FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 08:41 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: 19 maja 2019, 22:02 - ndz 

Rejestracja: 10 maja 2016, 17:07 - wt
Posty: 374
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Beskidy
Za parę dni, po rzepaku, chciałbym wykonać parę odkładów. Problemu nie ma gdy w ulu jest matka znakowana, ale gorzej gdy mamy matki nieoznakowane. Dziś właśnie przeżyłem taką sytuację, że nie znalazłem matek nieoznakowanych. Przejrzenie 20ramek z pszczołami na czarno na każdej z nich, z licznymi trutniami, graniczy niemal z cudem. Ktoś powie patrzyłeś nieuważnie... możliwe, chociaż bardzo się starałem. Nie znalazłem i basta. Ja wiem - można wysypać pszczoły na zewnątrz, przestawić ule, jak to ktoś podał w innym wątku, ale według mnie takie radykalne sposoby przynoszą więcej szkody niż pożytku. Gdyby mi zależało na bezwarunkowym znalezieniu matki to znalazłbym bez problemu z zastosowaniem klateczki z dwoma oddzielnymi komorami. Ale nie o tym chciałem...
Otóż wpadłem na pomysł, żeby do odkładów brać ramki tak jak leci... znaczy patrzeć w miarę możliwości czy matka jest na ramce czy nie, i jeśli uznamy, że nie ma i pasuje nam ramka z innych powodów to daję ją do odkładu. Powiedzmy po 3 ramki z czerwiem do odkładu. Mamy więc 3 ule odkładowe i macierzak. Matula najprawdopodobniej jest w macierzaku, ale całkiem możliwe że ją przeoczyliśmy i znajduje się w którymś z uli odkładowych. Do uli odkładowych nie podkładamy matki. Przez dzień, lub dwa pozostawiamy odkłady osierocone. W tym czasie uważnie obserwujemy które ule buczą, które się mrowią. Ten ul który jest spokojny ma matkę! Po takiej konstatacji, podkładamy matulki do bezmatków. Proste? Proste!
A teraz proszę wytłumaczcie mi czy to ma ręce i nogi i dlaczego jest do doopy?

Pozdrawiam niepewnie Beeskit


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 maja 2019, 22:17 - ndz 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Ma . Tak robię z rodzinami , które nie spełniły moich oczekiwań i robię z nich majowe odkłady. Czasem robię jeszcze inaczej : odstawiam macierzak na nowe miejsce , a w miejsce macierzaka ul odkładowy . Na szybko można wtedy od razu poddać dowolną matkę , oczywiście bez czerwiu. W macierzaku następnego dnia jak już odleci lotna pszczoła bez problemu znajduję matkę , a jeśli nie to patrz punkt 1. Nie zawsze mam czas obserwować , ale po 3 dniach mateczniki ratunkowe wyjaśnią wszystko.
Zabranie lotnej pszczoły praktykuję czasem jak nagle staję się posiadaczem cennej matki i chcę ją szybko i maksymalnie bezpiecznie poddać. Czasem tez na tym się kończy bo to też dobry zabieg przeciwrójkowy dla macierzaka. Można tak zrobić w czasie wychodznia roju i jeśli matka jeszcze nie wyszła , to zetna mateczniki i jest czas na podjęcie sensownych działań.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 maja 2019, 22:20 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Beeskit, chciałbym mieć takie problemy jak ty masz :P po co przeglądać 20 ramek czy 80 jak ktoś ma na 8 korpusach :haha: jak można wybrać ramki jakie potrzebujesz i tylko na nich pobieżnie sprawdzić czy mamy nie ma co roku tak robie i więcej matek omyłkowo zabierałem jak były znaczone niż jak mam nieznakowane, bo przy znakowanych człowiek bierze na pewniaka nie ma kropki znaczy że mamy też a wystarczy że mama wejdzie pod pszczoły i kropki nie widać :mrgreen:
a później płacz w rodzinie mateczniki ratunkowe i korpusy miodu jak się akurat trafi w porę z pożytkiem :mrgreen:

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 maja 2019, 20:04 - pn 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Ja pszczoły z ramek które mają iść do odkladu strzepuje do gniazda i wstawiam te ramki nad kratę. Po 9 dniach przekladam rameczki wraz z pszczolami ba nich do odkladu.

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 maja 2019, 20:25 - pn 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
ja ostatnio miałem rodziny osierocone to były potulne jak baranki zero buczenia zero mrowienia, aż w szoku byłem


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 maja 2019, 17:26 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Jarek pisze:
Ja pszczoły z ramek które mają iść do odkladu strzepuje do gniazda i wstawiam te ramki nad kratę. Po 9 dniach przekladam rameczki wraz z pszczolami ba nich do odkladu.

tak też jest dobre choć to rozwiązanie na zaś stosuje jak będą poddawane matki ktore mają przyjść za kilka dni, w innych wypadkach czyli na teraz odkłady robię jak napisałem i wrzucam matecznik zapominając o sprawie

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji