FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 18 kwietnia 2024, 13:24 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: 27 maja 2010, 14:47 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 lutego 2010, 18:39 - wt
Posty: 37
Lokalizacja: Środkowe Pomorze
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadant
Witam
To moj pierwszy sezon pszczelarski, mam zasiedlone 3 ule 1/2 dadanta i kolejne 3 do zasiedlenia. Moje dotychczasowe dzialania (m.in. przekladanie rodzin z uli wielkopolskich) i pogoda ostatnich paru tygodni doprowadzily do stanu w ktorym wszystkie trzy ule skladaja sie aktualnie z dwoch korpusow 1/2 dadanta, pszczoly obsiadaja praktycznie wszystkie ramki, choc czesc z ramek nie jest calkowicie odbudowana.
Najsilniejsza z rodzin niestety wyroila sie okolo 5 dni temu, a ze ule stoja na rzepaku nie bylo komu zlapac rojke :(
Prognozy pogody na nastepny tydzien sa okropne - tylko deszcz i chlod wiec z rzepaku ktory kwitnie u mnie w pelni beda nici.
Dzis lub jutro powinny do mnie dojsc zamowione z niemiec matki Elgona, a w piwnicy od wczoraj czekaja uliki weselne.
Przyznam, ze jestem kompletnie skolowany i nie mam pojecia co mam teraz robic :cold:
Rodziny na rzepaku sa w zaawansowanym nastroju rojowym wiec moze dla jego rozladowania powinienem zrobic odklady ze starymi matkami? Tylko jak poddac matki w tak kiepska pogode? Czy poddanie osieroconym rodzinom ciasta ulatwi poddanie matek?
Moze zamiast do ulikow weselnych od razu poddac je osieroconych rodzin?

Jutro jade do pszczol - mam zamiar kolejny raz pozrywac mateczniki i dolozyc im po jednym korpusie bo chyba odczuwaja juz ciasnote. Czy w tej wyrojonej rodzinie zostawic jakis matecznik czy tez pozrywac wszystkie?
Prosze poradzcie cos bo czuje ze nie daje sobie z tym rady :x


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 maja 2010, 17:24 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
cran, Powoli, w panike wpadasz.

Po pierwsze rodziny ktore stoja na rzepaku prawdopodobnie mają za ciasno i to od dawna. Więc mogłeś przegapić kilka ładniejszych dni, gdzie zalały gniazdo albo miodnie. Daj im następny korpus, pozrywaj mateczniki wszystkie.

Do ulików weselnych poddaj matki. A rodziny osierocone połącz z tymi które mają matkę -wnioskuje ze masz 1 rodzine osieroconą po tej rojce tak?

Jak matki się unasiennia to wtedy zrobisz odkłady z tych silnych połączonych rodzin.

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 maja 2010, 17:43 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 lutego 2010, 18:39 - wt
Posty: 37
Lokalizacja: Środkowe Pomorze
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadant
Dzieki za odpowiedz Adidar

Mam jeden wyrojony ul - ale ze przed wyjsciem roju byl on znacznie silniejszy od reszty to teraz ilosc pszczol w nim ocenil bym na jakies 70% tego co jest w kazdym z pozostalych dwoch.
moze potrzymalbym go w bezmatecznosci do czasu unasiennienia nowych matek w ulikach albo poddalbym do niego matke. W tej chwili jest w nim jeszcze nieco niezasklepionego czerwiu ale za kilka dni po jego zasklepieniu chyba mozna by poddac matke?
Ile czasu mozna trzymac rodzine w bezmatecznosci zanim podda sie nowa matke i jak to moze wplynac na jej przyjecie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 maja 2010, 17:51 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
cran, dopoki nie zasklepia calego czerwiu to matki nie poddawaj. Nie mozesz przetrzymac dluzej jak okolo tydzien po zasklepieniu ostatniego czerwiu, bo bedziesz mial w gniezdzie trutowki.

Wiem, ze masz malo rodzin i chcesz powiekszac, ale uwierz mi jak dołączysz tą rodzinę do drugiej, to za 2 tyg zrobisz od razu 2-3 odkłady do ktorych dasz matki juz z ukikow unasiennione.

Sam na wiosne mialem 6 rodzin, po polaczeniu mialem 4, a teraz mam 15. Raz tylko dokupilem 4 rodziny.

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 maja 2010, 21:05 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 lutego 2010, 18:39 - wt
Posty: 37
Lokalizacja: Środkowe Pomorze
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadant
No to wyglada na to ze laczenie bedzie najlepszym rozwiazaniem w tej sytuacji. Jutro mialem wlasnie wrzucic na ule krate odgrodowa i trzeci korpus.
Czy moznaby rozegrac to tak ze na kompletne rodziny (skladajace sie z dwoch korpusow 1/2 dadanta) poloze krate odgrodowa, na krate arkusz gazety i na to jeden z korpusow wyrojonej rodziny?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 maja 2010, 21:23 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
nie łącz tych rodzin, bo po co?? ( żeby po połączeniu za dwa dni wyszedł następny b. silny rój bo z dwóch rodzin), daj każdej następny korpus, w tej wyrojonej zostaw jeden najładniejszy matecznik, rodziny mają pożytek więc może uda Ci sie je wyprowadzić z nastroju rojowego, podaj im węzę do gniazda niech budują, matki młode daj do ulików, jak się unasiennią zrobisz odkłady, możesz też zrobić odkłady i tam podać młode matki co rozładowałoby nastrój rojowy choć częściowo.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji