FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 16:42 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: malo pylku ?
Post: 28 sierpnia 2014, 18:00 - czw 
mam pytanie , mianowicie w 2 rodzinach jest pylku jak na lekarstwo, nie więcej niż pol ramki. sa tam matki bf
w innych rodzinach jest 2 lub 3 ramki i jeszcze nad czerwiem wianki , nie wiem co o tym myslec dlaczego tak jest i czy pszczoly przezyja zime z tak malym zapasem pylku??


Na górę
  
 
 Tytuł: malo pylku ?
Post: 28 sierpnia 2014, 18:05 - czw 
mam 2 rodziny z matkami bf i po przeglądzie zauwazylem ze maja mało pylku około pol ramki, w innych rodzinach jest wiele więcej 2 lud 3 ramki, i jeszcze wianki na każdej ramce nad czerwiem. nie wiem czy taka mala ilość im wystarczy na zime ? i co jest powodem ze tak mało zmagazynowaly?


Na górę
  
 
Post: 28 sierpnia 2014, 20:26 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
pisiorek pisze:
czy pszczoly przezyja zime z tak malym zapasem pylku??

W zimie pszczołom w zasadzie nie trzeba pyłku dopiero kiedy matki zaczynają czerwić to potrzebny jest pyłek może jest dużo czerwia ?
może bezmatek ? czy pszczoły w tych rodzinach noszą pyłek ? W rodzinie bez zapasu pierzgi rozwój będzie opóźniony jednak możesz dać im dwie ramki pierzgi z innych rodzin które mają go w nadmiarze . Co niektórzy zalecają zimowanie rodzin bez pierzgi (opóźnienie czerwienia stosowane np. w Szwecji ) poddając ogrzane ramki z pierzgą w odpowiednim terminie wiosną .

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 sierpnia 2014, 20:50 - czw 
pisiorek,
200 mln lat przeżyły a różnie bywało. Nie martw się o nie, martw się o siebie.
W połowie ubiegłego tygodnia przejrzałem swoje 20 rodzin i stwierdziłem, że w prawie połowie z nich jest 7,8 ramek (przeliczając na Wpl) zasklepionego czerwiu od beleczki do beleczki i ani deka chlanka. :haha: :haha: :haha:
Naprawdę jaja. A gdzie ten żelazny zapas ?


Na górę
  
 
Post: 28 sierpnia 2014, 20:54 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
Kolopik ja tak miałem rok temu, żelazny zapas miały w polu a czerwiu tyle i więcej jak piszesz. W tym roku zapas w ulu jest ogromny, czerwiu w przeliczeniu na całe 0,5 - 3 ramki . Bardzo drastyczna różnica.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 sierpnia 2014, 21:10 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
Możesz im podać z innej rodziny . Jeśli jednak dużo czerwi tam matka to zaraz to spożytkują i to może być powód że jest mało . Będzie w polu to naniosą -na wiosnę muszą mieć w ulu sporo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 sierpnia 2014, 21:34 - czw 
Mariuszczs pisze:
-na wiosnę muszą mieć w ulu sporo.

Wcale nie. Tu będę polemizował, mocno i ostro.
Po jaki ch... mi ostry i szybki rozwój rodzin jak główny miód mam dopiero w czerwiec/lipiec.
Aaaaa. Rójki i odkłady mnie nie interesują. Wolę mieć "rodzinkę" z 70 000 pszczoły lotnej na grykę niż 2 rodzinki z 70 000 pszczół w każdym wieku. Choć i takie mi się od czasu do czasu przytrafią. I g. przyniosą.


Na górę
  
 
Post: 28 sierpnia 2014, 21:46 - czw 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
U mnie po lipie jest pustynia, więc pszczoły idą zawsze do zimowli ze śladową ilością pierzgi i nic się nigdy z tego powodu nie dzieje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 sierpnia 2014, 21:53 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
A no jasne że jak nie potrzeba pszczół to i pyłku nie potrzeba ....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 sierpnia 2014, 21:55 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2009, 20:09 - czw
Posty: 879
Lokalizacja: Jakubowice/opolskie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
kolopik, jeśli nie potrzebujesz szybkiego rozwoju to wcale nie musisz mieć sporo pierzgi w ulu, ale warto by teraz pszczoły miały jej zapas bo przecież z czegoś muszą nabrać masy na zimę :) u mnie w rodzinach różnie z pyłkiem ale widzę że pszczoły jeszcze targają z nawłoci i nie tylko (białe odnóża) dlatego jestem raczej spokojny :D

_________________
https://www.facebook.com/miodyfinezja


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sierpnia 2014, 02:45 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 maja 2014, 21:13 - śr
Posty: 1424
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
kolopik pisze:
Po jaki ch... mi ostry i szybki rozwój rodzin

Tobie może i niepotrzebny, ale wiosna wiosną, przyroda daje i same strzelą sobie szybki rozwój, będziesz hamował? Chyba, że nie masz nic oprócz gryki:) Pozdrawiam.

_________________
Życie jest poszukiwaniem właściwego konserwanta...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 września 2014, 00:53 - czw 
jaja :roll: pomyliłem się dalem ten post tu a myslalem ze w "dziś pytanie dziś odpowiedz" szukałem i myslalem ze bocianek go usunol hehe. :? :D

dzięki za te odpowiedzi pierwszy raz szykuje pszczoly do zimowli i chce zrobic to możliwie najlepiej, nosza pylek te rodzinki caly czas mysle ze do zimy nadrobia straty , to sa pozne odkłady z lipca, rok temu już w lutym pszczoly nosily pylek, rejon mam dobry jeśli chodzi o pożytki pyłkowe, :wink:
mam 5 rodzinek sklaner one targają pylek na potege a te odkłady z bf dużo mniej .po tym co napisaliście jestem spokojniejszy.


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji