pasiekę masz od kilkunastu lat. Przez ten czas powinieneś już wykonać wiele odkładów, wiedząc co ile kosztuje można łatwo policzyć ile kosztują części składowe odkładu, później trzeba otworzyć stronę z ogłoszeniami sprzedaży i zobaczyć za ile ludzie sprzedają i gdzie tu logika. Pamiętaj że ludzie chcą odkłady mieć najlepiej końcem maja z czerwiacymi matkami a bywają lata że przez połowę maja albo i więcej leje praktycznie dzień w dzień i jest zimno. Odkład zrobić żaden problem ale wystarczy że trafisz na takie załamanie pogody i możesz śmiało zaczynać od nowa z robieniem odkładów. Oczywiście jak już się rozpogodzi to pierwszego dnia otrzymasz kilkadziesiąt telefonów od niby pszczelarzy z zapytaniem czy ich odkłady są już do odbioru... Pogodę macie ta sama a tak ciężko pojąć ze żeby zajrzeć do ula wypadało by żeby na głowę nie lało a deszcz i kilka stopni na plusie do żadna temperatura do zapłodnienia matek.
Przy przepszczelonym terenie możesz mieć 40 dziadów albo 10 uczciwych rodzin. Jak jest dużo pszczół to rodziny są słabe i ciężko robic odkłady. Nawet gdybyś je cały rok karmił to problemem jest brak pyłku. Proponuję poszukać lepszej miejscówki lub/ i zmniejszyć pasiekę. Jak są dojazdy są większe koszty i trzeba też myśleć co się robi i po co jedzie więc kłania się organizacja pracy. No ale wolność Tomku w swoim domku

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 listopada 2022, 15:54 - pn 

Rejestracja: 11 marca 2020, 02:47 - śr
Posty: 421
Lokalizacja: Hamilton, Kanada
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: HAMILTON
Matki i odklady to najlatwiejszy zarobek. Pozostaje tylko jeden problem kto to kupi? Ty musisz sam okreslic czy to sie oplaca. Zrob 5 odkladow i sprzedaj. Jak sie powiedzie to zrob wiecej, ot cala filozofia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 listopada 2022, 21:11 - pn 

Rejestracja: 26 grudnia 2021, 20:12 - ndz
Posty: 314
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Rzeszów
Matki za darmo, ramki za darmo ,wosk - węza za darmo , susz z miodem za darmo ,pszczoły za darmo ,cukier za 6 zeta tylko - nic tylko robić odkłady i rodziny .U mnie nic za darmo, wszystko kosztuje .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 listopada 2022, 02:44 - wt 

Rejestracja: 11 marca 2020, 02:47 - śr
Posty: 421
Lokalizacja: Hamilton, Kanada
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: HAMILTON
stach56 pisze:
U mnie nic za darmo, wszystko kosztuje .
Gdzies to juz slyszalem" Panie, nic sie nie oplaca. Ciagle tylko doplacam do tego" Kurcze nic sie nie oplaca tylko co trzecia zagroda to pasieka, taka nie wielka tylko 60 uli. Chcesz kosztorys to tak u mnie to wyglada( najgorszy scenarjusz wszystko kupuje)
$300 rodzina na 20 ramkach (dziele na 5 odkladow, 5x4ramki)
$140 4 matki UN (4x$35)
$40 5 skrzynek odkladowych
$20 20kg cukru (jeszcze sporo zostanie)
$500 suma wydatkow
Sprzedaje odklady po $250 5x$250= $1250-$500(wydatki) zostaje w kieszeni $750 za pare godzin pracy.
Lepsz opcja: moje pszczoly i moje matki. Oszczedzam nastepne $360 (po odliczeniu $80 za ramki)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 listopada 2022, 14:29 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Beeman pisze:
stach56 pisze:
U mnie nic za darmo, wszystko kosztuje .
Gdzies to juz slyszalem" Panie, nic sie nie oplaca. Ciagle tylko doplacam do tego" Kurcze nic sie nie oplaca tylko co trzecia zagroda to pasieka, taka nie wielka tylko 60 uli. Chcesz kosztorys to tak u mnie to wyglada( najgorszy scenarjusz wszystko kupuje)
$300 rodzina na 20 ramkach (dziele na 5 odkladow, 5x4ramki)
$140 4 matki UN (4x$35)
$40 5 skrzynek odkladowych
$20 20kg cukru (jeszcze sporo zostanie)
$500 suma wydatkow
Sprzedaje odklady po $250 5x$250= $1250-$500(wydatki) zostaje w kieszeni $750 za pare godzin pracy.
Lepsz opcja: moje pszczoly i moje matki. Oszczedzam nastepne $360 (po odliczeniu $80 za ramki)

Daj namiary gdzie kupisz rodzinę na 20 ramkach za 300pln kupię z 50szt bo przy takiej cenie szkoda zimować jak wiosna kupie gotowe. O reszcie szkoda nawet pisać widać że to wyliczenia teoretyczne z dupy wzięte . Wyobraź sobie zrobiłeś 100 odkładów czy tam więcej, wrzuciłeś matki, nawet biorąc pod uwagę że wszystkie zostały przyjęte to trafiasz na załamanie pogody i pszczoły siedzą w ulach 2 tygodnie a później jeszcze czekasz na to aż będzie pogoda do unas8enienia się matek i czasu aż zaczną czerwic. Nagle okazuje się że minął miesiąc a pszczół zamiast przybywać zaczyna stopniowo ubywać a pierwsza młoda pszczoła pojawi się za 20 dni a matki masz w połowie odkładów. I co zaczynamy od nowa bo odkłady w których są matki trzeba mieć czym zasilić a te bez matek łączyć do kupy. Odkłady trzeba mieć do czego zrobić i gdzie wywieść. 5 odkładów to sobie możesz dać pod jabłonka za stodola ale ja masz więcej to tylko wyjazdy i dodatkowe koszty
Przezimowany odkład na 5 ramkach ciężko kupić za 600pln a ty masz rodziny na 20 ramkach za 300pln...Do odkładu trzeba dać przynajmniej ramkę pokarmu bo bez matki albo matka nu to sobie możesz karmić. Odkłady na sprzedaż robiłem przynajmniej 10 lat, nigdy nie był to ani łatwy kawałek chleba ani specjalnie opłacalne. Nawet nie wiesz jak ludzie potrafią być problematyczni. Po odbiór 10 odkładów potrafi przyjechać 10 samochodów a w każdym 2-3 osoby więc same odbiory trzeba odkładać na, wiele dn. To nie zakupy refundowane ze pojawia się 1 człowiek i bierze o np 50 odkładów dla członków Koła i nara

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 listopada 2022, 15:10 - wt 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
kudlaty pisze:
Daj namiary gdzie kupisz rodzinę na 20 ramkach za 300pln kupię z 50szt

podane ceny w dularach kandyjskich , nie w pln :) bo kolega z Kanady nadaje :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 listopada 2022, 15:44 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 stycznia 2013, 19:18 - ndz
Posty: 672
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Beeman pisze:
$300 rodzina na 20 ramkach


Beeman pisze:
(dziele na 5 odkladow, 5x4ramki)


Beeman pisze:
Sprzedaje odklady po $250


Aż mało prawdopodobne, niezależnie w jakiej walucie by to było.

NIE wchodzić:
https://www.youtube.com/watch?v=jeKABSyMlTU

_________________
"Pszczoły mają w sobie coś mistycznego. Rzucają urok na każdego, kto się nimi bliżej zajmie."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 listopada 2022, 16:33 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 kwietnia 2008, 21:23 - czw
Posty: 344
Lokalizacja: środkowopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 wlkp
sangbleu pisze:
Beeman pisze:
$300 rodzina na 20 ramkach

Beeman pisze:
(dziele na 5 odkladow, 5x4ramki)

Beeman pisze:
Sprzedaje odklady po $250

[...]

https://www.youtube.com/watch?v=jeKABSyMlTU


... a może by tak rzucić to wszystko i zamieszkać w Kanadzie ...
i trzepać kase na odkładach :cwaniaczek:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 listopada 2022, 21:36 - wt 

Rejestracja: 26 grudnia 2021, 20:12 - ndz
Posty: 314
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Rzeszów
To u ciebie jacyś naiwni że zamiast kupować 20 ramek pszczoły kupują 4 i cieszą się że 50 dolców zaoszczędzili. Biorę dwadzieścia matek i jadę do ciebie robić odkłady .Wystarczy że podzielę ul na pół a nie na 5.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 listopada 2022, 21:52 - wt 

Rejestracja: 11 marca 2020, 02:47 - śr
Posty: 421
Lokalizacja: Hamilton, Kanada
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: HAMILTON
sangbleu pisze:
Aż mało prawdopodobne, niezależnie w jakiej walucie by to było.
Czy to takie trudne zweryfikowac czy pisze prawde? No to prosze bardzo zrobie to za ciebie. W wyszukarce napisalem "Nucs for sale Toronto" odpowiedz: https://www.kijiji.ca/v-livestock/missi ... ?undefined
Ogloszenie dane 15 dni temu, 283 osoby odwiedzily ogloszenie cena $275 za cztery ramki. 2 ramki czerwiu, ramka pokamu, i pusta ramka (susz)
Flying Dutchman’s Apiary jest to potezna pasieka ok 50km odemnie.
Ja bym byl w siódmy niebie jak bym dostal $200, bo moje koszty sa ponizej $15 za sztuke. Oczywiscie nie licze robcizny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 listopada 2022, 22:08 - wt 

Rejestracja: 11 marca 2020, 02:47 - śr
Posty: 421
Lokalizacja: Hamilton, Kanada
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: HAMILTON
stach56 pisze:
Biorę dwadzieścia matek i jadę do ciebie robić odkłady .
Zapraszam, tylko abys mial zaplacony bilet powrotny bo napewno (100%) nie zarobisz nawet na jedzenie. Dlaczego? Nie bede sie powtarzal dla kogos kto czyta tylko to co chce zobaczyc (profity) dlatego zkopiuje to co wczoraj napisalem.
Beeman pisze:
Matki i odklady to najlatwiejszy zarobek. Pozostaje tylko jeden problem kto to kupi?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 listopada 2022, 22:30 - wt 

Rejestracja: 11 marca 2020, 02:47 - śr
Posty: 421
Lokalizacja: Hamilton, Kanada
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: HAMILTON
janek_sz pisze:
. a może by tak rzucić to wszystko i zamieszkać w Kanadzie ...
i trzepać kase na odkładach
U nas jest takie powiedzenie "the grass is always greener on the other side" Mozna to roznie interpretowac. Ja to tak przetlumacze w kontekscie tego tematu. Ty pewnie sprzedal bys 5 razy tyle miodu co miales w tym roku. Ja sprzedam jedna piata tego co zebralem. Czyli jak by nie bylo to obaj mamy przejeb.....e. Ale trzeba sie cieszyc tym co mamy bo jutro mozemy nic nie miec. Powodzenia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 listopada 2022, 05:18 - śr 

Rejestracja: 11 marca 2020, 02:47 - śr
Posty: 421
Lokalizacja: Hamilton, Kanada
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: HAMILTON
stach56 pisze:
To u ciebie jacyś naiwni że zamiast kupować 20 ramek pszczoły kupują 4 i cieszą się że 50 dolców zaoszczędzili.
Nie bede cie obrazal i pisal kto tu jest naiwny. Pieniadze nigdzie nie leza na ulicy i trzeba ciezko na nie pracowac. Rodzine za $250 sprzedaja w lipcu, czyli po sezonie. Te pszczoly juz zarobily na siebie i sa spracowane. Od wiosny zapylaly sady i plantacje albo zbieraly nektar na miod. W lipcu doswiadczony pszczelarz nie kupuje odkladow bo inwestycja ryzykowna (w zimie padlo 50% pszczol) i ewentualnie przyniesie zysk dopiero za rok. Odklady sa w cenie do polowy maja i zawsze ich brakuje. Zreszta z takimi jak ty co to moga (albo nie) zaoferowac 20 odkladow do sprzedazy nikt powazny nie bedzie rozmawial. Klijentele i zaufanie buduje sie latami. A ze nie jest tak kolorowo to podam dwa przypadki z naszego kola pszczelarskiego. Jeden gosc mial zazimowane 1000 odkladow na wiosne nie mial prawie nic. Inny pasieka liczaca na jesieni 2600 rodzin. Na wiosne oblecialo sie 600.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 listopada 2022, 05:38 - śr 

Rejestracja: 11 marca 2020, 02:47 - śr
Posty: 421
Lokalizacja: Hamilton, Kanada
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: HAMILTON
kudlaty pisze:
Nawet nie wiesz jak ludzie potrafią być problematyczni. Po odbiór 10 odkładów potrafi przyjechać 10 samochodów a w każdym 2-3 osoby więc same odbiory trzeba odkładać na, wiele dn.
No widzisz a ja robie odwrotnie. Umawiam sie na 9:30 wieczor z jak najwieksza grupa ludzi w domu (nie na pasiece!) Kazdy by chcial porad na dwie godziny a ja przeciez sie nie rozdwoje. I w ten sposob zamiast dwudziestu godzin gadania (czyt. "straty") jest tylko godzina. A wiadomo jak czas jest cenny w sezonie. Duza grupa ludzi (pozamiejscowych) nie chce jezdzic po nocy i wola odebrac rano. Ja jestem w tym czasie w pracy. Odklady czekaja przed domem a zaplata przelewem albo pod wycieraczke. I taki sposob jest najwygodniejszy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 listopada 2022, 06:06 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
Beeman, dobry biznes plan był u nas PL, 10 lat temu. Nie wiem jaki był stosunek ceny za rodzinę w stosunku do ceny odkładu w czerwcowego. Dziś w drugiej połowie lata w ofercie mamy masę okładów dostępnych od ręki.
Wielu robi po kilka odkładów w stylu "pod jabłonką za stodołą" - co się opłaca, gdyż sprzedają nadwyżki z pasieki, a i zbyt jest, bo rozchodzi się po znajomych, lub z ogłoszenia. Niewielka ilość zawsze się sprzeda. Ceny też nie są wygórowane - ze względu na ogólny charakter działalności hobbistycznej.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 listopada 2022, 10:05 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 sierpnia 2007, 18:10 - czw
Posty: 937
Lokalizacja: Poznań
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Nikt się jeszcze nie dorobił na pszczołach w Polsce.
I taka jest prawda i nie ma czego liczyć.
Chyba, że na handlu miodem lub sprzętem - to co innego.

_________________
Pura Vida


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 listopada 2022, 10:11 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Maxik pisze:
Beeman, dobry biznes plan był u nas PL, 10 lat temu. Nie wiem jaki był stosunek ceny za rodzinę w stosunku do ceny odkładu w czerwcowego. Dziś w drugiej połowie lata w ofercie mamy masę okładów dostępnych od ręki.
Wielu robi po kilka odkładów w stylu "pod jabłonką za stodołą" - co się opłaca, gdyż sprzedają nadwyżki z pasieki, a i zbyt jest, bo rozchodzi się po znajomych, lub z ogłoszenia. Niewielka ilość zawsze się sprzeda. Ceny też nie są wygórowane - ze względu na ogólny charakter działalności hobbistycznej.

Wszystko się zgadza 10 lat temu wykonywanie odkładów było opłacalne odkład 5ramkowy kosztował 250pln, robiąc dużo nawet przy niskiej marzy można było zarobić mniej niż na miodzie ale zawsze to był pewny pieniądz w sezonie. Za to co zostawało można było coś kupić. Obecnie po 10 latach cena jest praktycznie ta sama co była a koszty wszystkiego wzrosły x2, siła nabywcza 100 PLN obecnie a 10 lat temu to też zupełnie inna historia...
Beeman,
Ameryka a Polska to dwa różne światy więc to trochę jak porównywanie opłacalności rolnictwa w Afryce a na ukraińskich czarnoziemach

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 listopada 2022, 13:14 - śr 

Rejestracja: 11 marca 2020, 02:47 - śr
Posty: 421
Lokalizacja: Hamilton, Kanada
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: HAMILTON
_barti_ pisze:
Nikt się jeszcze nie dorobił na pszczołach w Polsce.
I taka jest prawda i nie ma czego liczyć.
Chyba, że na handlu miodem lub sprzętem - to co innego
swiete słowa. I w Ameryce P. Jest tak samo. Przeliczając na roboczogodzine jest to najmniej opłacalna działalność w rolnictwie. Jako hobbyst pomimo dużych wydatków może być opłacalne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 listopada 2022, 21:21 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 stycznia 2013, 19:18 - ndz
Posty: 672
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Beeman pisze:
Czy to takie trudne zweryfikowac czy pisze prawde? No to prosze bardzo zrobie to za ciebie.


Nie o to w ogóle chodzi. Przy tych cenach, nie opłaca się kupować odkładu, tylko od razu rodziny, a potem można je jeszcze sprzedać, to miałem na myśli.



https://www.youtube.com/watch?v=k62mNeN1Ro4

_________________
"Pszczoły mają w sobie coś mistycznego. Rzucają urok na każdego, kto się nimi bliżej zajmie."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 listopada 2022, 23:41 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
sangbleu pisze:
Beeman pisze:
Czy to takie trudne zweryfikowac czy pisze prawde? No to prosze bardzo zrobie to za ciebie.


Nie o to w ogóle chodzi. Przy tych cenach, nie opłaca się kupować odkładu, tylko od razu rodziny, a potem można je jeszcze sprzedać, to miałem na myśli.



https://www.youtube.com/watch?v=k62mNeN1Ro4

w Kanadzie mają późne intensywne pożytki dlatego majowe odkłady mają czas dojść do siły i przynieść więcej miodu niż kilka naszych rodzin w Polsce. W Kanadzie zima to więcej niż pół roku więc lepiej być w " plecy" i sprzedać rodzinę jak jest kupiec po sezonie niż ryzykować straty i wiosna mieć pusty ul

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 listopada 2022, 17:26 - czw 

Rejestracja: 26 grudnia 2021, 20:12 - ndz
Posty: 314
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Rzeszów
kudlaty pisze:
sangbleu pisze:
Beeman pisze:
Czy to takie trudne zweryfikowac czy pisze prawde? No to prosze bardzo zrobie to za ciebie.


Nie o to w ogóle chodzi. Przy tych cenach, nie opłaca się kupować odkładu, tylko od razu rodziny, a potem można je jeszcze sprzedać, to miałem na myśli.



https://www.youtube.com/watch?v=k62mNeN1Ro4

w Kanadzie mają późne intensywne pożytki dlatego majowe odkłady mają czas dojść do siły i przynieść więcej miodu niż kilka naszych rodzin w Polsce. W Kanadzie zima to więcej niż pół roku więc lepiej być w " plecy" i sprzedać rodzinę jak jest kupiec po sezonie niż ryzykować straty i wiosna mieć pusty ul
Ale żeby podzielić to najpierw trzeba przezimować ,a można nie przezimować i nie będzie co dzielić . U nas prawie wszystko zimuje i uli przybywa do kwadratu, więc z opłacalnością kiepsko.Wszystko kosztuje bo nawet jak się pozbędziemy 6 ramek to wosk w nich zawarty wart jest +-30 zł przy grubej węzie a matka unasienniona minimum 80


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 listopada 2022, 20:55 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 stycznia 2013, 19:18 - ndz
Posty: 672
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
stach56 pisze:
Ale żeby podzielić to najpierw trzeba przezimować ,a można nie przezimować i nie będzie co dzielić .


Z tego względu wydawać się może, że lepiej po sezonie podzielić na odkłady i sprzedać, a wiosną kupić przezimowane rodziny, skoro różnica w cenie niewielka, a po sprzedaży odkładów wychodzi się "na plus".

_________________
"Pszczoły mają w sobie coś mistycznego. Rzucają urok na każdego, kto się nimi bliżej zajmie."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji