FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 07:12 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Post: 28 marca 2022, 20:57 - pn 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 12 marca 2022, 15:52 - sob
Posty: 1
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Pszczyna
Witam,
Dość proste pytanie, czy można robić odkłady łączone z dwóch różnych linii pszczół? Np. Buckfast i Krainka? Jeśli tak to jakie metody poza standardowymi spryskanie ziołami stosować aby się nie ścinały? Mam dwa ule (odkłady kupione w zeszłym roku) dwóch różnych linii, aby sprawdzić która się u mnie lepiej sprawuje- różnicy nie widzę. Fajnie przezimowały chciałbym je w tym roku rozmnożyć do 6 uli - na miodzie mi nie zależy choć fajnie będzie dać po słoiczku znajomym i rodzinie ;). Nigdzie nie potrafię znaleźć informacji nt łączenia rodzin różnych linii lub odkładów z dwóch linii. Wiem że mogę robić odkłady z jednej rodziny i poddawać matkę Buckfast wtedy nie będzie problemu. Jednak znając życie, przyjdzie taka chwila ;) gdzie powiem a może jeszcze siódmy ul w lipcu, albo coś pójdzie nie tak i będę musiał którąś rodzinę podzielić czy połączyć...Czy linia pszczół ma tu znaczenie? Czy ma wpływ na ścinanie się?Z góry dzięki za odpowiedź


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 marca 2022, 22:05 - pn 

Rejestracja: 05 października 2012, 01:48 - pt
Posty: 355
Ule na jakich gospodaruję: 435x170, WLKP12
Można łączyć bez problemu. Ja nie używam "perfum" do łączenia. Z jednego ula kilka ramek i z drugiego kilka nie patrzac co jest w srodku...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 marca 2022, 23:03 - pn 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6444
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Cytuj:
Nigdzie nie potrafię znaleźć informacji nt łączenia rodzin różnych linii lub odkładów z dwóch linii.

Bo nie robi to różnicy żadnej, czasem jest problem z łączeniem ale to dotyczy rodzin wybitnie złośliwych, na wiosnę łączymy bez problemów.

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 marca 2022, 20:46 - czw 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5355
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Można łączyć, rasa nie jest ważna. Najlepiej z 3 lub więcej rodzin, bo z 2 mogą się bić bez pryskania pszczół zapachami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 marca 2022, 22:33 - czw 

Rejestracja: 05 października 2012, 01:48 - pt
Posty: 355
Ule na jakich gospodaruję: 435x170, WLKP12
BARciak, to wyjasnij roznice miedzy takim odkladem z 3 rodzin a z 2 rodzin podczas laczenia bez wyrownywania zapachow... czemu te z 3 nie beda sie scinaly a te utworzone z 2 moga?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 kwietnia 2022, 09:57 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
A może inaczej, w pierwszym etapie tworzymy odkład 2 ramkowy. Czekamy aż się matka unasieni. Później w zależności od kontestu: jeśli matka czerwi - dokładam ramkę z czerwiem na wyjściu, lub ramkę z czerwiem i pszczołami. Znacznie cześciej dodaję ramkę bez pszczół, gdzyż nie chce mi się szukać matki po całym ulu produkcyjnym, gdzie jest pierdylion pszczół.

jeśli matki nie mam - dokładam ramkę z jajkami - zaczynam się rozgłądać za nową matką.

W powyższym jest trochę sprzeczności, gdzyż nie powinno się poddawać matki w obecności czerwiu otwartego, co jest stosownie modyfikowane lub naciągane przez ścinanie mateczników w momencie poddania.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 kwietnia 2022, 10:23 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
Ramka z jakami jest ostatecznym, i wystarczającym testem potwierdzającym stan odkładu. Zdarzyło sie kilkukrotnie, niektóre matki z tej samej serii rozpoczynają tydzień później czerwienie. Albo mogło się zdarzyć, do bezmatka - zaleciała obca matka. Tak wiec test jajek sobie chwalę. Albo będą mateczniki, albo nie :mrgreen:

Później są kolejne możliwości, zostawiamy matkę, lub wymieniamy. Jesteśmy do przodu o poddaną matkę, która by zakończyła swój los przez ścięcie.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2022, 10:50 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
robik pisze:
BARciak, to wyjasnij roznice miedzy takim odkladem z 3 rodzin a z 2 rodzin podczas laczenia bez wyrownywania zapachow... czemu te z 3 nie beda sie scinaly a te utworzone z 2 moga?


Wynika to z praktyki pszczelarskiej i trudno to tłumaczyć racjonalnie :bezradny:
zsypańce po miodobraniu z trzech uli zawsze się udają
z dwóch czasem ścinają się wzajemnie też często niszcząc poddaną matkę


Poprostu tak jest teorię sobie dorób sam :zeby:

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji