FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 24 kwietnia 2024, 23:52 - śr

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 01 maja 2010, 09:23 - sob 
witm :wink:
parę dni czytam to forum i miałem juz teoretycznie zaplanowany sezon z moim pierwszym i jedynym jak do tej pory ulem na podst waszych wypowiedzi a wczoraj byłem u starszego pszczelarza i mi cenka opadła...robił przegląd jak powiedział "przeciwrójkowy"łapał matkę i trach jej nożyczkami kawałek skrzydła!!!!
ma to według niego:podnieść zbiory z rzepaku
nigdzie z rojem nie poleci ta matka i wymienią ja same w ciągu 2 tygodni i zanim nowa będzie gotowa do rójki to miesiąc minie a wtedy zrobi odkład i ma spokój cały sezon z rójkami...
ktoś mi powie czy to dobra metoda? bo na forum nic o tym nie ma.
pozdrawiam :pl:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 maja 2010, 10:35 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Metoda ta ma na celu tylko to aby matka nie uciekla razem z rojem. Podczas rojenia matka spadnie pod ul i pszczoly wroca spowrotem. Ale ja bym nie byl do konca przekonany czy jest to dobra metoda. Pszczolki wroca spowrotem, a kolejne wylegajace sie matki rojowe i tak wyciagna pszczoly z ula. A jak pszczoly wejda w nastroj rojowy to miodu ci nie naniosa. No ale moge sie mylic takze doswiadczony pszczelarz niech sie wypowie.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 maja 2010, 10:43 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 października 2009, 18:37 - pn
Posty: 291
Lokalizacja: Karmanowice
Ule na jakich gospodaruję: Dadant+2x1/2
ja myślę że może ten pszczelarz chce spowodować cicha wymianę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 maja 2010, 11:54 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Nie wydaje mi sie. ON raczej chce aby pszczoly mu weszly w nastroj rojowy i wychodowaly nowa matka. Ja mialem kiedys matke ktora utkwila mi na 2 tygodnie miedzy krata odgrodowa a plastrami. Po uwolnieniu nie miala skrzydelek, ale ladnie czerwila przez caly rok i pszczoly jej nie wymienily.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 maja 2010, 12:31 - sob 
no on powiedział ze chce sprowokować cichą wymianę żeby opóźnić rojenie i potem odkład zrobić. a robił tak we wszystkich 6 ulach jednego dnia.
i to dla mnie czarna magia...
aha i jeszcze mówił ze odkład zrobi jak pszczoły odciągną mateczniki do cichej wymiany to weźmie ramkę z matecznikiem +2-3 czerwiu,pokarmu i odkład gotowy a w macierzaku będzie tez młoda matka i ma spokój z rojeniem...
ot ci gagatek dał mi do myślenia :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 maja 2010, 12:38 - sob 

Rejestracja: 22 marca 2009, 18:21 - ndz
Posty: 153
Lokalizacja: Ostrołęka
Witam !
Ja stosuję tą metodę od kilku lat i uważam że jest dobra.Wywożę pszczoły i nie jestem w stanie tak często kontrolować stanu rodzin.Gdy stwierdzę podczas przeglądu że są mateczniki rojowe to szukam matki , jak jej nie ma to znaczy że rodzina starała się wyroić i matka z powodu nie lotności zginęła a pszczoły wróciły do ula czekając na wylęgnięcie się młodej matki.Wtedy zostawiam tylko jeden matecznik , lub poddaję młodą matkę stosując dodatkowo inne zabiegi przeciw rójkowe , np dzielenie czerwiu węzą i po problemie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 maja 2010, 19:54 - ndz 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
Podcięcie skrzydełka nie jest żadną metodą przeciwrojową powoduje tylko,że mamy o 4 do 5 dni więcej czasu na zrobienie przegladu. Nie stracimy przez te dni pszczół a jedynie ewentualnie matkę .Pszczoły po wejściu w nastrój rojowy nie pracują pełną parą, lecz szykują się do wyjścia z rojem .Jeśli wychodzi rój, stara matka ginie, rój wraca do ula, pszczelarz nie interweniuje, za pięć dni wychodzi następny z młodą wygryzioną matka i podwójną ilością pszczoły. W ulu zostaje garstka pszczół i resztka wygryzającego się czerwiu z następną wygryzioną matką
Pszczoły w zaawansowanym nastroju rojowym nie odciągają węzy , należy im wtedy poddać dwa odbudowane plastry aby matka miała gdzie czerwić i uruchomiły się karmicielki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji