FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 23 kwietnia 2024, 11:32 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
Post: 08 maja 2010, 20:15 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Jak u was w kołach czy już coś mówili w opóźnieniach produkcji odkładów i pakietów. ?? U nas w tym roku przyznali na koło 8 odkładów tylko!! I wszyscy mówią że duże spadki pszczół sa za to odpowiedzialne jak jest na dzień dzisiejszy u was??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 maja 2010, 14:22 - czw 
d@niel_25 pisze:
Jak u was w kołach czy już coś mówili w opóźnieniach produkcji odkładów i pakietów. ?? U nas w tym roku przyznali na koło 8 odkładów tylko!! I wszyscy mówią że duże spadki pszczół sa za to odpowiedzialne jak jest na dzień dzisiejszy u was??


Dziwne te upadki bo tak naprawdę nikt się nie wypowiada ile ubyło mu z pasieki
U mnie w kole przynajmniej tego nie stwierdzam a wręcz po minach i zamówieniach ilość odkładów to zamówili Ci co powiększają pasieki

Opóźnienie No jak tak dalej Będzie to na pewno będzie i to nie z przyczyn wykonawcy tylko z przyczyn pogodowych
Rodziny są silne więc zrobić odkład to nie sztuka sztuką jest tak poddać matkę aby się uczciwie unasienniła a na to potrzeba pogody gdyż matka wychodzi kilka razy na lot godowy i nie koniecznie w tym samym dniu
A z tą pogodą każdy widzi jak jest i wątpię czy do 25 maja uczciwy wykonawca podda matki/mateczniki do odkładów
Nie sztuka podać
pogodę sprzyjającą do unasiennień zapowiadają dopiero pod koniec Maja więc wszystko możliwe że terminy ulegną zmianie


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 13 maja 2010, 14:28 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2010, 11:09 - pn
Posty: 486
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: l/n
Nigdy w życiu nie robiłem odkładu, a chciałbym się nauczy. Poczytałem na forum kilka wątków o robieniu odkładów. Tylko ja się boję, że zabiorę z ula matkę z tymi ramkami z czerwiem do odkładu. Mam dobry wzrok ale za cholerę nie mogę znaleźć matki. Czy ktoś mógłby mi pomóc?

_________________
Jestem misiem o bardzo małym rozumku i długie słowa sprawiają mi wielką trudność.
Pozdrawiam bialymis :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 maja 2010, 15:17 - czw 

Rejestracja: 16 listopada 2007, 16:38 - pt
Posty: 900
Lokalizacja: bieszczady
Ule na jakich gospodaruję: WP
Pewnie matka jest nieoznakowana, dlatego trudno ją dostrzec.Weź co drugą ramkę z pszczołami przenieś do nowego ula, jeżeli po paru dniach w nowym ulu pojawią się mateczniki ratunkowe tzn. że matkę masz w macierzaku , brak mateczników ratunkowych w nowym świadczy, że matkę masz przeniesioną, później podasz nowa matkę lub matecznik do bezmatka wzmacniając go lub też osłabiając w zależności od siły tych rodzinach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 maja 2010, 18:22 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 sierpnia 2008, 08:59 - wt
Posty: 115
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkoposkie
sposób na znalezienie matki: do wylotka przypiąć kawałek kraty odgrodowej i ze wszystkich ramek zczepnąć pszczoły na np. na jakąś wiekszą ścierke, prześcieradło obojetne na co. Matka z trutniami przez krate nie przejdzie i będziesz miał okazje ją sobie oznaczyć
pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 maja 2010, 14:22 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
ja proponuje dac w srodek gniazda odbudowane ramko, za dwa dni poszukac mamusi na tej ramce bo napewno tam bedzie i sobie spokojnie oznaczyc

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 maja 2010, 17:13 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2010, 11:09 - pn
Posty: 486
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: l/n
Dziękuję za podpowiedzi koledzy :) Na pewno przy robieniu odkładów skorzystam z waszych rad

_________________
Jestem misiem o bardzo małym rozumku i długie słowa sprawiają mi wielką trudność.
Pozdrawiam bialymis :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 maja 2010, 19:03 - pt 
bialymis71 pisze:
Nigdy w życiu nie robiłem odkładu, a chciałbym się nauczy.


Przede wszystkim musisz mieć pusty ula ustawiony na stałym miejscu i dość silną rodzinę aby z niej zabrać minimum 3 ramki z czerwiem wraz z obsiadającymi je pszczołami
gdy to już masz przychodzisz do wybranego ula i wyciągasz pierwsze ramko z kraja oglądasz czy czasami nie ma tam matki (obojętnie którego ) i wstawiasz do skrzyneczki przykrywasz czymś ja to robię zawsze płótnem jakie mam na ramkach
następnie przeglądasz ramkę za ramkiem szukając dwóch rzeczy
1) Matki - aby jej nie zabrać
2) ramki na której widać że wygryzają się pszczoły
Gdy taka ramkę znajdziesz i na niej nie ma matki wyciągasz to ramko z skrzyneczki wstawiasz do ula a do skrzyneczki to które wybrałeś i tak do trzech ramek musisz uzbierać z takim czerwiem
gdy już masz owe trzy ramki ,, A po drodze nie spotkałeś matki to przeszukujesz je jeszcze raz dokładnie i zanosisz do nowego ula gdzie masz wstawione dwie ramki z suszem ( lub pozostałe z jesieni z pokarmem ) przyniesione ramki w skrzyneczce wstawiasz na środek ula a po bokach po jednej te z suszu /pokarmem
Wracasz do ula i układasz go
w zamian za zabrane ramki wstawiasz węzę po jednej z każdej strony jako trzecie ranko w w środek susz jako trzecie zabrane
przy układaniu szukasz nadal matki powinna być na ramkach z czerwiem otwartym a z właszcza jajami jednodniowymi
Gdy ją znajdziesz szybkimi ruchami wyciągasz dwie ramki i idziesz z nich strząsnąć pszczoły do odkładu i wracasz ramki do ula
ula zamykasz
w odkładzie zwężasz wylot do 2cm i podkarmiasz go Ciastem ok 2kg po 3-4 dniach po zerwaniu mat rat zawsze gdzieś się trafi jeszcze larwa co pociągną poddajesz matkę jaką chcesz


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 maja 2010, 23:00 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 sierpnia 2007, 09:21 - pn
Posty: 1610
Lokalizacja: Wawa
Dziwne te upadki bo tak naprawdę nikt się nie wypowiada ile ubyło mu z pasieki
U mnie w kole przynajmniej tego nie stwierdzam a wręcz po minach i zamówieniach ilość odkładów to zamówili Ci co powiększają pasieki ...... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
.....Boguś ...... bo spadło dużo rodzin,tylko na innych forach, piszą że spadły i słyszę że straty są i to duże ,zależy od regionu . Ale na tym forum tylko co niektórzy piszą , o stratach rodzin . Tak jak piszesz !!!!!! że kupują bo powiększają rodziny.....!!!!!!!!! Tak w zeszłym roku gość zamówił cztery rodziny bez refundacji , mówił że ma dwadzieścia rodzin a u mnie kupił. Pytanie .!!!!! stary pszczelarz nie wie jak robi się odkłady czy łapie się RÓJKI.

:pl: :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 maja 2010, 23:15 - pt 
wtrepiak pisze:
Tak w zeszłym roku gość zamówił cztery rodziny bez refundacji , mówił że ma dwadzieścia rodzin a u mnie kupił. Pytanie .!!!!! stary pszczelarz nie wie jak robi się odkłady czy łapie się RÓJKI.


Może mu i spadły a może powiększa Ja uważam że pszczelarz mający 20 uli to sam powinien sobie zrobić ale znam i takich co przez odkłady refundowane wymieniają matki ,widocznie nie umieją inaczej
Pomyśl odkład refundowany kosztuje zamawiającego jedyne 15zł no w tym roku 17 zł a matka nieunasienniona też 15 zł jeszcze biedulkę wypierniczą z ula albo szpak połknie a tak masz matkę unasiennioną jaka by nie była ale jest 5 ramek no i z litr pszczół za jedyną 05l czyściochy
A są i tacy co faktycznie zakładają pasieki /powiększają


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 15 maja 2010, 08:56 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2010, 11:09 - pn
Posty: 486
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: l/n
Bardzo dziękuję za obszerny opis BoCiAnK :) Z tą matką będzie problem bo naprawdę ciężko mi jest ją znaleźć, a później jak będzie więcej pszczół w ogóle masakra. Dziś kupiłem papę aby po uszczelniać moje stare daszki. Muszę jednak poczekać na porządne słońce. Mam do zasiedlenia sporo uli, a konkretnie 10 zamówiłem matki bf zobaczę jak się spiszą :)

_________________
Jestem misiem o bardzo małym rozumku i długie słowa sprawiają mi wielką trudność.
Pozdrawiam bialymis :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 maja 2010, 14:14 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 sierpnia 2007, 09:21 - pn
Posty: 1610
Lokalizacja: Wawa
Dlatego tych co znam młodych , chętnych do przczelarzenia ...namawiam do zapisania się do związku . Żeby korzystali właśnie z refundacji i ze szkoleń darmowych , ukończenia kursu przczelarza . Namawiam na zakup odkładów , pakietów i systematycznie wymieniać matki , żeby chodzić przy pszczołach w samych spodenkach . Boguś zazwyczj jak przyjeżdżają do mnie do pasieki to nie czyściochy używamy . Używamy płynów to co zalecałeś do ambrozolu 80% swój wyrób.
Pozdrawiam :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji