FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 kwietnia 2024, 05:12 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
Post: 17 lutego 2014, 11:59 - pn 

Rejestracja: 17 lutego 2014, 09:31 - pn
Posty: 71
Lokalizacja: podlasie
Ule na jakich gospodaruję: wielkoposkie
Miejscowość z jakiej piszesz: Łapy
Witam
Przymierzam się do zakupu pszczół. Będzie to moja pierwsza przygoda z tymi niesamowitymi owadami. Chciałbym więc się trochę poradzić doświadczonych kolegów, aby moje plany nie spaliły na panewce. Chodzi mi o wszystko co trzeba wiedzieć na początek, aby zakupione pszczoły się "przyjęły". Niestety nie mam możliwości podszkolenia się u doświadczonego pszczelarza. Mam nadzieję, że ktoś ze starych wyjadaczy rozwieje moje wątpliwości. Oto kilka pytań:

1. Mam zamiar kupić rodzinkę, nie wiem lecz czy zacząć od jednej czy od razu kilku?
2. Jak sprawdzić czy rodzinka jest silna i czy nie choruje, aby inwestycja nie poszła w błoto?
3. Jak wygląda przeniesienie rodziny pszczelej... na ramkach czy w jakimś pudełku?
4. Z jakiej max. odległości kupić pszczoły?
5. Jaka rasa na początek?
6. Absolutnie niezbędny sprzęt na początek(pierwszy miesiąc)?
7. Jakie są niezbędne pierwsze zabiegi po osadzeniu nowych pszczół w ulu?
8. Czy tzw. rodzina to same pszczoły bez żadnej ramki z pożywieniem?
9. Jaki jest najlepszy okres na zakup rodziny?
10. Czy dla absolutnego nowicjusza nie lepszy będzie odkład lub rój?

Mam nadzieję, że ktoś zechce odpowiedzieć na moje pytania i wspomoże tym samym polskie pszczoły :pl:
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2014, 12:13 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 stycznia 2011, 09:09 - pn
Posty: 1276
Lokalizacja: Busko-Zdrój woj.świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: 40 uli 360x300 plus 3x 1/2 WLP
michal8579 pisze:
Chodzi mi o wszystko co trzeba wiedzieć na początek,


Wszystkiego-to nawet Polbart, Bociank i Miły Marian razem wzięci -nie wiedzą.
A tak poważnie to Ci Kolego powiem, że TU wszystko jest o co pytasz.
Jest taka opcja "szukaj" -tam się wpisuje poszczególne hasła i się czyta, czyta............................i im się więcej czyta, tym się ma więcej wątpliwości.
Przyjemnej lektury :pl: :pl: :pl:

pozdrawiam

_________________
sklep internetowy ModneButy.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2014, 12:25 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 stycznia 2010, 00:15 - pt
Posty: 1133
Lokalizacja: Tczew ---- GPS N: 54° 5' 33" E: 18° 47' 18"
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski leżak kombinowany
Na sam początek
Gospodarka Pasieczna Wanda Ostrowska i Ambrozja forum

ad1. Najlepiej 3 rodziny
ad2. Musi obsiadać wczesną wiosną 6-7 ramek, choroby bez doświadczenia nie rozpoznasz
ad3. na ramkach - do przewiezienia są transportówki - poczytaj
ad4. bez znaczenia - byle podróż nie trwała zbyt długo i aby pszczółki nie miały zbyt gorąco - muszą mieć wentylację.
ad5. bez znaczenia - najlepiej kundle agrsywne - jak się do takich przyzwyczaisz to później praca z łagodnymi będzie dla Ciebie bajką.
ad6. Ule, dłuto, kapelusz, podkurzacz, miotełka lub gęsie pióro, później wirówka i widlec.
ad7. Podkarmić
ad8. Rodzina to pszczoły z ramkami, w których jest również pożywienie.
ad9. Wiosna
ad10. Odkład nie bo się inaczej go prowadzi, rój może być
Pozdrawiam tczkast


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2014, 14:18 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 listopada 2010, 21:00 - czw
Posty: 287
Lokalizacja: Dobrociesz
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski,wielkopolski h16
Ja miałem podobnie jak ty wiele wątpliwości i jeszcze więcej pytań (pytania do tej pory nie znikneły).Zaczynałem 2 lata temu w sumie to int. i to forum obudziło we mnie chęć pszczelarzenia. Miałem wątpliwości dopóki nie otwarłem pierwszy raz ula,ale ten oszałamiający dzwięk...sprawił że dostałem takiego bzika na punkcie tych stworzeń że to już przekroczylo granice normalności.Na wszystkie twoje pytania odpowiedzi znajdziesz na forum,zazwyczaj nie jednoznaczne :mrgreen: Życze powodzenia i pozdrawiam Daniel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2014, 14:24 - pn 

Rejestracja: 22 maja 2011, 14:13 - ndz
Posty: 190
Lokalizacja: nysa
Ule na jakich gospodaruję: wz,wkl
Jeżeli masz własne ule i kupujesz rodzinę bez uli, pojedz do sprzedającego z ulami niech odrazu przełoży Tobie do twoich uli, tylko będziesz musiał wtedy poczekać do wieczora żeby wszystkie pszczoły lotne wróciły do ula.
Jeśli chodzi o przewóz uli, ja przewoziłem ule na odległość 600 km nocą, i nic się nie stało. Oczywiście trzeba zabezpieczyć ramki przed tym żeby się nie ruszały.

_________________
"Moja jest tylko racja i to święta racja. Bo nawet jak jest twoja, to moja jest mojsza niż twojsza. Że właśnie moja racja jest racja najmojsza!"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2014, 17:13 - pn 

Rejestracja: 13 stycznia 2011, 16:40 - czw
Posty: 976
Lokalizacja: Bilgoraj
Ule na jakich gospodaruję: ramka 360X200
Jaki typ ula czy taki sam jak u sprzedającego W innym przypadku trzeba przekładać zmiana ramki to już będzie czerw trzeba go tez przełożyć jak i zapas żywności dobrze by bylo zeby ktos z forum kto blisko mieszka Ci pomógł

_________________
STANI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2014, 17:26 - pn 

Rejestracja: 17 lutego 2014, 09:31 - pn
Posty: 71
Lokalizacja: podlasie
Ule na jakich gospodaruję: wielkoposkie
Miejscowość z jakiej piszesz: Łapy
Dzięki, już mi pomogliście.
@STANI Puki co dopiero rozglądam się, gdzie by tu kupić rodzinkę, ale brałbym raczej tylko z ula wielkopolskiego (bo taki planuję kupić), aby uniknąć problemów.

Gdzie radzicie szukać pszczół przez internet z ogłoszeń czy może raczej popytać w związku pszczelarskim do którego planuję się zapisać?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2014, 19:23 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Zapisz sie do zwiozku a tam masz pogadanki o prowadzeniu rodzin i bendziesz miał się spytac kto by ci sprzedał z 3 rodziny po 1 oblocie. Juz teraz kup wezę najlepiej o komurce 5,1, bo standartowa jest 5,4. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2014, 19:38 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
tczkast pisze:
ad4. bez znaczenia - byle podróż nie trwała zbyt długo i aby pszczółki nie miały zbyt gorąco - muszą mieć wentylację.


Nie bez znaczenia jak dla początkującego - nie bliżej jak jakieś 4 km bo mu wrócą do sprzedającego - tamten się będzie cieszył, że mu pszczół przybyło i kasy a kupujący będzie zdziwiony, że za mało. :D

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2014, 22:28 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 stycznia 2010, 00:15 - pt
Posty: 1133
Lokalizacja: Tczew ---- GPS N: 54° 5' 33" E: 18° 47' 18"
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski leżak kombinowany
waldek6530, masz rację. Nie wziąłem pod uwagę bliskich odległości :wink:
Pozdrawiam tczkast


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2014, 22:39 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
tczkast pisze:
waldek6530, masz rację. Nie wziąłem pod uwagę bliskich odległości :wink:
Pozdrawiam tczkast

aaaaa tam. Jak kupi od sąsiada, wywiezie gdzieś dalej i po kilku dniach wróci to tez będzie dobrze. Tak sobie tylko napisałem. :wink:

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lutego 2014, 11:41 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 grudnia 2012, 21:40 - sob
Posty: 481
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski 20% reszta 18
Sam zakup to pikuś.Najważniejsze jest jak potrafimy o nie dbać.I tu zaczyna się wyższa szkoła jazdy.Żeby ją opanować trzeba poznać genezę pszczół oraz praktyczne ukierunkowane oddziaływanie na nią tak by rodzina pszczela rozwijała się pod kierunkiem pszczelarza i przynosiła mu profity.Długo było to opisywać, można się tego nauczyć z podręczników takich jak np: PSZCZELNICTWO , GOSPODARKA PASIECZNA itp.
Druga strona medalu to jak najdoskonalsza wiedza na temat chorób pszczół.
W obecnych czasach bez pomocy weterynaryjnej pszczelarza żywot rodziny pszczelej bywa krótki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lutego 2014, 14:05 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 stycznia 2010, 00:15 - pt
Posty: 1133
Lokalizacja: Tczew ---- GPS N: 54° 5' 33" E: 18° 47' 18"
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski leżak kombinowany
balwro,
balwro pisze:
W obecnych czasach bez pomocy weterynaryjnej pszczelarza żywot rodziny pszczelej bywa krótki.

Nie strasz chłopaka jak nabędzie trochę wprawy to i choroby rozpozna.
Jak ma do tego chęci i zapał to na pewno da sobie radę. Takimi tekstami można odstraszyć przyszłych adeptów. michal8579, Zacznij od 3 rodzin.
Jak widać mieszkasz w Łapach - niedaleko Białegostoku sądzę, że są tu koledzy, którzy z chęcią udzielą Tobie pierwszych wskazówek, a za przysłowiową "flaszkę" pojadą razem z Tobą kupić rodziny pszczele, zapisz się również do związku - na początku możes chodzić jako wolny słuchacz bez zapisywania się i płacenia składek tam poznasz pszczelarzy, którzy również mogą Tobie pomóc zazwyczaj my pszczelarze jesteśmy uczynnymi ludźmi (choć jak wszędzie bywają wyjątki).
Głowa do góry i nie bój się zacząć - początki bywają trudne, ale później to sama przyjemność.
Pozdrawiam tczkast


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lutego 2014, 14:46 - wt 

Rejestracja: 14 stycznia 2011, 12:35 - pt
Posty: 647
Lokalizacja: płońsk
Mega przyjemność.Zchodzisz po zimie na pasiekę,tak jak ja dzisiaj,piękne słoneczko,cieplutko,a tam w powietrzu jeden bęk i duma ci pierś rozpiera i cieszysz się jak małe dzieco,jaki to jesteś mądry i jaki z ciebie pszczelarz i w nosie masz wszystkie troski.Pozdrawiam.

_________________
godzięba


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lutego 2014, 19:32 - wt 

Rejestracja: 17 lutego 2014, 09:31 - pn
Posty: 71
Lokalizacja: podlasie
Ule na jakich gospodaruję: wielkoposkie
Miejscowość z jakiej piszesz: Łapy
@tczkast mam właśnie zamiar wybrać się na najbliższe spotkanie związku i tam mam nadzieję znaleźć kogoś kto by mi sprzedał pszczółki, a i może też podszkolił.
@Godziemba przyjemność nie przyjemność ja tam po prostu uwielbiam miód :P
Choć im więcej czytam i oglądam filmików tym bardziej nie mogę się doczekać aż usłyszę bzyczenie ze swojego ula


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lutego 2014, 20:48 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
Godziemba pisze:
Mega przyjemność.Zchodzisz po zimie na pasiekę,tak jak ja dzisiaj,piękne słoneczko,cieplutko,a tam w powietrzu jeden bęk i duma ci pierś rozpiera i cieszysz się jak małe dzieco,jaki to jesteś mądry i jaki z ciebie pszczelarz i w nosie masz wszystkie troski.Pozdrawiam.

Oooo ziomal się znalazł :pijemy: U mnie też dzisiaj taka megaprzyjemność bo pierwszy raz wyleciały i to wszystkie 34/34 tylko jedna trochę słabiutka pewnie będzie do połączenia.

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji