FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 15:00 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 04 kwietnia 2015, 16:23 - sob 

Rejestracja: 04 kwietnia 2015, 13:04 - sob
Posty: 194
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Purda
Szanowni Forumowicze,
przede wszystkim chciałbym Wszystkich pozdrowić Świątecznie. Słowo o sobie.
Jako 50-cio letni mieszczuch zrealizowałem pierwszą część zamierzenia życiowego-przeprowadziłem się na wieś, do Purdy w woj. warmińsko-mazurskim. Zbudowałem dom, posadziłem drzewa. Pora na kolejne wyzwanie - współegzystencję z pszczółkami, kiedyś miód dla rodzinki, bliskich. Uczęszczam na roczny kurs pszczelarstwa, czytam, zbudowałem budyneczek na pracownię pszczelarską
Mam świadomość, że jedna godzina praktyki zastąpi wiele słów przeczytanych .Stąd z radością przyjmę wszelkie rady, sugestie, może zaproponowaną wizytę u okolicznego pszczelarza, gdzie oferuję pomoc jako uczeń:-).z radością ugoszczę też Pszczelarza, który poświeci weekend na wsparcie poczatkującego w zasiedlaniu nowych uli.
I pytanie (proszę o zrozumienie, jeśli zabrzmią banalnie)

- czy warto jeszcze teraz kupować ule i zasiedlać-uczyć się mając już pszczoły, czy może skończyć kurs, jeszcze poczytać i zacząć od kolejnej wiosny
-wiem, że drewno, to drewno, ale ze względu na problem z kręgosłupem rozważam ul poliuretanowy. Ma sens? Apikoz czy Miodoland? Czym się różni poliuretan od styroduru (bo ten drugi sporo tańszy).
- zakładając ,że 15 kwietnia mam już ule - czy 15 na początek to nie za dużo (tyle trzeba mieć, żeby dostać u nas dofinansowanie do sprzętu.)Druga opcja to 5-6 uli
- odkłady czy całe rodziny na zasiedlenie uli w kwietniu? co łatwiejsze dla początkującego? jak zasiedlać?
- jaki podstawowy sprzęt na pierwszy sezon działania? może ktoś chce taki sprzedać?
pozumienie,że tak wiele pytań,wątpliwości początkującego :-)
z radością zapiszę numry tel i adresy email do cierpliwych,skłonnych do porad Pszczelarzy:-)
Pozdrawiam serdecznie,
Andrzej


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2015, 17:29 - sob 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Witam z Mazur :) Kurs kursem , ale to praktyka czyni mistrza :) Zaczynaj od 3-5 uli ,to dobry pomysł . 15 to może być za duże wyzwanie z powodu braku doświadczania. Ule drewniane korpusowe , z pojedynczej deski , bezfecowe 1/2 dadant lub 3/4 langstroth - tak pszczalarzy cały cywilizowany świat. Daj sobie spokój ze styropianami czy poliuretanami . Styrodur najmniej trwały . Odkłady czy rodziny - to zależy co będziesz w stanie dostać. Rodzina jest łatwiejsza w obsłudze, ale i dobry odkład , wcześnie kupiony , szybko nabiera siły . Rodzinka kupiona wiosną , da oczywiście miodek -co może być ważne marketingowo dla domowników . Najważniejsze to żebyś zakolegował się z jakiś pszczelarzem z okolicy - dobre słowo , czy najprostsze porady ( których nie usłyszysz na kursie) są na początku bezcenne .
Sam kurs też inaczej wchodzi do głowy jak masz pszczoły, to jakby uczyć się jazdy na rowerze tylko teoretycznie :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2015, 17:43 - sob 

Rejestracja: 04 kwietnia 2015, 13:04 - sob
Posty: 194
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Purda
Serdecznie dziękuję za pierwsze rady:-)
Absolutnie chciałbym łączyć kurs z obecnością przy "żywych" pszczołach, stąd w poście deklaracja pomocy Pszczelarzowi z okolic. Pierwsza decyzja zatem zapadła - 5 uli w tym roku.
Kolejna zatem, kluczowa - czy moment dobry na start:-)
Zakup uli i pszczół/odkładów w zasadzie można zorganizować w tydzień w tych czasach....
Andrzej


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2015, 18:51 - sob 

Rejestracja: 12 września 2010, 20:06 - ndz
Posty: 175
Lokalizacja: Warszawa
Dobry moment jak chcesz miód pierwszy brać za dwa miesiące. Kup ładne, zdrowe rodziny, ale poproś o pomoc wyborze pszczelarza z doświadczeniem. Manio dobrze prawi, ale na początku warszawiak poszerzany toleruje błędy początkującego, chociaż po paru sezonach trochę męczy. Lepszy korpus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2015, 18:55 - sob 

Rejestracja: 04 kwietnia 2015, 13:04 - sob
Posty: 194
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Purda
dzięki bardzo-zatem jest już druga decyzja - ule będą wielkopolskie korpusowe .Nie wiem jeszcze ,czy 10 ,czy 12 ramek.Co o tym sadzicie?
Andrzej


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2015, 18:55 - sob 

Rejestracja: 17 listopada 2011, 01:05 - czw
Posty: 879
Lokalizacja: Dolny Sląsk
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
manio pisze:
Ule drewniane korpusowe , z pojedynczej deski , bezfecowe 1/2 dadant lub 3/4 langstroth - tak pszczalarzy cały cywilizowany świat. :
manio, Zapomniałeś chyba że my :pl: również jesteśmy cywilizowani jeżeli chodzi o pszczelarstwo a gospodarzymy na jeszcze kilku typach ula :nonono: :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2015, 19:00 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 sierpnia 2007, 09:21 - pn
Posty: 1610
Lokalizacja: Wawa
Dlaczego to styropiany i inne są be, mam styropiany i z drewna .
Styropiany Łysonia mają ponad 10 lat i nadal dokupuję korpusy i inne elementy styropianowe, jestem z nich zadowolony ...lekkie do transportu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2015, 19:05 - sob 

Rejestracja: 04 kwietnia 2015, 13:04 - sob
Posty: 194
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Purda
styropianowe, poliuteranowe....jeśli chodzi o wygląd,nastrój - nie ma sporu,jak sadzę - drewno.Ale ten kręgosłup...już teraz boli.A za kilka lat...?
Postanowiłem,ze jednak decydujące będą głosy Pszczelarzy o tym,gdzie lepiej jjest najważniejszym ,choć cichym uczestnikom dyskusji - pszczołom.....:-)
A.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2015, 19:19 - sob 

Rejestracja: 04 kwietnia 2015, 13:04 - sob
Posty: 194
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Purda
aaaaaaaaa, i jeszcze kwestia zasadnicza-w kwietniu odkłady, czy rodziny......oczywiście z uwagą,że jestem dopiero kandydatem do dumnego miana Pszczelarz:-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2015, 19:38 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 sierpnia 2007, 09:21 - pn
Posty: 1610
Lokalizacja: Wawa
Właśnie ten kręgosłup....korpus na rodnię i dalej połówki, teraz dokupuję tylko połówki....bo niestety, lat nie ubywa...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2015, 19:40 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Jak masz smykałkie do robienia korpusów i denić powałek i daszaszków bo jak piszesz masz juz pracownie to mozesz sam robic ule. A co do rodzin to najlepiej kupić rodziny pszczele kture dadzą jeszcze w tym roku miód i mozesz jeszcze z nich zrobic odkłady. Poczytaj moje posty jak zrobic tani a dobry odkład pszczeli. Ja tam bardzo dokładnie opisuje co i jak postepować. Ja też robiłem sam ule rama a w srodku steropian a nazewnotrz i wewnotrz skleika taka z tylnej czesci szafy 4mm grubosci i taki korpus wazy do 1 kg wagi. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2015, 19:46 - sob 

Rejestracja: 04 kwietnia 2015, 13:04 - sob
Posty: 194
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Purda
A czytałem,czytałem:-)cenne rady,ale robienie odkładów jeszcze przede mną.Teraz muszę zdecydować,czym zasiedlić ule.Kusza mnie rodzinki,wzamiast odkładów,ale boję się,że jak na debiutanta to skok na głęboką wodę.Chociaz i do odkładów wiedzy trzeba...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2015, 19:50 - sob 

Rejestracja: 02 października 2012, 22:08 - wt
Posty: 478
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Witaj. Nie zwlekaj z zakupem pszczół, bo będziesz rok do tyłu. Ja w jednym tygodniu postanowiłem zacząć pszczelarzenie i w drugim miałem już pszczoły. Nie słuchaj filozofów tylko zaczynaj - z pięcioma rodzinami dasz sobie rade. Co do uli to polecam poliuretany lub styropiany, ja mam od Apikoza i jestem bardzo zadowolony. Pozdr


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2015, 19:55 - sob 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Teraz tylko rodziny , odkłady to koniec maja , a u nas to nawet początek czerwca .
Pisząc o dadantach o langstorthach koryguję : to zdecydowana większość uli użytkowanych przez cywilizowany świat :thank: , tak na zachodzie jak i wschodzie.
Nie miałem nigdy wielkopolskich to ich nie proponuję, ale wielu zawodowych pszczelarzy z nich rezygnuje - są więc chyba jakieś tego powody. Korpus z jednej deski , czy ze stryropianu waży tyle samo , bo ważą głownie ramki , a sam korpus podobnie. Drewno jednak bliskie natury, a jak się ma dobry wzorzec to już zrobienie kolejnych uli "tymy rencamy" samo się narzuca - to ogromna frajda . Ważne aby dobrze zacząć .
Warszawiaki mam więc wiem o nich wszystko ,ale po co cofać się 50 lat wstecz ? Dzisiaj inne pożytki, inne rolnictwo i inne pszczoły, choć jak się uprzeć to i do warszawiaków ( szczególnie korpusowych) miodu pszczoły naniosą i dźwigać nie trzeba bo nadstawki 1/2 wlk.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2015, 20:01 - sob 

Rejestracja: 04 kwietnia 2015, 13:04 - sob
Posty: 194
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Purda
zapadła zatem trzecia ważna decyzja dzięki Wam tego dnia-to będą rodziny,nie czekam na przełom maja/czerwca:-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2015, 20:37 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Zakładając pasiekę widza jest potrzebna żeby zacząć prace w pasiece natomiast praktyka jest bezcenna nabywa ją się powoli w takcie pracy z pszczołami są z początku trudne okresy ale zawsze trzeba iść do przodu powodzenia życzy .pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2015, 20:43 - sob 

Rejestracja: 04 kwietnia 2015, 13:04 - sob
Posty: 194
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Purda
dzięki Paweł,bedzie trudno,ale wiem,że warto dac sobie tą radość z obcowania z małymi,zmyślnymi stworzeniami
:-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2015, 20:44 - sob 

Rejestracja: 19 marca 2012, 11:33 - pn
Posty: 84
Lokalizacja: Częstochowa i okolice
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
No to ja ci opowiem z praktyki jak bylo u mnie. Zaczynalem w 2013 od zakupu 10 odkładów. Odklady miały być na poczatku czerwca, ale jakoś się wszystko przesunęło i były końcem miesiąca. Dziś wiem, że lepiej było kupić rodziny na wiosne. Sezon 2013 spędzilem na dbaniu o rozwoj odkladow i przygotowaniu ich do zimy. Miodu nie wirowalem. 2014 byl pierwszym sezonem produkcyjnym i mimo kiepskiej pogody miodu troszku bylo. Ule wybralem wielkopolskie 12 ramkowe wykonane z klepki. Gospodaruje na korpusie pelnym na gniazdo i polnadstawkach. Nie mialem nikogo do pomocy. Wszystkiego ucze sie sam. Plan na ten rok to powiekszenie pasieki do 20 max 25 rodzin. Odklady robi sie latwo i polecam jako sposob na powiekszanie pasieki. W tym roku pierwsza wedrowka na rzepak. Acha, uwazam ze wiecej jak 10 rodzin na start bym nie ogarnął. Pozdrawiam i powodzenia zycze.

_________________
Jestem początkujący.....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2015, 20:54 - sob 

Rejestracja: 04 kwietnia 2015, 13:04 - sob
Posty: 194
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Purda
dziękuję ,w zasadzie upewniasz mnie w podjętych dziś decyzjach-nie czekam na odkłady,kilka uli na początek, rodziny nie odkłady, ul wielkopolski,12 ramek,
Andrzej


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2015, 21:00 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Andrzej333 pisze:
aaaaaaaaa, i jeszcze kwestia zasadnicza-w kwietniu odkłady, czy rodziny......oczywiście z uwagą,że jestem dopiero kandydatem do dumnego miana Pszczelarz:-)

Kupuj już teraz i tylko pełne silne rodziny, przynajmniej 2-3.
W kwietniu o żadnych odkładach nie może być nawet mowy.
Odkłady najwcześniej to być może uda Ci się kupić pod koniec maja, a z czerwiącymi matkami pewnie dopiero w czerwcu.
Tymczasem z zakupionej teraz rodziny, to pod koniec maja jak dobrze pójdzie będziesz już wirował pierwszy miód, a dodatkowo i odkład sam sobie zrobisz.
Pozdrawiam i życzę sukcesów.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2015, 21:03 - sob 

Rejestracja: 04 kwietnia 2015, 13:04 - sob
Posty: 194
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Purda
jasne, tu sprawa już przesądzona. Czy zatem ktoś z warmińsko-mazurskiego sprzedaje zdrowe rodzinki pszczele?serdecznie proszę o kontakt
A.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2015, 21:31 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Andrzej333 pisze:
jasne, tu sprawa już przesądzona. Czy zatem ktoś z warmińsko-mazurskiego sprzedaje zdrowe rodzinki pszczele?serdecznie proszę o kontakt
A.


powodzenie życze w tym roku z kupowaniem rodzin a i na zamawianie odkładów troche późno bo większosc juz ma listy zamknięte albo domyka ostatnie zamówienia

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2015, 21:38 - sob 

Rejestracja: 04 kwietnia 2015, 13:04 - sob
Posty: 194
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Purda
odkłady mogę jeszcze mieć,ale jako się rzekło-próbuję rodzinki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2015, 21:45 - sob 

Rejestracja: 03 listopada 2011, 20:45 - czw
Posty: 970
Lokalizacja: zachód Poznania
Ule na jakich gospodaruję: 12r wielkopolski
Na pierwszy rok pszczelarzenia, gdy nie ma się doświadczenia - zawsze polecam normalne odkłady z czerwca. Mało z nimi pracy, można sobie poobcować z pszczołami i zobaczyć co i jak. Pszczoły właściwie same do połowy lipca się rozwijają i tylko trzeba poszerzać, a nawet jak by miały pełne gniazdo ramek od razu do też sobie poradzą. Zazimować łądnie i od wiosny już z pewną praktyką się nimi zająć - wtedy jest dużo większa szansa na zebranie miodu i walkę z nastrojem rojowym. Nauka na silnej rodzinie, bez doświadczenia nie każdemu musi przypaść do gustu - a można bardziej zaszkodzić i się zrazić niż przy pracy z odkładem.
Jak zaczynać od normalnej rodziny to z pszczelarzem nadzorującym którego można w każdej chwili zapytać o to co robić i z czym oraz jak co wygląda.

_________________
Zapraszam na stronę na FACEBOOK-u
Moje zdjęcia przyrodnicze


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2015, 21:49 - sob 

Rejestracja: 04 kwietnia 2015, 13:04 - sob
Posty: 194
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Purda
bardzo dziękuję za ważną opinię w dyskusji - mocno do przemyslenia


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2015, 22:06 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Tylko że odkłady z czerwca to rok w plecy.
Więc jeżeli Andrzej333, nie miałeś jeszcze żadnej styczności z pszczołami, to kup teraz choćby nieco słabsze rodziny, takie rodziny teraz z początkiem wiosny też nie będą wykazywać większej agresji i będziesz miał okazję trochę się "oswoić i zaprzyjaźnić" z pszczółkami.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2015, 22:08 - sob 

Rejestracja: 21 sierpnia 2011, 21:19 - ndz
Posty: 205
Lokalizacja: mazury
Na pewno gdzieś dostaniesz co potrzebujesz. Szukaj na giełdzie pszczelarskiej (google).
Jak kupisz TERAZ ze 4 rodzinki to zrobisz w sezonie 4 odkłady i miodu dla żonki odwirujesz. Powodzenia :okok:

_________________
Pozdrawiam Gabriel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2015, 22:12 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
Mam jeszcze ze dwadzieścia takich jak na linku , na koniec maja

https://www.youtube.com/watch?v=yPyeyTTRNf4

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2015, 22:35 - sob 

Rejestracja: 03 listopada 2011, 20:45 - czw
Posty: 970
Lokalizacja: zachód Poznania
Ule na jakich gospodaruję: 12r wielkopolski
JM pisze:
Tylko że odkłady z czerwca to rok w plecy.


Rok nauki. Miodu z komórek można sobie trochę skosztować :)
Amator to nie zawodowiec - nie ma że rok w plecy. Co z tego, że bez miodu. Jak się zacznie z nawet średnią rodziną teraz to duża szansa na to, że zanim miodu przyniosą to będą na drzewie. Jak się wyroją to potem się robi w ulu ambaras - jak matka nie zostanie albo padnie w trakcie unasienniania to już w ogóle masakra. I co ma taki początkujący pszczelarz zrobić w takich sytuacjach? Ja szkoliłem do niedawna przez telefon jednego początkującego pszczelarza. I mu mówię co ma robić a on nie wie jak ma wyglądać larwa, jak jaja, czerw zasklepiony a miód zasklepiony, matecznik... W odkładzie można sobie dużo rzeczy poobserwować i się opatrzyć i obyć z pszczołami. Odkłady nie mają za dużo pszczoły to i każdy w zasadzie jest łagodny i trzeba się postarać by pszczoła użądliła. Człowiek zobaczy jak wygląda matka i nauczy się jej szukać na plastrze - w silniejszej rodzinie nawet znakowaną trudniej znaleźć... można by wymieniać długo. Samo obcowanie z pszczołami i podglądanie ich zachowań i obserwacja dale DUŻO satysfakcji a miód... miód będzie za rok. I to dzięki temu że ten rok poświęci się na naukę to w przyszłym bogatszy w wiedzę zbierze więcej miodu jak bez wiedzy :) Każdy rok z pszczołami to rok zysku!
Żeby nie było - nie handluje na razie odkładami :)

_________________
Zapraszam na stronę na FACEBOOK-u
Moje zdjęcia przyrodnicze


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2015, 22:41 - sob 

Rejestracja: 04 kwietnia 2015, 13:04 - sob
Posty: 194
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Purda
na ogół serce walczy z rozumem ,ale czytając p.Bartkowiak nie widzę konfliktu.Bo kierując się rozumem może i serca więcej dla tych stworzeń, że się na spokojnie nie zrobi im krzywdy z niewiedzy....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2015, 23:10 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Andrzej333, Kolego otrzymałeś dużo odpowiedzi i jeszcze dostaniesz najlepiej to sobie na spokojnie przemyśleć co zrobić jaką decyzje podjąć bo to ty musisz zrobić ani ja ani koledzy nie zrobią za ciebie tego .pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2015, 23:13 - sob 

Rejestracja: 04 kwietnia 2015, 13:04 - sob
Posty: 194
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Purda
jasne, mam o czym myśleć do "po świąt". A przede wszystkim mam dzięki Wam większy ogląd sytuacji.Od wtorku start:-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2015, 23:34 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
Andrzej333 pisze:
czy warto jeszcze teraz kupować ule i zasiedlać-uczyć się mając już pszczoły, czy może skończyć kurs, jeszcze poczytać i zacząć od kolejnej wiosny
Gdybyś miał trochę doświadczenia praktycznego to warto było by kupić rodziny jednak w twojej sytuacji lepsze będą odkłady razem z nimi będziesz rósł w siłę , silna rodzina w pierwszym kontakcie mogła by cie przerazić , wcale nie żartuję ! mówię z własnego doświadczenia .
Jak się oswoisz z pszczołami to będzie tak !!!!. Obejrzyj sobie ten krótki filmik https://www.youtube.com/watch?v=ZFM9aRpVyl4
PS. Być może jesteśmy rówieśnikami. R-63.

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2015, 23:38 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 maja 2014, 21:13 - śr
Posty: 1424
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Andrzej333, chwała za kierunek i pomysł:)
Jeżeli rzeczywiście chcesz wystartować to:
1. od razu z rodzinami, czytając trochę - odkłady (anty) rójkowe sam sobie zrobisz podwajając pasiekę, nie bój się rodzin.
2. polecam poliuretany albo styrodury, szkoda w tym wieku kręgosłupa na drewno (drewno to oczywiście komfortowy materiał dla pszczół, ale nie tylko - również dla wirusów, pleśni, grzybów, mrówek itp), Dobrze zabezpieczony "plastik" jest neutralny dla pszczół, mniej propolisu na głupoty idzie....
3. "krzywdę z niewiedzy", to im nie raz - nieświadomie- zrobisz, jest szansa, że będą mądrzejsze od Ciebie:))
Pozdrawiam

_________________
Życie jest poszukiwaniem właściwego konserwanta...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2015, 23:55 - sob 

Rejestracja: 04 kwietnia 2015, 13:04 - sob
Posty: 194
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Purda
Warszawiak-szansa na to, że pszczoły będą mądrzejsze graniczy z pewnością:-).Co do uli poliuretanowych to kwestia przesądzona ze względu na kręgosłup-choć boję się o tym wspominać na forum (doskonale jednocześnie rozumiejąc argumenty zwolenników drewnianych).Nie wiem tylko, której firmy wybrać, a chce już składać zamówienie-znicheciły mnie wady Apikoz ,o których czytałem.
Rodziny-nie mogę znaleźć sprzedających na warmii-mazurach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 kwietnia 2015, 00:00 - ndz 

Rejestracja: 04 kwietnia 2015, 13:04 - sob
Posty: 194
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Purda
Wiesiek33-dzięki za filmik-dużo radości w domu z oglądania:-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 kwietnia 2015, 00:01 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
Andrzej333 pisze:
Rodziny-nie mogę znaleźć sprzedających na warmii-mazurach.
Szukaj tu.
https://www.google.pl/search?q=gie%C5%8 ... swHS_IDYBw

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 kwietnia 2015, 00:20 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 sierpnia 2007, 09:21 - pn
Posty: 1610
Lokalizacja: Wawa
W kwietniu w Radzyminie są targi ze sprzętem pszczelarskim itp.
Musisz sobie obejrzeć dotknąć , podnieść i sam zdecydujesz .
Drewno o tyle jest wygodne że możesz odkazić, palnikiem szybko i wygodnie ....ale waga ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 kwietnia 2015, 02:46 - ndz 

Rejestracja: 09 lipca 2010, 19:25 - pt
Posty: 589
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: inny
:arrow: ul poliuretanowy, korpusowy 10 ramkowy,
mi osobiście podobają się http://www.zcm.pl/index.php/oferta/15-pasieka
na ramkę 360x200 lub 360x168 jedna ramka w całej pasiece.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 kwietnia 2015, 08:53 - ndz 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 21:51 - pn
Posty: 996
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadan
Jak pisze wojciechmoro jedna ramka w całej pasiece tj wymiar wówczas praca łatwiejsza, gdy super pożytki to wyższa gdy słabsze niska 1/2D. Dodam, że w pierszym roku kupiłem 9 rodzin, a już w roku następnym kupiłem wóz z 36 rodzinami. Najważniejsze to się nie bać i ruszyć ostro. Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 kwietnia 2015, 13:15 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 lutego 2014, 13:38 - pn
Posty: 52
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: ok. Skierniewic
Witaj. Ja zaczynałem w zeszłym roku i zdecydowałem się na ul korpusowy wielkopolski. Wygodny, ale teraz z obserwacji u kolegów chyba wolałbym zacząć z 1/2 Dadant albo z Wielkopolskim z ramką skróconą do 18cm. W Twoim wypadku jak obawiasz się o kręgosłup to dobre rozwiązanie, a i łatwiej miód zebrać w półnadstawkę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 kwietnia 2015, 17:20 - ndz 

Rejestracja: 20 kwietnia 2012, 22:00 - pt
Posty: 250
Lokalizacja: nad Pilicą
Ule na jakich gospodaruję: dadan
Według mnie najlepsze są 1/2 D. Oczywiście poliuretan. Bajki o szkodliwości. Drewno też po ścięciu emituje szkodliwe promieniowanie przez kilka lat. U mnie mam fifty fifty poliuretan i drewno i powoli przechodzę na poliuretan. Starzeję się.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 kwietnia 2015, 18:29 - ndz 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
roman2, " Drewno też po ścięciu emituje szkodliwe promieniowanie przez kilka lat".Co Ty za bajki tu piszesz, proponuje trochę poczytać na temat drewna, tu nie Czarnobyl.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 kwietnia 2015, 21:22 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 sierpnia 2007, 09:21 - pn
Posty: 1610
Lokalizacja: Wawa
:haha: :haha: :thank: Roman2


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 kwietnia 2015, 21:45 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Marian., i wtrepiak, to wy musicie coś doczytać bo jest coś takiego co się zwie promieniotworczosc naturalna, nawet głupi banan promieniuje 125 Bq/kg a dorosły człowiek 10 000 Bq,
no ale nie szkolna ława tylko temat o zakładaniu pasieki :prysznic:

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 kwietnia 2015, 22:12 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2011, 19:38 - wt
Posty: 751
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Andrzej333 pisze:
dziękuję ,w zasadzie upewniasz mnie w podjętych dziś decyzjach-nie czekam na odkłady,kilka uli na początek, rodziny nie odkłady, ul wielkopolski,12 ramek,
Andrzej
Andrzej333 pisze:
Ale ten kręgosłup...już teraz boli.A za kilka lat...?

Rzeczywiście trafny wybór ula.

_________________
kulka96


"Nie wszystko, co jest oczywiste dla Ciebie, jest równie oczywiste dla innych"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 kwietnia 2015, 22:39 - ndz 

Rejestracja: 20 kwietnia 2012, 22:00 - pt
Posty: 250
Lokalizacja: nad Pilicą
Ule na jakich gospodaruję: dadan
Marian, uwierz mi, znam się trochę na tym. Kudlaty ma rację. Wszystkie ciała emitują fale elektromagnetyczne o różnych długościach. Ty też wysyłasz fale.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 kwietnia 2015, 23:14 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 sierpnia 2007, 09:21 - pn
Posty: 1610
Lokalizacja: Wawa
To z czego w końcu macie ule ....jak wszystko jest będę...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 kwietnia 2015, 09:30 - pn 

Rejestracja: 04 kwietnia 2015, 13:04 - sob
Posty: 194
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Purda
wojciechmoro-ule robią dobre wrażenie
http://www.zcm.pl/index.php/oferta/15-pasieka
chcę absolutnie jutro złożyć zamówienie- decyzja o tyle istotna, że rodzaj ula zamówiony jutro zdeterminuje kolejne, które z latami chcę dokupywać, by w pasieka była jednolite pod tym względem.
Jeżeli wyrazicie swoją opinię n/t, który rodzaj z umieszczonych w linku byłby Waszym zdaniem odpowiedni, będę zobowiązany.
p.s. emisję fal elektromagnetycznych potwierdzam:-)
naturalnie emocje mogą budzić różne natężenia zjawiska dla różnych obiektów:-)
Andrzej


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 kwietnia 2015, 11:06 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2011, 19:38 - wt
Posty: 751
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Katalog Talara strona nr 9
najbardziej uniwersalny korpus w ofercie.Pomieści ramkę Ostr.WLP,WP.Dad.
Co byś nie kupił włożysz wszystkie, no i jedna ramka w pasiece.

_________________
kulka96


"Nie wszystko, co jest oczywiste dla Ciebie, jest równie oczywiste dla innych"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji