FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 03 czerwca 2024, 22:35 - pn

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 170 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: odkład
Post: 04 czerwca 2012, 21:34 - pn 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Byłem dzisiaj w pasiece w ciągu dnia jak było lekkie rozpogodzenie i zaglądnąłem do moich odkładów.
W jednym odkładzie wszystko dobrze, ciągną mateczniki więc pozrywałem je niech czekają na poddanie matki.

Ale to co zobaczyłem w drugim to mnie osłabiło.
Z pszczół z których utworzyłem odkład pozostało około 1/3.
Miały sporo pierzgi, wody i trochę miodu ale miodu najwyraźniej było za mało, tak myślę.
Poddałem im fajną ramkę z miodem, może to je wzmocni.

Pytanie:
Mogę jakoś wzmocnić ten odkład? Jeśli tak to w jaki sposób?
1. strząsnąć z ramek pszczoły obsiadające czerw otwarty?
2. czy może strząsnąć pszczołę z miodni?
3. czy przełożyć pszczoły wraz z ramką z miodem z miodni do tego odkładu?
4. czy może pszczołę wraz z czerwiem krytym przełożyć do odkładu?

Nie chciałbym tutaj popełnić błędu, bo już dość osłabiłem ten odkład.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 04 czerwca 2012, 21:40 - pn 

Rejestracja: 19 grudnia 2008, 21:44 - pt
Posty: 571
Lokalizacja: Kuj-pomorskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Daj ramkę na wygryzieniu w miejsce pustej ramki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 04 czerwca 2012, 21:52 - pn 

Rejestracja: 18 grudnia 2011, 08:52 - ndz
Posty: 1881
Lokalizacja: dolny slask
Ule na jakich gospodaruję: 360x210
Nie zrywaj tych matecznikow bo zabraknie czerwiu w rodzinie i bedziesz musial poddac ramke z czerwiem nie zasklepionym .Jezeli maja juz mateczniki to masz 11 dni azeby wygryzla sie matka zawsze zdazysz zerwac przed wygryziniem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 04 czerwca 2012, 22:38 - pn 

Rejestracja: 16 października 2011, 22:24 - ndz
Posty: 1453
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Ted07 pisze:
Poddałem im fajną ramkę z miodem, może to je wzmocni.


hmmm ,ale tam wystąpił rabunek .
Zmniejszyć wylotek na 1 pszczołę
Strzepać z 3 ramek z miodni młodą pszczołę.
Nie wiadomo z ilu ramek czerwiu zrobił kolega odkłady może być już czerw zaziębiony.
Poddać matkę w klateczce w najbliższym czasie najlepiej unasienioną ,albo poddać czerw na wygryzieniu to musi sam kolega okreslić co będzie lepsze bo my tego nie widzimy . Dołożyć później ramko z pokarmem jak sie wszystko ustabilizuje. Jak podda kolega matke unasieniona to w późniejszym terminie wzmocnić odkład to samo jak podda kolega matke nieunasienioną jak zacznie czerwić . I wszystko zalezy jaki ten odkład chce kolega zazimować mały czy jak normalną rodzinę to wtedy siła na 20 lipca to muszą być 2 korpusy wielkopolskie. Odkład z końca maja spokojnie może nosić miód spadziowy jak normalna rodzina już od początku lipca po odpowiednich zabiegach .
Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 05 czerwca 2012, 08:41 - wt 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miodomir,
"Strzepać z 3 ramek z miodni młodą pszczołę."

1. Czy mogą to być pszczoły z miodni różnych uli, czy powinna być to pszczoła z jednego ula?

"Nie wiadomo z ilu ramek czerwiu zrobił kolega odkłady może być już czerw zaziębiony."

2. Odkład zrobiony był z 3 ramek czerwiu zakrytego. Czy czerw zakryty został zaziębiony to trudno mi powiedzieć. A jak wygląda czerw zaziębiony?

3. Planuję poddać w klateczce matkę nieunasiennioną (bo taką mam zamówioną odbiór dziś lub w piątek). Jak matka zacznie czerwić wzmocnię odkład czerwiem na wygryzieniu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 05 czerwca 2012, 12:01 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 listopada 2010, 21:00 - czw
Posty: 287
Lokalizacja: Dobrociesz
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski,wielkopolski h16
W miodni jest młoda czy stara pszczoła? Myślałem że młodą pszczołę znajdziemy na ramkach z czerwiem..


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 05 czerwca 2012, 12:32 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 maja 2011, 19:55 - pt
Posty: 1540
Lokalizacja: Tomice
Ule na jakich gospodaruję: klasyczny wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tomice/Wadowice
kkdt pisze:
W miodni jest młoda czy stara pszczoła? Myślałem że młodą pszczołę znajdziemy na ramkach z czerwiem..


W miodni jest pszczoła która ma wiek około 9 dni w górę i zajmuje się przerabianiem nektaru, budową plastrów. Na czerwiu otwartym jest młodsza pszczoła która zajmuje się karmieniem czerwiu.
Tak w uproszczeniu.

Tu masz dokładniej;
http://pszczeladnik.pl/artykuly/organiz ... zelej.html

_________________
Pozdrawiam! Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 05 czerwca 2012, 20:28 - wt 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Czy pszczołę z miodni można dosypać do odkładu? Nie zetną się z pszczołami znajdującymi się w odkładzie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 05 czerwca 2012, 20:45 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 maja 2011, 19:55 - pt
Posty: 1540
Lokalizacja: Tomice
Ule na jakich gospodaruję: klasyczny wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tomice/Wadowice
Możesz dosypać do odkładu.
Odkład potraktuj kropelkami miętowymi a pszczoły które chcesz dosypać popryskaj wodą z dodatkiem mięty i na pewno się nie będą ścinać.

_________________
Pozdrawiam! Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 05 czerwca 2012, 20:47 - wt 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Kropelki miętowe gdzie mogę kupić?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 05 czerwca 2012, 20:49 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 maja 2011, 19:55 - pt
Posty: 1540
Lokalizacja: Tomice
Ule na jakich gospodaruję: klasyczny wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tomice/Wadowice
Najbliższa apteka :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 05 czerwca 2012, 20:50 - wt 

Rejestracja: 06 czerwca 2008, 23:01 - pt
Posty: 1139
Lokalizacja: Stargard Szczec.
Ule na jakich gospodaruję: wlkp/wlkp 18cm
Ted07 pisze:
Kropelki miętowe gdzie mogę kupić?

gdzie to nie problem, gorzej ile tego masz kupić i czy nie przepłacisz.

Sory za offtop ale nie wyrabiam już ://// to nie jest śmieszne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 06 czerwca 2012, 05:25 - śr 
swiwojtek pisze:
to nie jest śmieszne.


Pewnie że nie jest śmieszne bo jak się czyta post pszczelarza z doświadczeniem co każde młodemu pszczelarzowi do odkładu strzepać pszczołę z miodni to zaczynam się zastanawiać gdzie wiedza tego pszczelarza? i od jakiego inteligenta się jej nauczył? :bosie: :załamka:

Tyle razy już pisałem - Odkład zrobiony z trzech ramek z czerwiem należy zasilić dwoma ramkami zapasu jako ramki osłonowe (ew. ramka zapasu i ramka suszu z wodą) i młodą pszczołą strząśniętą z przynajmniej jednej - dwóch ramek gniazdowych z młodym czerwiem (należy przed strząsaniem młodych pszczół do odkładu uważnie przejrzeć ramkę by nie było na niej matki). Po strząśnięciu młodej pszczoły z takiej ramki w odkład ramkę z czerwiem wraca się do macierzaka. :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 06 czerwca 2012, 05:29 - śr 
Ted07, powiedz kolego kiedy będziesz miał te matki dokładnie i dlaczego nie czytasz z uwagą tego co ci się pisze na forum? Odkład z czerwiu zamkniętego, ramek z zapasem i ew. ramki suszu z wodą robi się na 24h przed otrzymaniem matek. Pisałem o tym zdaje się odpowiadając tobie właśnie.

Na obecną chwile powiedz czy masz prócz tych odkładów jeszcze jakieś rodziny z których mógłbyś wzmocnić odkład młodą pszczołą?


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 06 czerwca 2012, 08:54 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 maja 2011, 19:55 - pt
Posty: 1540
Lokalizacja: Tomice
Ule na jakich gospodaruję: klasyczny wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tomice/Wadowice
Cordovan z twoimi postami się zgadzam ale gdy robisz wszystko od początku po kolei etapami i finałem jest pełno wartościowa rodzinka.
Z powyższych postów wynika że koledze coś jednak nie wyszło do końca (brak matki, prawdopodobny rabunek) i chce uratować ten odkład. Miodomir proponując strzepanie pszczół z miodni uważam za dobry pomysł, przyznaje się że podobnie zrobiłem przy tworzeniu odkładu. Z jednej rodziny zabrałem 2 ramki z czerwiem zamkniętym wraz z pszczołami oraz właśnie z miodni strząsnąłem z 4 ramek ? a z drugiej rodziny zabrałem jedną ramkę oraz strząsnąłem z rodni z 2 ramek pszczołę. Pojawił mi się również problem ponieważ do odkładu poddałem matecznik na wygryzieniu i miałem pecha bo mateczka która się wygryzła była bez jednego skrzydełka. Poddałem mateczkę NU którą zamówiłem i obecnie odkładzik się ładnie rozwija.
Jak kolega Tedy07 zacznie jeszcze obecnie grzebać w rodzinie w rodni to finał może być taki że z odkładu będzie wielkie g? a rodzina także osłabnie lub również popadnie w tarapaty np. straci matkę.

_________________
Pozdrawiam! Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 06 czerwca 2012, 10:42 - śr 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Cordovan, tak mam jeszcze 4 rodziny w ulach wielkopolskich.
Ostatnio tj. 26 i 29 maja zrobiłem odkłady. Jednak matki nie zostały przyjęte, które poddałem 29 maja.
Jeden odkład dobrze się rozwija jest mocny ale drugi za mało miał pokarmu (miodu) i częściowo osypał się. To zdarzenie zauważyłem 4 czerwca i poddałem temu słabszemu odkładowi dodatkową ramkę z miodem i strząsłem pszczołę z 1 ramki z czerwiem odkrytym. Na tym moje działania na tą chwilę poprzestały. Wczoraj i dzisiaj jest u mnie deszczowa pogoda. Do odkładów zerknę w piątek 8 czerwca. W tym też dniu mam zamiar dodać matkę nieunasiennioną.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 06 czerwca 2012, 23:05 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
Ted07, powiedź co ty robisz z tymi pszczołami że ci aż tak nie wychodzi, przecież zrobienie odkładu to jest prosta sprawa. poddanie matki do odkładu też, przecież tam jest młoda pszczoła, jak nie ma czerwiu otwartego przyjmą każdą matkę jakkolwiek poddaną.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 06 czerwca 2012, 23:14 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2012, 20:51 - pn
Posty: 2203
Lokalizacja: Lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: warszawski, ostrowskiej
Ted07 pisze:
Jeden odkład dobrze się rozwija jest mocny ale drugi za mało miał pokarmu (miodu) i częściowo osypał się.


A może rabunek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 06 czerwca 2012, 23:21 - śr 

Rejestracja: 16 października 2011, 22:24 - ndz
Posty: 1453
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
dudi pisze:
A może rabunek.

Oczywiście ,że rabunek skutkiem było to ,że sie osypały z głodu lub też cześć pszczół została ścięta przez rabusie. :mrgreen:
1 ramko pokarmu zasklepione odkładowi wystarczy na 2 tygodnie ,a jak jest pogoda i pożytek to pszczoły wolą świeży nakrop przynosić .
Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 07 czerwca 2012, 06:07 - czw 
Alpejczyk pisze:
Jak kolega Tedy07 zacznie jeszcze obecnie grzebać w rodzinie w rodni to finał może być taki że z odkładu będzie wielkie g? a rodzina także osłabnie lub również popadnie w tarapaty np. straci matkę.

I tu się z tobą nie zgodzę. Jak ma normalnie rozwijające się rodziny i zabierze z każdej (ma 4 rodziny) po 1 ramce młodej pszczoły nie osłabi tych rodzin a z pewnością solidnie wzmocni odkład. Podstawa to nie przenieść do owego odkładu matki, dlatego po pierwsze powinien strząsnąć do tego odkładu pszczoły z ramki z starszym ale otwartym czerwiem wcześniej oglądając dokładnie ramkę pod kątem znalezienia ew. matki choć być jej na takiej ramce nie powinno (raczej będzie siedziała na ramce z wolnymi komórkami i jajami waliła ale dla pewności trzeba popatrzeć) po drugie dać osłonowo po ramce miodu a za jedną z ramek z miodem dać dodatkowo ramkę suszu z wodą. Wylot zmniejszyć na max 2 cm do czasu przyjęcia matki przez odkład, potem można go zwiększyć.
Co do poddania matki kolego Ted07, odpisałem ci już dziś w innym temacie bo oba są zbieżne.

Alpejczyk pisze:
proponując strzepanie pszczół z miodni uważam za dobry pomysł,

Tylko powiedz mi co ci to daje? jedynie pszczołę, która za chwilę pójdzie w pole bo czy uważasz, że pszczoła zsypana z miodni do odkładu zajmie ci się czerwiem jeśli masz otwarty w odkładzie? Jeśli na czerw zamknięty strząsasz pszczołę z miodni to ok, warunek jednak jest jednak taki że musi to być pszczoła, która nie jest lotną bo ta i tak wróci do macierzaka a w miodni będzie jej sporo na ramkach oddającej nakrop tym, które go składają w komórki. Dlatego bezpieczniej jest dawać całkiem młode pszczoły które są na ramkach z starszym otwartym czerwiem. Nie masz wtedy sytuacji jaka może (nie musi) zaistnieć że np. zsypałeś do odkładu z miodni pszczoły, zaglądasz za jakiś czas a nie widać tej siły jaka być powinna. Ty może umiesz to ocenić ale czy początkujący potrafi? :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 07 czerwca 2012, 18:45 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 października 2011, 08:27 - czw
Posty: 1457
Lokalizacja: Cała Polska
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp korp + WZ korpusowy
Zaczołem wczoraj poddawanie matki unasienionej zeszlorocznej w macierzaku (w niedziele zrobilem odklad z matka z macierzaka).Przed poddaniem wyciolem matecznik a bylo ich ponad 15... Połozylem klateczke z matka na ramkach by zobaczyc jak pszczoly sie beda zachowywac wobec niej i zostawilem do nastepnego dnia (klateczka dobrze zabezpieczona ciastem, przez nac by jej nie uwolnily)... Dzisiaj zagladam klateczka przykitowana do ramek pszczoly zagladaja przez otworki do matki tak jakby ja chcialy nakarmic... Rozebralem cale gniazdo zeby zobaczyc czy nie ma matecznikow, i nie bylo tylko na wezie odrobionej w polowie byly 3 male miseczki powyciagane...Poskladalem i ujalem ciasta z klateczki...zagladac teraz codziennie zeby zobaczyc czy nie zakladaja matecznikow???

_________________
"Szaleństwem jest robić cały czas to samo i oczekiwać innych rezultatów"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 07 czerwca 2012, 18:46 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 października 2011, 08:27 - czw
Posty: 1457
Lokalizacja: Cała Polska
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp korp + WZ korpusowy
Dodam ze odkladzik juz dzisiaj zaczol latac po wode:):):)

_________________
"Szaleństwem jest robić cały czas to samo i oczekiwać innych rezultatów"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 08 czerwca 2012, 08:35 - pt 
Tomasz2020 pisze:
zagladac teraz codziennie zeby zobaczyc czy nie zakladaja matecznikow???


Teraz daj im spokojnie z trzy, cztery dni, jeśli matka czerwiąca i ją przyjmą za cztery dni zobaczysz po niej jaja w plastrach, wtedy już mateczników nie pociągną. Zbyt częstym zaglądaniem możesz je zeźlić i jak często bywa okłębią ci matkę już przyjętą i zaciukają mimo że unasienniona i wcześniej przyjęta. :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 09 czerwca 2012, 20:47 - sob 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Koledzy ile zapasu miodu potrzeba w odkładzie po 10 dniach???

Poddawałem dzisiaj matkę do jednego odkładu i przy okazji sprawdziłem ile jest miodu, okazało się, że na dwóch ramkach niewielkie placyki z nakropem (około 5cm na 5 cm). Czy im to wystarczy, odkład ma już 10 dni (może już same będą sobie nosić)? Odkład jest na około 5 lub 6 ramkach.

Co robić dalej???


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 09 czerwca 2012, 22:06 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Jak odkład jest na 5ramkach to zapas miodu musi być z 2kg. Pszczoły lotnej jest mało a młoda chce jesć , bo jak bendzie czerw to te 2 kg jest za mało. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 09 czerwca 2012, 22:57 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Ted07,
walisz do odkładu tyle ramek z czerwiem, że pszczoły ich nie obsiadają, trzymasz je praktycznie bez jedzenia. Co jeszcze wymyślisz żeby je wyniszczyć??
Poczytaj choć to forum bo na razie to po prostu męczysz te stworzenia (no chyba że to ma być forma prowokacji).

Daj im minimum jedną ramkę pokarmu albo ze 2 razy po 0,5 kg ciasta jednocześnie zabierz ramki nieobsiadane, bo faktycznie zaraz będziesz pisał rozpaczliwe posty o chorobach w pasiece.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 10 czerwca 2012, 05:53 - ndz 
CYNIG pisze:
bo faktycznie zaraz będziesz pisał rozpaczliwe posty o chorobach w pasiece.

CYNIG, ty to masz wyczucie. :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 10 czerwca 2012, 08:57 - ndz 
Cordovan pisze:
odkłady idą do jednego z kolegów od nas z forum, będą w czerwcu zasiedlane do uli


No to teraz zobaczcie jak wyglądają odkłady (przykładowy jeden z trzech) jakie kupił ode mnie kolega mpawel2. Matki aga3 z Pasieki Zarodowej Wojtka Pelczara. Cztery ramki (każda inna) zaczerwione tak obustronnie już przez mamusię widoczną na pierwszych dwóch zdjęciach (to piąta ramka ramka z jajami). Ostatnie zdjęcie to skrzyneczka odkładowa w jakiej były zrobione odkłady 10 maja, matki jednodniówki poddawane 15 maja. Przetransportowane odkłady w ten czwartek (7.06.2012) wieczorem do niego na pasiekę a osadzone w ulach u kolegi Pawła w piątek czyli następnego dnia po południu. Teraz poproszę o sugestie i zdrową krytykę znawców tematu. :wink:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 10 czerwca 2012, 09:22 - ndz 
No śliczne. Tylko ta rękawice.


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 10 czerwca 2012, 09:24 - ndz 
Rękawice ma kolega Paweł (on trzyma ramki, ja robiłem zdjęcia), zresztą ja też takich używam ale po to by mieć później czyste dłonie a rękawice są z cienkiej gumy i bardzo wygodne w użyciu bo czuć w nich wszystko jak w lateksowych a tych nie lubię z uwagi na krótką trwałość. :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 10 czerwca 2012, 09:35 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sierpnia 2011, 11:49 - pn
Posty: 664
Lokalizacja: Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: WL,LG3/4, Ostrowskiej
odkład ok tak powinien wygladać mniej wiecej, a co do rekawic to podziwiam ja mozna w gumie pracowac nie wiem ile masz uli ale grybys miał tak 10 h w nich pracowac to grzybica murowana, wiem ze pozniej domyc rece to masakra . ja nawet jak musze załozyc rekawice to nie potrafie gumowych


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 10 czerwca 2012, 10:13 - ndz 

Rejestracja: 20 października 2011, 11:33 - czw
Posty: 261
Lokalizacja: Radziszów
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Witam wczoraj przywiozłem dwa odkłady , zostały przełożone do ula wiem że nie powinienem tak zrobić powinny się oblecieć ale podczas transportu 2 km od domu zaczęły wychodzić ze skrzynki transportowej od strony daszku dopiero zaczynam a już niespodzianka :mrgreen: , pogoda była bezwietrzna 20 stopni i je przełożyłem . Poza tym stoją na nieogrodzonym terenie i mam problem z sarnami dziesiątkują mi krzewy owocowe i bałem się ze skrzynka transportowa mogła by nie wytrzymać tego spotkania ale nie o tym . Nie mam powałki i ramki oddzielone są od siebie beleczkami tyle że niektóre ramki były zaklejone i beleczki nie dochodzą do nich . Pszczoła wychodzi z ramek i spaceruje pod daszkiem , czy mam iść i wyczyścić te ramki żeby pszczoły nie mogły chodzić od strony daszku ??? W daszku są otwory wentylacyjne , czy przez to nie zaziębię czerwiu , czy to w niczym nie przeszkadza . Drugie pytanie za zatworem w pojemnikach po maśle ( dokładnie umyte ) dałem pokarm apifonde czy przez to nie będzie rabunku ??? Wiem że pytania są głupie proszę o wyrozumiałość .

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 10 czerwca 2012, 10:24 - ndz 
Bączek pisze:
Wiem że pytania są głupie proszę o wyrozumiałość .


Pytania nie są głupie, mają sens dla pytającego i dlatego dobrze że pytasz. Beleczki możesz powyjmować wszystkie są niepotrzebne, ramki ustaw tylko tak by przestrzeń miedzy beleczkami była taka jak by były beleczki włożone, na to daj jakiś cienki kocyk i załóż daszek. Jak dokupisz/zrobisz sobie powałkę to położysz (bardziej przydatna zimą niż teraz, więc nie ma obaw że jej teraz nie masz).
Jeśli odkłady mają zapas pokarmu w ramkach niepotrzebnie dawałeś apifonde. Jakie są te odkłady, ile ramek, jaki typ ramki, ile w tym czerwiu, ile zapasów? :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 10 czerwca 2012, 10:26 - ndz 

Rejestracja: 20 października 2011, 11:33 - czw
Posty: 261
Lokalizacja: Radziszów
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Odkłady kupione od kolegi Kudłatego 5 ramek wielkopolskich w rozmowie z Nim poinformował mnie żebym dokarmił .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 10 czerwca 2012, 10:33 - ndz 
Bączek, jeśli ramka wlkp i nie ma na nich za wiele zapasów a znając odkłady kudłatego pewnie jest pięć ramek czerwiu to dobrze w takim razie że dokarmiłeś, zmniejsz im wylot do połowy na jakieś 4-5 dni i tyle. Wskazane było by dać ramkę suszu z wodą za zatwór ew. w słoik z podziurawionym wieczkiem malutkim gwoździkiem i odwrócony do dołu wieczkiem na jakimś podstawku, w którym będą beleczki bym postawił w półkorpusie, na górze nad gniazdem ew. z drugiej strony gniazda na dennicy. :wink:

sali pisze:
a co do rekawic to podziwiam ja mozna w gumie pracowac nie wiem ile masz uli ale grybys miał tak 10 h w nich pracowac to grzybica murowana

Gdybym miał pracować w nich 10h to robiłbym na gołe dłonie i zakupił sobie baniaczek pasty jakiej używają mechanicy samochodowi, świetnie domywa ręce, może i tak zrobię i rękawice będą wtedy całkiem zbedne.


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 10 czerwca 2012, 10:50 - ndz 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Czy mogę dokarmić odkład syropem 1:2 (woda/cukier) jeżeli wczoraj poddałem matkę jednodniówkę i nie wiem jeszcze czy została przyjęta ???
Czy lepiej poddać ramkę miodu jutro?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 10 czerwca 2012, 10:53 - ndz 

Rejestracja: 20 października 2011, 11:33 - czw
Posty: 261
Lokalizacja: Radziszów
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Cordovan poidło zrobiłem z talerzyka jednorazówki do grillowania wsypałem do niego kamieni i zalałem wodą stoi 5 m od pasieki tak że woda jest poza tym w odległości 1,2 km jest rzeka . Wokół mnie same łąki i rożne bajorka tak że nie powinno być tragedii z wodą

Później zrobię zdjęcia poidła i pasieki to wrzucę .

Dzięki za pomoc


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 10 czerwca 2012, 11:01 - ndz 
Ted07, a czy w odkładzie pszczoły mają zapas czy nie, jak nie to idź do ula i daj jako osłonową ramkę z miodem nie rozbierając gniazda a odsuwając tylko zatwór i wkładając ramkę z miodem po czym zatwór dosuniesz do ramki z miodem, w ten sposób nic im się nie stanie. Żadnego syropu bo sobie rabunek wywołasz i wielkie g z odkładu zostanie. Jak poddawałeś tą matkę?, to jednodniówka czy unasienniona? :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 10 czerwca 2012, 19:31 - ndz 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Cordovan, wczoraj tj. sobota poddałem matkę jednodniówkę w klateczce bez pszczół towarzyszących. Klateczkę zawiesiłem na środkowej ramce w odkładzie. Po 3 dniach tj. wtorek zamierzam zerknąć czy została przyjęta.
Może jutro dołożę ładną ramkę z pokarmem za zatwór tak jak piszesz powyżej, boję się aby nie były głodne (ostatnio jak zaglądałem nie dużo miały pokarmu).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 10 czerwca 2012, 21:33 - ndz 
Ted07 pisze:
Może jutro dołożę ładną ramkę z pokarmem za zatwór

Nie za zatwór (tak napisane oznacza że dajesz ramkę w wolną przestrzeń poza gniazdem jakie jest zamknięte zatworami), tylko do gniazda, masz odsunąć zatwór i ramkę z miodem dać jako osłonową i do niej dostawić zatwór. :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 11 czerwca 2012, 10:57 - pn 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Cordovan, zrozumiałe i dziekuję za rade. Tylko, że dzisiaj od rana leje jak z cebra. Czekam ustanie deszczu i lekkie chociaż przejaśnienia. Gdybym otwarł ul podczas deszczu to by sie im nie podobało.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 11 czerwca 2012, 13:17 - pn 

Rejestracja: 23 października 2007, 18:57 - wt
Posty: 1222
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA
Cordovan pisze:
Wskazane było by dać ramkę suszu z wodą za zatwór ew. w słoik z podziurawionym wieczkiem malutkim gwoździkiem i odwrócony do dołu wieczkiem na jakimś podstawku, w którym będą beleczki bym postawił w półkorpusie,
Bączek pisze:
Cordovan poidło zrobiłem z talerzyka jednorazówki do grillowania wsypałem do niego kamieni i zalałem wodą stoi 5 m od pasieki tak że woda jest poza tym w odległości 1,2 km jest rzeka . Wokół mnie same łąki i rożne bajorka tak że nie powinno być tragedii z wodą

I jeszcze od rana pada :haha:
Kolego Bączek , Cordovan pisze o poddawaniu odkladowi ( i nie tylko )wody prosto do ula , kiedy jest mało pszczoły lotnej , a duże zapotrzebowanie . Ale to już zrobił (prawdopodobnie)kolega Kudłaty w momencie tworzenia odkładu. Oczywiście po tej wodzie nie ma ani śladu , ale już jest trochę pszczoły lotnej i sobie poradzi .Twoje poidło zewnętrzne z talerzyka zbojkotują i wybiorą bajorko .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 11 czerwca 2012, 18:36 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 października 2011, 08:27 - czw
Posty: 1457
Lokalizacja: Cała Polska
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp korp + WZ korpusowy
Dzis sprawdzalem przyjecie matki unasienionej do rodzinki... Pogoda nie za bardzo na zagladanie ale zajrzałem do ula... Matki przed ulem na płachcie nie widziałem wiec otwieram ul... ciasto z klateczki wyjedzone matki nie ma w klateczce....:) Robię przegląd gniazda czy są mateczniki a tam matka śmiga na ramce :):):) Mateczniki byly bo od czwartku nie bylo zagladane ale je juz zgryzaly wiec im pomoglem i je pozrywalem... Zaczely ladnie weze odciagac... To moje pierwsze poddawanie matki wiec sie troche stresowalem ale dobrze ze jest to forum i forumowicze doradza co robic i jak... W drugim ule zajrzalem tylko do nadstawki przez beleczki zeby zobaczyc czy wreszcie odciagaja weze na ramkach 35 mm w WZ, po 2 tygodniach wreszcie sie uwijaja...za slabe wczesniej byly. . .na lipe chyba zdarza odbudowac:):):) jeszcze potrzebuje jakas miodarke stara na dobry poczatek ale ciężko jest znalezć...:)

_________________
"Szaleństwem jest robić cały czas to samo i oczekiwać innych rezultatów"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 11 czerwca 2012, 20:56 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 maja 2011, 19:55 - pt
Posty: 1540
Lokalizacja: Tomice
Ule na jakich gospodaruję: klasyczny wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tomice/Wadowice
Witam! Dzisiaj na szczęście pogoda pozwoliła i przesiedliłem odkład szcześcioramkowy wlkp. do ula. Wczoraj znakowałem matkę i zauważyłem że pszczółki mają już trochę ciasno więc postanowiłem im zmienić lokum. Odkład zrobiłem sam 9 maja i mam nadzieje że coś z tego będzie a wygląda tak. Przepraszam za jakość zdjęć ale robione z komórki.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

_________________
Pozdrawiam! Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 12 czerwca 2012, 05:01 - wt 
Bardzo ładny odkład :brawo: , fakt zaczynały mieć już ciasno, dobrze że poszły do ula. :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 13 czerwca 2012, 14:53 - śr 

Rejestracja: 03 marca 2011, 19:29 - czw
Posty: 194
Lokalizacja: małopolska
cordovan. Odnośnie krytyki sposobu podawania do odkładu pszczół z miodni to chociaż sam go nie stosuje to jednak na filmie o rotacyjnej hodowli pszczól jest to sposób tworzenia nowych rodzin tyle, że ma to miejsce po przewiezieniu rodzin z rzepaku. Film pochodzi z Instytutu Cele.

_________________
wilczek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 13 czerwca 2012, 17:23 - śr 

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3700
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
wilczek pisze:
cordovan. Odnośnie krytyki sposobu podawania do odkładu pszczół z miodni to chociaż sam go nie stosuje to jednak na filmie o rotacyjnej hodowli pszczól jest to sposób tworzenia nowych rodzin tyle, że ma to miejsce po przewiezieniu rodzin z rzepaku. Film pochodzi z Instytutu Cele.

Oczywiście, że nie ma problemu z zasilaniem odkładu pszczołami z miodni.
Pszczoły lotnej w miodni w czasie lotnej pogody są znikome ilości, dodatkowo korzyść taka, że nie grozi strząśnięciem matki zwłaszcza jak jest nieoznakowana.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 14 czerwca 2012, 14:20 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 maja 2011, 19:55 - pt
Posty: 1540
Lokalizacja: Tomice
Ule na jakich gospodaruję: klasyczny wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tomice/Wadowice
JM pisze:
Oczywiście, że nie ma problemu z zasilaniem odkładu pszczołami z miodni.
Pszczoły lotnej w miodni w czasie lotnej pogody są znikome ilości, dodatkowo korzyść taka, że nie grozi strząśnięciem matki zwłaszcza jak jest nieoznakowana.


i jest szansa że za nie długi okres pójdą w pole i będą dostarczać wody pułku i oczywiście nektaru. :wink:

_________________
Pozdrawiam! Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 14 czerwca 2012, 14:35 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Ja Panowie proponuję zasilać czerwiem na wygryzieniu odkłady. Czasami jak matki wam pszczoły wywalą po zasilaniu pszczołami to się nie dziwić.

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 14 czerwca 2012, 19:22 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
Marcinluter pisze:
Ja Panowie proponuję zasilać czerwiem na wygryzieniu odkłady. Czasami jak matki wam pszczoły wywalą po zasilaniu pszczołami to się nie dziwić.

I tu Marcin dobrze radzi.

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 170 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji