FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 24 kwietnia 2024, 01:49 - śr

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ] 
Autor Wiadomość
Post: 25 maja 2010, 15:12 - wt 

Rejestracja: 17 stycznia 2010, 17:48 - ndz
Posty: 53
Lokalizacja: Olsztyn
Witajcie.
Chciabym wywieżć odkłady jakieś 600-700 metrów od macierzakow. Wiem, że radzi się, żeby wywiezc 3 km, ale nie mam takiej możliwosci. Po drodze są drzewa, krzaki i górka. Wrocą pszczoły czy nie wrócą? Można jakos je dodatkowo ogłupić, żeby sie pogubiły w znanym pewnie sobie terenie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 maja 2010, 15:18 - wt 

Rejestracja: 25 września 2008, 11:18 - czw
Posty: 590
Lokalizacja: Wymysłów
wstaw na trzy dni do piwnicy a potem na pasieczysko, w zupełności to wystarczy
Pozdrawiam Mariusz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 maja 2010, 15:42 - wt 
ja wywiozłem na kilometr, i zauważyłem ze jakaś cześć pszczółek dala nogę. Teraz następne mam w piwnicy już drugi dzień, mam nadzieja ze nie prysną.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 maja 2010, 15:42 - wt 

Rejestracja: 17 stycznia 2010, 17:48 - ndz
Posty: 53
Lokalizacja: Olsztyn
Tu tez bedzie problem. Dom niepodpiwniczony, w stodole za ciepło. Zreszta tych odkładów bedzie kilkanaście


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 maja 2010, 19:30 - wt 

Rejestracja: 05 kwietnia 2009, 22:23 - ndz
Posty: 101
Lokalizacja: w-wa
Gdzieś tu na forum było o usypianiu pszczółek, po wybudzeniu rodzinka robi oblot jak na wiosnę. Musisz poszukać i poczytać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 maja 2010, 20:02 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 maja 2009, 00:27 - wt
Posty: 513
Lokalizacja: JODLOWA
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
tak mozna uspic pszczoly saletra potasowa taka jak na pole wysiewasz tylko bez przesady z saletra bo sie nie obudza plaska lyzka stolowa starcza i nic wiecej wsypujesz do podkurzacza i pare klebow do pszczol i zalatwione ja najpierw testowalem na osach jak sie do pustego ula wladowaly i zalozyly gniazdo !!!!! pszczoly tez usypialem w ten sposob i bylo ok ale jak asz za duzo saletry do rozpalonego podkurzacza to rakiete zrobisz i spalisz mieszek lub zabijesz cala rodzine !!!!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 maja 2010, 20:10 - wt 
Baltazar pisze:
Witajcie.
Chciabym wywieżć odkłady jakieś 600-700 metrów od macierzakow. Wiem, że radzi się, żeby wywiezc 3 km, ale nie mam takiej możliwosci. Po drodze są drzewa, krzaki i górka. Wrocą pszczoły czy nie wrócą? Można jakos je dodatkowo ogłupić, żeby sie pogubiły w znanym pewnie sobie terenie?


3km to tez mało , pszczoła oblatuje teren w promieniu 2-2,5 km jezeli odwieziesz na 3km. to rejony sie zazebią i wróci tam gdzie ma zakodowane w pamieci czyli na stare miejsce


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 maja 2010, 20:14 - wt 

Rejestracja: 17 stycznia 2010, 17:48 - ndz
Posty: 53
Lokalizacja: Olsztyn
Kurcze, to moje pierwsze odkłady i od razu taki hardcorowo je traktowac... Czytałem o tej saletrze, ale troche sie boje. Zsypię młodych pszczół dodatkowo i przewiozę je wieczorem, żeby rano zaczęły oblotem.
Powiedzcie mi, u mnie jeszcze kwitnie rzepak. Po rzepaku, zrobie te odkłady, po miodobraniu. Dobrze będzie? Akacji u mnie nie ma dużo, tylko to co w lesie: malina, jeżyna, potem lipa.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 maja 2010, 20:16 - wt 
lipa wiadomo LIPA jak zrobisz odklady to pozatykaj wylotki papierem toaletowym niech same sie wygryza beda go wynosic i zapamietywac miejsce pobytu a najlepiej zrob odklady z młodej muchy i bedzie oki


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 maja 2010, 20:21 - wt 

Rejestracja: 17 stycznia 2010, 17:48 - ndz
Posty: 53
Lokalizacja: Olsztyn
To może dac spokój z tym przewożeniem, tylko tak jak na forum piszecie zmniejszyc wylotek do minimum. Dużo zachodu będzie z transportem, nie dojade na miejsce samochodem z przyczepką. Ostatnie kilkadziesiąt metrów jakims wózkiem z górki... Jeśli i tak miałyby wrócic to dziękuję... Ule mam cięzki jak diabli
Boję się, że silne roje zrabuja odklady. Tym bardziej, że będzie po odebraniu miodu rzepakowego. Jedyny plus z przewiezienia tam to mniejsze ryzyko rabunkow. Warto? Po przemyśleniu saletra nie wchodzi w rachubę


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 maja 2010, 20:24 - wt 

Rejestracja: 17 stycznia 2010, 17:48 - ndz
Posty: 53
Lokalizacja: Olsztyn
Dzięki P. Birkut. Z papierem dobry pomysł.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 maja 2010, 20:44 - wt 
Zrób odkłady z 3 ramek czerwiu na wygryzieniu z młodą poszczołą oraz 1 ramko z pokarmem , dużo pszczół nie ucieknie xD oraz musisz miec przygotowane matki unasienione jak zaczną czerwić w odkładzie , a czerw wygryzie się podokładaj ponownie po 1 ramku z czerwiem na wygryzieniu , rodziny szybko dojdą do siły :P Czynność możesz powtórzyć kilkakrotnie zasilając taki odkład do zimy powinna być mocna rodzinka.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 maja 2010, 20:46 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 maja 2009, 00:27 - wt
Posty: 513
Lokalizacja: JODLOWA
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
fakt z saletra niema zartow jak przesadzisz to zabijesz cala rodzine !!!! ale jak wyczaisz gdzies osy tylko duze gniazdo to do kartona z nimi w miare duzego i pocwicz !!!! a nie masz w poblizu sasiada ktory ma piwnice i jest w miare wpozadku ja tak na poczatku trzymalem u sasiada ma piwnice w ziemi taka stara i tam u niego trzymalem a teraz mam juz swoja taka piwnice ciezarowka kamienia gruszka z betonem i kawalek terenu i masz piwnice !!!!!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 maja 2010, 21:06 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
jak zrobisz odkład z np. 3 ramek z czerwiem i pszczołami to strzep dodatkowo z 2-3 ramek pszczoły ( tylko uważaj żeby nie było matki), i po odlocie pszczół lotnych będziesz miał planowana siłę odkładu. albo tak jak birkut radzi papier toaletowy albo trociny.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 maja 2010, 22:28 - wt 
[quote="skorpion"]fakt z saletra niema zartow jak przesadzisz to zabijesz cala rodzine !!!! ale jak wyczaisz gdzies osy tylko duze gniazdo to do kartona z nimi w miare duzego i pocwicz !!!! głupia rada trzepnij ręką w pszczołe a potem w osę pszczoła padnie martwa a osa się zerwie i cię użądli ,


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 maja 2010, 22:59 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
Baltazar,
U Łukasiewicza jest Apinar środek do usypiania pszczół - działa :P
Zrobiłem pare odkadów - co prawda kilka pszczół wróciło do macierzaków ale ogólnie jestem zadowolony z tego środka (stosowałem zgodnie z instrukcją)


Pozdrawiam Szczupak :mrgreen: (zielony nie w jednym temacie )


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 maja 2010, 23:27 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
A w tej istrukcji pisze ile dni bendą krócej zyli pszczoły i matka. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 maja 2010, 01:41 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 maja 2009, 00:27 - wt
Posty: 513
Lokalizacja: JODLOWA
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
tak birkut uderzenie reka fakt pszczola padnie a osa atakuje ale to inna zecz gdyz osa ma duzo mocniejszy pancerzyk hitynowy i jest typowym owadzim drapierznikiem ale oddychaja tak samo i tak samo dziala na nie jak i na pszczoly . prubowalem i na szerszeniach ale te sa bardziej wrazliwe i nie przezyly takiej dawki jak osy i pszczoly a wez trzepnij szerszenia pacniesz go cienka listewka a on i tak poleci albo zacznie atakowac !!!!a mam dostep przez lato do os i szerszeni bo zdejmujemy je pszczoly rowniez taki mam przydzial w strazy i stad tez posiadam pasieke zaczelo sie od 1 rodzinki i starego spruchnialego ula po dziadku bo niebylo co z rodzinka zrobic to przygarnolem bo szkoda bylo zlikwidowac a zaden z pszczelazy ich niechcial bo to sa te moje najbardziej zle pszczoly potocznie borowka na nie mowia w moich stronach stoi na skraju pasieki i odstradza niedzwiadki na 2 nogach !!!!!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 maja 2010, 01:42 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 maja 2009, 00:27 - wt
Posty: 513
Lokalizacja: JODLOWA
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
to u lysonia to nic innego jak saletra spozywcza i cos jeszcze domieszane i ktos na tym bije kase


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 maja 2010, 07:17 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Jeśli dasz radę i naprawdę masz niewielkie czarne, agresywne pszczółki borówki to zrób zdjęcie na foru takiego ramka z nimi chyba że naprawdę to jest nie możliwe przy ich zachowaniu :):)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 maja 2010, 08:39 - śr 
skorpion , niestety mylne informacje podajesz pracowałem w straży i zajmowałem sie likwidacja gniazd os i szerszeni pszczoły przy tej samej dawce przykładow uspione były 5 minut osy góra 2 minuty a na szerszenie praktycznie nie działalo uspiony spadał z wysokosci 5 metrów i w połowie drogi do ziemi juz był w powietrzu bez oznak uspienia


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 26 maja 2010, 15:14 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 maja 2009, 00:27 - wt
Posty: 513
Lokalizacja: JODLOWA
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
jest możliwe zrobienie foty tylko nie przy tej pogodzie !!!! jak tylko pogoda bedzie lepsza bo nie wyjmę ramki jak na dworze jest 12 stopni i pada !!!! a czego uzywalisci do usypiania birkut ? teraz mamy w uzyciu CO2 i sprezony azot nie mylic z cieklym i usypia wszystko zadko uzywamy srodkow owadobujczych ale sie zdaza !!! a mi chodzilo o saletre w wczesniejszym poscie nie o inne srodki !!!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 maja 2010, 18:18 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
A ja mam w poniedziałek przewieżc rodziny z rzepaku na malinę odległość 1,5km.I tu jest problem bo będą wracać na pewno.Pewnie zostawie jedną rodzine słabszą na rzeoaku a reszte wywiozę.Ta pszczoła która wróci wejdzie do tej rodziny.A może macie jakis lepszy pomysł?Usypianie odpada :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 maja 2010, 18:33 - śr 

Rejestracja: 17 stycznia 2010, 17:48 - ndz
Posty: 53
Lokalizacja: Olsztyn
Koledzy jestem juz calkowicie skołowany. Jak pisalem na poczatku robie w tym roku odkłady. Naczytalem sie wiele, narozmyslalem. I myslalem ze jestem gotowy do robienia odkładów w okolicy Bożego Ciala. I tu pojawia się szkopuł.
Jestem z połnocy i tydzien temu dopiero zaczal kwitnąc rzepak. Mam go w zasięgu lotu kilkadziesiat hektarow. Ma jeszcze kwitnąc jakieś 3 tygodnie. To chyba nie jest najlepszy moment zatem na robienie odkładow.... Ale czy potem nie bedzie za poźno? Czy jeżeli zrobie odkłady na nieunasiennionych matkach to zdąża odbudować mi się na zimę? Wybieram opcję z nieunasiennionymi, bo odkładow będzie 20 i duzy koszt z tego wyszedlby, a to nie jest dobry dla mnie czas na koszty.
Potem jeszcze mam lipę. Kiedy ona w takim razie będzie? w połowie lipca? W tamtym roku było juz po rzepaku, a w tym przestanie kwitnąć ok 15-20 czerwca.
Doradźcie proszę


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 maja 2010, 19:12 - śr 

Rejestracja: 09 stycznia 2009, 11:19 - pt
Posty: 418
Lokalizacja: rudnik nad sanem
Odklady mozesz zrobic zawsze , ale zalezy co chcesz uzyskac? i jakie masz ule - jaka prowadzisz gospodarke? Czy jest mozliwe aby zrobic odkladzik jednoramkowy / w twoim przypadku nie szkodzil by dla zbiorow a pozniej bys je wzmacnial czerwiem/ Ja jak zdarzy sie ze mam matki do unasiennienia , a terminy sie poplataly to nad rodzina produkcyjna poprzez powalke , a sa w niej 3-pajaczki stawiam polkorpus /lub moze byc korpus/ do niego ramke koniecznie z czerwiem wygryzajacym sie i to bez pszczol! Dobrze ocieplic po bokach i od gory . Ten odkladzik jest ustawiony bezposrednio nad pajaczkami w ramce jest zawsze troche pokarmu i piezgi , jest troche komorek z nakropem lub swiezym miodem. To wszystko jest ogrzewane cieplem rodziny produkcyjnej i na te ramke wypuszczam z klateczki matke i jej karmicielki /mozna dolozyc tylko troche mlodziutkiej pszczoly jesli jest za malo tych z klateczek /taka mlodziutka pszczole latwo rozpoznac po kolorze/ Zostawiam ten odklad i po kilku dniach masz 100% przyjecia /matke z mloda pszczola gotowa do unasiennienia lub niekiedy juz unasienniona/ - jezeli zagladniesz po tygodniu. Mozesz to pozniej wzmacniac - podawac - kombinowac jak chcesz. Oczywiscie wylotek ustawiony w inna strone /to mozna zrobi w ulach korpusowych/ i taki aby swobodnie mogla przejsc matka /nie wiekszy/. Jak masz matke unasienniona to nie musisz miec wylotka /przez tydzien ,czy troche dluzej/ to co maja w ramce to im wystarczy . Ten sposob mozna wykozystac do 100% przyjmowania matek matek.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 maja 2010, 13:46 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
miły_marian,
niestety nie pisze tam czy pszczoły zyją krócej :shock:
Ale preparat jest czeski :roll:
i matkek nim nie usypiałem - tylko na śpiące pszczoły w uliku kładłem matke
i takim sposobem przyjęć było 100 procent

Pozdrawiam Szczupak :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 czerwca 2010, 20:48 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Pszczoła po uspieniu wszystko zapomina po prostu jest nową narodzona. Ale i krócej żyje. Tak jak matka sztucznie zapłodniona zyje 3-4 lata a naturalnie to nawet dożywa do 6 lat. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji