FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW
http://forum.pasiekaambrozja.pl/

Zakładanie pasieki.
http://forum.pasiekaambrozja.pl/viewtopic.php?f=46&t=14979
Strona 1 z 2

Autor:  Andrzej333 [ 04 kwietnia 2015, 16:23 - sob ]
Tytuł:  Zakładanie pasieki.

Szanowni Forumowicze,
przede wszystkim chciałbym Wszystkich pozdrowić Świątecznie. Słowo o sobie.
Jako 50-cio letni mieszczuch zrealizowałem pierwszą część zamierzenia życiowego-przeprowadziłem się na wieś, do Purdy w woj. warmińsko-mazurskim. Zbudowałem dom, posadziłem drzewa. Pora na kolejne wyzwanie - współegzystencję z pszczółkami, kiedyś miód dla rodzinki, bliskich. Uczęszczam na roczny kurs pszczelarstwa, czytam, zbudowałem budyneczek na pracownię pszczelarską
Mam świadomość, że jedna godzina praktyki zastąpi wiele słów przeczytanych .Stąd z radością przyjmę wszelkie rady, sugestie, może zaproponowaną wizytę u okolicznego pszczelarza, gdzie oferuję pomoc jako uczeń:-).z radością ugoszczę też Pszczelarza, który poświeci weekend na wsparcie poczatkującego w zasiedlaniu nowych uli.
I pytanie (proszę o zrozumienie, jeśli zabrzmią banalnie)

- czy warto jeszcze teraz kupować ule i zasiedlać-uczyć się mając już pszczoły, czy może skończyć kurs, jeszcze poczytać i zacząć od kolejnej wiosny
-wiem, że drewno, to drewno, ale ze względu na problem z kręgosłupem rozważam ul poliuretanowy. Ma sens? Apikoz czy Miodoland? Czym się różni poliuretan od styroduru (bo ten drugi sporo tańszy).
- zakładając ,że 15 kwietnia mam już ule - czy 15 na początek to nie za dużo (tyle trzeba mieć, żeby dostać u nas dofinansowanie do sprzętu.)Druga opcja to 5-6 uli
- odkłady czy całe rodziny na zasiedlenie uli w kwietniu? co łatwiejsze dla początkującego? jak zasiedlać?
- jaki podstawowy sprzęt na pierwszy sezon działania? może ktoś chce taki sprzedać?
pozumienie,że tak wiele pytań,wątpliwości początkującego :-)
z radością zapiszę numry tel i adresy email do cierpliwych,skłonnych do porad Pszczelarzy:-)
Pozdrawiam serdecznie,
Andrzej

Autor:  manio [ 04 kwietnia 2015, 17:29 - sob ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

Witam z Mazur :) Kurs kursem , ale to praktyka czyni mistrza :) Zaczynaj od 3-5 uli ,to dobry pomysł . 15 to może być za duże wyzwanie z powodu braku doświadczania. Ule drewniane korpusowe , z pojedynczej deski , bezfecowe 1/2 dadant lub 3/4 langstroth - tak pszczalarzy cały cywilizowany świat. Daj sobie spokój ze styropianami czy poliuretanami . Styrodur najmniej trwały . Odkłady czy rodziny - to zależy co będziesz w stanie dostać. Rodzina jest łatwiejsza w obsłudze, ale i dobry odkład , wcześnie kupiony , szybko nabiera siły . Rodzinka kupiona wiosną , da oczywiście miodek -co może być ważne marketingowo dla domowników . Najważniejsze to żebyś zakolegował się z jakiś pszczelarzem z okolicy - dobre słowo , czy najprostsze porady ( których nie usłyszysz na kursie) są na początku bezcenne .
Sam kurs też inaczej wchodzi do głowy jak masz pszczoły, to jakby uczyć się jazdy na rowerze tylko teoretycznie :haha:

Autor:  Andrzej333 [ 04 kwietnia 2015, 17:43 - sob ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

Serdecznie dziękuję za pierwsze rady:-)
Absolutnie chciałbym łączyć kurs z obecnością przy "żywych" pszczołach, stąd w poście deklaracja pomocy Pszczelarzowi z okolic. Pierwsza decyzja zatem zapadła - 5 uli w tym roku.
Kolejna zatem, kluczowa - czy moment dobry na start:-)
Zakup uli i pszczół/odkładów w zasadzie można zorganizować w tydzień w tych czasach....
Andrzej

Autor:  milix [ 04 kwietnia 2015, 18:51 - sob ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

Dobry moment jak chcesz miód pierwszy brać za dwa miesiące. Kup ładne, zdrowe rodziny, ale poproś o pomoc wyborze pszczelarza z doświadczeniem. Manio dobrze prawi, ale na początku warszawiak poszerzany toleruje błędy początkującego, chociaż po paru sezonach trochę męczy. Lepszy korpus.

Autor:  Andrzej333 [ 04 kwietnia 2015, 18:55 - sob ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

dzięki bardzo-zatem jest już druga decyzja - ule będą wielkopolskie korpusowe .Nie wiem jeszcze ,czy 10 ,czy 12 ramek.Co o tym sadzicie?
Andrzej

Autor:  Skuter [ 04 kwietnia 2015, 18:55 - sob ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

manio pisze:
Ule drewniane korpusowe , z pojedynczej deski , bezfecowe 1/2 dadant lub 3/4 langstroth - tak pszczalarzy cały cywilizowany świat. :
manio, Zapomniałeś chyba że my :pl: również jesteśmy cywilizowani jeżeli chodzi o pszczelarstwo a gospodarzymy na jeszcze kilku typach ula :nonono: :oczko:

Autor:  wtrepiak [ 04 kwietnia 2015, 19:00 - sob ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

Dlaczego to styropiany i inne są be, mam styropiany i z drewna .
Styropiany Łysonia mają ponad 10 lat i nadal dokupuję korpusy i inne elementy styropianowe, jestem z nich zadowolony ...lekkie do transportu.

Autor:  Andrzej333 [ 04 kwietnia 2015, 19:05 - sob ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

styropianowe, poliuteranowe....jeśli chodzi o wygląd,nastrój - nie ma sporu,jak sadzę - drewno.Ale ten kręgosłup...już teraz boli.A za kilka lat...?
Postanowiłem,ze jednak decydujące będą głosy Pszczelarzy o tym,gdzie lepiej jjest najważniejszym ,choć cichym uczestnikom dyskusji - pszczołom.....:-)
A.

Autor:  Andrzej333 [ 04 kwietnia 2015, 19:19 - sob ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

aaaaaaaaa, i jeszcze kwestia zasadnicza-w kwietniu odkłady, czy rodziny......oczywiście z uwagą,że jestem dopiero kandydatem do dumnego miana Pszczelarz:-)

Autor:  wtrepiak [ 04 kwietnia 2015, 19:38 - sob ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

Właśnie ten kręgosłup....korpus na rodnię i dalej połówki, teraz dokupuję tylko połówki....bo niestety, lat nie ubywa...

Autor:  miły_marian. [ 04 kwietnia 2015, 19:40 - sob ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

Jak masz smykałkie do robienia korpusów i denić powałek i daszaszków bo jak piszesz masz juz pracownie to mozesz sam robic ule. A co do rodzin to najlepiej kupić rodziny pszczele kture dadzą jeszcze w tym roku miód i mozesz jeszcze z nich zrobic odkłady. Poczytaj moje posty jak zrobic tani a dobry odkład pszczeli. Ja tam bardzo dokładnie opisuje co i jak postepować. Ja też robiłem sam ule rama a w srodku steropian a nazewnotrz i wewnotrz skleika taka z tylnej czesci szafy 4mm grubosci i taki korpus wazy do 1 kg wagi. Pozdrawiam miły_marian

Autor:  Andrzej333 [ 04 kwietnia 2015, 19:46 - sob ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

A czytałem,czytałem:-)cenne rady,ale robienie odkładów jeszcze przede mną.Teraz muszę zdecydować,czym zasiedlić ule.Kusza mnie rodzinki,wzamiast odkładów,ale boję się,że jak na debiutanta to skok na głęboką wodę.Chociaz i do odkładów wiedzy trzeba...

Autor:  PawelKS3 [ 04 kwietnia 2015, 19:50 - sob ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

Witaj. Nie zwlekaj z zakupem pszczół, bo będziesz rok do tyłu. Ja w jednym tygodniu postanowiłem zacząć pszczelarzenie i w drugim miałem już pszczoły. Nie słuchaj filozofów tylko zaczynaj - z pięcioma rodzinami dasz sobie rade. Co do uli to polecam poliuretany lub styropiany, ja mam od Apikoza i jestem bardzo zadowolony. Pozdr

Autor:  manio [ 04 kwietnia 2015, 19:55 - sob ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

Teraz tylko rodziny , odkłady to koniec maja , a u nas to nawet początek czerwca .
Pisząc o dadantach o langstorthach koryguję : to zdecydowana większość uli użytkowanych przez cywilizowany świat :thank: , tak na zachodzie jak i wschodzie.
Nie miałem nigdy wielkopolskich to ich nie proponuję, ale wielu zawodowych pszczelarzy z nich rezygnuje - są więc chyba jakieś tego powody. Korpus z jednej deski , czy ze stryropianu waży tyle samo , bo ważą głownie ramki , a sam korpus podobnie. Drewno jednak bliskie natury, a jak się ma dobry wzorzec to już zrobienie kolejnych uli "tymy rencamy" samo się narzuca - to ogromna frajda . Ważne aby dobrze zacząć .
Warszawiaki mam więc wiem o nich wszystko ,ale po co cofać się 50 lat wstecz ? Dzisiaj inne pożytki, inne rolnictwo i inne pszczoły, choć jak się uprzeć to i do warszawiaków ( szczególnie korpusowych) miodu pszczoły naniosą i dźwigać nie trzeba bo nadstawki 1/2 wlk.

Autor:  Andrzej333 [ 04 kwietnia 2015, 20:01 - sob ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

zapadła zatem trzecia ważna decyzja dzięki Wam tego dnia-to będą rodziny,nie czekam na przełom maja/czerwca:-)

Autor:  pawel. [ 04 kwietnia 2015, 20:37 - sob ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

Zakładając pasiekę widza jest potrzebna żeby zacząć prace w pasiece natomiast praktyka jest bezcenna nabywa ją się powoli w takcie pracy z pszczołami są z początku trudne okresy ale zawsze trzeba iść do przodu powodzenia życzy .pawel

Autor:  Andrzej333 [ 04 kwietnia 2015, 20:43 - sob ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

dzięki Paweł,bedzie trudno,ale wiem,że warto dac sobie tą radość z obcowania z małymi,zmyślnymi stworzeniami
:-)

Autor:  draco20051 [ 04 kwietnia 2015, 20:44 - sob ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

No to ja ci opowiem z praktyki jak bylo u mnie. Zaczynalem w 2013 od zakupu 10 odkładów. Odklady miały być na poczatku czerwca, ale jakoś się wszystko przesunęło i były końcem miesiąca. Dziś wiem, że lepiej było kupić rodziny na wiosne. Sezon 2013 spędzilem na dbaniu o rozwoj odkladow i przygotowaniu ich do zimy. Miodu nie wirowalem. 2014 byl pierwszym sezonem produkcyjnym i mimo kiepskiej pogody miodu troszku bylo. Ule wybralem wielkopolskie 12 ramkowe wykonane z klepki. Gospodaruje na korpusie pelnym na gniazdo i polnadstawkach. Nie mialem nikogo do pomocy. Wszystkiego ucze sie sam. Plan na ten rok to powiekszenie pasieki do 20 max 25 rodzin. Odklady robi sie latwo i polecam jako sposob na powiekszanie pasieki. W tym roku pierwsza wedrowka na rzepak. Acha, uwazam ze wiecej jak 10 rodzin na start bym nie ogarnął. Pozdrawiam i powodzenia zycze.

Autor:  Andrzej333 [ 04 kwietnia 2015, 20:54 - sob ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

dziękuję ,w zasadzie upewniasz mnie w podjętych dziś decyzjach-nie czekam na odkłady,kilka uli na początek, rodziny nie odkłady, ul wielkopolski,12 ramek,
Andrzej

Autor:  JM [ 04 kwietnia 2015, 21:00 - sob ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

Andrzej333 pisze:
aaaaaaaaa, i jeszcze kwestia zasadnicza-w kwietniu odkłady, czy rodziny......oczywiście z uwagą,że jestem dopiero kandydatem do dumnego miana Pszczelarz:-)

Kupuj już teraz i tylko pełne silne rodziny, przynajmniej 2-3.
W kwietniu o żadnych odkładach nie może być nawet mowy.
Odkłady najwcześniej to być może uda Ci się kupić pod koniec maja, a z czerwiącymi matkami pewnie dopiero w czerwcu.
Tymczasem z zakupionej teraz rodziny, to pod koniec maja jak dobrze pójdzie będziesz już wirował pierwszy miód, a dodatkowo i odkład sam sobie zrobisz.
Pozdrawiam i życzę sukcesów.

Autor:  Andrzej333 [ 04 kwietnia 2015, 21:03 - sob ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

jasne, tu sprawa już przesądzona. Czy zatem ktoś z warmińsko-mazurskiego sprzedaje zdrowe rodzinki pszczele?serdecznie proszę o kontakt
A.

Autor:  kudlaty [ 04 kwietnia 2015, 21:31 - sob ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

Andrzej333 pisze:
jasne, tu sprawa już przesądzona. Czy zatem ktoś z warmińsko-mazurskiego sprzedaje zdrowe rodzinki pszczele?serdecznie proszę o kontakt
A.


powodzenie życze w tym roku z kupowaniem rodzin a i na zamawianie odkładów troche późno bo większosc juz ma listy zamknięte albo domyka ostatnie zamówienia

Autor:  Andrzej333 [ 04 kwietnia 2015, 21:38 - sob ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

odkłady mogę jeszcze mieć,ale jako się rzekło-próbuję rodzinki

Autor:  Bartkowiak [ 04 kwietnia 2015, 21:45 - sob ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

Na pierwszy rok pszczelarzenia, gdy nie ma się doświadczenia - zawsze polecam normalne odkłady z czerwca. Mało z nimi pracy, można sobie poobcować z pszczołami i zobaczyć co i jak. Pszczoły właściwie same do połowy lipca się rozwijają i tylko trzeba poszerzać, a nawet jak by miały pełne gniazdo ramek od razu do też sobie poradzą. Zazimować łądnie i od wiosny już z pewną praktyką się nimi zająć - wtedy jest dużo większa szansa na zebranie miodu i walkę z nastrojem rojowym. Nauka na silnej rodzinie, bez doświadczenia nie każdemu musi przypaść do gustu - a można bardziej zaszkodzić i się zrazić niż przy pracy z odkładem.
Jak zaczynać od normalnej rodziny to z pszczelarzem nadzorującym którego można w każdej chwili zapytać o to co robić i z czym oraz jak co wygląda.

Autor:  Andrzej333 [ 04 kwietnia 2015, 21:49 - sob ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

bardzo dziękuję za ważną opinię w dyskusji - mocno do przemyslenia

Autor:  JM [ 04 kwietnia 2015, 22:06 - sob ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

Tylko że odkłady z czerwca to rok w plecy.
Więc jeżeli Andrzej333, nie miałeś jeszcze żadnej styczności z pszczołami, to kup teraz choćby nieco słabsze rodziny, takie rodziny teraz z początkiem wiosny też nie będą wykazywać większej agresji i będziesz miał okazję trochę się "oswoić i zaprzyjaźnić" z pszczółkami.

Autor:  gabriel11 [ 04 kwietnia 2015, 22:08 - sob ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

Na pewno gdzieś dostaniesz co potrzebujesz. Szukaj na giełdzie pszczelarskiej (google).
Jak kupisz TERAZ ze 4 rodzinki to zrobisz w sezonie 4 odkłady i miodu dla żonki odwirujesz. Powodzenia :okok:

Autor:  KNIEJA [ 04 kwietnia 2015, 22:12 - sob ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

Mam jeszcze ze dwadzieścia takich jak na linku , na koniec maja

https://www.youtube.com/watch?v=yPyeyTTRNf4

Autor:  Bartkowiak [ 04 kwietnia 2015, 22:35 - sob ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

JM pisze:
Tylko że odkłady z czerwca to rok w plecy.


Rok nauki. Miodu z komórek można sobie trochę skosztować :)
Amator to nie zawodowiec - nie ma że rok w plecy. Co z tego, że bez miodu. Jak się zacznie z nawet średnią rodziną teraz to duża szansa na to, że zanim miodu przyniosą to będą na drzewie. Jak się wyroją to potem się robi w ulu ambaras - jak matka nie zostanie albo padnie w trakcie unasienniania to już w ogóle masakra. I co ma taki początkujący pszczelarz zrobić w takich sytuacjach? Ja szkoliłem do niedawna przez telefon jednego początkującego pszczelarza. I mu mówię co ma robić a on nie wie jak ma wyglądać larwa, jak jaja, czerw zasklepiony a miód zasklepiony, matecznik... W odkładzie można sobie dużo rzeczy poobserwować i się opatrzyć i obyć z pszczołami. Odkłady nie mają za dużo pszczoły to i każdy w zasadzie jest łagodny i trzeba się postarać by pszczoła użądliła. Człowiek zobaczy jak wygląda matka i nauczy się jej szukać na plastrze - w silniejszej rodzinie nawet znakowaną trudniej znaleźć... można by wymieniać długo. Samo obcowanie z pszczołami i podglądanie ich zachowań i obserwacja dale DUŻO satysfakcji a miód... miód będzie za rok. I to dzięki temu że ten rok poświęci się na naukę to w przyszłym bogatszy w wiedzę zbierze więcej miodu jak bez wiedzy :) Każdy rok z pszczołami to rok zysku!
Żeby nie było - nie handluje na razie odkładami :)

Autor:  Andrzej333 [ 04 kwietnia 2015, 22:41 - sob ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

na ogół serce walczy z rozumem ,ale czytając p.Bartkowiak nie widzę konfliktu.Bo kierując się rozumem może i serca więcej dla tych stworzeń, że się na spokojnie nie zrobi im krzywdy z niewiedzy....

Autor:  pawel. [ 04 kwietnia 2015, 23:10 - sob ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

Andrzej333, Kolego otrzymałeś dużo odpowiedzi i jeszcze dostaniesz najlepiej to sobie na spokojnie przemyśleć co zrobić jaką decyzje podjąć bo to ty musisz zrobić ani ja ani koledzy nie zrobią za ciebie tego .pawel

Autor:  Andrzej333 [ 04 kwietnia 2015, 23:13 - sob ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

jasne, mam o czym myśleć do "po świąt". A przede wszystkim mam dzięki Wam większy ogląd sytuacji.Od wtorku start:-)

Autor:  wiesiek33 [ 04 kwietnia 2015, 23:34 - sob ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

Andrzej333 pisze:
czy warto jeszcze teraz kupować ule i zasiedlać-uczyć się mając już pszczoły, czy może skończyć kurs, jeszcze poczytać i zacząć od kolejnej wiosny
Gdybyś miał trochę doświadczenia praktycznego to warto było by kupić rodziny jednak w twojej sytuacji lepsze będą odkłady razem z nimi będziesz rósł w siłę , silna rodzina w pierwszym kontakcie mogła by cie przerazić , wcale nie żartuję ! mówię z własnego doświadczenia .
Jak się oswoisz z pszczołami to będzie tak !!!!. Obejrzyj sobie ten krótki filmik https://www.youtube.com/watch?v=ZFM9aRpVyl4
PS. Być może jesteśmy rówieśnikami. R-63.

Autor:  Warszawiak [ 04 kwietnia 2015, 23:38 - sob ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

Andrzej333, chwała za kierunek i pomysł:)
Jeżeli rzeczywiście chcesz wystartować to:
1. od razu z rodzinami, czytając trochę - odkłady (anty) rójkowe sam sobie zrobisz podwajając pasiekę, nie bój się rodzin.
2. polecam poliuretany albo styrodury, szkoda w tym wieku kręgosłupa na drewno (drewno to oczywiście komfortowy materiał dla pszczół, ale nie tylko - również dla wirusów, pleśni, grzybów, mrówek itp), Dobrze zabezpieczony "plastik" jest neutralny dla pszczół, mniej propolisu na głupoty idzie....
3. "krzywdę z niewiedzy", to im nie raz - nieświadomie- zrobisz, jest szansa, że będą mądrzejsze od Ciebie:))
Pozdrawiam

Autor:  Andrzej333 [ 04 kwietnia 2015, 23:55 - sob ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

Warszawiak-szansa na to, że pszczoły będą mądrzejsze graniczy z pewnością:-).Co do uli poliuretanowych to kwestia przesądzona ze względu na kręgosłup-choć boję się o tym wspominać na forum (doskonale jednocześnie rozumiejąc argumenty zwolenników drewnianych).Nie wiem tylko, której firmy wybrać, a chce już składać zamówienie-znicheciły mnie wady Apikoz ,o których czytałem.
Rodziny-nie mogę znaleźć sprzedających na warmii-mazurach.

Autor:  Andrzej333 [ 05 kwietnia 2015, 00:00 - ndz ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

Wiesiek33-dzięki za filmik-dużo radości w domu z oglądania:-)

Autor:  wiesiek33 [ 05 kwietnia 2015, 00:01 - ndz ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

Andrzej333 pisze:
Rodziny-nie mogę znaleźć sprzedających na warmii-mazurach.
Szukaj tu.
https://www.google.pl/search?q=gie%C5%8 ... swHS_IDYBw

Autor:  wtrepiak [ 05 kwietnia 2015, 00:20 - ndz ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

W kwietniu w Radzyminie są targi ze sprzętem pszczelarskim itp.
Musisz sobie obejrzeć dotknąć , podnieść i sam zdecydujesz .
Drewno o tyle jest wygodne że możesz odkazić, palnikiem szybko i wygodnie ....ale waga ...

Autor:  wojciechmoro [ 05 kwietnia 2015, 02:46 - ndz ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

:arrow: ul poliuretanowy, korpusowy 10 ramkowy,
mi osobiście podobają się http://www.zcm.pl/index.php/oferta/15-pasieka
na ramkę 360x200 lub 360x168 jedna ramka w całej pasiece.

Autor:  zento [ 05 kwietnia 2015, 08:53 - ndz ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

Jak pisze wojciechmoro jedna ramka w całej pasiece tj wymiar wówczas praca łatwiejsza, gdy super pożytki to wyższa gdy słabsze niska 1/2D. Dodam, że w pierszym roku kupiłem 9 rodzin, a już w roku następnym kupiłem wóz z 36 rodzinami. Najważniejsze to się nie bać i ruszyć ostro. Pozdrawiam.

Autor:  Mateusz89 [ 05 kwietnia 2015, 13:15 - ndz ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

Witaj. Ja zaczynałem w zeszłym roku i zdecydowałem się na ul korpusowy wielkopolski. Wygodny, ale teraz z obserwacji u kolegów chyba wolałbym zacząć z 1/2 Dadant albo z Wielkopolskim z ramką skróconą do 18cm. W Twoim wypadku jak obawiasz się o kręgosłup to dobre rozwiązanie, a i łatwiej miód zebrać w półnadstawkę.

Autor:  roman2 [ 05 kwietnia 2015, 17:20 - ndz ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

Według mnie najlepsze są 1/2 D. Oczywiście poliuretan. Bajki o szkodliwości. Drewno też po ścięciu emituje szkodliwe promieniowanie przez kilka lat. U mnie mam fifty fifty poliuretan i drewno i powoli przechodzę na poliuretan. Starzeję się.

Autor:  Marian. [ 05 kwietnia 2015, 18:29 - ndz ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

roman2, " Drewno też po ścięciu emituje szkodliwe promieniowanie przez kilka lat".Co Ty za bajki tu piszesz, proponuje trochę poczytać na temat drewna, tu nie Czarnobyl.

Autor:  wtrepiak [ 05 kwietnia 2015, 21:22 - ndz ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

:haha: :haha: :thank: Roman2

Autor:  kudlaty [ 05 kwietnia 2015, 21:45 - ndz ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

Marian., i wtrepiak, to wy musicie coś doczytać bo jest coś takiego co się zwie promieniotworczosc naturalna, nawet głupi banan promieniuje 125 Bq/kg a dorosły człowiek 10 000 Bq,
no ale nie szkolna ława tylko temat o zakładaniu pasieki :prysznic:

Autor:  kulka96 [ 05 kwietnia 2015, 22:12 - ndz ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

Andrzej333 pisze:
dziękuję ,w zasadzie upewniasz mnie w podjętych dziś decyzjach-nie czekam na odkłady,kilka uli na początek, rodziny nie odkłady, ul wielkopolski,12 ramek,
Andrzej
Andrzej333 pisze:
Ale ten kręgosłup...już teraz boli.A za kilka lat...?

Rzeczywiście trafny wybór ula.

Autor:  roman2 [ 05 kwietnia 2015, 22:39 - ndz ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

Marian, uwierz mi, znam się trochę na tym. Kudlaty ma rację. Wszystkie ciała emitują fale elektromagnetyczne o różnych długościach. Ty też wysyłasz fale.

Autor:  wtrepiak [ 05 kwietnia 2015, 23:14 - ndz ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

To z czego w końcu macie ule ....jak wszystko jest będę...

Autor:  Andrzej333 [ 06 kwietnia 2015, 09:30 - pn ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

wojciechmoro-ule robią dobre wrażenie
http://www.zcm.pl/index.php/oferta/15-pasieka
chcę absolutnie jutro złożyć zamówienie- decyzja o tyle istotna, że rodzaj ula zamówiony jutro zdeterminuje kolejne, które z latami chcę dokupywać, by w pasieka była jednolite pod tym względem.
Jeżeli wyrazicie swoją opinię n/t, który rodzaj z umieszczonych w linku byłby Waszym zdaniem odpowiedni, będę zobowiązany.
p.s. emisję fal elektromagnetycznych potwierdzam:-)
naturalnie emocje mogą budzić różne natężenia zjawiska dla różnych obiektów:-)
Andrzej

Autor:  kulka96 [ 06 kwietnia 2015, 11:06 - pn ]
Tytuł:  Re: Zakładanie pasieki.

Katalog Talara strona nr 9
najbardziej uniwersalny korpus w ofercie.Pomieści ramkę Ostr.WLP,WP.Dad.
Co byś nie kupił włożysz wszystkie, no i jedna ramka w pasiece.

Strona 1 z 2 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/