FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 18 kwietnia 2024, 07:41 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
Post: 25 czerwca 2009, 14:26 - czw 
witam kolegow mam pytanie jak stwierdzic z ktorej rodziny wyszedl roj bo dzis o godzinie 9wyszedl mi roj iniewiem z ktorego ula . Druga sprawa co robic z macierzakiem oczywiscie jak sie dowiem ktory to . Zgury dzieki.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 czerwca 2009, 14:46 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
jak zajżysz do ula to będziesz wiedział który to, tak na oko się nie da za bardzo, czasem widać po ilości pszczół zbieraczek wchodzących i wychodzących ale to różnie bywa. a co masz zrobić?? przejrzeć, zerwać mateczniki i zostawić jeden albo poddać matkę.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 czerwca 2009, 19:04 - czw 
i tak rójkę osadzasz w nowym ulu a matke z nr. poto się znakuje miedzy innymi zeby ew. wiedziec z którego ula wyszła rójka


Na górę
  
 
Post: 25 czerwca 2009, 20:37 - czw 
pawel grudkowski pisze:
witam kolegow mam pytanie jak stwierdzic z ktorej rodziny wyszedl roj bo dzis o godzinie 9wyszedl mi roj iniewiem z ktorego ula . Druga sprawa co robic z macierzakiem oczywiscie jak sie dowiem ktory to . Zgury dzieki.


Po prostu popatrz na wylot
Z ula z którego wyszedł ruj o 50 % jest mniej lotów po cokolwiek bo z rojem idzie prawie 60% pszczoły lotnej
Jak popatrzysz do nadstawki to plącze się tam parę pszczół
Aby doprowadzić w części do normalnego stanu wyrojoną rodzinę to należy
1 -Zrobić przegląd - zniszczyć wszystkie mateczniki pozostawić jeden (lub gdy dysponujesz matką czerwiącą zniszczyć wszystkie ) poddać Matkę po wcześniejszym uporządkowaniu gniazda
2 Wycofać 3-5 ramek na których nie ma czerwiu krytego lub jest otwarty i mało (matka podczas nastroju rojowego bardzo mało czerwi ) a z innych rodzin wybrać ramki z czerwiem z widocznym wygryzaniem się i włącznie z obsiadanymi je pszczołami ( cześć pszczół tak wróci do swoich uli ale wszystkie nielotne za silą wyrojoną rodzinę
tak przygotowanej rodzinie można po 3-5 godzin podać czerwiącą matkę


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 czerwca 2009, 21:33 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 marca 2008, 22:33 - ndz
Posty: 983
Lokalizacja: Smęgorzów
Witam
Możesz podstawić ramke do roju tak żeby znalazła się na niej część pszczół a potem biegasz po pasiece i przykładasz do wlotów podejżanych rodzin do której zaczną nalatywać to znak ze to ta która sie rozmnożyła :mrgreen:
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 czerwca 2009, 21:38 - czw 
Po co Biegać ???
Wystarczy zebrać rój i szybko go schować do pomieszczenia lub odnieść z miejsca
pszczoły które nie zostały zebrane do paru minut powrócą do ula z którego wyszły tylko że nim wejdą do niego to odstoją swoje pod drzwiami z D.... do góry prosząc pokornie o przyjecie z powrotem :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 czerwca 2009, 21:52 - czw 
można jeszcze na tak zwanego niucha , każda rodzina jak wiadomo ma swoj zapach wąchasz rój a potem wylotki uli jest szansa ze trafisz


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 czerwca 2009, 22:47 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
Panowie mam pytanie co sie dzieje z matkami w matecznikach juz zasklepionych jak temperaura w cieplarce
jest wyższa o jeden stopien od optymalnej :?:
i co sie dzieje jak
jest niższa o jeden stopień :?:
Jaki ma to wpływ na matki wychowane w takich warunkach :?:

Pozdrawiam Szczupak :mrgreen: (zielony nie w jednym temacie)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 czerwca 2009, 22:54 - czw 
wąchałem, wąchałem aż opuchł mi nos i nic nie wyniuchałem. A tak na poważnie to stary pszczelarz doradził żebym zostawił ratunkowe mateczniki. No i wyszły dwa roje jak gorczek jeden został drugi poszedł. to chyba ztego ula.? Nie mogłem sprawdzić bo zaczeło lać i leje do tej pory.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 czerwca 2009, 22:56 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
jak zostawiasz dwa to nic dziwnego, zawsze zostawiaj jeden, ja tak raz ojca posłuchałem i potem latałem za własnymi pszczołami ;)

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 czerwca 2009, 23:04 - czw 

Rejestracja: 15 stycznia 2009, 22:31 - czw
Posty: 215
Lokalizacja: kuj-pom
pawel grudkowski pisze:
witam kolegow mam pytanie jak stwierdzic z ktorej rodziny wyszedl roj bo dzis o godzinie 9wyszedl mi roj iniewiem z ktorego ula . Druga sprawa co robic z macierzakiem oczywiscie jak sie dowiem ktory to . Zgury dzieki.

Weź szklankę pszczół z tego roju,posyp mąką i wypuść.Potem obserwuj do którego ula wracają.{najlepiej wieczorem}

Rój osadzić w nowym ulu,ustawić na miejscu macierzaka,a ten na bok.Nadstawkę z macierzaka razem z pszczołami na ul z rojem.Na 90% ze starego ula nie wyjdzie drugi rój {nawet bez żadnych zabiegów}gdyż wszystka pszczoła lotna pójdzie na stare miejsce.

Ps.To już chyba na przyszłość.

_________________
Pasieka Wilczkowo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 czerwca 2009, 00:19 - pt 
Dzięki koledzy .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 26 czerwca 2009, 18:38 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4572
Lokalizacja: stare polichno
Tak jak birkut radzi można i na niucha - ja tak właśnie robię. Najpierw patrzę czy na wylotkach nie zmniejszył się gdzieś ruch pszczół. Jeżeli to nie dało rezultatu, wtedy oglądam dokładnie ich wybiegi, a nóż spotkam na nich pszczółki wabiące z podniesionymi odwłokami. Po kolejnym zawodzie przypatruję się wylotkom.Pszczoly podczas rojenia się wypadają na hurra całą bandą, polerując wylotek , ktory przez jakiś czas świeci się jak psu ......!, a przed ul w pośpiechu wymiatają z dennicy pogubione przez zbieraczki odnóża pyłku. W końcu tak jak birkut radzi , staję przed ulami i podnosząc wskazujący palec, mówię ------------- ten. Bardzo rzadko się mylę, bo mam dobrego niucha.
Z poważaniem - Janusz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji