FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 04 czerwca 2024, 07:46 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 29 ] 
Autor Wiadomość
Post: 07 maja 2010, 14:34 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2009, 16:15 - ndz
Posty: 88
Lokalizacja: Rzeszów
Witam wszystkich pszczelarzy
Mam pytanie do doświadczonych pszczelarzy
Zamierzam zrobić odkład z jednego z uli ponieważ co chwila wchodzi mi w nastrój rojowy i już mi się znudziło zrywanie mateczników w chwili obecnej jest na 15 ramkach warszawskich zwykłych.
Mianowicie
Dziś zaglądałem do ula dodałem ramkę woszczyny i zauważyłem 2 mateczniki zasklepione jednego niechcący zniszczyłem były w nich larwy, widocznie dopiero co zostały zasklepione. Tak sobie myślę gdybym zrobił za parę dni odkład z tym matecznikiem. Jak silny powinienem zrobić ten odkład. Nie przeglądałem całego gniazda ponieważ pogoda nie sprzyja, nie wiem ile jest tych mateczników. Jak będzie więcej zasklepianych to z jednego bym zrobił odkład a drugi zostawił a matkę pod but ponieważ jest u mnie już 3 sezon a nie wiem ile ma lat.
Jeśli morze ktoś mi coś podpowiedzieć będę bardzo wdzięczny. Nigdy nie robiłem odkładów dlatego stad to moje pytanie.

_________________
http://picasaweb.google.pl/110674740950921002414


Krzysiek4810


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 maja 2010, 17:13 - pt 
jezeli były zasklepione a rójka ci nie wyszła to znaczy ze robią cichą wymiane
9rozumiem ze pogoda jest dobra u ciebie jezeli grzebiesz w ulu)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 07 maja 2010, 17:33 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 13:43 - pt
Posty: 141
Lokalizacja: Mrągowo
zobacz ten temacik http://www.pasiekaambrozja.pl/forum/vie ... 6917#36917


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 maja 2010, 17:57 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2009, 16:15 - ndz
Posty: 88
Lokalizacja: Rzeszów
Pogoda była przez dwa dni deszczowa ale dziś się przejaśniło i nawet słonko świeciło Mateczniki dopiero co są zasklepione Tak ze nie powinny się jeszcze wyroić chyba.

_________________
http://picasaweb.google.pl/110674740950921002414


Krzysiek4810


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 maja 2010, 15:57 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2009, 16:15 - ndz
Posty: 88
Lokalizacja: Rzeszów
Oto ten matecznik jak myślicie będzie coś z niego. Robić odkład z nim czy zostawić a matkę skasować.
Doradźcie mi :?: :?: :?: .


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

_________________
http://picasaweb.google.pl/110674740950921002414


Krzysiek4810


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 maja 2010, 18:23 - pn 
rójka wychodzi z ula po zasklepieniu pierwszego matecznika, jezeli nie poszła to moze robią wymianę matki


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 maja 2010, 20:15 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Jak są tylko2 mateczniki i jeszcze leżonce to jest na cicho wymiane. Ale jak jest wiencej to na rójkie. Mozesz zrobic ze starą matką odkład wez 2 ramki czerwiu na wygryzieniu i 2 daj osłonowe z miodem i pyłkiem i 1 ramkie suszu obok czerwiu i strząchnij z3 ramek pszczoły do odkładu ze starą matka. Pszczoła lotna odleci do macierzaka chociarz jest w odkładzie ich matka a zostanie tylko nie lotna do ogrzania czerwiu. Do jesieni ten odkład dojdzie do siły i na jesien połonczysz z macierzakiem. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 maja 2010, 21:14 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2009, 16:15 - ndz
Posty: 88
Lokalizacja: Rzeszów
A ja sobie myślę tak jak będą dwa mateczniki to z jednego zrobię odkład a drugiego zostawię a matkę stara zniszczę. I tym sposobem wymienię matkę i będę miał odkład.
Jak myślicie morze być tak?.

_________________
http://picasaweb.google.pl/110674740950921002414


Krzysiek4810


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 maja 2010, 22:20 - pn 
a pewnie ze mozna i bedziesz miał dwie rodziny i jezeli macierzak bedzie mocny to przyniosą wiecej nektaru bo pszczoła nie bedzie zmuszona do karmienia i ogrzewania czerwiu


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 maja 2010, 10:21 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
tylko masz ryzyko co do jakości użytkowej tych matek bo nie wiesz czym się unasienią a wtedy może być fajny miks już tak kiedyś robiłem i miałem takiego miksa obronnego


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 maja 2010, 15:35 - wt 
oczywiscie a kupisz to wiesz ze łagodne powiedzmy bo tez mogą byc nijakie ale hodowca ci odpowie ze to ty coś popieprzyłes, ja sobie matule ciągnę sam co jakis czas zmieniam krew , żadko pszczoły same z siebie są wsciekłe jeżeli już to z naszej przyczyny


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 maja 2010, 16:47 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2009, 16:15 - ndz
Posty: 88
Lokalizacja: Rzeszów
A wiec dziś zrobiłem odkład z matecznikiem dałem 2 ramki czerwiu na wygryzieniu 1 z miodem i pyłkiem i 1 węzę. Dodatkowo strząsłem z 3 ramek z czerwiem otwartym do odkładu. Wieczorkiem dam im ciasto miodowo-cukrowe. Wy lotek zmniejszyłem na 2cm i zatkałem go trawa, tak ze jak będą chciały to sobie mogą same ściąć trawę i wyjść. W macierzaku było 5 mateczników zasklepionych i matka. Jeden poszedł do odkładu, drugi został w ulu a resztę zniszczyłem.
I tak się zastanawiam co zrobić z starą matka czy ja zostawić i czekać na cicha mymiane czy jak.

_________________
http://picasaweb.google.pl/110674740950921002414


Krzysiek4810


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 maja 2010, 16:50 - wt 
birkut pisze:
jezeli były zasklepione a rójka ci nie wyszła to znaczy ze robią cichą wymiane
9rozumiem ze pogoda jest dobra u ciebie jezeli grzebiesz w ulu)


Nie koniecznie muszą wyjść w 9-10 dniu po zasklepieniu mat-roj czasami roj wychodzi z młodą matką czyli w 18 dniu od złożenia jaja
Wczoraj podczas przeglądu w ulu za uwarzyłem że matka z 2009 zaczyna szwankować i są tylko 2 mat Cichej wymiany {rodzina bardzo silna ) w innym gdzie powstał nastrój rojowy znalazłem z 5 pięknych mat rojowych ale widać nie śpieszno im było do roju gdyż mateczniki były zasklepione i na 2 siedziały pszczoły a w jednym już wybierały resztki larwy
zabrałem 3 szt jednego rozerwałem była już matka w wieku 12 dni dwa pozostałe wstawiłem do ula gdzie była Cicha wymiana a tamte zniszczyłem
Więc według wszelakich reguł 3 dni temu powinien iść rój A nie poszedł a było ciepło i słonecznie


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 maja 2010, 21:02 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2009, 16:15 - ndz
Posty: 88
Lokalizacja: Rzeszów
To morze by tak jutro zaglądnął i na wszelki wypadek matce skrzydełko obciął, gdzieś o tym czytałem na tym forum, nie chce rójki ale tez nie chce aby mi zwiały. Czy po prostu matkę załapać i zniszczyć.

_________________
http://picasaweb.google.pl/110674740950921002414


Krzysiek4810


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 maja 2010, 18:01 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2009, 16:15 - ndz
Posty: 88
Lokalizacja: Rzeszów
Dziś nadarzyła się okazja przestało chwilkę padać i zaglądnąłem tak szybciutko do odkładu i gdy wyciągałem rameczkę była na nim młodziutka matka wygryzła się z matecznika. Tak ze połowa sukcesu już za mną, teraz najgorsze przed nią unasiennić się żeby cała wróciła do ula. Ciekawe co tam w macierzaku został jeden matecznik już powinien się wygryźć i stara matka :?: . U mnie ma być od czwartku pogoda to morze wszystko będzie ok :thank: .
A to oto Matula :).


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

_________________
http://picasaweb.google.pl/110674740950921002414


Krzysiek4810


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 czerwca 2010, 09:25 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2009, 16:15 - ndz
Posty: 88
Lokalizacja: Rzeszów
Witam Wszystkich Mam Pytanie
Tak wyszło ze z 3 uli odkład owych tylko jedna matka się unasienniła w 2 ulach niema matki. Poddałem ramki z jajeczkami żeby się upewnić i założyły mateczniki ratunkowe.
I teraz mam pytanie zamówiłem matkę w sklepie pszczelarskim jutro ma być po 14 jak ją poddać do odkładu. Czy odrazu zniszczyć mateczniki ratunkowe i matkę nowa dac w klateczce z ciastem Czy macie inny sposub na poddanie.
Z pozostałymi dwoma ulami myślę zrobić tak ze tam gdzie jest matka przełorze go na miejsce tam gdzie niema taki jest to rójka powinna wiekszosc pszczół przeleciec na stare miejsce a resztę wieczorem strzępie przed wylot. Jak myślicie dobrze to kombinuje. Proszę o jakieś rady

_________________
http://picasaweb.google.pl/110674740950921002414


Krzysiek4810


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 czerwca 2010, 12:24 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Krzysiek jak już bendziesz miał matki to w tych2 rodzinach zerwij mateczniki i upewnji sie ze nie założą nowych i po3 godzinach podaj matkie w klateczce bez pszczół towarzyszacych. Tak zeby pszczoły wybierały ciasto i wypusciły matki. Nic nie przekładaj bo mozesz zniszczyc matki w czasie nalotu. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 czerwca 2010, 17:40 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2009, 16:15 - ndz
Posty: 88
Lokalizacja: Rzeszów
Dzięki za odpowiedz miły_marian,
Ja dla pewności wyciągnę te ramki z ula to znaczy jedną bo na niej tylko były jajka zniszczę mateczniki ratunkowe i dodam do innych uli a później ewentualnie jak przyjmą matki dam im czerw na wygryzieniu.
A można ich dokarmić 1:1 pomorze coś to w stosunku do przyjęcia matki czy morze zaszkodzi.

_________________
http://picasaweb.google.pl/110674740950921002414


Krzysiek4810


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 czerwca 2010, 18:30 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 13:43 - pt
Posty: 141
Lokalizacja: Mrągowo
...Krzysiek4810 ... lepiej daj im ciasto ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: ciasto
Post: 13 czerwca 2010, 21:57 - ndz 

Rejestracja: 14 maja 2010, 20:21 - pt
Posty: 194
Lokalizacja: wielkopolska
Witam
SKoro o ciescie mowa to powiedzcie ile wagowo podac na raz do ula (odklad 7 ramek wlkp) i czy mozna polozyc na dennicy. Jestem poczatkujacym a w ksiazkach nic na ten temat nie ma.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: ciasto
Post: 13 czerwca 2010, 22:18 - ndz 
jacoby76 pisze:
Witam
SKoro o ciescie mowa to powiedzcie ile wagowo podac na raz do ula (odklad 7 ramek wlkp) i czy mozna polozyc na dennicy. Jestem poczatkujacym a w ksiazkach nic na ten temat nie ma.


Połóż na ramkach robiąc przerwę w Beleczce ( złam na pół i odłam kawałek z jednej )
Podaj ok 50 deko jak pobiorą daj następne Nie daj dużo bo na polu jest bardzo ciepło i ciasto może Ci się zbyt twarde aby pszczoły je pobrały lepiej częściej a mniej


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 29 marca 2011, 22:30 - wt 
Witam,mam pytanko jestem młodym zaczynajacym pszczelarzenie.mianowicie kupujac odkłady na ramkach wsadzajac je do ula co odbywa sie dalej czy mógłb mi ktos rozjasnic ten temat?Pozdrawiam


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 29 marca 2011, 23:15 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Prawidłowy odkład to nowa tegoroczna matka zopaletka w tymroku białą. Musi miec 2 ramki czerwiu i 2 ramki pokarmu z pyłkiem.Jak jest mało pokarmu to mozna dac ciasto albo syrop cukrowy. Jak masz pszczele rodziny w pasiece to 7 dni przed przywiezieniem odkładów daj 1 lub 2 ramki za krate odgrodową Ale jak chcesz zasilić odkład tym czerwiem to na drugi dzień po przeglondzie tego odkładu możesz dac tą ramkie czerwiu zasklepionego z ktyrego benda się wgryzały młode pszczoły i matka juz bendzie miała wolne komurki do zaczewienienia i ta operacje mozesz powturzyc za 10 dni dodajac jescze czerwiu zeby na 1 śierpnia kiedy matka bendzie czerwiła na pszczołe zimową ten odkład powinien mieć z 8 ramek czerwiu. Taka rodzina wróży dobrą zimowle. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 marca 2011, 04:20 - śr 
szewiec2989 pisze:
Witam,mam pytanko jestem młodym zaczynajacym pszczelarzenie.mianowicie kupujac odkłady na ramkach wsadzajac je do ula co odbywa sie dalej czy mógłb mi ktos rozjasnic ten temat?Pozdrawiam


A czy masz wogóle już pszczoły czy zamierzasz dopiero się nimi zająć? Bo jeśli dopiero zamierzasz pszczelarzyć zamiast odkładów kup sobie złapane prze jakichś pszczelarzy rójki, osadź w ulach na nawet samej węzie (ilość ramek z węzą zależy od wielkości /wagi roju). Zamów sobie u jakiegoś hodowcy matki (linie dostosuj do regionu i siły pożytków) tak byś dostał je w okolicach 7 dni po osadzeniu roju, do tego czasu będziesz miał już odbudowane ramki z węzą a matka jeszcze nie zaczerwi za dużo (gdyż w czwartym dniu od osadzania roju a na trzy dni przed otrzymaniem matek tę matkę rojową znajdziesz na ramce i pod but zostawiając pszczoły w osieroceniu na trzy dni). Po tych trzech dniach osierocenia przegląd gniazda by ew. wyeliminować mateczniki jakie mogą pszczoły zacząć odciągać na jajkach/czerwiu jaki zostanie w ulu po matce rojowej i wtedy poddasz sobie matki jakie otrzymałeś. Jeśli nie bardzo wiesz jak to wszystko zrobić polecam najpierw lekturę np. W. Ostrowskiej "Gospodarka Pasieczna". Jeśli kupisz natomiast odkłady i osadzisz w ulu daj im z litr syropu cukrowego 1:1 w podkarmiaczce, dodaj pomiędzy ramki z czerwiem jedną ramkę z woszczyną i w miarę jak będą pszczoły odbudowywały ci węzę będziesz sobie dodawał kolejne ramki z węzą nie więcej jednak jak trzy do czterech na ul, dobrze by było byś miał w zapasie susz w ramkach bo byś mógł w sezonie poddać by matka miała miejsce na czerwienie. Przy dobrej gospodarce odkładami możesz jeszcze nawet w danym roku troszkę miodku odwirować, możesz się też nastawić na doprowadzenie rodziny do dużej siły by je dobrze zazimować a w przyszłym roku o ile przezimują prawidłowo będziesz wirował już więcej miodu. ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 kwietnia 2011, 10:53 - ndz 
no ok mama puste ule ,wstaie tam zakupione ramki z odkładem i one same tak sobie wyjda czy trzeba je wstawic tam gdzie sa pszczoły?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 kwietnia 2011, 11:05 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
szewiec2989,
spróbuj jakoś skonkretyzować swoje pytanie.
Tak jak teraz piszesz to można podejrzewać, że sobie jaja robisz albo odpowiedzieć, że trzeba koniecznie pszczołom na wylotku drogowskazy ustawić :)

Bogdan tak szczegółowo opisał jak postępować z odkładami, że już lepiej nie można. Poczytaj a jak będziesz miał dalsze konkretne pytania to postaramy się pomóc.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 kwietnia 2011, 15:58 - ndz 
wiem jak postepowac z rójkami ale niewiem na jakiej zasadzie postepowac z odkładami ,jak nimi sie zajac?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 kwietnia 2011, 17:07 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4575
Lokalizacja: stare polichno
szewiec2989 pisze:
wiem jak postepowac z rójkami ale niewiem na jakiej zasadzie postepowac z odkładami ,jak nimi sie zajac?

oglądnij film pt: Rotacyjna hodowla pszczół - on analizuje: postępowanie z rodzinami pszczelimi zgodnie z ich naturalnymi potrzebami, tworzenie nowych odkładów i opiekę nad nimi . Na pewno ci się przyda.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 kwietnia 2011, 19:21 - ndz 

Rejestracja: 14 stycznia 2011, 12:35 - pt
Posty: 647
Lokalizacja: płońsk
Szewiec 2989.Pytanie ,jak postępoweać z odkładami zadałem w temacie" odkład i co dale"tam też znajdziesz odpowiedż zamieszczoną przez Bocianka,która dokładnie ten temat wyjaśnia.Temat o którym mowa jest kilka pozycji pod twoim pytaniem.

_________________
godzięba


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 29 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji