FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 16 kwietnia 2024, 20:28 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ] 
Autor Wiadomość
Post: 11 czerwca 2009, 17:45 - czw 

Rejestracja: 13 maja 2008, 19:46 - wt
Posty: 55
Lokalizacja: Nowa Tuchorza
Witam.Spotkałem się z taką metodą osadzania odkładu nie pamiętam czy na FA czy może w jakim czsopiśmie:Pszczoły z nadstawki- miodni do gniazda, między nadstawke a gniazdo papier.Wczśniej zabrać starą matke.Do nadstawki włożyć odkład z matką pyłkiem,młodą pszczoła.Pszczoła z gniazda zgryzając papier łączy się z dokładem w nadstawce.Pózniej po połączeniu zdmuchujemy pszczoły do gniazda zakładamy kratke odgrodową.Czy ta '' metoda'' może jest stosowana.Prosze o opinie i wypowiedzi , a może jest gdzieś opisany ten sposób łączenia?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 czerwca 2009, 21:36 - czw 
To co opisałeś to łączenie rodzin w ulach korpusowych celem wymiany matki
Osadzanie odkładu to inna sprawa
Aby tak zrobić jak myślisz to robi się tak (przynajmniej ja tak robiłem mając 1/2 D
_ Odkład był przywożony i kładziony zaraz obok macierzaka przed południem gdy pszczoły się obleciały z macierzaka zabierałem starą matkę i niszczyłem na miejsce macierzaka na dennicę kładłem korpus z młoda matką i gazetę np(Krakowską ) pokropioną olejkiem i podziurawioną nożem i na to wszystko z macierzaka ( krata była na drugim pół korpusie (czyli starym gnieździe ,bo tam wcześniej dawałem matkę )
Nic nie zmiatałem bo po co
Tak samo można zrobić z każdego typu ulem korpusowym
np przy typie Wielkopolskim po połączeniu odszukujesz matkę i zamieniasz korpusy (z matką na dennicę i kratę albo przenosisz ją tylko z tym ramkiem na którym siedzi :wink:


Na górę
  
 
Post: 16 lipca 2009, 20:29 - czw 

Rejestracja: 17 marca 2008, 21:48 - pn
Posty: 61
Lokalizacja: Mazowieckie, Lipsko
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie Zwykłe
Chciałbym przenieść odkład z czerwiącą matką o kilka metrów i przełozyć ze skrzynki odkladowej do ula, obawiam się jednak utraty pszczoły lotnej a nie chciałbym wozić odkładu na duże odległości i z powrotem przywozić.
Czy przetrzymanie odkładu w chłodnym miejscu przez ok dobę rozwiąże sprawę tak aby pszczoły zapomniały stare miejsce??
Proszę o radę!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 lipca 2009, 07:54 - pt 

Rejestracja: 24 kwietnia 2009, 12:58 - pt
Posty: 587
Lokalizacja: Dolny Śląsk Niemstów
Ule na jakich gospodaruję: ostrowskiej i wielkopolskie
przesuwaj ulik codzień o metr w bok aż ustawisz we właściwym miejscu, do przodu lub tyłu może być więcej przesunięty. Wiosną przesuwałem tak ul z jednego końca ogrodu na drugi, zajęło mi to ze dwa tygodnie ale nie było żadnych problemów. Jeśli jest to daleko to najpierw możesz zmienić stronę skierowanie wylotku tak aby ul przesuwać do przodu lub tyłu.

_________________
http://pasiekawuroczysku.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCC-VqQ ... MLNszDS0EQ


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sierpnia 2009, 20:18 - ndz 

Rejestracja: 25 lipca 2009, 11:44 - sob
Posty: 27
Lokalizacja: małopolska
Jak wygląda przesyłka pakietów/odkładów pszczelich w kartonach produkcji łysonia pocztą polską bądź jakąś inną firmą kurierską? Czy trzeba je dodatkowo opakować np. w jakiś karton?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 stycznia 2011, 20:09 - wt 
Odkład pszczeli osadzamy pośrodku ula bez niepotrzebnej zmiany ramek i uważamy żeby matki przy tej pracy nie uszkodzić. Jeśli rodzinka dojdzie do siły dokładamy w środek węzę ale stopniowo.
Wypowiadajcie się jak wygląda wasze osadzanie odkładu. :oczko:


Na górę
  
 
Post: 25 stycznia 2011, 20:45 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Odklad jest to rodzina pszczela ktora robimy z rodziny zasadniczej .Odklad kupujemy z mysla o stworzeniu rodziny takiej zeby do zimy byla w sile takiej zeby mogla przezimowac i byc normalna rodzina .Powinla miec juz pod koniec sezonu chociarz 8 ramek pszczol i z 6 ramek czerwiu ,plastry powinly byc obsadane na czarno . zreszta kazdy kto kupuje odklad ma na mysli wlasne karkulacje co zrobic z odkladem i cel zakupu zazwyczaj kupuje sie odklady roznej wielkosci .Osadza sie go zazwyczaj w normalnym ulu ,ale zawsze trzba odczekac po przywiezieniu ,poniewaz pszczoly sa zbuzone dlatego powinly postac w cienu nie mozn go zostawic na slonku bo pszczoly sie obsypia po wlozeniu do ula matka powinla mic mozliwosc czerwienia zeby taka rodzinka rosla w sile .KAZDY MA INNE SPOSOBY wazne zeby byly korzystne .dla naszych pszczolek .Pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 stycznia 2011, 21:06 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Niechce nikomu doradzac jak kupowac ale wyraze swoja opinie nie kupowal bym odkladu w ktorym sa ramki z węzą i odklad ten jest przysylany poczta czy kurierem bo w czasie przesylki zazwyczaj takie ramki sie obrywaja szkoda kasy lepsze sa ramki odbudowane. Pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 stycznia 2011, 22:00 - wt 
Przede wszystkim Panie i Panowie Pszczelarki i Pszczelarze :całusy:
robi się to tak
po przywiezieniu skrzynkę ustawia się na miejscu gdzie będzie stał Ul
Otwiera się wylot o ile skrzynka nim dysponuje lub uchyla wieko tak aby pszczoły swobodnie mogły opuścić i oblecieć się by zapoznać się z miejscem ich dalszego postoju otwierając wylot czy wieko rano pozostawiamy tak do wieczora i dopiero przystępujemy do przekładania czy osadzania pakietu
nawet jeszcze podczas lotu zdejmujemy skrzynkę z stojaka kładąc ją przed stojak a na stojaku ustawiamy Ul
Jeżeli to jest odkład przenosimy kolejno ramki do ula (patrząc by mieć matkę na ramku ) resztę pszczół można strząsnąć bądź do ula lub na pomost /ziemię
uniosą się i trafią na wylot
Jeżeli to jest Pakiet
pomiędzy wcześniej wstawioną węzę z suszem ( gdzie powinny być dwie ramki suszu a po bokach po minimum 2-3 węzy ) odbezpieczmy lub otwieramy klateczkę
i wieszamy miedzy suszem po czym lekko stuknąwszy o ziemię skrzynką wsypujemy do ula pszczoły po chwili jak wejdą uliczki zamykamy beleczkamilub powałką resztę pszczół na pomost lub ziemie

Podstawowym Błędem jaki widziałem przy osadzaniu odkładu było to że właściciel postawił odkład za ulem bo tak mu było wygodnie
na pasiece było już kilka rodzin
Otworzył daszek skrzynki odkładowej i przełożył odkład pszczoły naremnie wyleciały z skrzynki ale już nie trafiły ani do skrzynki ani na wylot po przełożeniu ramek trafiły ale na mostki innych rodzin i tam większości zakończyły żywot
za kila dni nabywca odkładu bardzo biadolił jaki to dziadowski odkład kupił
Ale gdy mu o tym mówiłem co się stanie to stwierdził ze wie co robi
....................
To Nie rójka co złapana nawet 3 dni z rojnicy przesiedzi i wysypana na płachtę pójdzie marszem do ula pszczoły z przewiezionych odkładów czy pakietów muszą się oblecieć i zapoznać z miejscem


Na górę
  
 
Post: 31 stycznia 2012, 23:06 - wt 

Rejestracja: 05 lutego 2010, 16:10 - pt
Posty: 776
Lokalizacja: Warszawa i Płońsk
Ule na jakich gospodaruję: Warszawki posz. i wielkopolski
Nic dodać, nic ująć - tylko stosować w praktyce.

_________________
kamyk


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lutego 2012, 21:02 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lutego 2012, 21:25 - śr
Posty: 85
Lokalizacja: W-wa Wola
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski i Dadant
Fantastyczne, no w takie porady wczytuję się z rozkoszą i proszę o jeszcze
:thank:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2012, 17:38 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 grudnia 2011, 19:29 - pn
Posty: 207
Lokalizacja: Maków Podhalański
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
BoCiAnK pisze:
Tytuł: Osadzanie Pakietu/odkładu
PostZamieszczono: 25 sty 2011, o 22:00
Offline
ADMINISTRATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 lip 2007, o 20:47
Posty: 8141
Obrazki: 36
Lokalizacja: Sucha Beskidzka
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski i Dadant
Przede wszystkim Panie i Panowie Pszczelarki i Pszczelarze :całusy:
robi się to tak
po przywiezieniu skrzynkę ustawia się na miejscu gdzie będzie stał Ul
Otwiera się wylot o ile skrzynka nim dysponuje lub uchyla wieko tak aby pszczoły swobodnie mogły opuścić i oblecieć się by zapoznać się z miejscem ich dalszego postoju otwierając wylot czy wieko rano pozostawiamy tak do wieczora i dopiero przystępujemy do przekładania czy osadzania pakietu
nawet jeszcze podczas lotu zdejmujemy skrzynkę z stojaka kładąc ją przed stojak a na stojaku ustawiamy Ul
Jeżeli to jest odkład przenosimy kolejno ramki do ula (patrząc by mieć matkę na ramku ) resztę pszczół można strząsnąć bądź do ula lub na pomost /ziemię
uniosą się i trafią na wylot
Jeżeli to jest Pakiet
pomiędzy wcześniej wstawioną węzę z suszem ( gdzie powinny być dwie ramki suszu a po bokach po minimum 2-3 węzy ) odbezpieczmy lub otwieramy klateczkę
i wieszamy miedzy suszem po czym lekko stuknąwszy o ziemię skrzynką wsypujemy do ula pszczoły po chwili jak wejdą uliczki zamykamy beleczkamilub powałką resztę pszczół na pomost lub ziemie

Podstawowym Błędem jaki widziałem przy osadzaniu odkładu było to że właściciel postawił odkład za ulem bo tak mu było wygodnie
na pasiece było już kilka rodzin
Otworzył daszek skrzynki odkładowej i przełożył odkład pszczoły naremnie wyleciały z skrzynki ale już nie trafiły ani do skrzynki ani na wylot po przełożeniu ramek trafiły ale na mostki innych rodzin i tam większości zakończyły żywot
za kila dni nabywca odkładu bardzo biadolił jaki to dziadowski odkład kupił
Ale gdy mu o tym mówiłem co się stanie to stwierdził ze wie co robi
....................
To Nie rójka co złapana nawet 3 dni z rojnicy przesiedzi i wysypana na płachtę pójdzie marszem do ula pszczoły z przewiezionych odkładów czy pakietów muszą się oblecieć i zapoznać z miejscem

_________________
a jak przywiozę w tych kartonowych transportówkach to też zostawić na cały dzień otwarte w tym miejscu gdzie będzie stał ul?(co będzie z tym kartonem jek nagle zacznie padać?)

_________________
Pozdrawiam Mariusz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2012, 20:47 - sob 

Rejestracja: 18 grudnia 2011, 08:52 - ndz
Posty: 1881
Lokalizacja: dolny slask
Ule na jakich gospodaruję: 360x210
kartony przykryj zeby nie zamokly i zostaw niech sie porzadnie obleca dopiero przekladaj


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 maja 2012, 19:56 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 grudnia 2011, 19:29 - pn
Posty: 207
Lokalizacja: Maków Podhalański
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
wiem że to już było wałkowane ale nie mogę znależć.
gdzie dawać ramkę z węzą pośzeżając odkład ?

_________________
Pozdrawiam Mariusz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 maja 2012, 19:59 - ndz 

Rejestracja: 25 maja 2010, 21:07 - wt
Posty: 94
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie DnW
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Jak odkład obsiada wszystkie ramki na czarno to między czerw się daje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 maja 2012, 20:20 - ndz 
mauro pisze:
gdzie dawać ramkę z węzą pośzeżając odkład


W sam środek gniazda. :wink:


Na górę
  
 
Post: 06 lipca 2012, 10:46 - pt 

Rejestracja: 08 lutego 2011, 00:35 - wt
Posty: 113
Lokalizacja: myślenickie
odkłady pierwszy raz otwierać żeby się obleciały pod wieczór czy rano?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lipca 2012, 10:57 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 maja 2011, 19:55 - pt
Posty: 1540
Lokalizacja: Tomice
Ule na jakich gospodaruję: klasyczny wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tomice/Wadowice
żandar pisze:
odkłady pierwszy raz otwierać żeby się obleciały pod wieczór czy rano?


Przywieź je późnym wieczorem. Ustaw w miejscach gdzie będą stać ule, wylotek cały czas zamknięty. Jak zrobi się zupełnie ciemno, pszczoły uspokoją się po wędrówce, otwórz delikatnie wylotek. Pszczoły z samego rana oblecą się. Jeśli są to skrzynki drewniane lub styropianowe to zostaw je tak ze dwa dni a następnie możesz przełożyć do ula.

_________________
Pozdrawiam! Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lipca 2012, 13:43 - pt 
Alpejczyk pisze:
eśli są to skrzynki drewniane lub styropianowe to zostaw je tak ze dwa dni a następnie możesz przełożyć do ula.
Po dwóch dniach w transportówce się ugotują w tych temp. jak je przywiezie wieczorem stawia transportówki przed ulami w których maja być docelowo pszczoły a następnego dnia w południe może je przekładać, wszystkie wejdą w ul bo po przełożeniu zabierze transportówkę. Odkład jeśli ma lotną pszczołę wystarczy im 4-5 h na oblot od rana, jak nie ma lotnej bo odkład zrobiony tylko z młodej pszczoły może je przełożyć spokojnie o 9 rano następnego dnia po przywiezieniu. :wink:


Na górę
  
 
Post: 06 lipca 2012, 13:51 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 maja 2011, 19:55 - pt
Posty: 1540
Lokalizacja: Tomice
Ule na jakich gospodaruję: klasyczny wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tomice/Wadowice
Przemek brałem w poniedziałek od Bogdana odkłady i do dzisiaj są w skrzynkach odkładowych i nic im nie jest. Ładnie się obleciały i przyzwyczaiły do nowego miejsca, zamierzam jutro przełożyć do uli. Fakt u mnie stoją pod drzewem i mają cień przez cały dzień.

_________________
Pozdrawiam! Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lipca 2012, 15:16 - pt 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
ja wczoraj rano zamknąłem transportówkę i pszczoły przewiozłem 150 km, po godz otworzylem i się obleciały. w południe to już nosiły pyłek .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lipca 2012, 22:43 - pt 

Rejestracja: 08 maja 2011, 12:27 - ndz
Posty: 566
Lokalizacja: Poznań
ja ostatnio wiozłem odkłady jakieś 500 km po przyjechaniu na miejsce ustawiliśmy ule z odkładami przed ulami do których miały trafić i po kilku minutach otworzyliśmy ule i przełożyliśmy ramki z pszczołami do docelowych uli. Po wypiciu herbaty przywiezione pszczoły latały już z pyłkiem. W sumie byłem zdziwiony że tak ładnie się przewiozły siedziały sobie spokojnie na ramkach i nie wykazywały oznak wzburzenia no ale jechały w samochodzie z klimą.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji