FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 11:15 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
Post: 20 maja 2014, 17:40 - wt 

Rejestracja: 13 lutego 2011, 16:12 - ndz
Posty: 16
Lokalizacja: Podlasie
Ule na jakich gospodaruję: wz
witam,
jestem młodym pszczelarzem dopiero zdobywam doświadczenie. obecnie mam 9 rodzin chciałbym wykonac odkłady ale nigdy tego nie robiłem, chciałbym prosić o jakieś wskazówki jak to zrobić i jak do takich odkładów poddać matki (myślałem o matkach BF). obecnie w rodzinach mam wstawione kraty odgrodowe, gospodaruję na ulach WZ. będę wdzięczny za każdą wskazówkę.

pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 maja 2014, 18:28 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 sierpnia 2012, 21:31 - wt
Posty: 861
Lokalizacja: Okolice Rybnika (Śląskie)
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej --> 1/2 Dadant
Ile chcesz odkładów zrobić to po pierwsze.

_________________
Pamiętajcie ,,Przy Pszczołach Nie Ma Jutra''


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 maja 2014, 18:51 - wt 

Rejestracja: 13 lutego 2011, 16:12 - ndz
Posty: 16
Lokalizacja: Podlasie
Ule na jakich gospodaruję: wz
nie wiem ile jestem w stanie na początek zrobić?nie mam w tej kwestii doświadczenia.ale 3- 4 jeżeli byłaby mozliwość


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 maja 2014, 19:02 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Poczytaj moje posty o odkładach. Ja tam opisuje o ramce wielkopolskiej ale jak bendziesz robił z warszawiaków to tylko 2 ramki i do tego ramka z obsiadana pszczoło i i na niej matka. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 maja 2014, 20:50 - wt 

Rejestracja: 13 lutego 2011, 16:12 - ndz
Posty: 16
Lokalizacja: Podlasie
Ule na jakich gospodaruję: wz
Pan opisuje robienie odkładów wczesnie a teraz mamy juz 20 maja czy to nie bedzie za późno?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 maja 2014, 20:57 - wt 

Rejestracja: 13 lutego 2011, 16:12 - ndz
Posty: 16
Lokalizacja: Podlasie
Ule na jakich gospodaruję: wz
chodzi mi o informacje jak zrobic odkład( w taki sposób aby osoba która nie robiła tego nigdy dała sobie z tym rade) i poddać do niego matkę (tylko nie wiem czy unasiennioną czy nieunasiennioną. może cos podpowiecie w tej kwestii którą poruszyłem


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 maja 2014, 21:28 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
antek4, proste, do nowego ula przekładasz minimum dwie ramki z czerwiem zasklepionym, dwie z zapasem miodu i pylku, z dwóch z młodym czerwiem strzepujesz do odkładu pszczoły, najlepiej jakbyś do odkładu nie przeniósł matki, po min 6 dniach idziesz zrywasz mateczniki, i poddajesz młodą matkę dowolną jaką chcesz, najlepiej w klateczce odbezpieczonej, i z tak ok 1 cm ciasta powieszonej na dodatkowej beleczce między ramkami z czerwiem. Dobrze by bylo jakbyś wcześniej wypuścił pszczoły z klateczki,

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 czerwca 2015, 19:26 - pn 

Rejestracja: 01 stycznia 2014, 23:06 - śr
Posty: 254
Ule na jakich gospodaruję: WZ
Miejscowość z jakiej piszesz: Podbeskidzie
Odświeżam temat.
Chciałbym zrobić w najbliższym tygodniu dwa odkłady, myślę że zrobię z 3 ramek czerwia. Nie będę wywoził bo mam pancerne warszawiaki a także nie mam gdzie wywieźć. Czy po zrobieniu odkładu zamkąć wylotek na jakiś czas(zamknąć siatką)? Czy podkarmiać od razu syropem, czy dać im wody? Czy matkę można podać od razu czy po 6 dniach jak pisze Pawełek. Czy ocieplić? Ja wiem że to jest proste zrobić odkład ale jak postąpić aby nie schrzanić i aby sie rozwinęły i poszły mocne do zimy.
Dzięki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 czerwca 2015, 21:36 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Jak masz cieżkie ule to zrób odkład w jakiej skrzynce i pod wieczór przełusz ten odkład do ula na stałe miejsce. Stara lotna pszczoła odleci ale może ten odkład rabować ale jak rano przyleci to zastanie puste miejsce. Jak msz trOche grosz to kup matkie czerwioncą , bo jest konieć czerwca. Odkład musi mieć piezge i na poczoczontku wode na denicy w małym pojemniku.Jak niemasz ramki z pokarmem to trzeba podkarmić syropem.Teraz jest ciepło i nie trzeba ocieplać tylko zatwór i na góre jakić cienki kocyk jak niemsz beleczek. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 czerwca 2015, 21:50 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 stycznia 2015, 23:36 - pn
Posty: 6
Ule na jakich gospodaruję: WP
Miejscowość z jakiej piszesz: Dąbrowa Górnicza
witam ja dziś robiłem przegląd gniazda i wyciolem kilka mateczników. Z jednego na moich oczach zaczęła wygryzać się matka. Wiec złapałem kilka pszczół do klateczki i włożyłem wygryzający się matecznik oraz troszkę wyciętego plastra z miodem. po paru minutkach matkę karmiła już pszczoła.
Z ula warszawskiego p. wyciągnilem 3 plastry z czerwiem zasklepionym i 2 ramki z pokarmem oraz jedna ramkę z węza. Wszystko włożyłem do nowego ula który stal 3 metry dalej i poddałem matek z klateczki. Otwór był zatkany "zlepkiem" miodu i wosku aby reszta pszczół mogła dostać się do matki. Myślicie ze taki odkład moze się przyjąć czy zmarnowałem 3 ramki czerwiu .?
Wylotek zawęziłem na 2-3 cm.

_________________
http://apismellifera2016.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 czerwca 2015, 22:16 - pt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Zatkaj wylotek na dwa dni zostaw wentylacjię górą ,daj słoik rzadkiego syropu .to na pewno się uda .
Jeżeli nic nie chcesz robić zatkaj gąbką wylotek tak na jedną pszczołę 8mm.
Po dwóch dniach otwórz więcej , skontroluj nawet jutro ile pszczół się wróciło ,czy ma kto czerw grzać .

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 czerwca 2015, 22:24 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 stycznia 2015, 23:36 - pn
Posty: 6
Ule na jakich gospodaruję: WP
Miejscowość z jakiej piszesz: Dąbrowa Górnicza
na ramka które dałem było po co najmniej 2 kg nie zasklepionego miodu na każdej ramce. to im nie wystarczy .?

_________________
http://apismellifera2016.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 czerwca 2015, 22:37 - pt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
To daj im tylko ,wody .
arty pisze:
Myślicie ze taki odkład moze się przyjąć czy zmarnowałem 3 ramki czerwiu .?

Jak najbardziej prawidłowo,jeżeli na tych wszystkich ramkach były pszczoły .
Nie każdy może wywozić odkłady ja robię zostawiając na pasiece i jest ok .
Najważniejsze ,pożytek , wtedy spada do minimum niebezpieczeństwo wyrabowania odkładów .

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 czerwca 2015, 05:04 - sob 
baru0 pisze:
To daj im tylko ,wody .
A po co ma dawać wodę jak napisał że mają
arty pisze:
na ramka które dałem było po co najmniej 2 kg nie zasklepionego miodu na każdej ramce.
tam mają dość nakropu by nie musieć latać po wodę.

arty pisze:
Z ula warszawskiego p. wyciągnilem 3 plastry z czerwiem zasklepionym i 2 ramki z pokarmem oraz jedna ramkę z węza. Wszystko włożyłem do nowego ula który stal 3 metry dalej i poddałem matek z klateczki. Otwór był zatkany "zlepkiem" miodu i wosku aby reszta pszczół mogła dostać się do matki. Myślicie ze taki odkład moze się przyjąć czy zmarnowałem 3 ramki czerwiu .?
Wylotek zawęziłem na 2-3 cm.
Jest duża szansa powodzenia bo rodzina była w nastroju rojowym, jeśli jest nadal to z starą matką zrób identyczny odkład bo i tak się wyroją mimo że je osłabiłeś. Jak zabierzesz matkę z macierzaka za 8 dni zerwij w nim wszystkie mateczniki ratunkowe jakie pszczoły pociągną na larwach jakie mają w gnieździe i wtedy poddaj matkę hodowlaną. Będziesz miał trzy mini rodzinki jakie jeśli umiejętnie doprowadzisz do zimowli to zazimujesz je jako trzy pełnowartościowe rodziny.


Na górę
  
 
Post: 27 czerwca 2015, 22:52 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 stycznia 2015, 23:36 - pn
Posty: 6
Ule na jakich gospodaruję: WP
Miejscowość z jakiej piszesz: Dąbrowa Górnicza
Mam tez drugi ul warszawski p który w gnieździe ma pełny zestaw ramek. To bardzo silna łagodna i pracowita pszczoła. Chciałem z niej wykonać jutro odkład rano. I czy mogę podać jej matkę tego samego dnia .? Mam możliwość zakupienia jutro matek. Lepiej kupować matki unasiennione czy nie .? I po jakim czasie od wygryzienia matka leci na lot godowy.?
Mam 3 puste ule i chce je do zimy obsadzić. Druga sprawa to pozytek. Mam 1 km 400 metrów od pasieki pole 0,5 hektara które mógłbym obsiać np. facelia czy to się opłaca ??? czy pszczoła będzie latać tam .?

_________________
http://apismellifera2016.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji