FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 24 kwietnia 2024, 04:08 - śr

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: "ala" rójka
Post: 26 maja 2009, 17:38 - wt 

Rejestracja: 26 maja 2009, 17:32 - wt
Posty: 3
Lokalizacja: Zielona Góra
Mam taki nietypowy przypadek już 2 dzień pszczoły zachowują tak jak by się roiły i pozwracają do ula taki coś wydarzyło się już drugi raz wiek ktoś jak może być tego przyczyna


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 maja 2009, 17:40 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
czasem wychodzi rójka ale matka z jakiejś przyczyny nie wychodzi z nią i pszczoły wracają najlepiej szybko zrobić odkład z matką i nie biegać po drzewach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 maja 2009, 18:22 - wt 

Rejestracja: 26 maja 2009, 17:32 - wt
Posty: 3
Lokalizacja: Zielona Góra
w zasadzie jak dla mnie to dziwny przypadek bo już 4 raz się tak wydarzyło


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 maja 2009, 20:27 - wt 

Rejestracja: 15 stycznia 2009, 22:31 - czw
Posty: 215
Lokalizacja: kuj-pom
Matka w pełni czerwi i jest za ciężka na lot.Wypadnie przed ul ,na nią pszczoły i wracają zaraz do ula.

_________________
Pasieka Wilczkowo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 maja 2009, 20:41 - wt 

Rejestracja: 26 maja 2009, 17:32 - wt
Posty: 3
Lokalizacja: Zielona Góra
to co z tym zrobic, lub jak je zmusic do pracy?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 maja 2009, 22:28 - wt 

Rejestracja: 15 stycznia 2009, 22:31 - czw
Posty: 215
Lokalizacja: kuj-pom
Nastroju tak łatwo nie zlikwidujesz.Można odstawić ul,a na jego miejsce postawić słabszy lub "świeżą" rójkę.Zrobić tak zwany nalot.Ja już macham na to ręką.Co bym nie robił rojom jak głupie.Odkłady,węza nic nie pomaga w tym roku.

_________________
Pasieka Wilczkowo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 maja 2009, 22:30 - wt 

Rejestracja: 15 stycznia 2009, 22:31 - czw
Posty: 215
Lokalizacja: kuj-pom
Zresztą nawet te co się wyroją kropią miód że hej.

_________________
Pasieka Wilczkowo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 maja 2009, 22:33 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
jak złapiesz rójkę to tak zrób odkłaz ze starą matką i będzie spokój albo oddaj pszczołę lotną do słabiaka jak masz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 czerwca 2009, 23:10 - wt 
matka jak spadnie na ziemie to umarł w butach gdy nie da rady latac bo za ciężka , i w jaki sposob dac słabeuszowi lotna pszczołe?


Na górę
  
 
Post: 03 czerwca 2009, 19:45 - śr 
mam_max pisze:
Mam taki nietypowy przypadek już 2 dzień pszczoły zachowują tak jak by się roiły i pozwracają do ula taki coś wydarzyło się już drugi raz wiek ktoś jak może być tego przyczyna


Zobacz Kolego, czy Ci się matka nie unasienniała.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 lipca 2009, 17:40 - czw 

Rejestracja: 22 maja 2008, 22:10 - czw
Posty: 150
Lokalizacja: Siennica pow.Miński
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
No ja dzisiaj miałem taką sytuacje. Dzwonią po mnie że się pszczółki roją, siwo w powietrzu i piękna muzyka gra :D . Ja przyjeżdżam niebo czyste, cisza, na drzewach nic nie widać. Pszczółki obsiadają całkiem sporą część przedniej ściany ula. Chwile poszukałem roju ale nic więc stwierdziłem zobaczymy co w środku. I kiedy już uchyliłem zatwór patrze, a przed ulem w trawie siedzi garstka pszczół. Już z daleka było widać opalitek matki. No to matkę pochwyciłem. W ulu pszczół co niemiara więc 3 ramki węzy wz do środka i jedna ramka cała czerwiu poszła do słabszej rodziny. Mateczniki zerwałem a matkę zpowrotem do ula. Jutro planuje zrobić z nich odkład ale nie wiem czy to dobry pomysł bo to ul warszawski zwykły a odkład chce zrobić do wielkopolskiego. Poradźcie panowie co Wy byście zrobili w tej sytuacji. Bo powiem że mam niewielki problem ale zawsze problem :roll: :?

Pozdrawiam Kamil


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 lipca 2009, 18:38 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Cytuj:
Jutro planuje zrobić z nich odkład ale nie wiem czy to dobry pomysł bo to ul warszawski zwykły a odkład chce zrobić do wielkopolskiego. Poradźcie panowie co Wy byście zrobili w tej sytuacji. Bo powiem że mam niewielki problem ale zawsze problem


J Ci doradzę nie rób odkladu tylko pakiet ,czyli strząśniesz pszczoły z kiku plastów(z miodni i młodego czerwiu) i jak masz to bierzesz ramki z woszczyną wiuelkopolskie jak możesz to bieżesz z też czerw i masz pakieto-odkład...
Ja bym teraz nie robił i "bawił się" w wycinanie ,kombinowanie z ramkami warszawskimi a do tego coraz blizej sierpień i zepsójesz czerw ...
JAk nie masz ramek z suszem iczeriem wielkopolskich to lepiej zasilić słabsze rodziny niż robić sobie problemy:D

P.S a nie zapóźno na odkłady??Za miesiąc jak poddasz matke czerwiacą to wygryzą ci sie mlode pszcoły i jak będzie silny to zime przetrwa a w pszyszłym oku to późno Ci będzie "dawał" miód :/ A i ieszcze jedno dlaczego masz 2 rodzaje ramki nie lepiej przejść całkim na wielkopolsą lub odwrotnie? JAk chcesz się unowocześnić to w przyszłym roku się naszykój i większos rodzin przesiedla a atak to bedziesz mił cały czas problemy:/

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 lipca 2009, 19:59 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Kamil pisze:
No ja dzisiaj miałem taką sytuacje. Dzwonią po mnie że się pszczółki roją, siwo w powietrzu i piękna muzyka gra :D . Ja przyjeżdżam niebo czyste, cisza, na drzewach nic nie widać. Pszczółki obsiadają całkiem sporą część przedniej ściany ula. Chwile poszukałem roju ale nic więc stwierdziłem zobaczymy co w środku. I kiedy już uchyliłem zatwór patrze, a przed ulem w trawie siedzi garstka pszczół. Już z daleka było widać opalitek matki. No to matkę pochwyciłem. W ulu pszczół co niemiara więc 3 ramki węzy wz do środka i jedna ramka cała czerwiu poszła do słabszej rodziny. Mateczniki zerwałem a matkę zpowrotem do ula. Jutro planuje zrobić z nich odkład ale nie wiem czy to dobry pomysł bo to ul warszawski zwykły a odkład chce zrobić do wielkopolskiego. Poradźcie panowie co Wy byście zrobili w tej sytuacji. Bo powiem że mam niewielki problem ale zawsze problem :roll: :?

Pozdrawiam Kamil


proponuję obejrzeć tą matkę, którą znalazłeś na ziemi czy aby wszystko jest z nią ok, bo przyznam, że może czas na wymianę tej matki,

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 lipca 2009, 20:32 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Ale jak nie zrobisz odkładu to jak dałeś z pwrotem tą matkie i jest masa pszczół to z powrotem załozą mateczniki i matka może polecic na drzewo i jak nie zauwarzysz to juz bendzie po 15 lipca i jak zacznie czerwienie nowa matka to już bendzie śierpień a matka dochodzi po 2 tygodniach do pełnego czerwienia. Zrób odkład ze starą matką i daj 1 ramkie suszu wielkopolskiego a reszta wezy. Zeby matka miała gdzie czerwić a do macierzaka podaj matkie czerwiącą. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 lipca 2009, 21:15 - czw 

Rejestracja: 22 maja 2008, 22:10 - czw
Posty: 150
Lokalizacja: Siennica pow.Miński
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
No panowie na wstępie chciałbym podziękować za porady :) A teraz po kolei odpowiem na wszystkie pytania :D
Cytuj:
A i ieszcze jedno dlaczego masz 2 rodzaje ramki nie lepiej przejść całkim na wielkopolsą lub odwrotnie?

No właśnie mam zamiar przestawić się z warszawskich na wielkopolskie i od tego bym zaczął...
Cytuj:
proponuję obejrzeć tą matkę, którą znalazłeś na ziemi czy aby wszystko jest z nią ok, bo przyznam, że może czas na wymianę tej matki,

Tak, ta matka ma iść do wymiany tylko nie wiem czy w tym roku jeszcze zdąże.
Cytuj:
Ale jak nie zrobisz odkładu to jak dałeś z pwrotem tą matkie i jest masa pszczół to z powrotem załozą mateczniki i matka może polecic na drzewo

Dlatego zamierzam jakoś podzielć tą rodzine i i już od południa główkuje jak ją wrzucić do wielkopolskiego :mrgreen:

Jeszcze raz dziękuje (i prosze nadal o porady bo na tą pasieke wyjeżdżam dopiero o 12) Pozdrawiam Kamil


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 lipca 2009, 21:21 - czw 
ja po sprowadzeniu uli z pszczołami warsz. zwykł. poprostu wycimałem woszczyzne z warsz. i wkładałem do wielkopolskich dół ramek warszawskich zwykle jest niezbyt starannie odbudowany wiec tymi kawałkami od dołu podparłem brakujący fragment


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji